ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Myslivci mi pomohli se rozhodnout

Myslivost 10/2020, str. 47  Lubomír Hajný
Ing. Jiří Carbol je starosta obce Dobrá nedaleko Frýdku-Místku a od roku 2014 také senátor za volební obvod 69 - Frýdek-Místek. V době schvalování zbraňových reforem byl jedním z těch, kteří se, i díky informacím od myslivců, rozhodli návrhy změn podpořit a posílit tak práva vlastníků legálně držených zbraní.
 
9-Jiri-Carbol.jpgPane senátore, nemohu začít jinou otázkou. Proč jste se rozhodl podpořit nejen myslivce a střelce, ale vůbec všechny legální držitele zbraní u nás?
 
Problematika střelných zbraní je mnohým lidem velmi vzdálená a myslím si, že je potřeba o ní vést diskuzi pro nezasvěcené. Mě například několikrát navštívili myslivci a vysvětlovali mi, jak jim různé směrnice a nařízení, které mohou směřovat k omezení držení zbraní, komplikují život. Také díky jejich argumentům jsem dospěl k názoru, že právo na zbraň do Ústavy ČR patří, a proto jsem návrh na úpravu Listiny základních práv a svobod ČR podpořil a bylo to správné rozhodnutí. Obavy lidí, kteří se bojí, že se v naší republice budou všichni ozbrojovat, jsou liché, protože už dnes v oblasti držení střelných zbraní platí přísné zákony a předpisy a nemůže si zbraň koupit a používat každý. 
 
Zmiňoval jste myslivce, že jste spolu jednali. Jak ve vaší obci funguje spolupráce právě s myslivci a také s dalšími spolky? 
 
Obec Dobrá patří mezi středně velké obce a spolků zde máme více. Obecně asi platí, že myslivci a hasiči patří k těm aktivnějším v obcích. Hasiči pomohou lidem, když jsou v nouzi, myslivci se zase starají o přírodu, krajinu a zvěř a ve spolupráci s dalšími spolky vytvářejí společenský život na vesnici, a to je velmi důležité. Zastupitelstvo obce je spolkové činnosti nakloněno a já jsem rád, že u nás spolky fungují.  
Myslivci mě jako starostu obce pravidelně zvou na výroční schůze, kde dostávám informace, kolik péče věnují přírodě, jak hospodaří se zvěří a co vše během roku dělali a na co se naopak chystají.
Musím konstatovat, že jsem rád, že máme v obci myslivce, kteří spolupracují a které netrápí nějaké vnitřní spory. Myslím si, že je to vidět, vždy když mezi myslivce přijdu, vládne tam dobrá atmosféra.
Veřejnost v obci vnímá myslivce také velmi kladně, jelikož se účastní obecních slavností, připravují zvěřinové speciality, účastní se dětského dne ve škole apod. Také dostávám zpětnou vazbu od rodičů, kdy jim děti říkají, že byli s myslivci v lese a bylo to moc fajn. 
 
Říkal jste informaci, že jsou myslivci ve vaší obci vnímáni kladně, protože je netrápí vnitřní spory a dělají pro veřejnost mnohé činnosti. Jak ale vnímáte jako senátor úlohu myslivců v celé republice? 
 
Je škoda, že si veřejnost mnohdy neuvědomuje, že myslivost je hezký, ale také náročný koníček. Někdy slyším příběhy o sporech ohledně mysliveckých honiteb. Připadá mi často, že do toho velmi nevhodně vstupují jednotlivci, kteří nejsou myslivci z lásky k myslivosti, ale spíše z osobního prospěchu. Myslím si, že ta pravá myslivost o tomto rozhodně není. Skuteční myslivci jsou schopni obětovat spoustu svého volného času i peněz ku prospěchu naší přírody a zvěře. Nemají problém například v zimě jít přikrmovat zvěř. Myslivci se starají o zvěř, které mnohdy člověk svoji činností omezuje životní prostor. Na druhou stranu chápu, že je potřeba zvěř také regulovat. Vím, že myslivce trápí napříč republikou změny krajiny, průmyslový způsob zemědělské činnosti a podobně. 
 
Jako senátor máte také zaměření v oblasti ochrany životního prostředí.  S jakými záležitostmi v tomto oboru jste se potýkal? 
 
S problematikou životního prostředí se setkávám na senátorské úrovni neustále. Pro příklad činnosti nemusím chodit daleko. V okolí naší obce se stavěl obchvat Frýdku-Místku a my jsme řešili, jak zachovat nadnárodní koridor pro zvěř, aby se mohla volně pohybovat a migrovat. Také jsme řešili oplocení dálnice, aby nedocházelo ke srážkám se zvěří a ohrožení lidí.  To si myslím je konkrétní příklad politické aktivity v zájmu nás všech. S lidmi, kteří za životní prostředí bojují, se setkávám, ale všechno musí mít své meze. 
 
Předpokládám, že jste se také setkal s extrémními ochránci přírody a životního prostředí…
 
Určitě setkal a opět mě napadá příklad. Extrémní názor je podle mého názoru návrh na zrušení jaderných elektráren jako v Rakousku. Rakušané neustále bojují proti Temelínu a na druhé straně, když se podíváte, kde nakupují elektrickou energii, tak je to Česká republika. Pokud bychom tyto hlasy poslechli, dojdeme k tomu, že nebudeme soběstační v elektrické energii a to je vždycky špatně. V dnešní době by měl každý převzít zodpovědnost a soběstačnost především za sebe a poradit si se svým životem. A až to bude mít vyřešeno, může v mezích zdravého rozumu pomáhat někomu nebo něčemu dalšímu. Extrémní ochrana přírody proto není dobrá cesta. 

Carbol-web.jpg
 
Myslím, že nejen za čtenáře Myslivosti vám patří poděkování za podporu myslivců, střelců a všech držitelů zbrojních průkazů. 
 
Děkuji za vzájemnou podporu a plodnou diskuzi. Budu rád nejen s myslivci i nadále spolupracovat. 
 
Děkuji za rozhovor
připravil Lubomír HAJNÝ
 
 

Zpracování dat...