ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2019

Nové kolimátory FOMEI

Myslivost 12/2019, str. 82  Petr Valchář
Máme před sebou hlavní loveckou sezónu, kde na společných honech budeme lovit jak drobnou, tak spárkatou zvěř. Jedná se převážně o lovy na běžící zvěř. K tomuto účelu chci čtenářům Myslivosti po ročním testování představit dvě novinky firmy FOMEI. Jedná se o nové typy kolimátorů, kterými chce firma rozšířit svůj sortiment výrobků. První kolimátor, který jsem měl zapůjčen k testování, byl Foreman RDM 3.
Rozměry průhledu jsou 24x17 mm. Zvětšení 1x. Velikost záměrného bodu je 3 MOA. Hmotnost je jen 70 g plus hmotnost lišty. Když to porovnám s kulovnicí osazenou zaměřovačem, který má hmotnost v průměru 700 g, tak si připadám, že nic na rameni nenesu. Kolimátor má dobré krytí. Je chráněn před vniknutím pevných těles a proti stříkající vodě.

RDM.jpg

Ovládaní osvětlení záměrného bodu je pomocí tlačítek umístěných na levé straně. Vepředu je spínač označený plusem (+) a zadní (-). Zapnutí bodu lze delším stisknutím oběma ovladači, buď plusovým, nebo mínusovým.
Intenzita bodu při zapnutí se nastaví na nejvyšší hodnotu. Osvětlení bodu má 5 stupňů. Každý stisk posune intenzitu o jednu úroveň. Plusem se zvyšuje a mínusem snižuje.
Vypíná se stisknutím obou tlačítek najednou po dobu 5 s. Pro ty co zapomínají, má přístroj funkci automatické vypnutí po 1 hodině od posledního použití ovladače.  
Baterie je z pravé strany a je umístněná v přihrádce a lze ji vysunout šroubovákem nebo jinou vhodnou pomůckou. Baterie má označení CR 2032, tedy běžný a dostupný typ, umísťuje se plusovou polaritou nahoru.
Kolimátor lze osadit, jak na WEAVER, tak i PICATINNY  lištu. V balení je rozmontovaný a je potřeba jen osadit a přišroubovat základnu.  Součástí balení jsou i klíče k sestavení a nastavení vertikální a horizontální korekce.
K uchycení na zbraň je potřeba jen povolit z pravé strany vroubkovanou matici. Musí se vyjmout příčný hranol a nasunout základnu na lištu. Poté hranol vrátíme na původní místo a utáhneme matici. Tím je kolimátor upevněný na liště.
K seřízení slouží imbus klíč. Horizontální korekce je opět na pravé straně vzadu. Při potřebě posunout záměrný bod doleva musíme točit šroubem ve směru hodinových ručiček. Když má jít bod doprava, točíme proti směru pohybu hodin.
Šroub vertikálního seřízení je na horní straně vzadu. Je umístněný na zadní straně zaměřovače. Při potřebě zvednout záměrný bod točíme šroubem doleva a pro snížení točíme doprava. U obou korekcí má klik velikost 1 MOA a rozsah je 100 MOA.

RDT-2.jpg
 
Druhý kolimátor Foreman RDT 2 je oproti předchozímu typu odlišný model.  Kolimátor se vyznačuje odolnou  trubkovou konstrukci s průměrem objektivu 20 mm. Velikost záměrného bodu je 2 MOA a zvětšení 1x. Hmotnost je vyšší oproti RDM 3 a je na hodnotě 130 g. Tento kolimátor se vyznačuje výborným krytím s hodnotou 7. To značí ochranu proti ponoření do vody.
Umístění baterie je na pravé straně, výrobce opět použil baterii CR 2032, která je zakrytá víčkem s drážkou. Vhodný nástroj na povolení je mince. Box baterie je současně i ovladač intenzity osvětlení záměrného bodu. Lze volit mezi 11 úrovni intenzity. Na ovladači mi chyběla možnost vypínat bod mezi jednotlivými stupni osvětlení.  Vypnout bod lze jen mezi 11 a 1.
K vlastní montáži jsou v balení dvě základny. Nízká a vysoká s klíčem. Podle potřeby se vybere nejvhodnější základna.  Obě je možné namontovat na oba typy lišt.
Nastavení výškové a stranové korekce je ukryto pod víčky. Ty jsou opatřeny obdélníkovým výstupkem usnadňující povolení. Současně tento výstupek slouží jako nástroj k nastavení korekce. Stranová korekce je z pravé strany za ovladačem osvětlení. Zde je rozdíl v nastavení. Když záměrný bod potřebujeme posunout doprava, tak točíme doprava, pokud bod musí doleva, otáčí se doleva. Výšková korekce je taktéž v zadní části kolimátoru na horní straně. Pokud potřebujeme jít s bodem dolů, točí se proti směru hodinových ručiček. Naopak při potřebě jít s bodem nahoru otáčíme ve směru pohybu hodin. Krok je stejný 1 MOA a totéž platí pro rozsah. I ten je 100 MOA
 
K vlastnímu nastřelení kolimátorů se snažím co nejlépe seřídit výstřelnou dráhu se záměrným bodem. Praktikuji porovnání pohledem přes hlaveň, a jak lze vidět na nástřelkách, docela se to daří. Po první ráně udělám malou korekci a třetí ránou si jen ověřím, zda nastřelení drží. Jak můžete vidět, i s kolimátory jdou udělat dvojstřely. Výrobce garantuje odolnost proti zpětným rázům. Tyto zaměřovače jsou jednodušší konstrukce a nemají tolik dílů jako puškohledy. Při testování byly umístěny na kulovnici CZ 550 ráže 380W. Na zbrani jsem k osazení kolimátorů použil Picatinny lištu.
 
Jak jsem se v úvodu zmínil, testování začalo už v loňském roce, aby se ověřila funkčnost a spolehlivost. Bohužel, i když byla příležitost, tak se mi s kolimátory nepodařila ulovit žádná zvěř na společných honech. Jednou jsem udělal střeleckou chybu a na nástřelu zůstala jen stříž divočáka. Jednou jsem podcenil špatné počasí, kdy mi náhlé sněžení zabránilo přesnému zamíření. V tomto případě platí to samé jako u puškohledů, že je nutné chránit zaměřovače krytkami. Samozřejmě jsem si vyzkoušel zamíření na honech na zvěř, ale kvůli bezpečnosti se zase nedalo střílet.
Výhoda při použití kolimátorů je rychlost zamíření, velké zorné pole a střelba s otevřenýma očima. Mezi nevýhody kolimátorů patří, že nemají zvětšení, je potřeba dobrý zrak střelce a střelba je na kratší vzdálenost. Ideální je do 50 m, ale záleží na střeleckých schopnostech lovce, který umí dobře a rychle vyhodnotit, co může lovit a správně zvolit velikost předsazení. 
I když je zapnutí svítícího bodu okamžité, doporučuji si ho zapnout na začátku leče. Pak se může lovec soustředit na vlastní lov a pozorování zvěře. Záleží, jak jsou jednotlivá stanoviště situována, zda se jedná o houštiny nebo o volnou plochu, případně blížící se hlášení loveckých psů. To si musí každý uživatel vyzkoušet na místě a vyhodnotit, zda má dostatek času si světelný bod zapnout nebo ne. Šetřit baterií za každou cenu se nemusí vyplatit, spotřeba LED diody je minimální a náhradní baterii střelec unese a výměna baterie je snadná.
 
Co říci na závěr? Snad jen popřát hodně loveckých a střeleckých zážitků s novými kolimátory FOMEI.
-PV-

Nástřelka 223 Rem
Nastrelka-223-Rem-1.jpg


Nástřelka 308Win
Nastrelka-308-Win.jpg
Zpracování dat...