ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Využití dronu s termokamerou ke snížení mortality zvěře během senosečí

Myslivost 7/2020, str. 46  Miroslav KLEINBAUER, Jan SOVA
V poslední době dochází k rychlému vývoji a prolínání techniky zemědělské a bezpilotní. Drony, tedy správně bezpilotní letadla, prochází v posledních letech velkým předělem z „hraček“ na pracovní nástroje, které dokáží (například) za pomocí termokamery či jiných speciálních snímačů vyhledávat a odhalovat zvířata, osoby, ohniska požárů či zdravotní stav rostlin v zemědělské výrobě.
Není tedy překvapením, že pracovní nástroj „dron s termokamerou“ pro vyhledávání srnčat se postupně zmenšuje a zlevňuje a spolehlivá zařízení mají cenu dnes již stlačenou pod 100 tisíc korun.
Oproti tomuto pomocníkovi pro vyhledávání srnčat stojí zemědělská technika s pracovní rychlostí přesahující 15 km/h, s pracovním záběrem často přes 14 metrů. Smutným faktem je, že celkový vliv zemědělské mechanizace má stále větší dopad nejen na srnčí zvěř, ale i na populace ptáků hnízdících v zemi a dalších živočichů a hmyzu.
Dron s termokamerou je vhodným nástrojem na snížení mortality srnčat. Na trhu existuje více řešení, od těch velmi drahých s cenou okolo půl milionu korun, jejichž potenciál při senosečích v podstatě ani nelze využít, až po spolehlivé řešení pohybující se okolo 70 tis Kč. Typickým zástupcem je  DJI Mavic 2 Enterprise DUAL – dron s termokamerou.
Vyhledávání srnčat s tímto modelem dronu je velmi jednoduché: dron překvapí malou velikostí, nízkou hmotností a dodáním v odolném kufru. Doba letu na jednu výměnnou baterii (a jedno její nabití) je, podle našich skutečných testování, přibližně 25 min, což odpovídá pokryvu plochy okolo 5 ha.
Vyhledávání probíhá od rozednění až do půlhodiny po východu Slunce, neboť pak se začne teplotní rozdíl mezi zvěří - srnčetem a podkladem - loukou vyrovnávat. Pokud je oblačno, lze začít vyhledávat i později, resp. pokrýt větší plochu.
K ovladači je nutné připojit pouze telefon nebo tablet pro zobrazování náhledu z termokamery. Následně stačí zapnout dron a vyhledávání může začít.
Samotné ovládání dronu je velmi jednoduché a intuitivní, dron se umí včasně vrátit sám na startovní pozici v případě ztráty signálu či přílišného vybití baterie. Komunikace mezi dronem a ovladačem s mobilním telefonem či tabletem je bezdrátová a bez problémů lze dosáhnout až vzdálenosti 3 až 4 km.
Je ale nutné zdůraznit, že v České republice je povolené pouze létání na dohled (oční kontakt mezi pilotem bezpilotního letadla), zároveň ale v tomto případě s dronem neprovozujete komerční činnost, tudíž se vás netýkají některá legislativní omezení. Více o omezení létání s drony se dozvíte v Doplňku X, leteckého předpisu L2, který je dostupný na internetových stránkách Úřadu pro civilní letectví.
 
V minulých letech jsme s kolegy z VÚLHM došli k nejlepšímu postupu pro vyhledávání srnčat. Při prohledávání terénu je třeba sklopit termokameru kolmo k zemi a dodržovat výšku 30 až 35 m nad terénem a rychlost 5 až 10 km/h. Termokamera vestavěná v dronu Mavic 2 DUAL sama vyhledává nejteplejší objekt v obraze a v případě překročení kritické teploty se spustí alarm. Ten obsluhu akusticky upozorní na nález zálehu.
Je možné si evidovat nálezy/zálehy pomocí klasické RGB kamery, která je vestavěná hned vedle termokamery. K dronu je dodáváno také užitečné příslušenství: LED světlo s výkonem 26 W, pomocí kterého lze jednodušeji kontrolovat zálehy, maják, který zaručí dobrou viditelnost dronu na obloze a reproduktor, pomocí kterého lze přehrávat zvuky na odstrašení zvěře.
V případě nálezu je nutné nad zálehem vyčkat do příchodu osoby, která vynese nalezené srnče  v ochranných rukavicích a chomáči trávy, tak aby nedošlo k přenesení lidského pachu na srnče. Dospělá srna ve většině případů odbíhá již se zaregistrováním blížícího se dronu. Vynesené či přikryté srnče se ovšem bez problémů opětovně setkává s matkou, která jeho pohyb vzdáleně monitoruje.
Velkou výhodou tohoto způsobu vyhledávání respektive záchrany je až 100% účinnost (při dostatečné pečlivosti a pozornosti obsluhy). Ostatní způsoby jsou oproti použití dronu s termokamerou poměrně neúčinné nebo fyzicky náročné.
Určitou alternativou či snížením rizikovosti je zřízení odváděcích políček, které by nebyly předmětem zemědělského zájmu v dobách senosečí, dalším možnou alternativou jsou krmné či nektarodárné biopásy. I tak ale nelze zaručit, že matka s mláďaty nezalehne v prostoru, který je vymezen posečení.
Miroslav KLEINBAUER, Jan SOVA

DJI-Mavic-2-Enterprise-DUAL-pripraven-k-letu.JPG
 
Dron-s-termokamerou-a-svetlem-v-letu-1.jpg

nalezena-srna-zobrazena-klasickou-kamerou-1.jpg

nalezena-srna-pomoci-termokamery-1.jpg
Zpracování dat...