Časopis Myslivost

Do roku 2021

Myslivost 1/2021, str. 3  Miloš Fischer
Vážení čtenáři časopisu Myslivost, nejprve chci poděkovat za vaši přízeň, za to, že Myslivost odebíráte a čtete. Poslední roky přibylo každoročně přes tisíc nových předplatitelů, což je v době, kdy se tištěná media stále méně čtou, skvělá vizitka pro náš spolkový časopis a pro celou redakci zároveň velká motivace.
Máme za sebou rok, který přinesl naprosto zásadní změny v našich životech a změny se výrazně dotkly i myslivosti. Opatření, které přinesl covid-19 ihned znamenala obrovský nárůst návštěvníků honiteb, ale bohužel i takových, kteří zřejmě v přírodě předtím byli minimálně, ne-li vůbec. A chovají se tak, jak jsou zvyklí z nákupních center. Nepřišli si užít přírodu, hledají zábavu. Odpadky se po nich najdou všude, úroveň hluku na jindy klidných místech často nejen ve dne, ale i v nočních hodinách odpovídá rušným sídlištím. Psi jsou volně a všude. Po rozhovorech s myslivci z celé republiky vím, že je to negativní plošná skutečnost, která se dotkla i lokalit jindy pro tyto „turisty“ naprosto nezajímavých.
Dalším velkým problémem je naprostý kolaps trhu se zvěřinou. Zavřené restaurace u nás i v zahraničí znamenaly na čas stopku pro výkup zvěřiny, následně se sice výkup opět rozběhl, ale za naprosto směšné ceny.
Ihned jsme sice reagovali prodejem ulovené zvěře lidem za podpory webů „česká zvěřina“ a „pro zvěřinu“, podařilo se i poupravit legislativu tak, aby neomezovala množství prodané zvěřiny, nicméně smíme prodávat jen celé kusy, což pro naprostou většinu veřejnosti představuje nepřekonatelný problém.
Navíc postoj veřejnosti ke zvěřině není až tak kladný a díky tomu to, co je z dostupného masa to nejkvalitnější, končí jako krmení pro zvířata v zoo a nebo v psích a kočičích konzervách.
Ale to je jen část ekonomických problémů. Epidemická omezení zastavila i pořádání všech společenských akcí, které pro myslivecké spolky znamenaly vždy ekonomický přínos. A aby toho všeho nebylo málo, EU vymýšlí neustále nové zákazy a omezení zaměřená proti držitelům zbraní a myslivcům. A aby toho nebylo málo, nedaleko našich hranic hrozí africký mor prasat.
Samostatný komentář by si zasloužil stav myslivecké legislativy. Od listopadu tohoto roku má platit přílepek k lesnímu zákonu, zatímco novela zákona o myslivosti už téměř rok „leží“ v parlamentu.
Nebyl to tedy rok příznivý pro myslivost, znovu se ale ukázalo, jak důležitá je silná myslivecká organizace. Díky aktivitě ČMMJ se podařilo změnit legislativu prodeje zvěře, podařilo se vyjednat výjimky k výkonu práva myslivosti pro platná opatření v nouzovém stavu, otevřít obchody se střelivem. ČMMJ pracuje pro všechny myslivce bez rozdílu, nejen pro své členy, ale i pro ty, kteří se jen „vezou“.
Začíná nový rok. Přál bych nám všem a naší myslivosti, aby byl o hodně lepší, než ten minulý. Věřím, že vakcinace pomůže už v první polovině roku porazit problematický covid, věřím i tomu, že se opět nastartuje ekonomika, věřím že myslivost bude zase jako dříve.
Bude ale záležet i na každém z nás.
 
Myslivosti zdar!
Miloš FISCHER
jednatel Myslivost, s.r.o
Zpracování dat...