ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2020

Využití mobilních aplikací v myslivecké praxi

Myslivost 12/2020, str. 108  Martin Brožek
Když jste před deseti lety přišli na hon a měli na sobě oranžovou bundu, nejeden starší myslivec si odplivl, že „popeláři neloví“. Dnes je využití reflexních prvků na společných akcích zákonem vyžadováno a kritiku sklidí ti, kteří si nepřinesou reflexní vybavení vlastní.
Stejný myšlenkový posun se udál ve využití sportovních zbraní a ráží. Je zcela běžné, že myslivec jde na lov s kulovnicí v polymerové pažbě a v ráži 6,5 Creedmoor a kolegové místo kritiky naopak ocení pěknou „flintu“. Tradiční pojetí myslivosti se posouvá v souladu s moderními trendy, přičemž kulturní dědictví a etika zůstávají zachovány.
Samostatnou kapitolou nových zvyků je využití informačních technologií. Myslivci jsou aktivní na sociálních sítích a využívají pro potřeby myslivosti počítače nebo chytré telefony a v nich myslivecké aplikace.
Aplikace pro myslivce a lovce jsou fenomén současnosti. S rostoucím množstvím lidí připojených k internetu roste i jejich obliba. Stále více myslivců přichází na to, že přípravu lovu, vedení deníku, papírové rezervační sešity na několika místech v honitbě nebo koordinaci s vůdcem psa při dosledu postřeleného kusu lze díky moderním technologiím zajistit lépe, efektivněji a přinejmenším pohodlněji. Pokud jste někdy vysvětlovali, u kterého kamene v lese čekáte na psa, dáte mi za pravdu.
Do letošního roku spoléhali čeští a slovenští myslivci na univerzální zahraniční aplikace nebo si nějak přizpůsobili nástroje z jiných odvětví. Rok 2020 však nadělil hned tři české aplikace: JduLovit.cz, Hunterra a Hunter’s App. Každá se na potřeby myslivců dívá trochu jinak, ale v podstatě se vzájemně doplňují.
JduLovit.cz je internetová stránka, která vám zobrazí předpověď počasí včetně směru větru a vývoje tlaku, ukáže vám čas východu a západu slunce a měsíce pro uživatelem zvolenou polohu, filtruje zvěř podle aktuálního data doby lovu, můžete si v ní vést myslivecký deník a jeho záznamy sdílet s kolegy nebo hospodářem.
Aplikaci Hunterra využijete při společných lovech, a to včetně „připojení“ psů vybavených GPS modulem.
Hunter’s App zase dovolí rezervaci posedů a zjednoduší přípravu lečí.
V tomto ohledu je současná česká nabídka bohatá a zbývá to jediné, avšak nejdůležitější. Menšinu uživatelů změnit na většinu, začít myslivecké aplikace používat společně a pomoci si tak navzájem k lepší přípravě, koordinaci a organizaci. Díky mysliveckým aplikacím můžeme zefektivnit naši vzájemnou komunikaci, zvýšit bezpečnost při společných a individuálních lovech, zjednodušit práci mysliveckým hospodářům, vůdcům psů, evidovat brigády a vůbec zlepšit celkový chod spolků.
Zásadní úlohu v rozšiřování povědomí o aplikacích hrají ti, kteří už zkušenosti mají. Nelámejte hůl nad kolegy, kteří, jak sami říkají, „to nepotřebují“. Mnohokrát se za tím schovává strach zkusit dělat něco jinak nebo nedůvěra ve své schopnosti ovládat moderní technologie.
Buďte trpěliví a pomozte starším kolegům s registrací a vymyslete společně se zbytkem mysliveckého spolku, jak dostat vybranou aplikaci například do dlouhých lečí kvůli informaci o vzájemné poloze.
Už dnes je v přípravě povinnost mysliveckých hospodářů odesílat hlášení o úlovcích a dalších záležitosti spojené s honitbou elektronicky orgánům státní správy myslivosti. Zahraniční praxe ukazuje, že elektronická forma koordinace se stane zákonnou povinností a dříve nebo později se jí nevyhneme.
Pojďme tedy už nyní vyzkoušet, ověřit a ovlivnit způsob využití moderních technologií, který bude vyhovovat uživatelům napříč různorodým spektrem myslivecké populace. Získáme tím možnost ovlivnit to, jak bude v budoucnu jejich podoba daná zákony vypadat a jak moc nás zasáhne.
 
Půl roku s JduLovit.cz
 
V květnu 2020 jsme JduLovit.cz oficiálně pustili do světa, na začátku listopadu tedy oslavilo půlroční narozeniny. Pojďme si v následujících řádcích shrnout, co všechno se podařilo, nepodařilo a kam se aplikace bude dál ubírat.
JduLovit.cz je aplikace, která pomáhá myslivcům s přípravou vycházky a jejím následným zhodnocením prostřednictvím mysliveckého deníku. Aplikaci nenajdete v AppStore nebo Google Play, protože je vytvořena pro zobrazení v internetovém prohlížeči. Nemusíte si tedy nic instalovat, sami si můžete v telefonu na ploše udělat ikonku, aby bylo spuštění internetové stránky https://jdulovit.cz snazší.
Aplikace byla původně vymyšlena jen pro pár přátel – myslivců, ale její obliba rychle roste, a po půl roce provozu je zaregistrováno přes 2000 uživatelů, přičemž naprostá většina z nich aplikaci aktivně používá. Kolem JduLovit.cz se daří budovat komunitu, která pomáhá s dalším rozvojem a díky ní vznikají nové funkce, které v praxi pomohou všem – myslivcům, rybářům nebo milovníkům přírody.
Rozhodně je třeba poděkovat mysliveckým médiím za podporu: časopisům Myslivost a Svět Myslivosti, internetové televizi HunterTV a také Českomoravské myslivecké jednotě, která se k nám veřejně přihlásila.
 
JduLovit.cz vzniká ve volném čase a funkce postupně doplňujeme. Začali jsme předpovědí počasí, východy a západy slunce a aktuálními dobami lovu. Předpověď počasí jsme doplnili o vývoj tlaku, pocitovou teplotu, předpověď mlhy; východy a západy slunce zdokonalili tak, aby uživatel věděl, odkdy bude světlo a kdy už bude úplná tma nebo kdy nás čeká další novoluní a úplněk. Za doplnění těchto funkcí vděčíme nápadům našich uživatelů.
V srpnu těsně před Natura Viva 2020 jsme nasadili první verzi mysliveckého deníku, který se rychle stal nejnavštěvovanější funkcí aplikace. Za nedostatečné strukturování dat v deníku jsme také sklidili první kritiku. Bylo tedy potřeba doplnit další vstupní parametry jako věk zvěře, vzdálenost nástřelu nebo pohlaví zvěře, a na konci října jsme si „k narozeninám“ nadělili kategorizaci deníku na Úlovek, Pozorování, Nález zhaslé zvěře a Neúspěšný lov.
 
Poslední půlrok utekl strašně rychle, ale nedá se říct, že by nám stačilo, co JduLovit.cz nabízí. Máme dlouhý seznam vylepšení obsahující přes 50 nových funkcí.
Pokud bychom si s Vláďou Antošem, hlavním programátorem aplikace, vzali měsíc dovolenou, tak to určitě zvládneme, ale to je bohužel nad naše možnosti.
Aktuálně pracujeme na optimalizaci uživatelského prostředí, zjednodušení správy zadaných poloh a jejich kategorizaci, úpravu stránek kvůli překladu do jiných jazyků a řešíme, jak pracovat s aplikací v jiné časové zóně – to se ukázalo potřebné například po změně na zimní čas, na což JduLovit.cz nebylo připravené.
Společně s uživateli připravujeme překlad do slovenštiny a polštiny, který bychom rádi měli do konce roku hotový a otestovaný. Zahájili jsme i spolupráci s kolegy z Německa a Rakouska kvůli překladu do němčiny a přizpůsobení zobrazení zejména funkce doby lovu místním podmínkám.
 
JduLovit.cz se během krátké doby dostalo do povědomí a získalo si svou pozici mezi loveckými aplikacemi. Nejcennější na projektu je spolupráce s našimi uživateli, kteří aktivně přicházejí s novými nápady nebo se chtějí dobrovolně zapojit.
Díky za vaši přízeň, pracujeme na tom, aby bylo JduLovit.cz stále lepší a lepší!
 
Ing. Martin BROŽEK
externí spolupracovník redakce,
autor nekomerčního projektu JduLovit.cz
– webové aplikace pro myslivce a lovce

Zpracování dat...