ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Únor / 2019

Lovecká smečka v myslivecké praxi II.

Myslivost 2/2019, str. 36  Daniel Žďárský
Základy fungování a potřeby lovecké smečky v myslivecké praxi se zaměřením na teriéry typu bull specializované na černou zvěř

Vybavení smečky

 
Dnes pro většinu loveckých smeček, které se snaží o profesionální práci se svými psy, je prioritní dbát na kvalitní vybavení svých psu. Důvodů je hned několik.
Jedním je především zdraví psů. První o čem zde budu hovořit, jsou ochranné vesty, které si myslím, jsou z hlediska upotřebitelnosti pro naše psy zásadní.
Mají hned několik funkcí. Jednou z důležitých funkcí je zmírnit kontakt zvěře se psem, která se po postřelení brání (zvláště pak černá zvěř svými zbraněmi), a to především u dotírajících (kontaktních) plemen bull and teriéru. Právě u těchto plemen psů je těsné a kontaktní chování vůči zvěři dost častým jevem, spousta vůdců si právě proto tyto psy pořizuje v rámci pestrosti a vyvážené práce dobře fungující smečky.
Dalším důvodem jsou samozřejmě reflexní prvky, které mají všechny typy standardních ochranných vest. Tyto prvky zajišťují především dobrou viditelnost psů při práci v leči a eliminují možnost postřelení psa náruživými nezodpovědnými lovci..
A důležité je také zmínit že i když se nejedná o zásadní a primární funkci ochranných vest, plní funkci ochrannou v horších klimatických podmínkách, které v době naháněk nejsou zrovna příznivé. Pro krátkosrstá plemena jakými jsou bullové je vesta velmi vhodným doplňkem proti klimatické nepohodě.
 
Anglicky-bulterier-v-pekne-ochranne-veste-s-navigaci-takhle-by-to-melo-vypadat.JPG


Ochranné vesty
 
Koncept ochranných vest vznikl a je utvářen na základě intenzivní praxe, dlouholetých zkušeností a mezinárodní výměny informací mezi vůdci loveckých psů.
Je potřeba však brát na vědomí, že na ochranné vesty se vztahují určitá limitující kritéria, jak na svých stránkách předesílají někteří výrobci těchto ochranných vest. Zjednodušeně řečeno, žádná vesta nezajistí nesmrtelnost psa a neumí zajistit naprostou bezpečnost a ochranu před úrazem, mějme vždy na mysli, že se jedná pouze o velmi dobrý preventivní ochranný prvek vašeho psa!
V ČR i všude ve světě existuje celá řada firem, které se zabývají výrobou ochranných vest. Naše smečka využívá různé typy vest od různých výrobců. U podstatné části smečky se jedná o prototyp od firmy Záhoří Rudel.
Já osobně zase pro svého psa, který je součástí lovecké smečky Křivoklátský bull, používám vestu od firmy Farma Helena, která vychází z vrstvených materiálů špičkové kvality, které jsou používány také pro ochranu motocyklových závodníků, vojáků či šermířů. Základní ochrannou vrstvu tvoří speciální „neproseknutelná“ tkanina Keprotec, doplněná vrstvami cordury, polyesteru a tlumícího materiálu Tebox.
Využívám také starší vestu německého výrobce Mikut, která už ale v dnešní době nesplňuje potřebné požadavky hlavně z hlediska pružnosti.
Obecně pro práci bullů doporučuji používat vesty se zdvojenou ochrannou vrstvou minimálně v přední linii psa. Střih u většiny vest by měl být tvořen s ohledem na specifické podmínky evropského lovu. Jedná se vesty určené pro honící pracující psy, případně v zesíleném provedení pro kontaktně pracující plemena typu bull. Střihy vest i přes veškerou ochrannou funkci by měli psovi umožňovat dobrou pohyblivost, vesty by měly být lehké a dostatečně pružné.
Někteří výrobci vest uvádějí jakési desatero, uvedu například to, které pro své zákazníky deklaruje právě Farma Helena.
Vesta je vždy kompromis mezi ochranou a pohybovým komfortem psa – jedná se o jeho částečné omezení, které by však nemělo omezovat jeho schopnost pracovat.
Každá vesta má své limity – neexistuje stoprocentní ochrana eliminující všechna rizika.
Vesta není neprůstřelná! Maximálně může ztlumit účinek brokové rány.
Při střetu se silným protivníkem může být vesta poškozena i proto, že pohlcuje velkou část energie útoku – to je její účel, nikoliv vada.
Na vestu si pes i jeho tělo musí zvyknout. Zejména při prvním použití vesty může pes trpět na odřeniny v oblasti běhů či krku – prevencí může být lékařská vazelína.
Vesta by měla být nasazována suchá a zbavená kartáčem hrubých nečistot (zejména zevnitř).
Šetrné praní vesty doporučujeme až po sezóně (ideálně ručně) – příliš časté nebo intenzivní čištění může snížit bezpečnostní parametry i životnost vesty.
Nastavení velikosti vesty je v obvodových rozměrech regulovatelné. Pro práci i bezpečnost psa je vhodnější spíše volnější rozměr než upnutý střih.
Poškození krycí vrstvy je možné opravit zašitím – pokud dojde k poškození i ochranné vrstvy, je žádoucí provést opravu přeplátováním poškozeného místa.
Vesty jsou koncipovány pro honičsky pracující psy v evropských podmínkách. Pro těžší psy pracující chvatově i na nepostřelené dospělé černé zvěři doporučujeme specializované, například americké, značky vest.
 
Osobne-u-bullu-nejsem-zastancem-aby-se-k-jejich-bezpecnosti-pouzivali-pouze-ochranne-obojky.jpg

Ochranné obojky
 
Já osobně nejsem zastáncem obojků, vždy raději pro své psy volím ochranné vesty. Je to z důvodu, že vlastním výhradně bull and teriéry, kteří pracují tak, jak jsem výše už několikrát zmínil. Jejich vlastnosti a povaha jim velí kontaktní těsnou práci se zvěří. Nicméně pro spoustu psů, může být dobrý ochranný obojek výborným řešením, jak mít nejchoulostivější část těla psa, krk se sítí tepen, lépe chráněnou.
 

Vybaveni_vadca_a_jejich_psa_II.jpg

GPS obojky – navigace

 
Další nezbytnou součástí vybavení našich psů ve smečce jsou GPS navigace. Každý vůdce využívá jiný typ, dnešní trh nabízí řadu vynikajících technologií GPS a VHF. Já osobně dávám přednost systému Astro 320 a obojkům Garmin DC 50, jsou využívány pro sledování záchranářských nebo loveckých psů.
Přijímač Astro 320 je schopen na svém displeji zobrazit pozici psovoda a psa nad podrobnou turistickou mapou. Zařízení je schopné fungovat až s 10 obojky/psy současně a na displeji zobrazovat pozici a zaznamenávat pohyb všech psů vybavených obojkem Garmin DC 50.
Zařízení neslouží jenom k efektivnímu sledování psa v leči při práci, ale umožňuje i další vymoženosti jako je označení dohledaného kusu v mapě zařízení, aby se posléze po dokončení leče kus mohl bez problému stáhnout a odvézt na výřad.
Je také možná kontrola práce psů v leči, zjistit si zpětně, zda-li byl terén řádně prohledán. Ikonky v aplikaci nám ukazují, kdy pes hlásí zvěř, drží či stojí na místě a umožňuje spousty další zajímavých funkcí.
Pro milovníky statistik zde nalezneme údaje, jako kolik který pes naběhal kilometrů, průměrné rychlosti, uběhnuté trasy atd. Je toho skutečně mnoho, co výrobci těchto systémů nabízejí a nové modely nabízejí stále sofistikovanější funkce.
Zcela jednoznačně mohu konstatovat, že GPS obojek je jak pro mne a mé psy, tak i pro celou smečku, naprosto samozřejmým vybavením, stejně jako ochranná vesta, bez toho si nelze práci psů v leči představit.
 

Zakladni-vybaveni-loveckeho-psa-a-vudce.jpgVybavení vůdců
 
Stejně tak jako je nezbytné vybavení našich psů, je zapotřebí myslet i na dobré vybavení loveckého vůdce. Nebudu popisovat, že je zapotřebí mít dobré boty, kalhoty či vestu, to považuji za naprostou samozřejmost.  Každý, kdo začne jednou působit v roli psovoda/honce se svým psem při lovu divočáku, hodně rychle přijde na to, že jen obyčejné zelené kalhoty nejsou dostačující.
Dobrý a zkušený vůdce musí mít dobrý lovecký tesák (na toto téma bude ještě řeč dále) a v neposlední řadě psí lékárničku. Lékárnička by měla obsahovat základní vybavení, které dokáže zajistit první pomoc, pokud se pes zraní, zejména po kontaktu se zvěří. Musí obsahovat obvazový materiál, dezinfekci a náplasti, dále přípravky na ošetření srsti a očí. Například při naháňkách v kukuřičných porostech se často psi vrací s pořezanými víčky, zacuchanou srstí nebo mají popíchané slabiny. Je nezbytné v takovém případě rychlé propláchnutí očí přímo na místě a nečekat až se vrátím z akce domů. Neztratí se ani pinzeta na vyjmutí trnu či klíštěte.
Uvedu pár příkladů, s kterými jsem se při své praxi osobně setkal. Byly to úrazy způsobené zvěří, nejen černou, přehřátí psů, úrazy pohybového aparátu a bohužel také úrazy způsobené nezodpovědnými střelci, které nejčastěji končí smrtí psa
Vše ostatní už je v režii vůdců jak dokážou předvídat a řešit různé situace v leči. Vůdci musí umět odhadnout schopnosti a nasazení svých psů, poskytnout rychlou první pomoc pokud k nějaké nepříjemné události dojde, zajistit svému psovi řádnou veterinární péči, je-li následně nutná. Každá návštěva veterinární kliniky není levná záležitost.
 
Náklady na vybavení smečky
 
V rámci popisu se doslova nabízí shrnout si náklady smečky a její vybavení. Uvedu zde pár základních výdajů podle vlastních zkušeností. Záměrně nejsou uvedeny výdaje, pokud dojde ke zranění psa nebo náklady spojené s dopravou smečky, to jsou výdaje, které se mohou každou sezónu lišit jak v závislosti na počtu zranění, tak na počtu a místech absolvovaných naháněk.
V hrubém a orientačním pohledu lze uvést následující náklady: ochranná vesta 5000 Kč, GPS navigace 15 000 Kč, navigační obojek 5000 Kč, přepravní box pro psa 5000 Kč, celoroční náklady na psa, očkování, krmení 10 000 Kč. Celkem se tedy bavíme o nákladech asi 40 000 Kč na jednoho psa v prvním roce, kdy začínáme ve smečce fungovat. Samozřejmě navigaci, vestu, obojek nebo přepravní box používáme pak více let. Pokud tedy vlastníme ve smečce 15 psů, dostáváme se v počátečních nákladech na částku 600 000 Kč.
Tady v jednoduchých číslech vidíme, že se rozhodně nejedná o malé vstupní výdaje. Netroufám si vyčíslit, jaká je návratnost v případě používání smečky ke komerčním poplatkovým lovům, v mnohých případech se asi dají nějaké finance při pravidelné a častější práci získat, ale já sám z pozice „hobby“ honce/psovoda jsem se vždy spokojil s vydatnou klobásou plus nějaké to všimné na proplacení pohonných hmot. Je to pro mne především záležitost koníčkového charakteru, odměnou je mi hlavně dobře pracující smečka a úspěšně probíhající naháňka s odpovídajícím výřadem. A především vše ve zdraví ukončeno, jak na straně psů, tak na druhé straně vodítka, o střelcích nemluvě.
 

Sporný moment versus zákon

 
Často diskutované při práci lovecké smečky je, zda při dosledu zvěře použit chladnou zbraň (kančí péro, tesák) či praktikovat dostřel zvěře. Osobně si myslím, že při těsné a kontaktní práci psů se zvěří, ať už jí pronásledují, ženou na honce, nebo na místě staví postřelený kus, je dostřelná rána vždy rizikem. Rozhodně jsem zastánce v takovýchto případech použít chladnou zbraň. Především s ohledem k zhasínající zvěři se má přece jednat i podle zákona o co nejrychlejší usmrcení lovené zvěře, o zkrácení jejího trápení.
Při dostřelné ráně hrozí nebezpečí úrazu jak samotného střelce, tak špatné umístění rány, stejně tak je tu vždy možnost ohluchnutí psů v důsledku rány těsně u psa, nemluvě o smrti psa. Bohužel jsem zatím nepoznal loveckou sezónu, aby některý pes ze smečky nepřišel o život. Pro bezpečnost psů ze smečky proto jednoznačně preferuji použití chladné zbraně. Ztrátu života nepostradatelného parťáka nejen pro práci v lese, ale i pro život, nemůže z mého pohledu dost dobře obhájit žádný zákon.
 

 

Výhody a nevýhody naháňky s loveckou smečkou

 
V rámci této kapitoly chci v několika bodech nastínit plusy a mínusy, které já vidím při práci na naháňkách s dobře pracující a vybavenou loveckou smečkou, jejíž součástí jsou i bullové.
 
Výhody:
Více ulovené zvěře, větší výřady.
Neomylné dosledy zvěře (GPS).
Stoprocentní označení zhaslé, dohledané zvěře (GPS).
V případě bullů větší eliminace černé zvěře v honitbě.
Přehled o dění v terénu po celou dobu naháňky.
Zpětné vyhodnocení práce psů v leči.
Časová úspora při pořádání naháněk.
Profesionální přístup, zkušenost a vybavení.
 
Logicky pokud uvádím výhody je zapotřebí si říci i nevýhody, i když popravdě já osobně jich moc nevidím, jsou to spíše rizika, která smečka bohužel při práci v terénu může přinést a která nesou psi a následně jejich vůdci. Nemyslím si ale, že to v konečném výsledku má rozhodující vliv na požadavky a práci lovecké smečky.
 
Nevýhody:
Občasné stržení kusu psy (zvláště srnčí).  Zde je nutno ale poznamenat, že ve většině případů se jedná o zvěř nemocnou, slabou nebo strženou v oplocenkách. Dalo by se tedy říci, že ve finále ani tato nevýhoda není až takovou nevýhodou, neboť psi v takových případech fungují do jisté míry jako jakási „zdravotní policie“.
Zvýšené zranění psů (zvláště u kontaktních bull psů při lovu černé).
Hrozí zde smrt psa, především se jedná o nezodpovědnou střelbu střelců.
 
V zásadě jsem se za svou pětiletou praxi při naháňkách za pomoci lovecké smečky s žádnými zásadními negativními ohlasy nesetkal. Je to samozřejmě vždy o individuálním posouzení každého uživatele honitby, jak se myslivosti věnuje, jaký druh lovu preferuje a hlavně jak společnou naháňku organizuje z hlediska počtu střelců, počtu lečí a také to, v jakém terénu naháňka probíhá. Ti, kteří naháňky pořádají a lovecké smečky si k tomuto způsobu lovu najímají, většinou moc dobře ví, co vše tímto způsobem lovu může honitba získat, popřípadě jaká jsou rizika.
 

Závěrem

 
Ve všem, co člověk dělá, existuje pravidlo co člověk, to názor. Nebylo mojí snahou někomu vnucovat své názory, snažil jsem se jen předat zkušenosti, které jsem při společných akcí s loveckou smečkou načerpal. Lze vůbec porovnávat práci se smečkou a bez smečky? A lovecká smečka s bull plemeny nebo bez ? Dost dobře porovnávat ani nejde, to bychom se nikdy nikam nehnuli, každá akce má jiné podmínky. Připouštím, že přítomnost bullů ve smečce může být eliminována a práci v leči zastanou klasická honičská plemena pro tento způsob lovu předurčená. Každopádně podle mých zkušeností vzhledem k přemnožení a stoupající agresi černé zvěře jsou silní psi ve smečkách nepostradatelní. Doba se změnila, psi jsou pro nás nejenom lovečtí pomocníci, ale především „parťáci“, kteří nás provázejí životem.
Divoká prasata se ale také změnila – nebojí se, mají už také zkušenosti, napadají, a tak už nestačí jen drobní psíci a je potřeba více sily. Nejlepší smečkou v dnešní době je, zvláště pak při lovu černé zvěře, když jsou malí i velcí psi pohromadě, pak je to ideální symfonie.
V případě naší smečky se jedná především o koníček v rámci lovecké kynologie, která je nedílnou součástí celé myslivosti, kterou všichni vůdci naší lovecké smečky ctí, mají ji rádi. Ale hlavně milujeme práci s našimi psy a psi milují nás, milují ale také práci v leči. A pokud se něco dělá s láskou k dané věci, ctí se správné životní hodnoty, je to půlka úspěchu, jistá forma odměny a zadostiučinění z toho všeho, co člověk v rámci života na planetě Zemi vytváří.
Daniel ŽĎÁRSKÝ
člen smečky Křivoklátský bull
www.smecka.krivoklatskybull.cz

autor-foto.jpeg
 

Zpracování dat...