ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2020

Myslivci se o své zbraně bát nemusí

Myslivost 10/2020, str. 79  red
Stát nikomu nebude brát zbraně, ani nechystá nové povinnosti spojené s vlastnictvím zbraní. Myslivci se ani nemusí bát, že by se zakázala olověná munice, říká Jan Hamáček, ministr vnitra. Horkým tématem posledních několika let je zpřísňování pravidel pro držení zbraní. I v hektickém čase koronavirovém, navíc momentálně i předvolebním, jsem měl možnost prohodit osobně pár slov, byť trochu telegraficky, s ministrem vnitra.
 
Jak Vy osobně vidíte to, zda se myslivců dotkne nová zbraňová legislativa?
 
Novela zákona o zbraních, kterou jako sněmovní tisk 92 nyní projednává Poslanecká sněmovna, nebude mít na myslivce v zásadě žádné dopady. I díky pozměňovacím návrhům kolegů poslanců, které jsem jako ministr připraven podpořit, bude zachována desetiletá platnost zbrojních průkazů; navíc bude vyhlášena i amnestie na nelegální zbraně. Zbraně, které myslivci v současné době drží, zůstanou ve svých původních kategoriích.
 
Myslivci se ale také bojí, že na ně padnou nové povinnosti, bude více administrativy, více potvrzení a nebo i finančních nákladů…
 
V případě myslivců se žádné nové povinnosti nezavádí. Pouze pokud se budou chtít stát držiteli zbraně nově zaváděné kategorie C-1, což jsou některé se zbraní současné kategorie D, bude třeba tyto zbraně zaevidovat u policie. I nadále však k jejich držení nebude nutné mít zbrojní průkaz. A znovu opakuji, že zbraně, které v současné době lidé drží, zůstávají ve svých původních kategoriích.
 
A co zákazy některých druhů zbraní používaných dnes k lovu nebo sportovnímu střílení?
 
Ne, žádné zákazy nebudou. České zákony považuji za jedny z nejlepších a jsou podle mého dostatečně přísné. Snažili jsme se je přizpůsobit evropským pravidlům tak, aby se pro myslivce nebo sportovní střelce nic dramaticky neměnilo. A to se podle mého podařilo.
 
Aktuálně je v centru zájmu olovo. Jak je to momentálně s olovem, Česko bylo sice proti zákazu, ale hlasování dopadlo tak jak dopadlo. Zkuste si z pozice ministra zatipovat, zda u nás bude olovo opravdu plošně v munici zakázané?
 
Doufám, že zcela úplně ne. Plošný zákaz na olovo ve střelivu na jaře neprošel, minulý týden sice schválil jeden z výborů Evropské komise REACH návrh na omezení použití olova ve střelivu v mokřadech a kolem nich. Česká republika ale již v průběhu projednávání upozorňovala na problematické aspekty návrhu a návrh nepodpořila. Podařilo se nám znění návrhu alespoň zmírnit a zúžit nárazníkové zóny kolem mokřadů z původních 400 metrů na sto metrů a i nadále považujeme omezování olova ve střelivu za velmi problematické.
 
Přece jen, vidíte možnosti, čím olovo ve střelivu nahradit?  
 
To je správná otázka. V průběhu vyjednávání zástupci České republiky upozorňovali, že pro olovo neexistuje, zejména u některých ráží, plnohodnotná alternativa.  V některých případech lze sice namísto olova použít zinek, ocel či různé slitiny mědi, ale většinou se jedná o materiály, které jsou dražší a jejich účinnost a přesnost je horší než v případě střeliva obsahujícího olovo. Takže by to mohlo být pro přírodu stejně škodlivé a pro myslivce nebo policisty dražší. I proto byla Česká republika proti omezování olova ve střelivu. Podle našeho názoru neproběhl žádný plnohodnotný výzkum, jaké jsou dopady na životní prostředí u alternativních materiálů používaných ve střelách. Je zřejmé, že materiály jako měď či bizmut rovněž mohou mít negativní vliv na organismy. Můžeme o tom ale zatím jen spekulovat.
 
Jsou ale i pohledy z hlediska bezpečnosti…
 
Ale samozřejmě, i to si musíme vždy uvědomovat. Bohužel ocelové broky jsou lehčí, proto nemají požadovaný smrtící účinek na stejnou vzdálenost, jakého dosahují broky olověné, bude docházet k většímu množství jen poraněné zvěře. Velmi negativní je i to, že alternativní materiály jsou většinou tvrdší než olovo, a proto vykazují vyšší odrazivost, čímž jen poroste riziko zranění osob. A samostatnou otázkou je také vliv takového střeliva na uživatelskou bezpečnost a životnost zbraní, které doposud byly v naprosté většině konstruovány pro použití střel s obsahem olova. Zejména u starších brokovnic může být použití ocelových broků vysloveně rizikové, a proto je nezbytné, aby si každý držitel zkontroloval, že je jeho zbraň pro použití ocelových broků ověřena.

ADL_9039.jpg
 
 
 

Zpracování dat...