ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2020

ZUBAŘINA vs KOVAŘINA

Myslivost 12/2020, str. 82  Jiří Kasina
Skloubil profesní zkušenost s nožířinou V květnu letošního roku jsme měli zájem uspořádat výstavu nožů, které se bohužel z důvodu hygienických opatření nekonala. Jedním ze přihlášených byl i nožíř Jaroslav Bartizal z Velešína, který mi do telefonu představoval produkci ve smyslu, že přiveze do soutěže nůž se záštitou, kterou nikdo jiný na světě nedělá. A byť nejsem kovaným znalcem nožů, moje zvědavost mi nedala, a tak jsem si domluvil návštěvu a krátké popovídání o práci a nožích
 
F04DE66B-45E7-40B5-852B-809B7F65B3D1.jpegJaroslav Bartizal, vyrábějící pod značkou BÁRTOVO NOŽE www.bartovonoze.cz není aktivní myslivec, pracuje jako zubní technik, a jak mi sám hned na začátku řekl, vždy měl rád nože, od malinka si prý dělal nože z plechu nebo z hliníku, nože měl rád jak jeho děda, tak i strýc. Odtud tedy asi pochází jeho láska k nožům.
 
Pojďme ale k vašemu docela unikátnímu know-how. V čem vlastně spočívá?
 
Nejprve musím říci, že asi budete překvapený, ale já se výrobě nožů více věnuji teprve sedm let, teprve v roce 2013 jsem si vlastně vyrobil první pořádný nůž. Objednal jsem si kus železa a udělal jsem si nůž. Ale protože jsem povoláním zubní technik, tak mne napadlo, vyrobit si zcela jinou záštitu metodou ztraceného vosku. Tak se dělají zuby, dělaly se tak dřív můstky a korunky, já už řadu let modeluji vosk a vybrušuji dentální náhrady, tak proč to nezkusit u záštit nožů. To je ta rarita, pokud vím, takové záštity nedělá nikdo na světě.
 
Takže jste hezky skloubil povolání a zálibu…
 
V práci vyrábím dentální náhrady, k tomu je potřeba jemná motorika, znalost zpracování materiálu. A já vlastně postupuji jako v práci, vymodeluji si záštitu z vosku, pak si odliji z tvrdokovových materiálů a přesně na nůž napasuji. Tak mě políbila múza v trochu už pokročilých letech.

EBDC4C8F-569D-43AC-8BB2-77DA5CAD14FF.jpeg
 
Jaké druhy nožů vyrábíte?
 
Zatím hlavně pevné, ale mám už připravený prototyp na zavírací nůž, chtěl bych je dělat, mám nové nápady na příruby a jak vše odlévat a vyrobit. Ale nemám moc čas, mám spoustu dalších aktivit, dostavujeme nový velký dům….
 
Jaké druhy pevných nožů jste zatím dělal a pro koho jsou určeny?
 
Většinou si nůž zákazník objedná třeba k narozeninám, ale v poslední době jsem dělal dost loveckých nožů, vyráběl jsem i rybářské nože. V podstatě každý přijde s nějakou představou a nebo přáním, pro koho a nebo pro jaké účely nůž chce. A to se týká hlavně motivu záštity.
Často je to tak, že mi řeknou a nebo pošlou nějaké informace, mně se to spojí v hlavě a vymyslím si a navrhnu koncepci nejen záštity, ale i celého nože.
Na doplnění vypaluji do kožených pouzder další doprovodné motivy. Teď jsem zrovna dělal zlatého jelena s parožím přesně podle skutečné trofeje.
Nejlépe se dělá pro člověka, který má určité konkrétní zájmy či představy, když někdo nemá jasnou představu, mám sice větší volnost, ale někdy je to naopak těžší na vymýšlení, co vytvořit.

572CC945-EC68-4649-97D0-0EC46C97EE7F-vykryt.jpg
 
Které druhy zvěře jste už zpodobňoval?
Z naší trofejové zvěře jsem už asi všechny druhy vytvářel, naposledy jsem dělal jelena, ale vytvářel jsem také motivy lva, nosorožce, na zrušenou soutěž do Lysé jsem měl připravený nůž se záštitou s motivem africké velké pětky.
 
A byly nějaké zvláštní či neobvyklé požadavky?
 
Asi se budete divit, ale dělal jsem třeba na nůž vysokozdvižný vozík, dělal jsem i motor z motorky. Momentálně bych chtěl udělat pár nožů na koronavirus, na záštitu nějaká hezká koule „s něčím“, uvidím, co se mi v hlavě zrodí.
Teď mám ve výrobě velký tesák, na něj vytvářím motiv křížové cesty, 14 zastavení Krista. Už mám zpracovaných osm výjevů, šest mi jich ještě čeká. Budou to motivy jak na záštitě, tak i na pouzdře.
 
Když nejste myslivec, jakým způsobem se inspirujete třeba u jelena nebo lišky? Jdete se mrknout do přírody?
 
To spíš mrknu na internet nebo se inspiruji z knih.
 
Vy si některé nože děláte pro radost? Není vše na prodej? Jezdíte i na výstavy?
 
Moc na kšeft to není, spíš si nože dělám tak, že bych chtěl do budoucna mít tyto rarity a udělat nějakou svou výstavu a tam bych třeba něco teprve prodal. Byl jsem v Praze minulý rok na výstavě na Karlově náměstí, pak jsem měl tady doma výstavu, ale jinak jsem zatím neměl moc času moji tvorbu nějak propagovat, ale do budoucna bych se tím rád živil.

D55C38F2-20A3-46D2-8F94-E4561B122F07.jpeg
 
Jak to kombinujete materiál čepele a střenky?
 
Dělám většinou nože překované z pérovky, to mi přijde jako nejhouževnatější materiál, nejvíc vydrží, s kalením není problém, líbí se mi ostrost.
 
Máte nějaký oblíbený tvar čepele? A co třeba damašek?
 
Inspiruji se nejvíc asi z Japonska, i proto dělám nahoru ostří. Damašek jsem si zkusil u kamaráda v Písku, máme tam srazy nožířů, kovářské dny. Víte, já sice mám buchar i doma, ale za dva roky jsem ho ještě nezprovoznil, já jsem totiž pořád venku v přírodě, kovu venku na zahradě, mám šlapací výheň, jen takovou jednoduchou kolnu. Už bych to vše chtěl ale dostat dovnitř, dům už bude snad dodělaný, pak se budu nožířině asi i více věnovat.
 
Vidím, že se ale snažíte realizovat při tvorbě střenek. S jakým materiálem pracujete?
 
Střenky si různě skládám z více druhů dřev. V poslední době jsem si na výrobu střenek vymyslel takové bločky, do nich zalévám do speciální pryskyřice ořechoviny, skořápky z ořechů, jádro z nektarinky, je to nádherná kresba. Vytvořím si bloček ze silikonu, vyleju to pryskyřicí a mám jeden dílek budoucí střenky. Jsou to zajímavé kresby a barvy, vypadá to pěkně.
 
A co třeba nějaké exotické materiály, mamutovina, meteorit?
 
Mamutovina se štípe, tu moc rád nemám, tu nepoužívám, dostávám ale k Vánocům různá exotická dřeva, vyhledávám třeba i nějaká zajímavá dřeva jinde, zrovna například nedávno padla kousek vedle stará jeřabina, je to moc zajímavý materiál. Samozřejmě se mi líbí dřevo starých švestek, klasické z ořechu. V tomto směru ale nějaký zvláště oblíbený materiál nemám, líbí se mi experimentovat.
 
Říkal jste, že zdobíte i pouzdra? Ta si sám i šijete?
 
Já si pouzdra nešiji, já je nýtuji staromosaznými nýty, je to pevné, na furt. Kombinuji různé barvy kůže, na malování si nechávám přírodní. Načrtnu si tužkou na kůži motiv a pak vypaluji horkým nožíkem, který si nahřívám nad plamenem. Kdybych měl nějakou pájku, tak by nešlo tak snadno stínovat.
 
Kolik nožů vlastně vyrobíte? A jak dlouho trvá vyrobení nože?
 
Možná vám to přijde divné, ale já vlastně ani nevím, kolik jsem celkem nožů vyrobil.
A každý nůž je specifikum, například na tom noži s křížovou cestou jsem už strávil asi sto hodin a stále není hotový ani z půlky, na jiné nože potřebuji třeba deset hodin, a nebo třicet hodin.
 
Stane se vám, že děláte nůž a inspirace dojde, práci odložíte a za měsíc se k tomu vrátíte?
 
Většinou když už se do nože pustím, tak už ho dodělám a těším se na něj. To jsem tu pak do noci, chci, abych ho mohl hned druhý den vybrousit, chci už vidět střenku nalakovanou… Pravda, některý nůž mi trvá déle, občas se stane, že něco modeluji, nejde mi to tak, jak jsem si představoval a v průběhu práce vznikne něco úplně jiného.

4E1F8EA4-13ED-46FF-BCB3-F01338C1DC50.jpeg
 
Když někomu nůž darujete nebo prodáte, máte informace, že lidé vaše nože opravdu používají, třeba v myslivecké praxi? Jakou máte zpětnou vazbu?
 
Všem říkám, že mají nůž na to, aby ho používali. Ale vím o lidech, kteří si ode mne objednali i několik nožů a mají je všechny vystavené, některé nože se u zákazníků zcela běžně používají. A zcela určitě se používají i mé užitkové kuchyňské nože, které také lidem vyrábím.
Jsem určitě moc rád, když lidé mají v mém noži nejen předmět na prezentaci či okrasu, ale také praktický užitek. Záštitu mohu nabídnout jako samostatný produkt nožířům.
 
připravil Jiří KASINA
 
www.bartovonoze.cz, jardabart@seznam.cz
 
 
 
 

Zpracování dat...