ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2019

FOCUS NORDIC

Myslivost 10/2019, str. 90  Marcel Kaššák
Nová značka optiky na našem trhu Začátky značky Focus Sport Optics sahají až do poloviny 80. let minulého století, kdy ji založil Thomas Wernbo. Jeho firma Focus Trading se nejdříve spojila s dánskou společností Westheimer A/S a posléze s norskou společností Aronsen A/S a vytvořil se tak jeden z největších distributorů na poli optiky a fotoproduktů v celé Evropě – Focus Nordic Group.

Hluboké lesy a nespočetné množství jezer, řek, luk, hor, fjordů, zátok a ostrovů. Labutě, orlové, jeřábi, losi, medvědi, vlci a rysové. Skandinávské krajiny jsou rájem pro milovníky přírody, myslivce a pozorovatele ptáků a přitahují outdoorových nadšenců z celé Evropy.

Příroda na severu není jen divoká a krásná. Počasí umí nachystat množství výzev a těžkých zkoušek. Temnota, zima, bouře a déšť kladou vysoké nároky na lidi a jejich vybavení. Požadavky této drsné přírody proto také formovaly řady dalekohledů a puškohledů Focus Sport Optics. Za více než 30 let používání si na severu Evropy získaly tyto optické přístroje skvělé jméno díky vynikajícímu poměru kvality a ceny. Za kvalitou svých výrobků si Focus Nordic stojí, a proto poskytuje na celé portfolio produktů rozšířenou záruku 5 let. V České republice je to zatím v podstatě neznámá značka, kterou si dovolím představit stručně podle produktových řad.

 
Focus-Outdoor-Group-01.jpg

 

FOCUS OUTDOOR

 

Jedná se o lehké dalekohledy, které ocení nejen turisté, ale i lovci jako doplňkové pozorovací přístroje na celodenní nošení. Optická konstrukce obsahuje hranoly ze skel BAK4 (baryové korunové sklo). Ty spolu s antireflexní povrchovou úpravou MC (Multi Coating) zajišťují kvalitní obraz v celém zorném poli. Vodotěsná konstrukce naplněná dusíkem chrání dalekohled před prachem a zabraňuje jeho zamlžení. Výrobce nabízí modely 8x25, 10x25, 8x32, 10x32, 8x42 a 10x42, dovozce je prodává na našem trhu v cenovém rozpětí 1800 až 3200 Kč.

 

FOCUS EXPLORE

 

Série Focus Explore je určena pro ty, kteří milují sledování zvířat, ptáků a detailů v okolí a chtějí dalekohled, který dlouho vydrží a dokáže udržet krok i při nejnáročnějším dobrodružství. Tělo je vodotěsné do 1,5 m hloubky vodního sloupce a plnění dusíkem zabraňuje zamlžení čoček, takže je vhodný i do špatných klimatických podmínek.

Tato řada obsahuje vše, od dalekohledů s vysokým zvětšením a jasným obrazem, které lze použít k pozorování divoké zvěře za soumraku, až po kompaktní modely, které se snadno přenášejí a zabalí na cestu.

Společné vlastnosti dalekohledů Focus Explore jsou velké zorné pole a úzké zaměření (krátký fokus) pouhé 2 metry, což vyhovuje vše od lovu po studium motýlů a jiného hmyzu.

Mezi další vlastnosti patří vynikající optická konstrukce zahrnující baryové korunové sklo, BaK-4 hranoly a pokročilý vícevrstvou antireflexní povrchovou úpravu (FMC) na všech čočkách. Díky tomu poskytuje výborný jas, kontrast, ostrost a přesnou reprodukci barev.

Výrobce nabízí modely 8x25, 10x25, 8x32, 10x32, 8x42, 10x42, 10x50 a 12x50, dovozce je prodává na našem trhu v cenovém rozpětí od 2300 do 5600 Kč.

 

FOCUS OBSERVER

 

Focus Observer 8x56 je dalekohled, který má vůbec nejjasnější obraz a může vám tak nabídnout zcela nové zážitky za úsvitu a soumraku. S dalekohledem Focus Observer 8x56 můžete prodloužit dobu sledování o celé hodiny.

Vodotěsná konstrukce naplněná dusíkem chrání dalekohled před prachem a zabraňuje jeho zamlžení, a poradí si i v nepříznivých podmínkách.

Gumová rukojeť na těle dalekohledu zajišťuje dobrou přilnavost a větší bezpečnost při nárazu. Díky její ergonomii vám dalekohled nebude v rukou klouzat. Konstrukce s otevřeným středem poskytuje výborný úchop a usnadňuje manipulaci jednou rukou.

Modely této řady jsou také dobře vyvážené a disponují velkým zaostřovacím kolečkem, což usnadňuje jejich ovládání v rukavicích. Díky twist-up očnicím s velkým očním reliéfem (20 mm) si můžete tento dalekohled snadno přizpůsobit vašim očím, což ocení především nositelé brýlí.

BaK-4 hranoly (baryové korunové sklo) jsou ošetřené fázovou korekcí povrchu čoček. Ta spolu s povrchovou úpravou FMC (Full Multi Coating) zajištuje ostrý a přesný barevný obraz v celém zorném poli.

Výrobce nabízí modely 8x34, 10x34, 8x42, 10x42 a 8x56, dovozce je prodává na našem trhu v cenovém rozpětí od 3500 do 7600 Kč.

 

FOCUS DISCOVER

 

Focus Discover je řada dalekohledů vyrobených z lanthanidového optického skla, které poskytuje extrémní přenos světla a ostrosti. Díky svému vysokému indexu lomu se tento typ skla používá kromě jiného i ve fotografické optice a optických vláknech.

Dalekohledy Focus Discover jsou vodotěsné a odolné proti nárazům. 

Modely 8x42 a 10x50 mají oční reliéf 21 mm, zatímco modely 8x32, 10x42 a 12x50 disponují očním reliéfem 18 mm. Tento rozsah dalekohledů je nejlepší ve své třídě a jsou ideální jak pro pozorování ptáků, tak i pro lov. Mají velké zorné pole 131 m při vzdálenosti 1000 m u modelu 8x42 - což usnadňuje hledání a sledování objektů.

Řada dalekohledů Focus Discover disponuje vícevrstvým antireflexním povlakem na všech skleněných plochách a fázově korigovanou optikou pro zajištění reálné reprodukce barev. Vynikající antireflexní povlak a vysoce kvalitní hranoly BaK-4 zajišťují těmto dalekohledům ostrost a kontrast, který se běžně vyskytuje pouze u mnohem dražších modelů.

Výrobce nabízí modely 8x32, 8x42, 10x42, 10x50 a 12x50, dovozce je prodává na našem trhu v cenovém rozpětí od 5990 do 8290 Kč.

 

FOCUS ADVANCE RANGEFINDER 1800m

 

Jedná se o nejdostupnější dalekohled na trhu s dálkoměrem. Nabízí až 4 režimy měření pro různé situace:

STANDARD: Zobrazuje vzdálenost k cíli, úhel sklonu nebo klesání a horizontální vzdálenost (úhlově nastavená vzdálenost).

RAIN: Používá se v deštivých dnech na vzdálenost delší než 30 metrů. Dálkoměr vysílá silnější laserový paprsek, který prochází dešťovými kapkami.

FIRST: Upřednostňuje objekty v popředí, například jelena na louce

LAST: Upřednostňuje objekty v pozadí. Užitečné v případě, kdy jsou mezi vámi a cílem keře nebo větve.

Vícevrstvá antireflexní povrchová úprava skel BK4 je uložená v robustním těle s gumovou výztuží, která je odolná proti nárazům a povětrnostním vlivům. Robustní optická a mechanická konstrukce plněná dusíkem zabraňuje zamlžení. Pokročilý dálkoměr s laserem plynule měří úhel a vzdálenost objektu s úhlově nastavenou vzdáleností (horizontální vzdálenost) nebo výškovým rozdílem.

Model Advance 8x42 RF 1800 prodává dovozce na našem trhu v ceně asi 20 000 Kč.

 

FOCUS IN SIGHT – puškohledy s 6x zvětšením

 

Focus In Sight 6x je řada vysoce kvalitních a spolehlivých puškohledů, které vám umožní soustředit se pouze na lov. Tubus s průměrem 30 mm je vyrobený z jednodílného, vysoce odolného tvrzeného hliníku, který je schopen odolat i nejsilnějšímu zpětnému rázu. Všechny modely jsou plněné dusíkem, takže se nemusíte bát, pokud bude nepříznivé a deštivé počasí. Tato vynikající optika má jedno z nejširších zorných polí na trhu, takže můžete zvěř v terénu lehce najít. Vytváří vysokou úroveň ostrosti obrazu a pokročilé vícevrstvé antireflexní vrstvy zabezpečují nejlepší možný světelný prostup a kontrast. Zoom má 6x zvětšení a vysoký převodový stupeň, takže můžete rychle a snadno nastavit správné zvětšení.

Zaměřovací osnova 4A s jemným světelným bodem nabídne až 11 intenzit pro použití ve všech světelných podmínkách.

Výrobce nabízí modely 1-6x24, 1,7-10x42, 2-12x50 a 3-16x56 s paralaxou, dovozce je prodává na našem trhu v cenovém rozpětí od 9500 do 12 000 Kč.

 

Některé z modelů těchto dalekohledů i puškohledů mám k dlouhodobému vyzkoušení v myslivecké praxi a jistě v budoucnu nabídnu čtenářům Myslivosti zkušenosti z lovecké praxe v podobě článku.

Marcel KAŠŠÁK

Zpracování dat...