ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Termovizní předsádka Night Pearl SEER 50 plus

Myslivostb 4/2021, str. 61  Martin Brožek
Night Pearl SEER 50 plus je český produkt, který využívá prvků od zahraničních dodavatelů. Teplotní senzory jsou od francouzského výrobce Lynred, displeje z Japonska, elektronika je na míru stavěná v Číně. Návrh, vývoj, výroba dalších částí, kompletace, kontrola kvality a servis je nicméně plně v českých rukou.
 
Na konci roku 2020 jsem se s Night Pearl Česko dohodl na testování jejich termovizní předsádky. Poslední dvě sezóny používám předsádku nočního vidění, a přestože jsem chtěl tento segment vybavení pro noční lov opustit a pořídit termovizní zaměřovač, zaujalo mě tvrzení, že se SEER 50 nebudu muset řešit změny nástřelu a změna z denního na noční pozorování bude otázkou několika vteřin. Rozhodl jsem se přechod k termoviznímu zaměřovači ještě odložit a s chutí se pustil do testu předsádky.

IMG_7769-1.jpeg
 
Night Pearl SEER 50 plus je český produkt, který využívá prvků od zahraničních dodavatelů. Teplotní senzory jsou od francouzského výrobce Lynred, displeje z Japonska, elektronika je na míru stavěná v Číně. Návrh, vývoj, výroba dalších částí, kompletace, kontrola kvality a servis je nicméně plně v českých rukou. O to víc jsem se těšil, že vyzkouším něco, co se vyrábí u nás a také mě oslovilo, že moje zpětná vazba bude impulsem pro směrování dalšího vývoje.
SEER 50 plus je předsádka kombinovaná s termovizním monokulárem. Přístroj dostanete i s gumovou očnicí a po přepnutí je možné jej používat v režimu „pozorováku“. Zmíněnou možnost jsem sice otestoval, ale nikdy v praxi nepoužil z důvodu, že přechod mezi monokulárem a předsádkou obnáší odšroubování očnice, na což v průběhu lovu není dostatek času. Používal jsem tedy SEER 50 plus pouze v režimu předsádky.
Už při objednání předsádky je třeba přemýšlet, na jaký puškohled budete předsádku připevňovat. V Night Pearl šli cestou co nejpřesnějšího usazení v ose puškohledu, proto je třeba zvolit adaptér předsádky podle rozměru tubusu vaší střelecké optiky. Měl jsem v plánu používat přístroj na dvou puškách, požádal jsem tedy o rozměry adaptérů 57 a 58 mm.
Adaptér se k tělu SEER šroubuje na velmi jemném závitu, který zajistí pevnost a souosost celé sestavy. Varianta Night Pearl adaptéru přímo na rozměr těla puškohledu nahrazuje jiné běžné způsoby montáže s použitím vymezovacích podložek. S vymezovacími podložkami nemám dobrou zkušenost, protože konkrétně v případě mého nočního vidění mám obraz mimo osu a ztrácím přesnost na delší vzdálenosti. Přesný SEER adaptér lze ještě lehce dopasovat, aby držel opravdu těsně.
Nasazení a zajištění na tubusu puškohledu je otázkou několika vteřin. Otevřete klapku adaptéru, nasadíte na dotyk a zajistíte. Pokud jste dodrželi doporučený postup popsaný v návodu, adaptér drží pevně na místě i při střelbě z velkorážních zbraní.
Tělo SEER 50 plus je vyrobeno z pevnostního duralu, čočku chrání odklápěcí krytka, za čočkou nahmátnete kruhové ovládání ohniskové vzdálenosti, na vrchní straně najdete krátké rozhraní pro připevnění weaver lišty, na spodní straně je stativový šroub.
Weaver lištu můžete využít například pro montáž powerbanky na tělo předsádky. Závit na straně displeje umožňuje připevnění adaptéru nebo gumové očnice.
Přístroj se ovládá jedním tlačítkem na levé straně z pohledu uživatele. To považuji za velmi ergonomické řešení – v okamžiku, kdy uchopíte zbraň na předpažbí, můžete předsádku stále ovládat palcem. Samotné tlačítko je čtyřsměrový joystick, který lze kromě naklápění do funkčních směrů zmáčknout a tím potvrdit volbu v menu. Tlačítko je vyrobeno z gumy s povrchovým zdrsněním a je možné ho ovládat i v rukavicích.
Jak název napovídá, čočka přístroje SEER 50 plus má průměr 50 milimetrů, clona f1.1. V přístroji v režimu předsádky samozřejmě nenajdete ani optické, ani digitální zvětšení. Obraz se promítá na velmi jemný displej OLED v rozlišení 1024x768px, zvětšujete jej pomocí zoomu puškohledu.
Předsádku jsem používal na puškohledu Fomei Foreman 2-12x a starším puškohledu Leica se zvětšením 3-12x.
U Fomei bylo příjemné vidět celý displej, zvětšení 3x už lehce ořízlo rohy. Při zvětšení 3x bylo stále na displeji vidět vše potřebné včetně ikon, přesto mi byl pohled při zvětšení 2x subjektivně příjemnější. Displej jsem přibližoval ovládáním na puškohledu až do zvětšení 6x.
V předsádce naleznete termovizní senzor rozlišení QVGA 384x288px od společnosti Lynred, která je dodavatelem senzorů pro civilní a vojenská řešení a nastavuje světový standard kvality. Stejné senzory naleznete třeba v přístrojích Pulsar. Software, který zpracovává signál, je obalen uživatelskou vrstvou vyvíjenou společností Night Pearl.
Velikost, resp. vzdálenost jednotlivých mikrobolometrů v senzoru je 17µm. Obnovovací snímací frekvence samozřejmě 50 Hz (PAL) / 60 Hz (NTSC). SEER disponuje funkcí Wi-Fi, která současně aktivuje i možnost fotografování a natáčení. V přístroji nedochází při ukládání snímků k žádné obrazové interpolaci a dostanete fotky a videa v rozlišení QVGA 384x288px. Fotky a videa zobrazená na počítači mají nízké rozlišení, stejně jako tomu je u všech ostatních výrobců.
Wi-Fi lze také používat pro streamování on-line přenosu z předsádky do mobilní aplikace. Night Pearl ještě nedokončil vývoj své vlastní aplikace, ale streamování bez problému funguje v univerzální aplikaci pro Wi-Fi kamery, která je zdarma.
Fotky a videa se ukládají do velkorysé interní paměti 32 GB. Stahování snímků a videí probíhá po připojení k počítači, kde se SEER 50 plus identifikuje jako nový fotoaparát. Pro Windows není třeba instalovat žádný ovladač.
Z hlediska uživatelských funkcí a prostředí dostanete 10 barevných palet včetně nejběžnější černé-teplé a bílé-teplé a poměrový dálkoměr. Ten funguje tak, že pozorovanou zvěř dostanete mezi dvě horizontální čáry a software odhadne vzdálenost. Nejedná se o měření vzdálenosti, ale odhad, čemuž odpovídá i přesnost. Na zjištění hrubé vzdálenosti je poměrový dálkoměr využitelný, pro potřeby balistiky to ale podle očekávání laserový dálkoměr nenahradí.
Možnosti, jak napájet SEER 50 plus, jsou tři. První pouze z baterií, kdy nejlepší výkon dají nedobíjecí alkalické baterie. Druhým způsobem je napájení z powerbanky. Night Pearl nabízí powerbanku, která se dá upevnit přímo na přístroj. Třetím je samozřejmě kombinace dvou předchozích způsobů. Dá se vyrazit ven s baterkami a když kapacita příliš klesne, což v závislosti na venkovní teplot nastane přibližně po čtyřech hodinách, připojíte powerbanku. Baterie jsou CR123, první sadu dostanete v balení. V přístroji fungují i dobíjecí baterie, které jsem používal sám i s vědomím, že jejich výkon nemusí být dostatečný. Kromě rychlejšího vybíjení dobíjecích baterií jsem neměl žádný jiný problém. Baterie jsou umístěné kolmo na osu přístroje a nedochází k nechtěnému vypínání při výstřelu.
Hlavním benefitem předsádky je dodržení koncentricity s puškohledem, takže i při použití průměrné střelecké optiky nedojde k zásadní změně nástřelu. K přístroji dostanete nástřelný terč, který potvrzuje jak funkci přístroje, tak ověřuje soustřel při použití předsádky.
Přesnost jsem samozřejmě ověřil na střelnici. Ověřovací nástřel jsem provedl na padesát a sto metrů. Na padesáti metrech jsem byl v soustřelu, na sto metrech byl soustřel s předsádkou zanedbatelně posunut mimo skupinku střílenou přes optiku. Pro potřeby lovu jsem se tedy mohl na přesnost spolehnout a následující dva měsíce chodil s předsádkou ven.
Jak jsem už napsal výše, SEER 50 plus jsem používal při lovu jen jako předsádku. Můj způsob lovu byl následující: s využitím termovizního monokuláru Scops 25 naleznu a identifikuji zvěř, přejdu na puškohled a případně lovím.
Pokud bych měl zhodnotit obrazový výkon, tak při správném nastavení přístroje, se kterým si musí uživatel trochu pohrát, jsem byl s obrazem spokojený. Předsádka nastavená z výroby mi připadala obrazově slabší a věnoval jsem čas tomu, abych si nastavení, zejména svítivost displeje a úroveň kontrastu, přizpůsobil pro výkon očekávaný v této cenové relaci.
SEER 50 plus velmi dobře vidí teplé předměty, při pozorování zajíce na vzdálenost sto metrů poznáte, že otočil hlavu. Na druhou stranu prostředí s minimálními teplotními rozdíly dává předsádce zabrat. Když vnější podmínky, jako dlouhodobá nízká teplota, mlha či déšť nepřály pozorování, bylo horší se v prostoru pohledem přes předsádku zorientovat a zdroj tepla vůbec najít. V běžných podmínkách byl obraz v pořádku.
Je třeba nastavení přizpůsobit svému oku, protože to výchozí vám pravděpodobně nenabídne odpovídající uživatelský zážitek.
Night Pearl uvádí rázovou odolnost pro ráže až do 6000 J, můžete tedy předsádku využít pro naprostou většinu loveckých ráží. Předsádku jsem používal na pušce komorovanou v ráži 308W, opatřenou úsťovou brzdou a nezaznamenal jsem, že by se přístroj po výstřelu vypínal nebo jinak zlobil.
Neplánovaně jsem odolnost ověřil po jednom výstřelu, kdy mi předsádka samovolně spadla z dvou metrů z posedu do trávy. Při zpětné kontrole jsem přišel na to, že pád byl způsobený mojí chybou – špatně dotaženým adaptérem. Přístroji se nic nestalo. Po změně nastavení adaptéru jsem následně při dalším lovu problém neměl.
 
Night Pearl Seer 50 plus se mi líbí, přestože jsem si vědom, že přístroj má pár „much“, které je potřeba vyladit – především výchozí nastavení obrazu. Všechny své poznatky jsem předal zpět Night Pearl, kteří je zapracují do dalšího vývoje software. Rozhodně fandím tomu, že se česká společnost pustila do vývoje v současném vysoce konkurenčním prostředí, kdy čínské firmy chrlí každý půlrok novinky, a že svůj produkt kontinuálně vylepšuje.
Měl jsem v plánu změnit předsádku na celý termovizní zaměřovač, SEER mi toto rozhodnutí lehce podkopal.
 
Ing. Martin BROŽEK,
externí spolupracovník,
autor nekomerčního projektu JduLovit.cz
aplikace pro myslivce a lovce.
 
JduLovit pro Vaše uložená místa ukáže předpověď počasí včetně směru větru, vývoje tlaku nebo pocitové teploty. Dále v aplikaci najdete předpověď sluneční a měsíční fáze, myslivecký deník, doby lovu zvěře, integraci GSM fotopastí a další užitečné funkce.

Zpracování dat...