ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2019

CZ 557 Eclipse

Myslivost 10/2019, str. 64  Martin Helebrant
Pracovní kulovnice z Uherského Brodu V roce 2004 Česká zbrojovka Uherský Brod představila novou opakovací kulovnici, model CZ 555. U téhle kulovnice poprvé ve větším rozměru opustila to, co po dlouhá léta bylo jednoznačným znakem kulovnic z Uherského Brodu – klasický Mauserův závěr s vytahovačem v podobě dlouhého pera neseného otočně na pouzdře závěru a s vyhazovačem uloženým pevně v pouzdře závěru. Zůstaly sice zachovány dva uzamykací ozuby, ale vytahovač je krátký, odpružený příčně uloženou pružinou a vyhazovač má podobu malého, podélně odpruženého čepu neseného na čele závěru.

Výroba CZ 555 běžela od roku 2004 do roku 2013, ale těchto kulovnic se nevyrobilo nijak závratné množství, literatura uvádí 6796 kusů. Výroba běžela souběžně s kulovnicí CZ 550. Ta měla závěr Mauserova typu a byla jednou z nejúspěšnějších brodských kulovnic (výroba 1995 – 2014 vyprodukovala přes 226 tisíc kusů).

V roce 2012 Česká zbrojovka představila novou kulovnici, model CZ 557. I tahle kulovnice má závěr s příčně odpruženým vytahovačem a vyhazovačem v čele závěru.

Výroba začala provedením Lux, ale postupně nabíhaly další a další varianty, až nakonec katalog pro rok 2019 nabízí v deseti verzích, což se započtením různých ráží dává celkem úctyhodných 24 provedení. Mezi novinkami pro letošní rok je i verze Eclipse, kterou výrobce označuje jako kulovnici „pro začátek“ anebo jako zbraň pro „cenově citlivé“ uživatele.

V minulosti, ještě kolem roku 1990, se velcí výrobci o tenhle segment zbraní nijak moc nestarali a uživatelé svoji potřebu jednoduché pracovní zbraně, kterou by jim nebylo líto otloukat v traktoru nebo kufru terénního auta, řešili používáním nějaké starší zbraně, ať již z vlastního držení nebo z druhé ruky. Případně sáhli po nějaké zbrani cenově dostupného výrobce – konec konců, dlouho jsem v českých traktorech vídal otlučené jednušky IŽ 18MN nebo kulobrokové kozlice, „rusandy“ IŽ 94.

Podle mého vnímání se situace se začala měnit někdy po roce 2005. V té době se sešlo víc různých příčin. Jednou z nich určitě byla ekonomická krize z roku 2008, která zvýšila cenovou citlivost jak uživatelů. I když se obecně uvádí, že krize zasáhla trh s luxusním zbožím relativně málo, krize zasáhla i tržby „lepších“ výrobců a zvýšila tlak na jejich ceny.

K tomu se přidal rostoucí nedostatek kvalitního dřeva na pažby a skutečnost, že i v Evropě se zvolna začal měnit náhled na pracovní zbraň. Na jednu stranu podobně jako v americké tradici i Evropa pochopila, že pracovní zbraň není statusový předmět. Na druhou stranu začala i od pracovní zbraně očekávat solidní výkony z hlediska přesnosti a spolehlivosti.

I velcí výrobci tedy začali přemýšlet o tom, jak zvednout peníze, pro které se zatím shýbali jen levní výrobci. A jak to udělat, aniž by poškodili reputaci svých zbraní ve vyšším segmentu a své jméno jako takové. Jako jedna z prvních se k tomu odhodlala firma Sauer, která začala v roce 2013 svoji S101 (Myslivost 10/2013) nabízet jako tzv. „entry level“ zbraň – kulovnici pro začátečníka. Ale nebylo to konečné slovo, výsledná zbraň byla pořád ještě poměrně drahá.

Takže ji přesunuli do kategorie klasických kulovnic a protože v roce 2017 přestavili novou zbraň pro nováčka, kulovnici S100 (Myslivost 10/2017). Sauer přitom šel cestou postupného zjednodušování konstrukce a hledáním levnějších materiálů – použil bukovou, ale velmi šikovně mořenou pažbu, hlaveň lisovanou do pouzdra závěru apod.

V roce 2018 Mauser představil model M18 (Myslivost 11/2018), opakovací kulovnici o které mluví jako o Volksgewehru – lidové kulovnici. Tady již je pažba plastová, konstrukce sice možná využívá nějakou jednotnou základnu polotovarů, ale je již zcela svébytná a s předchozí zbraní, Mauserem M12, má společného jen maličko. Sahalo se i do kvality povrchu (i na pohledových částech) a některé konstrukční uzly jsou z plastu. Výsledkem je zbraň, která se ukázala jako nečekaně přesná, a přitom přinesla i některé vysloveně chytré, příjemné prvky, jako je návrat „penálku“ – malé úložné dutiny v pažbě.

 

Česká zbrojovka Uherský Brod při konstrukci své pracovní kulovnice šla cestou důsledné výrobní racionalizace své úspěšné kulovnice CZ 557, která je v současnosti jejím hlavním želízkem v ohni loveckých opakovacích kulovnic.

Princip zůstal zachován, je to kulovnice s válcovým odsuvným závěrem, uzamčeným dvěma ozuby, s vyhazovačem v podobě odpruženého pístku neseného na čele závěru. Zásobování zbraně je z dvouřadové schránky s kapacitou 5 nábojů.

Eclipse byla ale důsledně nákladově racionalizovaná. První velkou úsporou bylo opuštění dřevěné pažby. Ta je u Eclipse jednoduchá, přímá, amerického typu. Je plastová, s ostře profilovaným nosem a poměrně dost kolmou pistolovou rukojetí. Na celém jejím povrchu je vrstva tzv. soft touch (= měkký dotek, čti soft tač) materiálu – tj. měkčeného polymeru, který je příjemný a měkký na omak. Nejsou to ale vysloveně měkké panely jako u některých dnešních zbraní, pažba je tuhá a prsty se vám do ní nezaboří, ten „softáč“ je jen takové malé potěšení pro ruku.

Předpažbí má spodní plochu mírně zaoblenou, na úchopových plochách jsou zdrsnění v podobě velkých obdélníků. Botka je s jednoho kusu silné černé pryže.

Kovový lučík spouště také ustoupil plastovému dílu, stejně jako štítek (rámeček) nábojové schránky s lučíkem spouště. Také dno nábojové schránky je z plastu a podavač též. V jednom kuse s pažbou jsou vylisované i čepy pro poutka na nosný řemen.

Systém je v pažbě uložen rovnou do plastu, nejsou tam žádné kovové zálisky. I to je určité zlevnění, ale Česká zbrojovka ho aplikuje i u jiných svých zbraní, například u kulovnice CZ 557 Synthetic.

Pouzdro závěru má zjednodušený tvar, je hranatější, ušetřilo se na obráběcích operacích a časech.

Hlaveň je kovaná a má stejné parametry, jako jakákoliv jiná hlaveň kulovnic řady 557, ale s jednou výjimkou, kterou je zjednodušená povrchová úprava. Není to až tak výrazné zjednodušení, k jakému sáhl Mauser M18, stopy po třískovém obrábění jsou zahlazené a „zkratka“ není na první pohled tak výrazná.

Eclipse se zatím vyrábí jen ve dvou rážích: v 308 Winchester a 30–06 Springfield. Tři sta osmičková verze má pevná mířidla se světlovodnou vložkou, springfieldka má hlaveň hladkou. Obě mají v souladu s dnešními trendy hlaveň dlouhou 520 mm, obě mají na ústí závit M14x1 krytý chránítkem, stoupání vývrtuje u obou ráží 10“, tj, 254 mm. O tom, zda je 520 mm dost nebo málo na to, aby kulovnice nabídla přiměřenou přesnost a dopadovou energii, jsem se přesvědčil ve střelecké části testu. Pro montáž zaměřovacího dalekohledu je určena klasická brodská rybina.

Ušetřilo se i na drobných dílech, opět hlavně na povrchových úpravách. Například spoušť je černěná, nikoliv bíle niklovaná. Spoušťový mechanismus jako celek ale zůstal zachován, je shodný s mechanismem celé řady 557. Umožňuje regulaci délky chodu spouště a její odpor a propad.

Návod ke kulovnicím řady 557 uvádí tři druhy spoušťového mechanismu (s jedním odporem, s dvojitým odporem, s jedním odporem a francouzským napínáčkem), ale zatím jsem se na Eclipse setkal pouze s provedením s jedním odporem. Pojistka je na pravé straně pouzdra závěru za rukojetí závěru. Odjišťuje se tlakem směrem dopředu, v odjištěné poloze je na boku matice závěru vidět červená tečka. Při napnutém bicím mechanismu vystoupí z temene matice závěru konec úderníku a funguje tak jako výstražník.

 

CZ 557 Eclipse, kterou jsem měl možnost testovat, byla v ráži 30-06 Springfield a měla hladkou hlaveň, bez pevných mířidel.

První dojem ze zbraně nebyl nijak špatný – prostě je to pracovní zbraň, na které nejsou žádné zbytečnosti. Vyložení mechanismu z pažby (a to je činnost, kterou návod uživateli umožňuje pro seřízení odporu a propadu spouště, bez vyložení lze seřídit jen délku chodu spouště) neukázalo žádné hrubé nedostatky nebo vůle.

Díly byly bez otřepů a povrchová úprava sice svojí účelovostí odpovídá ceně a určení zbraně, ale byla funkční a jednolitá.

Spoušť byla v továrním nastavení, bez dalšího seřízení nebo úprav. Průměrná hodnota odporu je o trochu vyšší, ale v zásadě odpovídá pracovnímu určení zbraně, počítá se zmrzlými nebo ztuhlými prsty. Kolísání odporu v rozmezí jednoho Newtonu je znak kvalitního spoušťového mechanismu, který není překážkou pro přesnou střelbu.

Na zbrani byl nainstalovaný naháňkový zaměřovací dalekohled Leica 1-6,3x24 Magnus se záměrným bodem s výraznou středovou tečkou. Není to asi úplně ideální zaměřovací dalekohled pro dálkovou střelbu, ale určitě je to hodně dobrý zaměřovač pro pracovní zbraň.

 

Samotný střelecký test jsem udělal na střelnici Placy u Příbrami. Lukešovi ho budují už dlouhá léta a podle mého názoru tady vzniká docela mimořádná střelnice, s několika stanovišti, umožňující střelbu od 25 až do 550 metrů. Střelnice je nekrytá, leží v lese a v mých očích je to takový malý střelecký ráj.

K testu jsem zvolil náboje Geco Target s poloplášťovou střelou těžkou 11,0 gramu a náboje RWS ID Classic s poloplášťovou střelou se střižnou hranou těžkou 9,7 gramu.

Z hlediska přesnosti asi není co řešit. Střílel jsem vsedě s oporou zbraně o střelecký vak. Oba dva zkoušené druhy střeliva dosahovaly na 100 metrů rozptyl kolem 2 cm. Na 200 metrů se zvětšil na 10 až 13 cm s výraznou převahou vodorovné složky, ve svislé ose nepřesáhl 5 cm. Vodorovný rozptyl měl příčinu ve výrazném bočním větru. Přesto by takový rozptyl spolehlivě stačil i k jistému lovu například srnčí zvěře.

Nenapadá mě, co víc bych mohl od zbraně této cenové kategorie žádat, upřímně řečeno, tenhle výsledek spíš moje očekávání výrazně předčil.

 

Dovolte mi nyní shrnout všechno, co jsem výše uvedl a doplnit to o subjektivní pocity ze střelby. Přímá pažba dobře tlumí zpětnorázový děje, zbraň má malý, dobře kontrolovatelný zdvih a rychle se vrací do záměrné. Zalícení je pohotové a jak potvrdil kolega, pažba vyhoví i levákovi, ačkoliv rukojeť závěru vyvedená doprava není pro leváka ideální.

Docela velkým překvapením byl pro mě povrch. Ani v horkém letním dni jsem neměl pocit, že by mi zbraň v rukou klouzala; seděla v ruce jistě a spolehlivě a ani při dlouhodobém držení jsem neměl pocit, že by mi puška „plavala v potu“ nebo naopak se lepila k dlani.

Z estetického hlediska jsem spokojený. Pažba jde v linii syntetických pažeb z Uherského Brodu. Svojí geometrií jsou jakýmsi křížencem mezi pažbou provedení American a Lux SA. Výrazný nos pažby mi nijak nepřekáží, hodně svislá pistolová rukojeť je podle mě výhodná pro jisté a pevné dotažení zbraně do ramene.

Hodně příjemné (aspoň pro mě) bylo široké předpažbí, které je tak na půl cesty k terčovému speciálu a poskytuje při opření zbraně opravdu hodně stabilní oporu.

Přímá pažba s poměrně vysoko posazenou botkou se příznivě podílejí na příjemném zvládání zpětného rázu a rychlém nacílení i návratu zbraně do záměrné po výstřelu.

Nemám sebemenší potuchu o tom, jak dlouho vydrží povrchová úprava. Nezdá se to, ale pažba pušky, zejména té pracovní, je hodně namáhaná. Je vystavena počasí všeho druhu, počínaje ultrafialovým zářením plného slunce, přes déšť až po mráz. Nemluvím o nejrůznějších klepnutích a drsnějším zacházení, i prostá abraze prachem a nečistotami umí svoje. Vím, že u dalekohledů občas měkký polymerový povrch časem ztvrdne nebo se začne separovat od podkladu. Ale jsem ochoten to risknout. Výhodou plastové pažby je i relativně nízká hmotnost.

Osobně preferuji pod prstem trochu odporu, ale chci hladký, čistý chod a odpálení křehké, jako když zlomíte skleněnou tyčku. V tomhle smyslu CZ 557 Eclipse a vůbec spouštím na kulovnicích CZ řady 557 nemám co vytknout. Tovární nastavení kolem 15 Newton sice může někomu připadat trochu těžké, ale mě vyhovělo a pokud by ne, je seřízení spouště snadné a jisté.

Kulovnice na mě jako celek působí na první pohled jednoduše, nikoliv vysloveně lacině a černá spoušť mě spíš potěšila, zbraň v jednolité matné černé je docela elegantní (ale to už je individuální názor).

Pevná mířidla nijak nepostrádám, ale být výrobcem bych uvažoval o náhradě tradiční „brodské lišty“ násuvné montáže za lištu Mil Std 1913 – pokud je CZ 557 Eclipse cenově dostupnou zbraní, pak právě montáže Mil Std 1913 jsou cenově dostupným a přitom pořád ještě spolehlivým způsobem, jak spojit zaměřovač se zbraní. Dnes, v době noktovizních zaměřovačů a termovizí a tedy očekávatelného měnění zaměřovačů, tato otázka není zanedbatelná. Nebo bych nabízel standardizované mezikusy, ostatně u Brna Combo a Express se tak již děje.

 

Test CZ 557 Eclipse a cenově dostupných kulovnic vůbec v poslední době mě přivádí k úvaze o vhodném zaměřovači. Zdá se mi, že i cenově dostupné kulovnice v poslední době dokážou být velmi přesné, určitě přesnější, než co jim umožní levná optika odkudsi z Asie. Ve světle testu CZ 557 Eclipse, ale i Mauseru M18, docházím k závěru, že i takto cenově přístupná zbraň si zaslouží kvalitní zaměřovací dalekohled. Na jednu stranu: pokud si kupujete zbraň téhle kategorie jako pracovní kulovnici, doslova a do písmene do traktoru, pak vám možná bude líto otloukat si drahý zaměřovač. Ale v takovém případě si do toho traktoru dejte na zbraň pouzdro, klidně i laciné a nenáročné. Ale bude chránit zbraň a zaměřovač nejenom před nárazy, ale hlavně před prachem a špínou. Zbraň se vám za to mnohonásobně odvděčí.

Na druhou stranu: kvalitní zaměřovací dalekohled má jasný obraz, spolehlivě drží nástřel a může být vybaven třeba i s nějakou chytřejší záměrnou osnovou nebo dokonce s balistickou věžičkou, usnadňující střelbu na větší vzdálenosti. To vše vám dodá jistotu a zlepší vaše lovecké šance.

V neposlední řadě je třeba nešetřit u pracovní zbraně na montáži zaměřovače. Pokud montáž není schopná spolehlivě, pevně a opakovaně přesně spojit zbraň se zaměřovačem, pak je veškerá investice do zbraně a zaměřovače marná.

 

Svůj test tedy končím následujícím zjištěním – CZ 557 Eclipse je cenově dostupná kulovnice, o které platí že chudoba cti netratí. Výrobce zbraň sice zlevnil, zjednodušil, ale udělal to tak citlivě, že nepoškodil to základní – přesnost a spolehlivost.

Tady je na místě jméno Eclipse – tahle kulovnice se vyrovná i hodně dražším zbraním a možná je i trochu zastíní. Eclipse – česky zatmění – v astronomii též zákryt – je totiž jev, kdy jeden objekt je celý skryt za druhým objektem, nacházejícím se mezi zakrytým objektem a pozorovatelem. Často je zákryt jedinečnou příležitostí ke zjištění některých vlastností pozorovaných objektů.

CZ 557 je dobrým základem ať již pro začínajícího myslivce, který má hlouběji do kapsy, tak pro člena loveckého personálu, který potřebuje pro výkon své praxe spolehlivou zbraň, kterou mu nebude líto nosit dnes a denně s sebou do honitby a vozit ji hodiny v terénním autě nebo traktoru po lesních cestách.

Ing. Martin HELEBRANT

 

Takticko technická data

kulovnice CZ 557 Eclipse

ráže – 30-06 Springfield, 308 Winchester

celková délka - 1057 mm

délka hlavně - 520 mm

kapacita nábojové schránky - 5 nábojů

hmotnost nenabité zbraně - 3,6 kg

IMG_2514.JPG

2.jpg
1.jpg
3.jpg

Zpracování dat...