ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2019

Kam směřuje vývoj fotopastí

Myslivost 12/2019, str. 80  Jiří Kasina
Fotopasti se staly dnes již běžnou součástí výbavy myslivců, a nejen jich. Trh přináší stále nové a nové modely, nové funkce a technické možnosti těchto přístrojů. A protože fotopastem v podstatě dal jméno jeden z prvních dovozců a prodejců, logicky také majitel domény fotopast.cz Tomáš Kuba. Proto jsem ho požádal o odpověď na několik otázek.
 
Kdy a jak jste se setkal poprvé s fotopastmi?
 
S fotopastmi jsem začal před více než dvanácti lety. První fotopast ScoutGUard 550V  jsem si koupil pro sebe a nadchlo mě, jaké pěkné fotky a videa dělala. Pochlubil se s nimi kamarádům a kdekdo ji chtěl také. Celý život se živím obchodem, a tak jsem vycítil příležitost. Ale nejmenší množství, které se dalo tehdy objednat bylo 100 kusů a to bylo také dost peněz a určitě to již nešlo prodat přes kamarády. Pomohla výstava v Lysé nad Labem, inzerce v Myslivosti a kolečko se roztočilo. Nebudete možná věřit, ale od té doby zatím nebyl jediný den, kdy bychom neposílali zboží. Samozřejmě s prodejem také přišel servis a vše další co s obchodem souvisí. Zpočátku jsem dělal vše sám, ale v roce 2012 jsem založil „eseróčko“ Fotopast.cz, přijal zaměstnance a rozjel to naplno.
 
Prosím tedy o ohlédnutí se zpátky ani ne tak na vývoj firmy, ale na vývoj ve fotopastech…
 
Jak jsem zmínil, první fotopast, kterou jsem dovážel, byl ScoutGuard 550V, a to byla opravdu trefa do černého! Jedna z prvních malých fotopastí s kvalitním záznamem a neuvěřitelný držák! Občas se dokonce i nyní ozve zákazník, zda ji umíme opravit. A to byla její další výhoda – opravit se dalo skoro vše, tak jako u starých aut.
Dnešní fotopasti jsou již opravitelné jen výměnou základních jednotek - základní desky, osvětlení nebo displeje, tedy pokrok jak ho známe i jinde. Přitom na principu se nezměnilo nic zásadního. Pohybové čidlo hlídá tepelný obraz, pokud ho zvěř, člověk, nebo také závan teplého vzduchu pozmění, aktivuje se snímací jednotka a případně i osvětlení a fotopast pořídí záznam.
Výrazně se nezměnily ani parametry. Dokonce se spíše snížil dosvit a jemu přizpůsobená citlivost PIR, protože současné fotopasti používají bez výjimky neviditelné světlo, které má menší účinnost než dříve používané viditelné IR osvětlení. Na to ale zvěř „poučená“ IR přísvitem z nočních vidění reaguje útěkem.
Co se kupodivu také nezměnilo je rozlišení snímacího senzoru, který se ustálil u většiny fotopastí na 5MP. Samozřejmě dnes fotopasti nabízejí rozlišení až 12 nebo 18 MP, ale to je výsledkem interpolace, tedy přepočtu. Podle mě pro myslivecké použití stačí 5MP bohatě a také nevidím nutnost Full HD videa se zvukem. To vše sice nabízí lepší výsledky, ale současně také klade zvýšené požadavky na uložení dat. U základní fotopasti to tolik nevadí – stačí koupit SD kartu s větší kapacitou a je vyřešeno.
 
Byla zásadnějším předělem možnost přenosu snímků a videí na dálku?
 
Určitě byl a právě možnost přenosu je tím nejzásadnějším pokrokem, který ale přinesl jisté komplikace. Trend je takový, že dnes již většina prodaných fotopastí má funkci přenosu snímků přes GSM. Ale vraťme se k přenosu větších objemů dat. Když první  GSM fotopasti přišly na trh, přenos probíhal prostřednictvím MMS. Ty měly jen mizerné rozlišení a byly (a jsou) dost drahé.
Krátce na to přišli operátoři s nabídkou platby za přenesená data. Přenos se uskutečňoval v sítích 2.G v protokolu GPRS. To umožnilo odesílání objemnějších a tedy kvalitnějších snímků do e-mailové schránky. Protože kvalita takto odesílaných snímků je již velmi dobrá a sítě GPRS jsou nejrozšířenější, stále se nejvíce využívají fotopasti pro 2G sítě. Pro myslivost myslím je to naprosto dostačující. Ovšem musíte zapomenout na videa a také nastavit prodlevu mezi snímky minimálně na jednu minutu, aby je fotopast stačila v relativně pomalé síti odeslat.
Další vývoj pak vedl k rozvoji rychlejších 3G sítí a pro ně se také objevily v nabídce odpovídající fotopasti. Ty lepší  již umějí odesílat i krátká videa a snímky jsou ve větším rozlišení.
Než se podařilo ovšem pokrýt republiku sítěmi 3. generace přišly sítě generace 4 (LTA). Operátoři rozšiřování sítí 3. generace ukončili ve prospěch sítí 4G, jejichž pokrytí je již velmi dobré. Sítě LTA jsou opravdu rychlé a odesílané soubory nemusí být komprimovány (zmenšovány). Problémem nejsou ani videa se zvukem. Celé to frčí rychle a protože data výrazně zlevnila, ani to nezruinuje peněženu.
Vyskytl se ovšem jiný problém: velikost odesílaných souborů může snadno překročit objem dat, který e-mailová schránka umí přijmout. Proto 4G fotopasti většinou záznamy ukládají na externí (cloudové) uložiště, které prostřednictvím mobilní aplikace odešle do e-mailové schránky komprimovaný náhled, který schránky pojme. Pokud následně chcete vidět záběr v plném rozlišení – můžete se na nej podívat na cloudovém uložišti.
 
To ale pak také mohu fotopast ovládat na dálku?
 
Ano, výhodou nových sítí a přístupů je to, že pomocí příslušné aplikace lze také fotopast dálkově  ovládat. Zcela upřímně, pro myslivost to  vidím jako trochu moc složité, ale já jsem už dědek a tak mě tyhle novinky moc neberou. To je také důvod, proč postupně firmu předávám dceři, která se v nových technologiích orientuje zcela jinak a také má více trpělivosti s vyřizováním servisu a poradenskou službou, které má nyní na starost.
 
Řeknete mi tedy aspoň to, jak vidíte vývoj v oblasti fotopastí v nejbližší budoucnosti?
 
Tak to by spíš byla otázka na dceru Dianu. Již dnes se fotopasti staly spotřebním zbožím a v akci je můžete koupit třeba v Lídlu. Zdaleka je nekupují jen myslivci, ale větší procento se prodává pro ochranu majetku jako jsou chaty, zahrady a podobně. Tento trend bude jistě pokračovat.
Ale k výhledu. Na principu fotopastí se myslím v nejbližší době moc nezmění. Budou se zlepšovat parametry, zmenšovat rozměry, přibude funkcí, přicházejí také sítě 5. generace a s nimi možnost odesílat více dat ještě rychleji. Již dnes máme v nabídce také WiFI fotopast, která umí přenášet snímky prostřednictvím domácí wifi sítě, tedy bez potřeby SIM karty. Pro myslivost to ale není, protože dosah Wifi je kolem 20 metrů, což stačí tak pro ohlídání domu, ale určitě nedosáhne ke krmelišti.
U fotopastí pro myslivost se ale WiFi uplatní jinak. Některé fotopati v sobě už dnes mají WiFi zabudováno, nebo je součástí SD karty, například typ PREDATOR XW, a pak je výhodou, že k takové fotopasti se stačí přiblížit na zmíněných 15-20 metrů a záběry z SD karty si stáhnout do mobilu. Jednak si je tak lépe prohlédnete, ale hlavně si nezapachujete vnadiště a fotopast také můžete mít na hůře dostupném místě. Přijdete na kazatelnu, kolem které máte fotopasti, a můžete si třeba takto na dálku zkontrolovat v klidu a v skrytu nové pořízené záběry nebo videa. Tato praktická funkce se určitě v budoucnu objeví v řadě nových modelů.
 
A co je momentálně nového?
 
V letošním roce se na našem trhu objevila nová fotopast, která se rázem stala prodejním hitem. Zaslouženě, protože za cenu necelých tří tisíc nabízí parametry a funkce, které byste očekávali u podstatně dražších fotopastí. Navíc to vše v miniaturním provedení pouhých  10x7,5x4 cm! Takových rozměrů mohlo být dosaženo záměnou LED diod za podstatně výkonnější luxeony, které samozřejmě emitují světlo v neviditelném IR spektru.
Sympatické je také umístění velkého displeje a ovládacích prvků na přední stranu, což značně ulehčuje instalaci a zacílení fotopasti. K tomu výrobce přidal vychytávku, po které uživatelé fotopastí již dávno volali: zobrazení času a data pořízení záznamu velkými a dobře čitelnými číslicemi přímo na displeji. Je těžko pochopitelné, že tuto praktickou funkci doposud nenabízela žádná fotopast, a tak jste doposud mohli tyto informace zjistit až při prohlížení záznamů na počítači! Ve verzi Predator Micro je součástí již tak nízké ceny dokonce i transportní pouzdro na opasek a montážní patice! Není divu, že prodej této fotopasti, která je na českém trhu nabízena pod více značkami trhá prodejní rekordy!
 
Pojďme ale k trochu jinému tématu. Jaké byste uvedl zkušenosti a chyby při použití fotopastí?
 
Největším problémem je, že si málokdo přečte návod a jak něco nejde, hned volá a reklamuje. Fotopasti nabízejí řadu funkci, pokud je ale zapnete všechny současně, tak tím vlastě fotopast zneprovozníte. Nelze například zapnout aktivaci PIR a časosběr současně. Nelze ani zapnout časovač (časový úsek po který je fotopast aktivní) a nezadat od kdy do kdy, protože pak je PIR čidlo fotopasti vypnuto trvale atd. Opravdu většina „problémů“ plyne ze špatného nastavení.
Ještě markantnější je to u GSM fotopastí. Zde je nastavování složitější, i proto máme pro zákazníky opravdu velkou „vychytávku“, kde na adrese www.fotolov.cz stačí vybrat kliknutím model fotopasti a zadat adresu, kam chcete snímky posílat. Obratem vám na tuto adresu přijde nastavovací soubor, který stačí nahrát na SD kartu a tu pak vložit do fotopasti. Nastavení pak proběhne automaticky. Bohužel tuto službu nabízíme jen pro fotopasti UOVision, která je také naší vlajkovou lodí.
Hodně častý problém u GSM fotopastí je, že jsou instalovány na místě, kde není nebo je velmi špatný datový signál. To se dá změřit některou z mobilních aplikací. Určitě není směrodatné, že mobil ukazuje „skoro plný signál a když volám je mě super rozumět“. 
Pak jsou tu zklamaná očekávání. Opravdu není možně si fotopast instalovat na posed a očekávat snímky ze 30 metrů vzdáleného vnadiště. I když výrobce uvádí dosah PIR a dosvit 20 m, je lépe počítat s polovinou, protože jsou to parametry uváděné za optimální teploty a dalších podmínek, kdy se před fotopastí pohybuje člověk.  Fotopasti reagují na odlišnou teplotu objektu oproti pozadí. Bohužel fotopastí často monitorovaná černá zvěř je na zimu podkožním tukem a srstí izolována tak dobře, že tepelná skvrna je minimální a vzdálenost je potřeba zkrátit na 5 až 7 metrů.
 
Dá se vůbec nějak stručně shrnout něco jako „manuál pro rozumného uživatele“?
 
Dobrá, zkusím tedy stručně:
Nakupovat s rozumem, nehonit se za parametry a funkcemi, které nevyužijete.
Vyhnout se „výhodným“ nabídkám v nákupních řetězcích, Aliexpresu a podobně.
Více než deset procent fotopastí potřebuje během záruky servis, a tak nakupujte tam, kde ho spolehlivě zajistí.
Neinstalujte fotopast nikdy proti slunci, nebo místům, kde se ve větru pohybuje tráva, keře a podobně. Fotopast může také spouštět poryv vzduchu o jiné teplotě, typicky před bouřkou.
Vždy je lépe fotopast nasměrovat tak, aby se emitované světlo mohlo částečně odrazit a prosvětlit snímek
Ačkoliv výrobci doporučují umístění v asi jednom až dvou metrech od země, já doporučuji spíše instalovat fotopast z nadhledu. A to jednak kvůli nenechavcům, ale hlavně proto, že odrazem od země se snímek prosvětli a zamezí se aktivacím pohybem vegetace. Navíc jsem viděl již dost fotopastí zlikvidovaných rozzlobenou bachyní.
Žádná fotopast není určena k trvalé instalaci a vystavení vlivům počasí. Například výrobce fotopastí pro profesionální využití Cuddeback z USA omezuje záruku buď záruční lhůtou nebo maximálně 90 dny provozu(!).  Zvláště v době, kdy dlouho prší, sněží, nebo jsou mlhy, je dobré fotopast stáhnout z lesa a nechat doma vysušit.
Na závěr uvedu možná také trochu úsměvnou zkušenost či radu - riskantní je také jaro, kdy ptáci občas vyklovou objektiv nebo PIR čidlo v naději, že ve fotopasti vyvedou mladé.
 
S poděkováním za rozhovor
připravil Jiří KASINA
 
Zpracování dat...