ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Srpen / 2019

První český mistr světa na skeetu

Myslivost 8/2019  JOKER
Příznivci sportovní střelby zcela jistě zaznamenali, že brokový střelec Tomáš Nýdrle se stal prvním českým mistrem světa ve skeetu. Životní závod 6.7. v italském Lonatu vyšperkoval třicetiletý reprezentant bezchybným výkonem ve finále, čímž vyrovnal světový rekord. Přitom teprve až 27. června 2019 na Evropských hrách v Minsku vybojoval první individuální medaili z velké akce v kariéře. Zlatá medaile Tomáše Nýdrleho je vůbec v první medailí v seniorské kategorii českého i československého skeetu. Předtím v kategorii juniorů získali titul mistra světa Jan Hanus 1989, Aleš Hutař 2002, Miloš Slavíček 2009 a Daniel Korčák 2019. V družstvech získali naši senioři titul mistra světa v letech 1990, 2001 a 2002 a junioři v letech 1989, 2009, 2010 a 2018. Na medaili z mistrovství světa na skeetu v jednotlivcích v kategorii seniorů tedy čekali naši střelci dlouhých 72 let, poprvé se střílel skeet na MS ve Stocholmu.
 
Nelze asi začít jinak než otázkou, kdo tě ke sportovní střelbě přivedl?
 
V naší rodině se střelba a myslivost dědí. Tátu Stanislava, který byl mistr ČSR na skeetu v kategorii juniorů v roce 1982 ke střelbě přivedl děda Josef Nýdrle, člen MS Jestřáb Kacákova Lhota přes myslivost. U mne to bylo podobné, první rány padly při výkonu práva myslivosti s dědou.
 
Jaký byl průběh tvé dosavadní střelecké kariery, kterými si prošel střeleckými kluby, na jakých střelnicích si střílel? A samozřejmě jsou také důležití trenéři, můžeš zmínit?
 
Začínal jsem střílet s otcem na lovecké kole na střelnici Pod Zebínem. Od dvanácti let si mě vzal pod svá křídla Stanislav Klofanda a s příchodem na Střední lesnickou školu v Trutnově jsem již trénoval s Petrem Zvolánkem, který mně dal asi největší základy do mé střelecké kariéry, ať už z hlediska psychiky, tak i techniky. Po maturitě mé kroky vedly na Lesnickou fakultu v Brně a přechod do Komety Brno, kde byl mým trenérem Bronislav Bechyňský a později Břetislav Doleček. Po vysoké škole mě to táhlo zpátky domů, s tím souvisí i můj přestup do Dukly Hradec Králové. Momentálně jsem už třetím rokem zaměstnancem Dukly a trénuji pod vedením Jana Sychry.

Nydrle-1.jpg
 
Jaké zbraně a střelivo jsi používal ve během své dosavadní střelecké kariéry?
 
Začínal jsem skoro jako všichni se ZH, poté to byl Browning 25, Beretta ASE 90 a Renato Gamba. Posledních pět let střílím s Berettou DT11. Přednosti v porovnání s jinými značkami nejsou skoro žádné, prostě „flinta střílí a pažba trefuje". Střelivo používám Sellier Bellot SKEET 2,15 mm 24 g.
 
Vzpomeneš na svůj první střelecký úspěch? A které vítězství vůbec řadíš mezi nejcennější?
 
První úspěch přišel na ME v Mariboru v roce 2006, kde jsme získali juniorskou zlatou týmovou medaili a mezi nejcennější logicky patří určitě 1. místo na MS v italském Lonatu.
 
Určitě by čtenáře zajímalo, jak vypadá příprava mezi závody vrcholového sportovce - brokového střelce?
 
Příprava je dosti podobná prakticky celý rok. Zhruba třikrát týdně střelecký trénink kombinovaný s kondiční a mentální přípravou.
 
Jak se podle tvého názoru podílí na konečném úspěchu brokového střelce talent, trénink, osobní přístup a podpora rodiny? Může celkový výsledek závodu ovlivnit i zdánlivá maličkost?
 
V začátcích je talent a podpora rodiny to nejdůležitější, bez to bych dnes určitě nestřílel. Je to i jeden z ukazatelů pro trenéra a jeho plány do budoucna. Dále na scénu přichází trénink a osobní přístup, který rozhoduje, zda se k vrcholu přiblížíte nebo ne. Chce-li střelec dosáhnout vrcholových úspěchů, musí být pokorný, trpělivý, skloubit vše, co příprava potřebuje, zodpovědně se připravit a samozřejmě doufat i v kousek toho potřebného sportovního štěstíčka. Ano, někdy rozhodují i maličkosti, ale to je přece v každém vrcholovém sportu.
 
Máš nějakou střelnici doma nebo v zahraničí, kde se střílí dobře a naopak nějakou, kam jezdíš vyloženě nerad?
 
V mém případě se střelnice rozdělují pouze do dvou skupin, na střelnice s dobrou a špatnou viditelností. Ale nedá se jednoznačně říct, že střelnice s dobrou viditelností zaručuje úspěch, to určitě tak jednoduché není, je to pouze jeden z faktorů, ale důležitý. Doma patří mezi mé oblíbené střelnice v Písek, Plzeň a Pardubice a asi nejtěžší jak v doma, tak i v zahraničí, je Brno a Hradec Králové.
 
Můžeš stručně přiblížit čtenářům poslední dva závody, Evropské hry v Minsku a Mistrovství světa v Lonatu?
 
Bylo trochu neobvyklé, že Evropské hry a mistrovství světa od sebe dělilo pouze pět dní. V Minsku jsem s nástřelem 122/125 a 56/60 ve finále obsadil 2. místo. Při krátké pauze doma jsem stihl pouze jeden trénink a odjížděl hned do Lonata. V tropických teplotách se povedlo v základu trefit 123/125, což zajišťovalo postup ze 4. místa do finále, ve kterém se povedlo trefit 60/60 terčů a zvítězit.
 
Jsi členem ČMMJ? Kde aktivně vykonáváš právo myslivosti? Jaký druh lovu, případně jaké zvěře, upřednostňuješ?
 
Členem ČMMJ jsem od roku 2007, myslivost je mým největším koníčkem už odmala. Lovím v Podkrkonoší ve dvou honitbách, jedné převážně polní se zvěří drobnou a v druhé lesní se zvěří černou. Nejraději lovím škodnou a za největší můj lovecký úspěch považuji 65 ulovených lišek za myslivecký rok 2018, je to součet za obě honitby. Většinou používám ráži .243WIN a v mém hledáčku je 6,5 Creedmoor.
 
Členská základna ČMMJ nám stárne, myslíš si že by tvůj úspěch by mohl pomoci přitáhnout mládež ke střeleckému sportu popřípadě k myslivosti ?
 
Určitě každý počin s mládeží je důležitý, speciálně u brokové střelby je třeba začít brzy, nejpozději ve dvanácti až čtrnácti letech podle fyzických dispozic mladých střelců. Například střelecký závod mládeže FOMEI CUP, jehož jsem se dvakrát zúčastnil jako rozhodčí, je určitě dobrá myšlenka, jak získat nebo objevit mladé střelecké talenty. Je vhodné začínat se vzduchovkou a malorážkou, návyky z tréninků a závodů lze využít následně i při brokových disciplínách. Ostatně minimálně čtyři závodníky, které znám z FOMEI CUP nyní potkávám na střelnicích jako kolegy brokové střelce. No a od střelby je pouze malý krůček k myslivosti a členství v ČMMJ, takže zcela určitě je střelecký sport cestou, jak získat nové členy ČMMJ.
 
Na závěr se logicky nabízí kromě velké gratulace také otázka, jaké jsou tvoje sportovní plány a cíle do budoucna?
 
Dalo by se asi říci, že úspěšná sezona je za mnou, že mohu být spokojený, ale není tomu úplně tak. Nadále se připravuji na Světový pohár ve Finsku a mistrovství v Lonatu, kde budu usilovat o získání účastnického místa na OH v Tokiu 2020.
 
Takže za všechny čtenáře Myslivosti děkuji za rozhovor a přeji hodně dalších úspěchů včetně získání účastnického místa na OH v Tokiu. Určitě všichni bude držet palce!
JOKER
 
IMG-20190627-WA0004.jpg
Jméno a příjmení: Ing.Tomáš Nýdrle
Datum a místo narození: 10.10.1988
Bydliště: Jičín
Člen ČMMJ OMS Jičín od roku2007
Mezinárodní úspěchy:
2006 ME Maribor - I. místo družstva junioři
2007 MS Nicosia - II. místo družstva junioři
2008 ME Nicosia - III. místo družstva junioři
2012 ME Larnaca - III. místo družstva muži
2013 MS Lima - II. místo družstva muži
2017 MS Moskva- III. místo družstva muži
2018 ME Leobersdorf - I. místo družstva muži
2013 Univerziáda Kazaň - I. místo
2019 Evropské hry Minsk - II. místo
2019 MS Lonato - I. místo
 

Zpracování dat...