ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2019

Přibližte si svět a pozorujte zvěř jako na dlani

Myslivost 10/2019, str. 74  Hynek Šalda
Jste lovci nebo jen vášniví pozorovatelé zvěře, zejména ptactva a toužíte se ke svému cíli přiblížit tak, že jej budete mít doslova na dosah ruky? V takovém případě jistě oceníte naše aktuální testování trojice monokulárních pozorovacích dalekohledů z dílny japonského Nikonu.
 
Prostaff 3 16-48x60
 
Nízká hmotnost, velký rozsah přiblížení a rychlé zaměření při použití v terénu - to jsou hlavní přednosti modelu Prostaff 3 16-48x60. Tento monokulární dalekohled je hned v několika ohledech unikátní a těžko by se na trhu hledal obdobný model, který by měl porovnatelné vlastnosti.
Tím patrně největším unikátem je neobvykle nízká hmotnost, pouhých 620 g a kompaktní rozměry. Přímá konstrukce s integrovaným zoomovým okulárem umožní pohodlné a rychlé hledání pozorovaného cíle.
Naše testování potvrdilo, že dalekohled lze dobře využít i na pozorování z ruky bez stativu, a to minimálně do zvětšení 20x, při opoře, například o strom, pak i při větším přiblížení. Díky tomu je Prostaff 3 často vyhledáván mezi lovci na obeznání vysoké zvěře. Podle zpětných reakcí od uživatelů z řad myslivců se na tento účel kompaktní spektiv od Nikonu velmi osvědčuje.
Při větších přiblíženích 30-48x je dobré využít stativ, který je součástí balení. Neočekávejte však žádnou velkou, robustní a stabilní konstrukci, ale lehký, kompaktní stativ. Dobře funguje při zataženém stavu jako stolní stativ s dostatečnou tuhostí. Při maximálním vytažení do výšky až 120 cm lze použít též, ale tuhost a pevnost trojnožky je již výrazně menší. 
Jako menší nedostatek se nám jeví absence gumové očnice u okuláru. Jedná se však jen o zvyk najít si správnou polohu pro přikládání oka, což není velký problém, protože dalekohled má dostatečně velké předsunutí výstupní pupily a tím i dobrý pozorovací komfort.
Velmi praktická je textilní brašna s popruhem přes rameno (je součástí balení), do které se pohodlně vejde spektiv i se stativem.
Výsledek našeho testování je více než pozitivní. Hledáte-li lehký, kompaktní pozorovací dalekohled, poskytující kvalitní obraz při velkém rozsahu přiblížení, pak je Nikon Prostaff 3 16-48x60 velmi dobrá volba. 
 
Prostaff 5 20-60x82
 
Monokuláry Nikon Prostaff 5 patří ve střední třídě k tomu nejlepšímu, co se dá v současné době na trhu sehnat. Jsou vybaveny kvalitní optikou a poskytují kvalitní kontrastní obraz v celé šířce zorného pole. Jejich velkou předností je kompaktnost a relativně nízká hmotnost. Dokonale tak splňují požadavky lehkého skladného spektivu na cesty.
Ostření má velmi pohodlný a přesný chod a díky tomu lze dobře a přesně zacílit. Pozorování zvěře či hnízdícího ptactva je pomocí Prostaffu velkým zážitkem. Precizně zpracovaná pata spektivu umožňuje pevné a bezpečné uchycení na stativ, což je důležité pro klidné pozorování bez nežádoucího chvění. Doporučujeme zkombinovat tento spektiv s dostatečně kvalitním stativem. 
Pokud hledáte cenově dostupný pozorovací dalekohled s kvalitní optikou pak Nikon Prostaff 5 určitě nezklame.
 
Monarch ED 30-60x82
 
Pozorovací dalekohled Monarch ED si zkrátka zamilujete již při prvním pozorování. Brilantně ostrý obraz až do krajů zorného pole vás doslova připoutá k dalekohledu a dlouhé desítky minut si jen nerušeně vychutnáváte luxusní pozorování.
Kombinace apochromatické optiky a čoček s ED skly v tomto případě funguje dokonale a nabízí nádherný obraz bez nežádoucí barevné vady. Konstrukce Field Flattener se stará o rovnání obrazu - a tak si můžete vychutnat obraz bez zkreslení i v krajích zorného pole.
Parádně funguje i unikátní dvourychlostní ostření. Při plynulém rychlém zaostření velkým ostřícím segmentem stačí pootočit kontra pohybem v opačném směru a jemně doostřit. Jakmile si tuto funkci osvojíte, jistě oceníte tento patent z dílny Nikonu.
Na ornitologii či pozorování vysoké zvěře doporučujeme kombinaci s širokoúhlým okulárem 24-48x/30-60x, pak se nemusíte obávat, že pozorovaný cíl ztratíte ze zorného pole.
Dlouhý oční reliéf a polohovací výsuvná očnice zaručuje pohodlí při pozorování. Kovová pata dalekohledu zaručuje bezpečné uchycení ke stativu. Pro plné využití potenciálu dalekohledu doporučujeme zkombinovat jej s dostatečně kvalitním stativem.
Na základě našeho testování lze konstatovat, že spektiv Monarch ED se může směle porovnávat i s dražšími konkurenčními modely.
 
Závěrečné souhrnné hodnocení
 
Testování nám opět potvrdilo, že dalekohledy od Nikonu mají velmi dobrý poměr kvalita/cena aneb „za méně peněz, hodně muziky“.
Model Prostaff 3 je zajímavou variantou pro lovce na obeznámení zvěře. Díky jeho nízké hmotnosti a kompaktnosti jej lze nosit i při delším chození a rychle použít i z ruky bez stativu. Často se využívá i při obeznání zásahů na střelnicích.
Prostaff 5 dobře poslouží při pozorování na větší vzdálenosti a kvalitou obrazu rozhodně nezklame. Také tento model patří k těm lehčím a je tak výtečný na cesty i delší výpravy.
Monarch ED nás opravdu nadchnul. Pozorování s tímto monokulárem je skutečným zážitkem. Brilantní obraz, dobrý kontrast minimální barevná aberace a žádné zkreslení v krajích zorného pole. Tady opravdu není co vytknout.
Hynek ŠALDA
Zpracování dat...