ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Ostrý obraz a přesná vzdálenost v jednom dalekohledu

Myslivost 7/2020, str. 69  Pavel Krátký
Pouze hrstka výrobců se může pyšnit tím, že má ve své nabídce dalekohled s vestavěným dálkoměrem. Nyní se mezi ně může zařadit i japonský Nikon, který od června přináší na český trh žhavou novinku model LaserForce 10x42 ED.
Již z prvních testování lze tušit, že tento dalekohled se konstruktérům v Nikonu opravdu povedl a zejména lovci se mají nač těšit. Nikon LaserForce přináší unikátní kombinaci špičkového dalekohledu s vestavěným precizním dálkoměrem umožňujícím měření vzdálenosti v rozsahu o 9 metrů až do 1730 metrů.

12.jpg


Dalekohled má desetinásobné přiblížení a průměr objektivů 42 mm. Čočky jsou vyrobené z kvalitního ED skla s extra nízkou disperzí, což zaručuje korekci barevné vady a tím i jasnější a kontrastnější obraz. Vícenásobné dielektrické fázové vrstvy na hranolech zvyšují reálnou světelnost. Výsledným efektem tak je ostrý a kontrastní obraz až do krajů zorného pole s vysokou propustností světla.
Díky vodotěsnému uzavření a plnění dusíkem nehrozí nežádoucí zamlžování optiky a dalekohled je využitelný i v extrémních podmínkách. Pogumované tělo a kompaktní provedení umožňuje pevný a bezpečný úchop.
Díky praktickému umístění ovládacích tlačítek (na pravé straně těla) lze pohodlně ovládat ostření i měření vzdálenosti jednou rukou. Otočné, výsuvné očnice umožní přesně nastavit správnou vzdálenost od očí, a to i uživatelům brýlí.
Nikon navázal na dlouholeté zkušenosti s výrobou dálkoměrů a LaserForce tak získal opravdu přesný a spolehlivý dálkoměr s úctyhodným rozsahem měření od 9 až po 1730 metrů. Dálkoměr disponuje moderní ID technologií (incline/decline) díky které je možné provádět měření přímé (skutečné) či horizontální (kompenzované) vzdálenosti. Tato funkce výrazně usnadní použití v náročném kopcovitém terénu. Měřit tak lze až ve sklonu neuvěřitelných 89 stupňů, tedy téměř svisle nahoru či dolu. 
Displej zobrazení má regulaci osvitu ve čtyřech krocích pro různé světelné podmínky. Po dobu osmi vteřin lze provádět i kontinuální měření. Životnost baterie výrazně šetří funkce automatického vypnutí napájení po osmi vteřinách nečinnosti.
 
Otestujeme jej pro Vás
Již v příštím čísle se můžete těšit na podrobný test modelu Nikon LaserForce 10x42 ED a na srpnovém veletrhu Natura Viva si tuto novinku můžete vyzkoušet osobně.
Uspěje nový dalekohled s vestavěným dálkoměrem v náročném testu v terénu – čtěte v Myslivosti 8/2020.
Pavel KRÁTKÝ
www.svetdalekohledu.cz
Zpracování dat...