ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Přesně, spolehlivě a tiše...

Myslivost 4/2021, str. 48  Petr Mikulášek
Lovecké a sportovní zbraně BERGARA si získaly dobré jméno díky přesnosti, spolehlivosti a skvělému poměru cena/výkon. I přes přetlak nabídky na civilním trhu, se značka BERGARA BARRELS stala špičkovým dodavatelem hlavní a zbraní vlastní konstrukce, kterými postupně dobývá svět.
Aragonie, Baskicko a Katalánsko jsou vyspělé regiony, které tvoří na severu pyrenejského poloostrova základ  průmyslové produkce současného Španělska. Nemusí zde řešit vysokou nezaměstnanost a obecnou frustraci zejména mladé generace. To je dnes velkým problémem ve zbytku Španělska, které je závislé převážně na turistickém ruchu nebo dotovaném zemědělství.
Kvalitní ocel místní produkce využívá strojírenský, automobilový i zbrojní průmysl, který má v blízkosti města Eibar velmi dlouhou historii. Při výrobě protlačovaných hlavní je použita uhlíková ocel třídy AISI 4140, popř. nerezová ocel AISI 416. Je velmi důležité nechat ocel určitou dobu vyzrát a eliminovat tím vnitřní pnutí. Pouze kvalitní vyzrálý polotovar, technologie výroby, dokonale provedený vývrt, ústí a nábojová komora zajistí přesnost a životnost. 
Po vyvrtání otvoru příslušného průměru se vnitřní stěny dokonale vyleští za použití přesného nástroje a pasty. Následně se  dokončí v olejové lázní vnitřní drážkování metodou protahování za pomocí speciálního trnu. V závislosti na rychlosti posunu trnu se hlaveň při vlastním protlačování přesně pootáčí, čímž je dáno výsledné stoupání vývrtu. Běžně užívané lovecké ráže mají uvnitř čtyři drážky a stoupání vývrtu od 1:8 až do 1:14.
 
Baskická zbrojovka je výjimečná nejen kvalitou, ale zejména způsobem jakým funguje vlastní organizace a rozhodovací procesy uvnitř firmy. Základní, vysoce motivující myšlenkou je skutečnost, že každý zaměstnanec se po určité době stává spoluvlastníkem firmy, ve které pracuje. Tento statut zaručuje nejen určitou sociální spravedlnost, vztah k firmě, vyplacení adekvátního podílu na zisku, ale také nutnost uskrovnit se v případě omezené poptávky.
Družstva (kooperativa) se následně sdružila do větší skupiny tzv. konference, kde hlavním cílem je zajištění vzájemné podpory pro překonání ekonomických výkyvů. V případě, že jednotlivé firmy tvoří zisk, část z něj se odvede do společného fondu v bance, která je opět spoluvlastněna jednotlivými družstvy. V praxi to znamená dodržování jednoduchých a logických zásad, které nenásilným způsobem zajišťují minimální fluktuaci a maximální loajalitu zaměstnanců:
- každý, kdo pracuje ve firmě, se musí nejdéle do 3 let stát spoluvlastníkem,
- při odchodu do důchodu, či mimo firmu, je podíl vyplacen zpět,
- rozdíl výše mzdy u jednotlivých zaměstnanců na plný úvazek je maximálně čtyřnásobek, tzn. existenci sociální spravedlnosti pro vedení firmy a řadové zaměstnance,
Stručná charakteristika v řeči čísel napoví více. Firma má 110 zaměstnanců a zároveň spoluvlastníků firmy. Z toho je okolo 20 osob v administrativě, konstrukci a kontrole kvality, ostatní jsou výrobní dělníci. Roční produkce je přibližně 250 tisíc hlavní. Z toho je polovina použita pro kompletaci zbraní vlastní značky, zbytek je dodáván jiným výrobcům v Evropě i zámoří.

bergara-fabrika.jpg

Na rozdíl od poměrů v mnoha velikostně porovnatelných firmách, zde nefunguje sebezničující administrativa, není zde prostor pro nadbytečné neproduktivní osoby a také management nemá možnost čerpat neadekvátní odměny či benefity. O strategii, budoucnosti či způsobu využití zisku, má možnost spolurozhodovat podle výše svého podílu každý zaměstnanec. Pro mnohé z nás to může znít až neskutečně, ale je dobré alespoň vědět, že existují firmy, kde to skutečně funguje jinak a lépe.
 
Bergara BA 13 TAKE DOWN

Dlouhodobým bestsellerem je jednoranová zlamovací kulovnice BA 13 TAKE DOWN s délkou 80 až 89 cm, hmotností pod 3 kg a symetrickou pažbou pro střelce s dominantní pravou i levou rukou. Jednoduše se rozloží na dva díly, které je možno ve speciálním obalu či batohu snadno přenášet. Všechny modely kulovnic, včetně opakovacích, jsou standardně vybaveny závitem na ústí 41 až 61 cm dlouhých hlavní, které vedle menších rozměrů a snadné manipulace umožní montáž tlumiče.

BERGARA-BA-13-TD-v-rozlozenem-stavu-s-pazbou-THUMBHOLE.jpg
 
Uvolnění českého trhu v oblasti tlumičů je pro střelce dlouho očekávaná záležitost. Kdo byl byť jen jedenkrát přítomen na střelnici či honu, ví, jak agresivní zvuk výstřelu je. Mezi střelci je velký počet milovníků hudby a obecně lidí, co si váží svého sluchu. Mnozí z nich trpí tinnitem či nedoslýchavostí. Tinnitus je velice nepříjemný fenomén, kterým trpí až 20 % populace. Projevuje se různými způsoby ať už jako pískání, zvonění, bzučení, hučení či syčení v jednom či obou uších, které není jen krátkodobé (do 5 minut) ale i permanentní, což dokáže frekvenčně překrýt (maskovat) mnoho příchozích zvuků a ty jsou pro ucho nerozlišitelné - například řeč, jejíž pásmo se nachází průměrně mezi 2 až 5 kHz. Lidé trpící tinnitem nedokáží usnout v tichu, zesilují si televizi do neúnosných mezí a opakovaně se ptají, co jim daná osoba vlastně řekla, protože jí zkrátka nerozumí. Tento problém poté zasahuje velmi i do osobního a rodinného života.
Hladina úrovně zvuku je poměrovou veličinou. Úroveň běžné konverzace nalezneme na 60 dB, hluk dopravy okolo 80 dB a úroveň nad 100 dB definujeme jako práh diskomfortu. Rockový koncert se průměrně nachází okolo 120 dB – což je zároveň i prahem bolesti a výstřel dosahuje i 140 dB.
Při dlouhodobém vystavení zvuků vyšší úrovně než 85 dB už dochází k trvalému poškození sluchu a při překročení 130 dB k okamžité ztrátě sluchu. Nedoslýchavost nelze vyléčit a příznaky lze pouze potlačovat.
 
Tlumiče OSUMA
 
Skandinávské země jsou v používání tlumičů vzorem pro zbytek světa a také zde s jejich výrobou a vývojem mají dlouhodobé  zkušenosti. Jedním z příkladů je finská značka OSUMA, jejíž sídlo se nachází nedaleko severního polárního kruhu.
Zde vyráběné tlumiče jsou cenově dostupné, mají ergonomický design, nízkou hmotnost, zajišťují vynikající útlum zpětného rázu a dostatečný útlum hluku.
Historie značky se píše již od začátku 90. let. Rodinná společnost čerpá inspiraci a znalosti nejen ze svých loveckých a střeleckých zkušeností, ale také využívá podnětů ostatních lovců. Tento vstřícný přístup dává prostor pro zlepšení již zavedených řešení.
Všechny výrobky jsou navrženy a vyrobeny ve Finsku z místních materiálů, pro dosažení té nejvyšší možné kvality. Tlumiče OSUMA prověřilo místní tvrdé klima i náročný způsob lovu. To vše je  zárukou funkčnosti, odolnosti a dlouhé životnosti.
Kromě unikátních malorážkových modelů pro ráži .17 HMR i .22 LR jsou v nabídce i dvě řady loveckých tlumičů, kompaktních rozměrů, které se liší pouze délkou.

Osuma-170-220-cenove-dostupny-lovecky-tlumic-s-vysokym-vykonem-i-zivotnosti.jpg

Tlumič OSUMA 170  prodlouží zbraň pouze o 90 mm a váží 315 g, proto se mezi aktivními uživateli velmi osvědčila. Kompaktní rozměry a nízká hmotnost umožňují při dlouhých lesních výpravách větší obratnost mezi stromy. Osuma 170, určená pro menší ráže, je obdobou robustnějšího modelu Osuma 220, technologie obou typů je totožná, liší se tedy pouze hmotností a délkou.
Tlumič OSUMA 220 je navržený pro zbraně vyšších ráží, je nejúčinnějším tlumičem, který firma nabízí. Jeho efektivita byla testována v náročných finských podmínkách a porovnávána v tamních loveckých magazínech, kde se tento model umístil mezi Top 3 na testovaných rážích .308 Win i 9,3x62.
Praktickým doplňkem tlumičů je návlek z neoprenu, který nejen chrání před mechanickým poškozením, ale také zmírní počáteční „třesk“ po výstřelu. Zároveň plní užitečnou funkci při pohybu, kdy při styku povrchu tlumiče s vegetací minimalizuje hlučnost.
 
© Ing. Petr MIKULÁŠEK,
BERGARA, OSUMA
 

Zpracování dat...