ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2020

Stále je co vymýšlet

Myslel jsem si, že se snad už nic nového vymyslet nedá, ale objevil jsem kalhoty Steppe 920, které jsou důkazem, že kolikrát v jednoduchosti je síla.
Kalhoty-1.jpgV dnešní době jsou nejen prodejny mysliveckých potřeb doslova přehlceny roztodivnými oděvy a oděvními doplňky pro pobyt v přírodě a myslivost. Každý z výrobců se snaží nabídnout co nejširší paletu modelů, kombinaci materiálů, doslova mantrou je prodyšnost, praktičnost, univerzálnost, pohodlnost a nezničitelnost. Kdo dnes v prodejně neprodává ty „nej“ oděvy, jako by na trhu nebyl, přijďte, kupte, nošte a hlavně se pravidelně vracejte.
Do spletitých vod trhu s oblečením pro myslivce a pobyt v přírodě před časem razantně vtrhl Decathlon, nadnárodní firma, která se vymyká oproti ostatním koncepcí „supermarketu s vybavením pro sportovní aktivity všech myslitelných druhů sportu“, myslivost nevyjímaje.

Kalhoty-2.jpgV nabídce najdete v oblasti myslivosti mnoho druhů vybavení, některé druhy vybavení bodují velmi lákavou až neuvěřitelnou cenou, byť asi přece jen některé druhy s ne zcela špičkovou kvalitou, ale v nabídce najdete i velmi kvalitní a velmi špičkové výrobky (například některou obuv), které kupodivu koupíte za také docela přijatelné ceny. Chce to vybírat a nekupovat jen podle ceny.  

Jen na dokreslení – jezdím ke kamarádovi, který ve své honitbě zve často hosty na individuální lovy a na naháňky, a to včetně ubytování. A pravidelně dojíždí do Decathlonu a nakoupí vždy několik mikin, svetrů, košil, kalhot, případně i bot, což komentuje pragmatickým komentářem: „No co, vždycky se najde někdo, kdo si zapomene svetr, roztrhne košili, prasknou mu kalhoty, tak aspoň mám něco vždy k dispozici. Kupuji vcelku slušnou kvalitu za velmi vstřícnou cenu, na to je Decathlon moc fajn.“

Snad jedinou výtkou je to, že Decathlon nabízí velkou část maskovaných oděvů, které opravdu neodpovídají českým mysliveckým tradicím. Ale je zase třeba přiznat, že tento velkoobchod tak trochu ovládl scénu s oranžovými oděvy pro naháňky, vidíte je v podstatě na každém  nástupu.
 
Kalhoty-5.jpgPojďme ale k meritu věci. Myslel jsem si, že se snad už nic nového vymyslet nedá, ale objevil jsem kalhoty Steppe 920, které jsou důkazem, že kolikrát v jednoduchosti je síla. Asi každý zná situaci, kdy ve vlhké trávě a nebo v blátě přicházíme z přírody s nohavicemi kalhot do kolena špinavými a mokrými.
Kalhoty Steppe mají ale pod koleny pod horizontální lištou zipy, do kterých lze vepnou ochranné tmavé návleky. Samotné návleky jsou navíc vertikálně rozepínací dalším zipem, k tomu má každý návlek dole vepředu kovový háček na pružné gumičce, který se zahákne za očko outdoorových bot nebo za nejspodnější kličku tkaniček. Při chůzi se tedy návlek nevysunuje, přiléhá k nártu. Kombinace nohavic s návleky umožňuje zastrčit čistou nohavici do bot, návlek nechat nahoře, po příchodu z terénu stačí jen špinavé návleky odepnout a jste zase ve slušných čistých kalhotách. Návleky ochrání i před agresívní vegetací, potěšíte i manželku, která se nebude štětit, že musí prát celé kalhoty. Ani nevím, zda se dá pořídit samostatně druhá sada návleků, bylo by to ale prima.
Samotné návleky jsou ze syntetického nepromokavého odolného materiálu, ostatně tak jako celé festovně udělané kalhoty. Jak výrobce avizuje, syntetická nešustivá tkanina je propletena speciální vlákny. Musím konstatovat, že je to tkanina příjemná, pružná a elastická, kalhoty dobře sedí, vyztužený vsazeným dílem je i rozkrok a sed kalhot.
Praktičnost doplňují velká levá nasazená kapsa na zip, uvnitř s dalšími třemi přihrádkami, pravá, neméně objemná kapsa je doplněna s menší vertikální kapsičkou na mobilní telefon. A nesmím zapomenou na praktické odvětrávací otvory na stehnech a pružný pas s poctivými očky na pořádný pásek.
300x600_zeny.jpgSnad jedinou výtku bych uvedl, kalhoty nejsou zateplené na zimu, ale myslím, že i takovou verzi firma brzo představí. Musím konstatovat, že jsem v kalhotách strávil vícero hodin při návštěvách podzimní honitby, v nečasu, větru i dešti, a musím je jen pochválit, vypadají nezničitelně, jsou pohodlné, praktické a … to hlavní, manželka nenadává, že musí často prát „ty moje věčně zaprasené kalhoty do lesa“!
 
Jiří Kasina
Zpracování dat...