ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2021

XXII. Mistrovství Evropy ve vábení jelenů – Maďarsko

Myslivost 11/2021, str. 46  Tomáš Třeský
Vážení čtenáři, je mi mou milou povinností vám oznámit, že Česká republika slaví další úspěch! Nejvyšší jelenářská soutěž v Evropě se po roční pauze díky onemocnění Covid-19 opět vrátila na scénu a česká výprava se rozhodně nemá za co stydět. Opět jsme dokázali, že čeští jelenáři a vábení zvěře patří mezi evropskou špičku.
Nebýt pandemie, loňský ročník by se býval uskutečnil v Polsku, v areálu Gorajského zámku. Díky celkovému zklidnění situace ve světě již nebránilo nic k tomu, aby se další ročník mohl konečně uskutečnit! Další zemí, která se zavázala uskutečnit již XXII. ročník bylo již výše uvedené Maďarsko. Pro některé soutěžící to byla poslední země, která chyběla ve sbírce evropského klání.
Termín letošního mistrovství Evropy ve dnech 1. až 4. 10. 2021 nebyl úplně „vhodně“ zvolený, neboť v tomto čase většina jelenářů prožívá vrchol jelení říje a podle ohlasů, které se ke mně dostaly, málokterému se chtělo opustit svá říjiště. Na druhou stranu pořadatel je též vázaný na termíny, v rámci kterých je pro něj nejzajímavější soutěž uspořádat, neboť mistrovství bylo pořádáno i v souvislosti s konáním světové myslivecké výstavy. To jsme samozřejmě museli respektovat, přesto si myslím, že kompenzací bylo nesmírně vhodně zvolené místo s neuvěřitelně přátelskou atmosférou. A nejen to, letošní ročník byl dokonce poprvé v historii mistrovstvím, u jehož zrodu čeští jelenáři stáli, rozdělen na dvě kola.

DSC_1493-1.jpg

DSC_1464-1.jpg

Semifinále bylo zahájeno od půl třetí sobotního odpoledne na krásném nádvoří královského zámku v maďarském Gӧdӧllő. A přiznám se, že jsem ještě neslyšel tak krásné fanfáry, které doplňovaly „eskové“ rohy. Co se týče účasti, ta byla opět vysoká. Celkem se letošního ročníku zúčastnilo 12 států, z nichž každý měl tři soutěžící, kteří postoupili z domácího mistrovství jako tři nejlepší. Výjimkou bylo jen Rakousko a Německo, neboť přijeli reprezentovat svou zemi z pracovních důvodů pouze dva jelenáři. Celkem se sjelo 37 soutěžících!
Dovolte mi, abych představil naší delegaci. Po odsouhlasení členskou schůzí Klubu Vábičů zvěře při ČMMJ se letošního mistrovství Evropy zúčastnili tři nejlepší vábiči z letošní národní jelenářské soutěže, která proběhla v červenci na Ohradě. Těmi se stali Lubomír Doležal, Zdeněk Otta, u kterého bych se rád pozastavil.
Pro nás je tento soutěžící novou tváří. Poprvé se přihlásil do národní soutěže a hned si vytroubil druhé místo! Během výpravy do Maďarska jsem z rozhovorů pochopil, že se jedná o člověka, který se mezi jeleny pohybuje a v jednotlivých hlasech se skutečně vyzná. A čeho si vážím nejvíce, že je to velmi přátelský člověk a přístup k chovu jelení zvěře je takový, jaký by měl každý správný jelenář mít. To už se v dnešní době jen málokdy vidí. Mám také radost z toho, že se nebál nastoupit na podium mezi známé matadory a ukázal ostatním, že v této soutěži má každý šanci dosáhnout velkého úspěchu.
Na evropském klání jeho výsledek nedopadl sice podle jeho představ, ale rozhodně se nemá za co stydět. Každá soutěž na evropské úrovni vyžaduje také určitou míru zkušeností, a pokud jeho víra přetrvá, věřím, že své kvality ještě ukáže. Vím, o čem mluvím. Třetím do party soutěžících jsem byl totiž já sám.

PA030170-1.jpg

Dalším neméně důležitým členem našeho týmu byl ostřílený jelenář a vábič snad všech druhů zvěře, Václav Svoboda, který byl naším zástupcem v porotě. Pátého člena naší výpravy musím taktéž vyzdvihnout, neboť se postaral o neméně důležitou část, která ke každé soutěži patří a tou je zaznamenávání veškerého dění, a to nejen fotografiemi, ale také videozáznamy. Mám tím na mysli Pavlu Wenzlovou, která svou šikovností a skromností velmi dobře zapadá do našeho týmu.
Rád bych se ale nyní vrátil k samotnému semifinále, pro které si letos pořadatel vybral dvě soutěžní disciplíny. Jednalo se o hlas starého hledajícího jelena a jelena stojícího u laní. Když zaznělo všech 74 ukázek, došlo k sečtení všech bodů. Poté byla oddělena lepší polovina soutěžících, která měla tu čest postoupit do finále. To se povedlo dvěma našim reprezentantům, Lubomírovi Doležalovi a Tomáši Třeskému, Zdeněk Otta zůstal těsně pod čarou, ale i tak to byl velký úspěch! Aby se eliminovaly bodové odchylky jednotlivých rozhodčích, došlo ke škrtnutí nejvyšší a nejnižší známky v každé z disciplín. Přesto, že docházelo občas k neobjektivnímu hodnocení, musím výkon rozhodčích vyzdvihnout, udržet totiž pozornost a především soustředěnost po dobu tolika ukázek, není vůbec nic jednoduchého.

DSC_1637.JPG

Samotné finále bylo pořadatelem naplánováno až na druhý den a posunulo se až do centra hlavního města v Budapešti, kde všech 19 finalistů soutěžilo na hlavním podiu výstaviště HUNGEXPO, kde probíhala světová myslivecká výstava.
Třetí finálovou disciplínou byl hlas dvou hlavních jelenů táhnoucích paralelně na říjiště, disciplína měla být zakončena vítězným rykem! Souboj všech finalistů byl nesmírně vyrovnaný, kupodivu ale na prvních třech místech po sečtení všech bodů nedošlo k žádné shodě, nemusela tedy zaznít rozstřelová disciplína, kterou mělo být odpočinkové mrmlání.
Mistrem Evropy ve vábení jelenů pro rok 2021 se stal kolega z Estonska Innar Uus s celkovým součtem 95 bodů, druhé místo s celkovým součtem 93 bodů obsadil domácí soutěžící Kasper Máté. No a jako třetím soutěžícím, který povstal na bednu s celkovým součtem 90 bodů, je Tomáš Třeský za Českou republiku.

DSC_1665-1.jpg

DSC_1661-1.jpg

Poděkování za velmi dobrý výsledek patří také Lubomírovi Doležalovi, který obsadil devátou příčku! Nerad bych také opomněl našeho člena z řad porotců pana Václava Svobodu, kterému patří vyslovit velké uznání za jeho dlouholetou praxi v oblasti vábení zvěře a také jeho zkušenosti s hodnocením.

DSC_1679-1.jpg

Závěrem bych rád vyzdvihl společenský večer, při kterém proběhla závěrečná ceremonie. Nešlo v tomto případě až tak o předávání cen vybraným soutěžícím, ale především o to, jakým způsobem se tato tradice nadále rozvíjí a co bylo pro mě asi za ta léta nejpříjemnější. Bylo radostné pozorovat, jak se mezi jednotlivými zeměmi prolomují jazykové bariéry, jak jsme si každým rokem blíž a blíž. Jako by se začala vytvářet jakási mezinárodní rodina v oblasti vábení jelenů a také milovníků přírody. Byl to pro mě neskutečný zážitek a především neobyčejná zkušenost jakožto delegáta výpravy, který přebírá pochodeň po bývalém předsedovi Klubu vábičů, kterým byl Ing. Jan Kupka, člověk, jehož snahou bylo mimo jiné prosazení týkající se sjednocení pravidel při hodnocení jednotlivých disciplín.
Pevně věřím, že se nám jednou Honzova myšlenka na mezinárodní proškolení a sjednocení pohledů porotců jelenářských soutěží povede dotáhnout do konce! A třeba již v příštím roce v únoru, v německém Dortmundu, kde se bude konat další ročník mistrovství Evropy ve vábení jelenů. A soutěžící za Českou republiku již známe. Jelikož nestačí do té doby proběhnout naše národní soutěž, jednoznačně jsme se v Klubu vábičů shodli, že šanci dostanou tři nejlepší předloňského mistrovství České republiky z roku 2019, kteří měli jet v roce 2020 do Polska. Dostanou šanci právě v německém Dortmundu.
Nezbývá mi nic jiného, něž popřát našim soutěžícím mnoho úspěchů.
 
S pozdravem Myslivosti Zdar!
Tomáš TŘESKÝ
předseda klubu vábičů
 
 

Zpracování dat...