ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2020

Hudební léky pro naše duše

Myslivost 12/2020, str. 110  Jiří Kasina
Známe se už řadu let, pamatuji ho jako studenta lesnické školy, ale asi nejvíce si ho vybavuji jako mladého vábiče, který nás ohromil svým hlasovým potenciálem, který následně zúročil jakožto náš první mistr Evropy ve vábení jelenů. Sympatický mladý chlap, myslivec, ale také hudebník, který zcela jistě podědil talent po meči po svém otci, Josef Kapras.
Díky němu jsem poznal i celou skupinu jeho spolužáků, kteří společné kamarádství, asi nejprve jako studentskou zábavu, ale dnes již vážně myšlenou hudební aktivitu, přetavili do souboru Markazíni. Kdo by nakonec neznal jejich veleúšpěšný hit Brouka hledej!
A tak jsme si před koncem roku trochu povídali a vzpomínali a já s milým překvapením zjistil, že Markazíni připravili nejen malým myslivcům hudební vánoční dárek. Ale popořadě…

P9012851.jpg
 
Známe se dlouho, ale vlastně jsme si nikdy detailněji nepopovídali, jak vlastně soubor Markazíni vznikl, kolik ho tvoří členů, kdo je aktivním myslivcem či lesníkem…
 
Kořeny našeho trubačského souboru sahají na Střední lesnickou školu v Trutnově, nakonec tam jsme se asi poprvé viděli i my dva. V roce 2000 se ve školním trubačském kroužku sešel Petr Šejbl s Františkem Mlynářem a o rok později se přidali Petr Ježek a já. V průběhu studií na střední lesnické škole jsme se věnovali pouze lovecké hudbě, objížděli jsme trubačské soutěže a troubili na mysliveckých akcích nejen naší školy.
Po maturitě na SLŠ Trutnov jsme všichni odešli studovat na Lesnickou fakultu do Brna. I zde byl trubačský kroužek, takže jsme mohli pokračovat v našem koníčku. Na fakultě jsme se setkali s Radimem Králem a Stáňou Šmídovou.
V roce 2006 jste nás tak poprvé mohli slyšet vystupovat pod názvem Markazíni. Dnes působíje  trubačský soubor Markazíni  ve složení Petr Ježek (borlice, trumpeta, zpěv), Petr Šejbl (borlice, trumpeta, bicí), Radim Král (horna, zpěv), Matouš Krátký (horna, flétna), Jan Jílek (horna) a Josef Kapras (horna, tuba), Radim Král, Matouš Krátký, Jan Jílek, Petr Ježek a Petr Šejbl. Až na Radima Krále jsme všichni povoláním lesníci,, ale myslivosti se věnujeme všichni i nadále.
Po studiu ale řešíme trochu logistický problém, soubor má bohužel tu nevýhodu, že po odchodu ze školy jsme se vrátili do svých domovin a setkávání a zkoušení už nemůže být kvůlidíky delším vzdálenostem našich bydlišť tak časté. Náš soubor pokrývá republiku od Podkrkonoší až po Beskydy. Nebo?  Zato je působnost našeho souboru od Podkrkonoší až po Beskydy.
 
 
Kdo je vůdčí osobností přes hudbu, kdo naopak nejvíc skládá, jak vznikají texty a kdo přináší nové myšlenky a nápady?
 
Za skládání a úpravu hudby patří velký dík mému otci Daliboru Kaprasovi (redakční vsuvka - který kromě jiných hudebních aktivit vede i Orchestr Karla Vlacha), který si nás v roce 2006 vzal pod svá křídla a díky němuž jsou nyní Markazíni tam, kde jsou. Texty se rodí v hlavě našemu trumpetistovi Petru Ježkovi. V letošním roce jsme se seznámili s velmi nadaným hudebníkem a textařem Janem Vepřekem, který pro nás začal také skládat. Co se týká témat, držíme se našeho kopyta – tedy lesnictví, myslivosti a dění v přírodě. ároveň se snažíme poukázat na to, co nás jako lesníky opravdu trápí
 
No myslím, že jste tato témata uchopili velmi dobře, o čemž svědčí dnes už slavný hit Brouka hledej a nebo i relativně nová skladba věnující se suchu. Dá se vůbec váš hudební styl nějak charakterizovat? Na jaké skladby jste zaměřeni, co hrajete nejraději?
 
To se dá asi těžko jednoznačně určit. Dalo by se říci, že jsme dechový multižánrový dechový soubor, od kterého můžete slyšet od loveckoué hudbuy, přes filmové melodie, swing, jazz, písničky divadla Semafor i klasickou českou a moravskou dechovku. V poslední době se intenzivněji věnujeme jsme se začali věnovattzv. balkánské dechovce.
 
Zde si neodpustím malou osobní redakční vsuvku mimo rozhovor: Měl jsem to štěstí, že jsem zažil vystoupení Markazínů na loňské Myslivecké Třeboni, kdy se jim povedlo rozezpívat a roztancovat doslova davy lidí na třeboňském náměstí. V programu dali Markazíni ochutnat ze všech žánrů a já nezapomenu na nadšené uslzené klienty místních lázní, ale i náhodné turisty, kteří mi s úsměvy od ucha k uchu moc děkovali, že něco tak zábavného a chytlavého dlouho nezažili. A i zástupci městského úřadu mi potvrzovali, že takový úspěch tu na náměstí asi dosud nikdo neměl.
 
Na jakých zajímavých místech a pro koho vystupujete?
 
Jako myslivečtí trubači vystupujeme převážně na loveckých, mysliveckých a lesnických akcích jako jsou hony, naháňky, hHubertské mše, myslivecké slavnosti, plesy, myslivecké výstavy, lesnické dny a podobnětd. Občas nás můžete vidět a slyšet i na akcích „ne mysliveckých“, například. jsme měli možnost vystupovat na jednom swingovém festivalu.
 
Moderní doba s sebou přináší i nové možnosti a kdo nemá k písničce hudební klip a nesdílí na sociálních sítích, jako by nebyl. A zrovna vaše klipy jsou nádherným doplňkem plným svérázného humoru a milé nadsázky. Kdo vymýšlí aranžmá klipů a jak vůbec pomáhají nová média a sdílení hudebních klipů?
 
Aranžmá klipů vymýšlím většinou já s pomocí mistra zvuku, kameramana, střihače a režiséra v jedné osobě Michala Uhlíře, který nám fandí a má s námi velkou trpělivost.
Co se týká moderních médií a sociálních sítí, je opravdu neuvěřitelné, jak veliký mají dosah. Sdílení hudebních klipů je díky tomu doslova bleskové. Sotva klip vydáme, už jen pozorujeme, jak stoupá jeho sledovanost.
 
Asi nejdůležitějším momentem z hlediska popularity byl song Brouka hledej. Co se souborem udělal úspěch, jak jste zvládali a stále ještě asi vnímáte mediální pozornost?
 
Vždy, když se někomu něco povede, tak z toho má pochopitelně radost. Tak i nás těšilo, že se píseň líbí. Troufám se říct, že nás ten úspěch nijak negativně neovlivnil, ba naopak. Určitě jsme nezpychli a nežijeme v hlavami v oblacích, je to pro nás pro všechny hlavně dobrý pocit u srdíčka a zadostiučinění, že jsme se trefili do vkusu posluchačů. Úspěch skladby nás tedy hlavně mTento úspěch nás motivovalpro to, abychom se pokusili navázat a pokračovalitdalšínaší tvorbě.
 
 
 
Zmínil jsem už novou skladbu o suchu, má stejný úspěch jako Brouk?
 
Je jasné, že všechny naše další počiny budou vždy porovnávány s Broukem. U A upřímně, teď nevěříme, že by se nám někdy povedlo úspěch Brouka překonat, a je to dáno i tím, že Brouk byl přetextovaný známý hit. V poslední době se ale soustředíme na vlastní tvorbu. Budeme potěšeni, pokud si nás lidi rádi pustí. Snad jim i další písně vykouzlí úsměv na tváři.
 
MARKAZINI-Kdo-to-funi-ve-krov-C3-AD-2Ejpg.jpgCo nového zajímavého připravujete? Prozraďte něco z tvůrčí kuchyně…
 
Aktuálně pPřipravujeme pro Vás hned několik věcí. Blíží se Vánoce a k nim neodmyslitelně patří přání a vánoční koledy, tak i my j jsme si i my dovolili natočit jednu koledu, kterou můžete od první adventní neděle shlédnout na našem youtube kanálu Markazíni.
Letošním naším největším projektem je nové CD s názvem „Markazíni a hosté dětem“. Protože se náš soubor nezadržitelně rozrůstá o malé ratolesti a myslíme si, že opravdové muziky pro děti je velmi málo, poprosili jsme Dalibora Kaprase, zda by nám s tím nepomohl. Jako vždy se velmi ochotně a rád této myšlenky chopil a začal na ní intenzivně pracovat.
Počátky ale byly trnité, protože při úvahách o přetextování známých hitů jsme naráželi na autorská práva. Díky Michalu Uhlířovi jsme se seznámili Janem Vepřekem, který složil většinu sniček na naše nové CD. Protože zadání znělo, že bychom chtěli pro děti opravdovou muziku, nabídl nám, že by se na CD pro jeho větší pestrost mohli podílet i hudebníci Orchestru Karla Vlacha, z čehož jsme byli nadšení.
Poté otec přišel i s nabídkou, že by nám zkusil domluvit známé osobnosti k nazpívání několika písniček, za což jsme byli velmi rádi a byla to pro nás velká čest. Oslovil osobnosti, se kterými jsme se již v minulosti potkali, například Kateřinu Brožovou, která nás uváděla na Reprezentačním plese LČR, nebo Aleše Hámu, který je, jak známo, vášnivým myslivcem. Na CD ale uslyšíte i Heidi Janků, Martina Písaříka, Standu Hložka a Leonu Machálkovou, a dokonce i rockovou legendu Pepu Vojtka z Kabátů. Na CD si zazpíval i autor převážné většiny písní Jan Vepřek. A v písničce Jelen uslyšíte i celý Orchestr Karla Vlacha v elektroswingové aranži Zdeňka Boreckého a Michala Uhlíře.
Rádi bychom proto poděkovali všem, kteří se na tomto CD podíleli, a také společnosti NejLes, s.r.o., která vznik CD finančně zastřešila. Pokud by měl někdo ze čtenářů Myslivosti zájem si naše CD koupit, je to možné přes e-shop na www.myslivost.cz.  Veškeré další informace najdete na našich webových stránkách www.markazini.cz.
 
Takže kromě poděkování na závěr a popřání dalších hudebních úspěchů si dovolím vyslovit i přání, aby se nové CD dostalo nejen jako dárek pod stromeček mnoha mysliveckých rodin, ale aby hlavně hudba Markazínů zahřála na duši a potěšila. Myslím, že v současné ne zrovna radostné době je živelnost, upřímnost a jistá hravost v podání tohoto souboru tím nejlepším lékem na naši zkoušenou mysl.
Markazíni, tedy ještě jednou, tisíceré díky!
 
připravil Jiří KASINA

Zpracování dat...