Časopis Myslivost

Šikovný pomocník FENIX HM61R Amber

Myslivost 1/2021, str. 63  Josef Drmota
Pravidelní čtenáři časopisu Myslivost určitě zaznamenali, že se na jeho stránkách dlouhodobě věnuji uživatelským testům a recenzím loveckých svítilen různých značek. Ve svých příspěvcích se nezabývám pouze hodnocením a popisy jednotlivých výrobků, ale snažím se také postihnout trendy, kterými se vývoj těchto pomůcek za uvedené období ubírá, včetně změn náhledu myslivců na jejich užívání.
 
Svítilna v myslivecké praxi
 
Osvětlovací pomůcky doprovázejí lovce a myslivce odnepaměti. Jsme denní tvorové a po západu Slunce začínáme velmi rychle doslova a do písmene tápat ve tmě. Je tedy logické, že se tento hendikep snažíme odjakživa zmírnit – loučí, kahanem, svíčkou a elektrickou svítilnou. Zdroje světla nám v myslivosti slouží již dlouho během přesunů honitbou, při dosledech zvěře, ošetření zvěřiny a jsou našimi pomocníky při pobytu na loveckých chatách.
Před relativně nedávnou dobou se myslivost začala poměrně rychle měnit. V podstatě jako celek. Mohl za to vývoj nejen společenský a technický, ale také změny, které se udály v početním složení naší zvěře. Jako nejdůležitější v tomto směru vidím nejen dramatický úbytek zvěře drobné, ale zejména masívní nárůst stavů zvěře černé spojený s radikálním přizpůsobením jejího chování. Pod tlakem nejrůznějších příčin nám začala stále více přesouvat veškeré aktivity do nočních hodin. S tím se logicky objevila potřeba masívnějšího využívání pomůcek k jejímu nočnímu lovu. A právě výkonné svítilny byly tím prvotním, nejjednodušším a nejdostupnějším řešením.
Nechci se chlubit, ale jsem v tomto směru víceméně pamětníkem. Moc dobře si pamatuji na prvotní nesmělé nakročení svítilen do role loveckého nástroje, které se událo řádově před dvaceti lety. Stejně dobře si pamatuji na vášnivé diskuse v tehdejší Redakční radě Myslivosti, kde jakákoliv zmínka o podobných pomůckách vyvolávala výbuchy odporu. Redakce v té době dostávala přímo zákazy o svítilnách nejen psát, ale i uveřejňovat jakoukoliv reklamu (!).
Nejsem zastáncem radikálních řešení a zbrklého vnášení novinek do naší myslivosti, která by měla  alespoň v jistých ohledech být konzervativní. Nicméně již tenkrát jsem si nebyl vnitřně jist, zda striktní odpor vůči použití svítilny na zbrani (podotýkám, že výhradně k lovu rychle se šířící černé zvěře) je tím nejhorším zlem, které můžeme napáchat. K podobnému rozhodnutí jsem dozrával zejména pod vědomím úrazů střelnou zbraní během nočních hodin. A také desítek zmrzačených, případně nenávratně ztracených kusů prasat, na které se střílelo „klasicky“ v pološeru, jen zdánlivě eticky. Krátké bezpečnostní bliknutí svítilnou mi vždy přišlo o mnoho víc etické…
Odvahu i prostor napsat svůj názor veřejně jsem dostal až v roce 2011, kdy jsem byl poprvé požádán o test lovecké svítilny s výkonnou LED diodou. Byla jí tehdy Fenix TK15. Oslovila mne na první dojem, a přestože mi následně rukama prošlo mnoho jiných, zůstala tato značka mojí nejoblíbenější.
 
Změny trendů
 
S „fenixkami“ jsem měl možnost projít celou dobu vývoje popularity loveckých svítilen. Po prvotní relativně důležité fázi postupného zvyšování výkonu, přes zdokonalování ovládání a napájení, rozšiřování dostupného příslušenství, vybavení barevnými diodami, zoomem světelného kužele, až po současný lehký ústup popularity.
Výsledek uvedených trendů je zcela logický. V první fázi svojí existence byly klasické lovecké svítilny (přesněji bych měl říct taktické svítilny použitelné v rámci myslivecké praxe) především pomocnými nástroji s řadou specifických, dříve nevídaných vlastností. Disponovaly nečekaně vysokým výkonem, odolností, životností a zejména extrémní výdrží zdroje napájení. K tomu díky držákům na zbraň, dálkovým spínačům a vývoji legislativy záhy přidala role efektivní lovecké pomůcky.
Proč tedy onen lehký ústup ze slávy? Tak, jak sbírala učenlivá černá zvěř zkušenosti, začala na nebezpečí  spojené s náhlým osvětlením reagovat. To si v první fázi vynutilo změnu barvy výstupního kužele, která ovšem zafungovala pouze krátce.
Druhým, výrazně významnějším důvodem, pak byl příchod cenově dostupných, výkonných digitálních zaměřovacích přístrojů, které svítilnu z lovecké zbraně začaly plošně vytěsňovat.
Přestože je podobným zařízením dnes vybavena  mnoho lovců černé zvěře, nezmizela lovecká svítilna úplně a je stále vítaným pomocníkem nacházejícím se spolu s vhodným držákem permanentně v nejednom loveckém batohu. Protože optoelektronické přístroje nejsou prozatím ideálním řešením pro denní použití, pohybují se po velkou část roku myslivci v honitbách s klasickými puškohledy. Nu a na rozhraní dne a noci přijde dobrá svítilna čas od času pořád ještě vhod.
Toto krátké ohlédnutí, které možná zaznělo  v závěru poněkud nostalgicky, bych rád zakončil ještě jedním konstatováním. Žádný zaměřovač nám dobrou a výkonnou svítilnu nenahradí při dosledu, vyvrhování ani při běžném pohybu v noci honitbou. Takže když nic jiného, zůstanou tito pomocníci alespoň zde i nadále nepostradatelnými.
Abych neslevit  ze svých zvyklostí sledovat, kam se celý segment ubírá, zaznamenávám u myslivců další posun, který mi byl potvrzen i některými prodejci. Zájem o dobré svítilny ve skutečnosti neklesá. Jejich pozornost se ale v poslední době stále více přesouvá ke kvalitním čelovkám. Nejsou to svítilny, pro které bych horoval, protože klasická „baterka do ruky“ je prostě to, co očekávám. Ale budiž. Svoje nesporné výhody čelovky mají a pozornost si určitě zasluhují. Volné ruce se potmě vždy hodí. Nejen k držení zbraně při dosledu, nože při vyvrhování nebo sekyry při štípání dřeva na oheň. Příležitostí se najde mnohem více.
Rád bych proto v dnešním článku představil jednu z novinek rodiny Fenix v dané kategorii – výkonnou čelovku HM61R, které jsem po vyzkoušení ochoten výše zmíněné očekávání částečně odpustit.

IMG_20200402_172248-kopia.jpg
 
Čelovka MH61R  Amber
 
Uvedená svítilna není ve porovnání s ostatními obdobnými produkty extrémní drobeček. S akumulátorem váží 149 gramů, má 101 mm na délku a 36 mm na šířku. Kdybych ji měl používat například k běhání v noci, zvolil bych zřejmě jiný subtilnější typ. Pro potřeby praktické myslivosti ve velikosti až tak zásadní problém nevidím, protože ji budeme s velkou mírou pravděpodobnosti často používat bez hlavového popruhu, z něhož lze snadno svítilnu vyjmout.
Vyjmutí MH61R  je jednoduché. Uchycení je v držáku dvojicí kleštin, z nichž lze svítilnu snadno „vycvaknout“. Proti nechtěnému vypadnutí je navíc chráněna pryžovým poutkem.
obr-1.jpgPrávě možnost vyjmutí považuji za zásadní. Na jiných čelovkách mi nejvíce vadí hlavový popruh, který překáží v kapse, v batohu i při držení svítilny v ruce a při manipulaci se neustále za něco zachytává. Rozhodně bych proto svítilnu nosil pro pohotovostní použití vyjmutou a popruh bych nechal uložený někde stranou pro případ opravdové nouze.
Jako velmi šikovnou inovaci zde vidím boční ocelovou klipsu, která umožňuje svítilnu nejen zajistit při nošení v kapse, ale především šikovně uchytit během svícení k oděvu. Může se jednat o kapsičku, opasek, výstřih mikiny nebo lem klobouku. Pootáčení klipsou nám navíc umožňuje nasměrovat světelný kužel pod úhlem, který právě potřebujeme. Hlavový popruh je tedy opravdu jen jednou z možností, jak se svítilnou pracovat.
Další praktickou pomůckou je magnetická koncovka, díky které můžeme vyjmutou čelovku postavit a celkem spolehlivě upevnit na cokoliv železného. Nouzově jsem si v tomto případě vyzkoušel i boční uchycení na montáž puškohledu, protože při velmi slušném světelném výkonu by se tak dala v krajním případě použít na jeden výstřel na kratší vzdálenost v roli lovecké svítilny. Nejlépe ji ale využijeme při práci v těsném okolí auta. Karosérie je pro tento účel přímo stvořená. Doma pak poslouží při výpadku proudu uchycená na kovové zárubně dveří.
Dobré pokrytí prostoru světlem je dáno dvěma parametry svítilny. Za prvé se jedná o výkon LED diody Luminus SST-40. Cyklicky ho lze přepínat až do hodnoty 1200 lumenů, které mají podle údajů výrobce dostačovat na dosvit 145 metrů. Jako vždy je tento údaj laboratorní. Subjektivně není při tomto výkonu problém nasvítit v lese prostor pro slušné pozorování okem minimálně 80 až 90 metrů.
Tím druhým parametrem je pak tvar výstupního kužele, který je prostorově široký, bez výraznějšího jádra, jaké známe u loveckých svítilen. Pro dosledy se tedy jedná o vítaného a praktického pomocníka. Světlo je neutrální, oproti jiným LED diodám spíše teplejšího odstínu (4500 K).
Čelovka disponuje pěti režimy světelného výkonu v bílém světle - 1200 lumenů (výdrž zdroje 2 hodiny), 400 lumenů (4 hodiny), 150 lumenů (12 hodin), 50 lumenů (38 hodin) a 5 lumenů (300 hodin). Zapíná a vypíná se podržením spínače. Přepínání režimů je, jak již bylo řečeno cyklické, a podstatné je, že si elektronika pamatuje naposledy použitý režim.
Kromě uvedeného disponuje svítilna dále třemi režimy světla červeného (1 lumen po dobu 400 hodin, 5 lumenů po 80 hodin a červené blikání 5 lumenů s výdrží 160 hodin) pro havarijní situace nebo použití namísto koncového světla. Červené světlo se aktivuje rychlým dvojklikem a následně cyklickým přepínáním do požadovaného režimu, který si svítilna rovněž pamatuje.
Dlouhá výdrž je kompenzována výše uvedenými rozměry. Vložen je zde jeden nabíjecí Li-ion akumulátor typu 18650 s kapacitou 3500 mAh, který lze dobít přímo ve svítilně přes speciální magnetický konektor s koncovkou USB. Vstup tedy může být ze sítě při použití odpovídající nabíječky, z power banky, PC nebo autobaterie. Nouzově lze k napájení použít i dvě jednorázové lithiové baterie CR123A. Akumulátor má navíc zabudovaný micro-USB konektor, takže ho lze snadno nabíjet i mimo čelovku z výše uvedených zdrojů bez použití magnetického kabelu. V ovládacím tlačítku je zabudovaná indikační LED dioda, díky které budete vždy vědět, kdy akumulátor potřebuje dobít (červená indikace).
obr-2.jpgZ hlediska odolnosti i dalších vlastností vyhovuje svítilna obvyklým standardům svítilen Fenix, snese tedy ponoření 2 m pod hladinu vody po dobu 30 min. Tělo je vyrobené z vysoce pevné slitiny leteckého hliníku, prachotěsné, povrch těžce poškrábatelný a svítilna snese pády z výšky až 2 m.
K čelovce lze dokoupit další USB adaptéry, nenápadný černý popruh bez reflexních prvků, pouzdro, držák na přílbu či otočný držák pro uchycení na cyklistická řídítka. Pozornost bych osobně věnoval zejména poslednímu uvedenému doplňku, protože s ním vyřešíme další situaci, která nás může potkat v osobním životě mimo myslivost.
 
Závěrem
 
Nabídka produktů pro myslivce je dnes obrovská, což platí nejen pro popisovaný segment. MH61R  je tak pouze jednou z možností, jak můžeme odpovídající potřeby vyřešit. V každém případě se ale jedná o rozumnou volbu, hledáme-li na trhu výkonnou, odolnou a spolehlivou čelovou svítilnu. Její hodnota totiž spočívá především v širším použití jak v mysliveckém, tak v ostatním životě.
Sáhneme po ní totiž při řešení mnohých běžných situací doma, v garáži i na chatě. Bude nám spolehlivým průvodcem při nočních vyjížďkách na kole, stejně jako při rybaření či kempování. Její předností je určitě výdrž zdroje napájení a univerzálnost při manipulaci.
Osobně k ní mám v podstatě jedinou, již zmíněnou, ve skutečnosti malinkatou výhradu. Při držení v ruce mi prostě chybí kužel v ose svítilny. Vyjmutou čelovku musím držet nastojato. Jsem prostě malicherný. To ale určitě většina potenciálních uživatelů určitě nebude.
 

Zpracování dat...