ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2019

FEDERAL americké náboje jsou v Evropě stále oblíbenější

Myslivost 10/2019, str. 80  Jiří Hanák
Celosvětově velmi oblíbené a rozšířené náboje Federal dobyly také Evropu, přesto, že v Evropě je několik špičkových výrobců střeliva. V poslední době se poměrně větší objem amerických nábojů Federal u evropských lovců a sportovních střelců stal velmi výrazným fenoménem, což je pro evropské výrobce velmi nepříjemným překvapením.

Ve své domovské zemi USA je Federal nejoblíbenějším a nejrozšířenějším druhem nábojů. Pro mne byl velmi zajímavý poznatek, že například profesionální lovci v JAR a Namibii, dávali přednost, kromě domácího střeliva PMP, právě nábojům od Federalu pro jejich spolehlivé ranivé účinky na útočící zvěř. Oceňují zejména hlubokou penetraci a zachování celistvosti střely i při zásahu kosti a tedy hloubkové ranivosti. Obliba nábojů Federal vzrostla vcelku rapidně pro jejich vynikající kvalitu a příznivou cenu případně velmi výhodný poměr cena/kvalita, a to jak u lovců, tak i u sportovních střelců.

Munička Federal byla založena ve státě Minesota v roce 1916 a rozšířena v v roce 1922. Největšího rozšíření došlo během druhé světové války, kdy podnik dostal obrovské zakázky na dodávky střeliva pro armádu. Federal je z hlediska objemu i sortimentu nábojů největším výrobcem střeliva na světě. Vyrábí sportovní, služební a lovecké náboje a samozřejmě i vojenskou munici všech armádně používaných ráží včetně největší .50´.

V sesterských společnostech jsou vyráběny i velkorážné náboje pro těžkou vojenskou techniku, řízené střely a další pyrotechnické výrobky pro armádu. Armádní zakázky jsou podmíněny vysokou kvalitou, která je tak zaručena i u ostatní produkce. Kvalita střeliva Federal je dokumentována také vítězstvími na olympijských hrách a řadě závodů a mistrovství.

Zásadním požadavkem při výrobě nábojů a zejména střel, jsou extrémně malé rozměrové tolerance, které jiní výrobci nepoužívají. Výroba s extrémně malými tolerancemi je firemní know how a současně základ vysoké kvality výrobků. K tomu přistupuje dokonalé vyladění hnacích složí pro optimum výkonu a precize.

Ve výrobním programu loveckých kulových nábojů je více než 70 různých ráží, náboje od nejmenších ráží až po tropické, například od 22 Hornet po 500 Nitro Express především všech amerických i méně rozšířených ráží. Výrobce Federal velmi pružně reaguje na vývoj nových nábojů, které zavádí do sériové výroby jako například 6,5 Grendel, 6,5 Creedmoore, 6,8 SPC nebo vlastní náboj 338 Federal. Najdeme zde i několik evropských ráží jako např. 6,5x55 SE, 7x57, 7,62x39, 9,3x62, 9,3x74 R, 370 Sako Mag a před časem i 7x64.

Zajímavou skutečností je, že například původně evropský náboj 6,5x55 SE, se v USA velmi dobře uchytil a je u lovců i terčových střelců na větší vzdálenosti rozšířený a oblíbený. Navíc je náboj 6,5x55 SE v laboraci Federal hodnocen jako nejlepší v porovnání s jinými výrobci stejného náboje, a to i evropskými.

Náboje některých běžných ráží jsou nabízeny i ve dvanácti různých variantách v osazení různými střelami, takže celkový sortiment obsahuje několik stovek druhů a typů nábojů.

Výhodnou nábojů Federal je právě velká variabilita nabídky. Federal osazuje náboje jak vlastními střelami, tak i střelami renomovaných výrobců Sierra, Barnes, Berger, Hornady a zejména Nosler a dalších minimálně 25 typů různých střel, s čímž se u jiných výrobců nesetkáme. Bohatý sortiment střel tak umožňuje vybrat střelu pro nejrůznější sportovní disciplíny a druhy lovů.

Za výraznou zmínku stojí náboj 338 Federal. Jedná se o náboj vyvinutý v roce 2006 ve spolupráci muničky Federal s finskou firmou Sako, kterou je také komorován do zbraní Sako a Tikka. Mimo to je komorován do zbraní všech amerických výrobců a i některých evropských výrobců, připravuje se například Roessler.

Náboj 338 Federal je prvním nábojem nesoucím název Federal. Vznikl na základě poptávky a silně rostoucí obliby nábojů s průměrem střely .338´ (8,6 mm) a jako odezva na doslova záplavu nově vyvinutých nábojů s tímto průměrem střely nejen v USA, ale i v Evropě. Zajímavé je to, že nové náboje evropského původu s průměrem střely 8,6 mm nepoužívají metrické, ale americké palcové značení.

Náboj 338 Federal využívá nábojnici náboje 308 W s roztažením krčku na průměr střely 8,6 mm. Při osazení střelou o hmotnosti 180 gr (11,7 g) dociluje úsťové energie Eo 4341 J, což je výkon vhodný i k lovu velké zvěře.

Skvělá je i balistika náboje s ONV 182 m a se vzdáleností point blank asi 250 m se s výhodou používá i k lovu na velké vzdálenosti 500 yardů / 450 m. Velkou zajímavostí náboje je jeho překvapivě nízký zpětný ráz, takže střelba je velmi příjemná a tím i přesná a umožňuje tak jeho komorování do velmi lehkých zbraní (například Tikka Lite). V porovnání s jinými rážemi má náboj 338 Federal obdivuhodně nižší zpětný ráz, například o téměř 30 % oproti 300 Win Mag, který je známý právě tvrdým nepříjemným zpětným rázem nebo dokonce o 15 % nižší než 7 mm Rem Mag, který má obecně nízký a příjemný zpětný ráz. Náboj 338 Federal má nižší zpětný ráz dokonce i oproti náboji 30-06, který má nižší výkon. Odborníky je náboj 338 Federal nazýván jako náboj s „magnumovým výkonem při nemagnumovém zpětném rázu“.

Náboj 338 Federal, jak se zdá, se velmi povedl a po zásluze jeho hvězda obliby strmě stoupá vzhůru a stal se oprávněně velkým oblíbencem střelců a lovců na velké vzdálenosti pro svoji přesnost. Používá se k lovu veškeré spárkaté zvěře, všech druhů jelenů a všech druhů medvědů.

V sortimentu střel nás zaujaly nejpoužívanější střely původní konstrukce Federal a to Power Shock a Fusion, případně oblíbený Nosler Partition, což je pravděpodobně nejdokonalejší střela s dvojitým jádrem.

Střela Power Shock je biogivální poloplášťová střela s jedním jádrem, s poměrně štíhlou přední částí a tupou špičkou zarovnanou téměř s pláštěm. Tím není olověná špička ohrožována poškozením při přebíjení strouhnutím o hranu nábojové komory.

V dolní třetině střely je jádro uzamčeno v plášti vroubkovaným prolisem. Tento prolis vytváří z vnitřní strany pláště hranu, která zastavuje rozklad střely a udržuje tak celistvost a soudržnost jádra s pláštěm při rozkladu střely po nárazu na cíl. Tato vlastnost je důležitá pro zabezpečení správné a spolehlivé penetrace, tedy hloubkové pronikavosti pro průchod obou polovin těla zvěře i při zásahu tvrdé kosti, kde se střela nesmí zcela rozložit a tím zastavit. Dodržení celistvosti střely je důležité také pro šetrnost střely ke zvěřině.

Jak již název střely napovídá, střela je charakteristická svými šokovými účinky. Zvěř, i velká, po zásahu neodbíhá a většinou zůstává v ohni. Kompaktní střela řízeně rozložená do hřibovitého tvaru vytvoří kompaktní střelný kanál bez rozsáhlých podlitin, které způsobují střely, které se rozloží příliš nebo dokonce se oddělí plášť od jádra, kdy pak působí plošným střepinovým efektem se všemi negativními důsledky, a to jak ve snížené ranivosti v důsledku nespolehlivé průbojnosti, tak i ve větším poškození zvěřiny než je nezbytně nutné.

Střela Power Shock je cenově velmi výhodná a v USA se používá k lovu všech druhů jelenů i medvěda. V Africe potom k lovu všech druhů antilop. V Evropě je oblíbená při lovu zvěře černé a jelení.

Střela Fusion je zcela novou střelou, postavena novou originální technologií. Střela Fusion se krátce po svém uvedení stala velmi populární pro svoji výjimečnou a téměř absolutní spolehlivost. Vnějším tvarem je podobná střele Power Shock, ovšem skutečné know how se ukrývá uvnitř střely, respektive v technologii výroby střely.

Název střely Fusion – fůze = spojení napovídá o nejpodstatnější charakteristice střely spočívající ve výjimečně pevném spojení pláště a jádra. Střela Fusion má jedno jádro, ale při výrobě střely a sesazení pláště s jádrem se používá extrémně vysoký tlak, který vyvolá molekulární vazbu, tedy velmi kompaktní a pevné spojení jádra s pláštěm. Výsledkem je dokonalé spojení pláště a jádra střely a rovněž správně vybalancovaná střela, pevná a přesná.

Střela Fusion oplývá vynikající ranivostí a dokonalou průbojností zabezpečující za všech okolností průchod oběma polovinami těla zvěře s řízeným rozkladem se zabezpečením pevného spojení pláště s jádrem a uchovávajícím vysokou retenční, tzn. zbytkovou hmotnost střely.

Spojení pláště s jádrem je tak pevné, že v žádném případě nedojde k nežádoucímu tříštění střely. Přední část po zásahu se rozvine do hřibovitého tvaru a, i když se části pláště ohnou až o 180°, materiál jádra stále zůstává na plášti.

K výrobě jader vlastních střel Federal používá výhradně nejkvalitnější olovo z prvovýroby zpevněné přídavkem antimonu ke zpevnění jádra.

Plášť střely Fusion má také prolis k uzamčení jádra, který spolu s molekulárním spojením pláště a jádra zajišťuje přísně řízenou expanzi střely, celistvost střely pro hloubkovou penetraci a pro konečnou vysokou hmotnostní retenci, tedy zbytkovou hmotnost po zásahu zvěře, která dociluje až 90 % původní hmotnosti střely.

Použití střely Fusion je zcela univerzální, jak mi říkal jeden zkušený lovec – od sviště po medvěda. Vyšší balistický koeficient u většiny laborací napovídá o dobré stabilitě letu střely, proto se pro vysokou přesnost používá k lovu střední a velké zvěře i na velké vzdálenosti.

Podle hodnocení některých lovců používající střelivo se střelou Fusion je tato střela doslova šlágrem pro lov jelení, černé a další spárkaté zvěře, v USA všech druhů jelenů a medvěda.

 

Protože střelivo Federal má obecně velmi vysoké hodnocení, byli jsme zvědaví na výsledky vlastních zkušeností. Díky dovozci střeliva Federal firmy STV Group (Detex) jsme střelivo Federal podrobili dlouhodobému testu trvajícím déle než jeden rok v různých loveckých podmínkách u nás i v zahraničí.

Test přesnosti obou střel jsme prováděli v rážích 308 W ze zbraně Steyr Mannlicher, 7 mm Rem Mag z kulovnice Winchester XTR 70 Sporter a v ráži 338 Federal ve zbrani TIKKA Lite. Systém střelby bench rest na vzdálenosti 100 a 200 m, série po třech ranách.

První poznatek z testu přesnosti střelby byl, že obě střely Power Shock i Fusion jsou prakticky stejně přesné. Rozptyl 2 R100 byl na 100 m maximálně 2 cm, kdy byly tvořeny třílístkové soustřely. Na vzdálenost 200 m jsme měli maximální rozptyl 5 cm, kde se projevovala spíše chyba střelce než střeliva. Výsledek přesnosti loveckých střel byl na úrovni terčového střeliva. Zpětný ráz i u výkonného náboje 7 mm Rem Mag byl v zásadě příjemný, což je pro tuto ráž typické. Porovnatelné výsledky byly docíleny i při střelbě nábojem 338 Federal.

Praktická zkouška byla provedena na lovu zvěře srnčí, černé a jelení. Prvním poznatkem byl silný ranivý efekt s minimálním odskokem zvěře. I po velmi špatném zásahu jelení zvěře na měkko, kdy zvěř běžně odchází mnoho stovek metrů, byl první záleh již ve vzdálenosti několika desítek metrů, kde mohl být proveden dostřel. Zbývající zvěř se zlomila po dobrých zásazích prakticky v ohni.

Ranivost obou střel se prokázala jako velmi vysoká s tím, že u zvěře černé obě střely docilovaly prakticky stejných výsledků. Jen v málo případech se nám podařilo zajistit zbytek střely, což je poměrně vzácné, protože dochází většinou k plnému průstřelu zvěře. Ve dvou případech se nám to podařilo, a to u střely Power Shock, kdy jedenkráte došlo k naprosto vzorovému hřibovitému rozkladu s pevným ulpěním jádra k plášti s rozšířením na 1,5násobek původního průměru.

V jednom případě, kdy došlo k průstřelu zvěře šikmo napříč, střela uvízla v kloubu zadní kyčle, se střela rozložila více a rozšířila svůj průměr na dvojnásobek původního.

U všech testovaných ráží se prokázala vysoká okamžitá ranivost a silný účinek. Velký okamžitý efekt byl prokázán u nábojů 7 mm Rem Mag, kde se projevuje výhoda vysoké rychlosti střely a u 338 Federal, kde má zase velkou výhodu velký průměr střely, který okamžitě předává vysoký podíl energie ihned po dopadu. S nábojem 7 mm Rem Mag byl uloven jelen o hmotnosti 140 kg na vzdálenost více jak 250 m (prakticky z kopce na kopec), který zhasnul v ohni.

Náboj 7 mm Rem Mag patří už ke klasice s výbornými vlastnostmi a v kombinaci se střelou Fusion svoji pověst ještě překonal. U náboje 338 Federal jsme měli jiný malý rekord, a to ulovení kňoura o živé hmotnosti 180 kg v louce na vzdálenost 170 m, který po zásahu odskočil pouze asi 20 m.

Střela Fusion, která po průchodu tělem velkého kusu černé zvěře, po přestřelení dvou žeber uvízla ve škáře na výstřelné straně, se rozložila naprosto vzorově do hřibu, s rozšířením na 1,8 násobek původního průměru a 90 % zbytkové hmotnosti.

S nábojem 338 Federal bylo uloveno celkem 10 ks černé zvěře na různé vzdálenosti a 8 ks jelenů sika na větší a dlouhé vzdálenosti. Většinou zvěř v ohni, prostřelena a v případě odskoku, tak potom jen na krátkou vzdálenost s výrazným barvením. Ve vysoké okamžité ranivosti se projevil větší průměr střely.

Náboj 338 Federal je pro nás velmi příjemným překvapením. Vysoký spolehlivý výkon s okamžitou ranivostí, skvělá balistika umožňující střelbu i na dlouhé vzdálenosti, a to při příjemné střelbě s minimálním zpětným rázem. Bez přehánění se jedná o fenomenální náboj s velkou budoucností a jeden s nejlepších, se kterým jsme kdy stříleli.

V zásadě bych doporučil i českým a moravským myslivcům opustit konzervatismus ve výběru stále stejné skupiny již překonaných ráží a nebát se volit novější, modernější a lepší.

 

Z hlediska přesnosti a ranivosti hodnotíme střelivo Federal se střelami Power Shock a Fusion na silně nadprůměrné úrovni, kdy se řadí ke špičkovému střelivu, které je vůbec v rámci světové výroby k dispozici.

Zejména střela Fusion je střelou nové generace, jejíž ojedinělá a pokroková technologie výroby staví střelu Fusion před všechny ostatní dosud vyráběné střely. Molekulární spojení pláště a jádra vytváří ideální naplnění poněkud protichůdných požadavků kladených na střelu, které jinak splňují jen střely dvoujaderné, jejichž cenová úroveň je ale výrazně vyšší.

V pohledu na rozšíření nábojů Federal se s nimi můžeme setkat na všech kontinentech a ve všech lovecky aktivních zemích. Náboje Federal jsou oblíbeny a používány především lovci vitální a nebezpečné zvěře, kde je nanejvýš potřebná spolehlivá ranivost a okamžitá imobilita lovené zvěře.

savage_338_inset.jpg

 

Při hodnocení nábojů Federal a diskuzích o jejich kvalitě s našimi a zahraničními zkušenými lovci a odborníky jsme zkonstatovali další zkušenost a to, že jedná o nejlépe „vyladěné“ náboje z hlediska výkonu, účinků, precize i zpětného rázu a v tomto porovnání se jeví jako konkurenčně velmi nadstandardní.

Cenová úroveň střeliva Federal je, díky velmi produktivní technologii výroby a i vlivem výhodného kurzu dolaru, naprosto přijatelná i pro ty naše myslivce, kteří nechtějí do střeliva investovat větší prostředky. Pokud hovořím o přijatelné cenové úrovni, potom je to, přesněji vyjádřeno, při stejné nebo vyšší kvalitě, levnější než od ostatních evropských výrobců.

Jedním z významných zjištění, které má ovšem velký vliv na přesnost střelby je, že střelba s náboji Federal je příjemná, bez náhlého zpětného rázu, což svědčí o dobrém vyladění druhu prachu ve vztahu k hmotnosti a rychlosti střely.

Přesnost i loveckých střel je na úrovni terčových střel, kdy jsme neměli problém spolehlivě lovit a přesně zasahovat i ve vzdálenostech kolem 250 m a dále. Vysoká přesnost nábojů ostatně byla prokázána i střelbou do terče.

Ranivost i u větších kusů zvěře a u výjimečně tvrdé zvěře je velmi dobrá a naprosto spolehlivá.

Lze konstatovat, že po zásluze je střelivo Federal nejpoužívanějším na světě, se kterým se můžeme setkat nejen v celé Americe, ale i při lovech v Africe a v dalších exotických zemích, kde je žádoucí naprostá spolehlivost náboje a střely. Navzdory tomu, že v Evropě je mnoho místních muniček, Federal dobývá i Evropu kvalitou a cenou.

Na úplný závěr dobrá zpráva pro naše šetřivé myslivce – v porovnání s jiným střelivem má Federal nejlepší poměr cena/výkon/ kvalita.

®Dr. Ing. Jiří HANÁK

Zpracování dat...