ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Uživatelský test mobilních aplikací

Myslivost 4/2021, str. 42  Martin Brožek
Čtenářům Myslivosti netřeba představovat aplikaci JduLovit. Ta vznikla jako výsledek vlastních potřeb pro zjednodušení příprav bezprostředně před lovem. Aplikaci začalo používat pár přátel a rychle se šíří – máme téměř tři tisíce uživatelů a denní přístupy stabilně rostou.
Jsou ale aspekty výkonu práva myslivosti, kterým se v rámci JduLovit věnovat nebudeme. Důvod je jednoduchý – aplikace vzniká ve volném čase a známe svoje limity. Provedl jsem tedy „průzkum trhu“ a hledal aplikaci, která obsahuje další funkce, které potřebuji s kolegy v honitbě využít. V článku si přečtete mé zhodnocení dostupných aplikací, a také to, jakou funkční aplikaci jsem nakonec zvolil pro sebe a své přátelé myslivce.
Nejprve je třeba definovat, jaká jsou moje hlavní kritéria výběru myslivecké aplikace.
Pro myslivost a střelectví dlouhodobě využívám několik nástrojů, které mi pomáhají například s matematikou vnější balistiky, analýzou soustřelů při cvičné střelbě, zjednodušují záznam výsledků naměřených rychlostí přebíjeného střeliva apod. S těmito aplikacemi jsem spokojený a měnit je pravděpodobně nebudu.
Jsou tu však další požadavky, které plynou především ze spolupráce s kolegy myslivci v rámci honitby. Má ideální myslivecká aplikace by měla umět:
Zobrazit předpověď počasí – stačí krátkodobou
Ukázat astronomickou předpověď – východy a západy slunce a měsíce, světelné podmínky apod.
Určit směr větru
Ukládání a správu mysliveckých zařízení
Záznam mysliveckých aktivit, lovecký deník
Rezervace mysliveckého zařízení
Sdílení polohy s přáteli při pohybu v honitbě
Označení a sdílení polohy konkrétní události – např. dosled
Záznam pobytových znaků zvěře
Organizaci společných lovů
Schopnost připojení GPS obojku loveckého psa
Možnost práce na počítači i na mobilním telefonu
Tisk mapových podkladů
Jednoduchá a intuitivní ovladatelnost pro uživatele
Uživatelské prostředí v češtině (výhodou)
 
Velmi rychle jsem přišel na to, že moje požadavky jsou příliš detailní, hledal jsem tedy aplikaci, která by je splnila v co nejširší míře. Provedl jsem na internetu rychlou rešerši dostupných aplikací, které se označují za myslivecké a vybrané otestoval.
 
První aplikaci, kterou jistě mnoho uživatelů zná, je HuntStand. Aplikace je pomyslným matadorem, mnoho uživatelů JduLovit na ni upozorňovalo.
HuntStand nabízí správu honitby, záznam pohybu zvěře, předpověď počasí, astronomické údaje nebo větrný „radar“. Aplikace je z hlediska funkcí pravděpodobně nejbohatší, ale současně je na jejím ovládání vidět, že vznikala postupně a funkce se nabalovaly jako oddělené komponenty. Ovládání mi připadá neohrabané a zbytečně složité.
Aplikace je dostupná pouze v anglickém jazyce, což může být pro mnohé české myslivce limitující. Obsahově považuji tuto aplikaci ale za velmi povedenou a člověk se ji naučí s trochou úsilí používat nejen individuálně, ale i pro potřeby spolku.
Za roční předplatné zaplatíte asi 645 Kč.
 
Druhá velmi povedená aplikace je WeHunt. Aplikace je známá především ve Skandinávii, ale celosvětově je dostupná v anglickém jazyce. Ihned po otevření a výběru honitby skočíte na mapu s kružnicemi vzdáleností od vaší pozice a naznačením oblasti, kterou zavětřujete. Ve verzi zdarma naleznete možnost spolupráce v teamu, zadávání pozorování, počasí, záznam úlovků a dalších bodů zájmů do mapy a připojení se k naplánované akci.
Placené členství v ceně 599 Kč za rok odemkne možnost stáhnout offline mapy, naplánovat společný lov a připojit kompatibilní GPS obojek psa.
Aplikace se mi líbila, ale ve verzi zdarma byla spíše určena jen pro podporu individuálních aktivit. Musím vyzdvihnout promyšlené, jednoduché ovládání.
 
Třetí aplikace je HuntWise. Tuto aplikaci považuji za nejvíce propracovanou z hlediska uživatelského prostředí. Opět nabízí správu honitby, hranice, záznam bodů zájmu, měření vzdálenosti, vítr a počasí v pěkné vizuální vrstvě. Aplikace je však primárně určena pro americký trh, takže už jen registrace do aplikace s ověřením mobilního čísla může být oříšek.
Aplikace se od jiných liší tím, že obsahuje tzv. Huntcast, což je zjednodušeně řečeno předpověď, kdy lovit. Nebudu soudit přesnost takové předpovědi, ale je to zajímavá korelace počasí a světelných podmínek vůči chování zvěře.
Druhou zajímavostí aplikace je vlastní sociální síť, kterou autoři označují jako „bezpečnou pro lovce“, tedy sdílíte informace a fotografie mezi lovci, protože ne-lovci aplikaci nepoužívají. Uživatel si může zakoupit dvě úrovně členství podle požadovaných funkcí – úroveň Pro za necelých 60 dolarů za rok a úroveň Elite za asi 120 amerických dolarů.
 
Dá se říci, že tímto jsem vyčerpal zahraniční nabídku univerzálních aplikací. Naprostá většina dalších, na které jsem narazil, byla určena pro konkrétní lokalitu (převážně USA) nebo byl jejich záběr příliš úzký.
 
Na závěr jsem si nechal dvě české aplikace, obě jsou zdarma a byly představeny v průběhu roku 2020.
Nejprve se podíváme na aplikaci Hunter`s app od Sellier&Bellot. Jak jsem pochopil, aplikace se snaží řešit především organizaci individuálních a společných lovů. Pro potřeby individuálních lovů definujete honitbu a střelecká stanoviště, kam můžete zadat rezervaci. U společných lovů je to zakreslená leč, vidíte polohu honců a střelců a dostáváte upozornění na zvěř. Aplikace je jednoduchá a pro potřeby základní organizace plně dostačující. Aplikace ale bohužel nemá žádné další funkce ke správě honitby, není v ní počasí, ani předpověď světla a není možné otevřít mapu honitby v internetovém prohlížeči.
 
Druhou českou aplikací je Hunterra. Můj osobní názor na aplikaci je, že autoři hledali něco pro sebe, vyzkoušeli existující nabídku a zjistili, že v každé z dostupných aplikací něco chybí. Pustili se tedy do vývoje vlastní.
Opět pracujete s mapou konkrétní honitby, kterou její domovští členové udržují – do mapy umísťují veškeré myslivecké stavby, zaznamenávají pobytové znaky zvěře včetně ochozů, spádů, kališť a nor. Lovecká zařízení (posedy a kazatelny) je možné rovněž rezervovat.
Aplikace podporuje sledování dění online, takže vidíte, kde se kdo pohybuje, kde kdo viděl zvěř a podobně. Zajímavou funkcí je možnost sdílení pohybu loveckých psů pro uživatele zařízení značek Dogtrace a Garmin. Pro české a slovenské uživatele navíc můžete založit honitbu přímo s hranicemi, které jsou uvedené v UHUL, případně v NLC.
Aplikaci Hunterra jsem testoval, vyzkoušel jsem si ji jako host v zavedené honitbě a následně ji doporučil přátelům, abychom v ní začali spolupracovat.
Osobně považuji aplikaci Hunterra za velmi kvalitní aplikaci, která je schopná konkurovat zahraničním zavedeným značkám. Tím spíše, že je ke stažení zdarma.
V aplikaci mi ale chyběly některé funkce, proto jsem kontaktoval její autory, kteří velmi ochotně reagovali. Přestože je JduLovit vůči Hunterra do jisté míry konkurencí, nikdo si na nic nehrál a začali jsme vymýšlet, jak vzájemně využít možností, znalostí a získaných zkušeností. Velmi se těším, že z této spolupráce vzejde obohacení JduLovit i Hunterra ku prospěchu jejich uživatelů.
 
Bez ohledu na možnosti aplikací je jakýkoliv posun v organizaci a bezpečnosti lovu limitován chutí uživatelů změnit svoje zvyky a připustit, že jim aplikace nepřináší komplikace, ale naopak že jim aplikace v chytrém mobilním telefonu může být velmi platným pomocníkem.
Osobně mám několik velmi špatných zkušeností z naháněk, kdy se řada honců v tlaku překřížila a střílelo se do zad nebo jste potkali řadu střelců, která měla být na úplně jiném místě. Myslivecké aplikace můžeme používat třeba jen pro informaci o vzájemné poloze nebo je využít k plánování lečí a tištené podklady pak rozdat i uživatelům, kteří chytré mobilní telefony používat nechtějí. Veškeré tyto úkony pomohou zvýšit bezpečnost a zlepšit pohled veřejnosti na nás, myslivce.
 
Ing. Martin BROŽEK,
externí spolupracovník,
autor nekomerčního projektu JduLovit.cz
– zdarma aplikace pro myslivce a lovce.

Zpracování dat...