ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

JAK KRMIT LOVECKÉHO PSA?

Myslivost 10/2021, str. 82  Lucie Kolouchová
Granule jako nejjednodušší cesta... 1. díl
 
S držením loveckého psa souvisí mnoho dalších faktorů. Asi nejzásadnějším je vhodná strava, protože ta má vliv na jeho kondici a na to, zda nám náš parťák vydrží dlouho zdravý a bude nám dlouho dělat radost. Jinak se samozřejmě krmí štěně, jinak dospělý pes či veterán, jinak pes v době společných lovů, jinak alergik, jinak březí fena. My se podíváme na obecné zásady plus na výživu psího atleta, tedy pracujícího loveckého psa.
 
Tři možnosti
 
Obecně jsou dnes tři možnosti, jak krmit psa – granulemi, vařenou stravou anebo dnes čím dál populárnějším BARFem, tedy syrovým masem s přílohami. Řekneme si, jaké má který typ výživy výhody a nevýhody a na co bychom se u něj měli zaměřit. V prvním díle se zaměříme právě na nejčastější způsob krmení, tedy granule.
 
Na co se obecně dívat ve složení granulí?
 
Granulí je na trhu nepřeberné množství. Jak se v nich ale má laik vyznat? Jednoduše, vezměte si brýle, protože složení bývá na pytli vážně malými písmenky (proč asi) a dejte se do čtení. Vynechte lákavé nápisy na barevných pytlích, důležité je složení, už to, jak je psáno, nám leccos napoví – zde se totiž výrobce musí řídit danými pravidly. Suroviny jsou zde seřazeny za sebou tak, že surovina s nejvyšším podílem v krmivu je uvedena na prvním místě, druhá nejvýše zastoupená složka na druhém místě atd.
 
Maso je základ
 
Psi jsou masožravci, potřebují maso. To by tedy mělo být na prvním místě. Maso by mělo být označeno podle toho, z čeho pochází. Kuřecí maso, krůtí maso, jehněčí moučka atd. Tedy drůbeží až tak ideální není, protože nevíme, jaká drůbež šla kolem. Bude-li za sebou několik mas, tím lépe, znamená to více masa. Další, na co se podíváme, je to, zda se uvádí maso čerstvé nebo v sušině (moučka), protože „čerstvé kuřecí maso“ nebo „kuře“ je včetně obsahu vody (80 %). Voda je ale v průběhu zpracování granulátu odstraněna a tato složka by byla s velkou pravděpodobností v seznamu surovin uvedena mnohem dále. Pokud je ale za položkou čerstvé kuře napsána kuřecí moučka, můžete být celkem v klidu, masa tam bude dost a čerstvé je jen kvůli lepší chuti.
 
Obilí ano nebo ne?
 
Dnes se řeší, zda mají být granule obilné nebo moderně grain free, tedy bezobilné. Opět, pes je masožravec, obilniny by tedy měly být až za masem. Obecně zdravému psu bez alergií obilniny nevadí, naopak dost zvířat má po bezobilných zažívací potíže. Vhodnými obilninami jsou rýže a oves, vyhovuje i ječmen a proso, méně vhodná je jako častý alergen pšenice a kukuřice. Bude-li ve složení několik druhů obilí, zpozorněte, málo ho tam nebude. Pozor taky na luštěniny – hrách, cizrna apod. sice zní skvěle, ale výrobci jimi občas nahání obsah bílkovin, i když rostlinné bílkoviny jsou pro psy hůře stravitelné. No, a taky po nich psi prdí, že…
 
Kukuřice stokrát jinak
 
Jak obejít složení, v tom jsou někteří výrobci také mistři. Aby pořadí složek vypadalo lépe, výrobce uvádí různé součásti stejné složky jako samostatné položky. Tak například složení – kukuřice, kukuřičný lepek, kukuřičná mouka, je stále stejná surovina, a to kukuřice. Tyto složky dohromady mohou několikanásobně převyšovat obsah masa v krmivu, přitom maso může být první na seznamu použitých surovin. Vyhněte se také chemickým konzervantům, jako je BHA nebo BHT.
 
Alergik? Pozor!
 
Pokud je váš pes zdravý, nemusíte se ničeho bát. Může se ale stát, že budeme mít doma alergika. Alergie se projevuje urputným drbáním, červenou pokožkou a občas i pupínky. Dají se na ni dělat testy na veterině, někdy ale stačí eliminační dieta, tedy vysazování některých potravin. Pak zvolíme granule např. bez kuřecího (nejčastější problém). Pozor ale např. při poměrně časté alergii na kuřecí maso, dost velká část „nekuřecích“ granulí, které se honosí tím, že jsou jehněčí anebo rybí a tedy hypoalergenní, obsahuje i kuřecí maso anebo kuřecí tuk.
 
Za studena lisované – móda nebo revoluce?
 
V posledních letech se na trhu vyrojily za studena lisované granule, vzhledově připomínající peletky pro králíky. Mají být šetrnou variantou k BARFu, tedy vlastně tím nejlepším, co psu do misky nasypete. Jsou ale takové doopravdy? Opravdu mívají slušné složení, obohacené o probiotika a další vychytávky, je tu jedno ale – tyhle granule jsou v podstatě light, mají oproti bílkovinám nižší poměr tuku, hodí se tedy na hubnutí nebo pro psy s nižší aktivitou, a takové myslivci většinou nemívají, navíc po doporučené krmné dávce mívají psi hlad, a tak počítejte, že prokrmíte dost peněz.
 
Granule pro pracanty
 
Kolik živin by tedy měly obsahovat granule pro psy v zátěži? Obecně dospělý pes má mít asi 18 % bílkovin a kolem 10 % tuků, u našich aktivních zvířat, a také u štěňat, by to ale mělo být 25 % bílkovin a 20 % tuků, pak nám pes nebude hubnout a dá i náročnou sezonu. U opravdu těžce pracujících zvířat (bažantnice denně apod.) lze jít až na 35 % bílkovin a nárazově až 50 % tuků. Proto vždy krmme podle toho, koho krmíme – na trhu jsou granule pro štěňata, pro dospělé i aktivní psy, najdeme i granule pro větší plemena, která obsahují i kloubní výživu.
 
Nešetřete na svém psu
 
Při výběru se neřiďte jen cenou, ale dbejte hlavně na kvalitu! Když vybereme kvalitní granule, budou sice dražší, ale ušetříme na návštěvách veterináře kvůli alergiím nebo zažívacím problémům a oproti levným granulím, jaké koupíte v některém ze supermarketů, také na krmné dávce. Kvalitní granule jsou výživnější a pes jich nepotřebuje tolik, což je pak vidět i na tom, co z něj vypadne na opačném konci. Nižší dávka také snižuje riziko torze žaludku. Supermarketové granule jsou obecně složením (obilí, sója, nespecifikované maso, chemická konzervace) pro psy dlouhodobě nevhodné (ale docela po nich prospívají slepice a chutnají i divočákům). Samozřejmě ani pytel za 2000 Kč nemusí mít kvalitní obsah, ale my už víme, na co koukat ve složení.
 
Co přidávat do granulí?
 
Pokud váš pes obecně nechce granule přijímat, zkuste mu buď změnit příchuť (začněme s malými baleními) anebo mu granule lehce ochutit buď lžičkou konzervy nebo u pracantů ještě lépe lososovým olejem (pes po něm bude mít víc energie, a navíc krásnou srst), anebo pro psy s dobrým zažíváním třeba vývarem (dobré po honu, kdy zalití teplým vývarem pomůže s regenerací a psa zahřeje) anebo lžící rozpuštěného sádla.
Příště si povíme, jaké jsou alternativy ke granulím a naučíme se trochu počítat krmné dávky, což výrobci granulí dělají za nás.
 
Lucie KOLOUCHOVÁ
 

Zpracování dat...