ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Návrat k tradici a spolehlivosti

Myslivost 10/2021, str. 72  Stanislav Klofanda
V roce 1966 jsem poprvé vystřelil z tátovy brokovnice ZP brokovým papírákem SB „Black Star“. V té době 99 % lovců a myslivců používalo náboje značky SB. Následně mně na několik let učarovala střelba na asfaltové terče.
Po letech „vzorné“ reprezentace ČSSR, poté ČSFR i ČR, přišel i stále nepřekonaný světový rekord (Klofanda, Bechyňský, Hůla – 447) v disciplíně SKEET. V té době nikoho z nás ani v koutku duše nenapadlo uvažovat střílení jiným střelivem než náboji TRAP – SKEET z vlašimské firmy Sellier Bellot. O kvalitách munice SB a českých i slovenských střelců svědčí mnoho olympijských, světových a evropských medailí a rekordů.
Pak však přišel rok 1989 a „naše revoluce“. Mnoho podniků, které se zabývaly výrobou zbraní a munice měly existenční problémy. Bylo velmi složité se prosadit na zahraničním trhu. Monopol „SB – Vlašim“ se nezhroutil, musel však čelit velkému přílivu zahraniční konkurence. Ta, jak se ukázalo, byla velmi kvalitní a opírala se o velmi dobře propracovanou reklamní a propagační činnost. Na naše špičkové střelce byl vyvíjen tlak ze strany zahraničních firem, byl podpořen značně lákavými sponzorskými výhodami. To bylo pro naše střelce a vlastně pro všechny sportovce něco nového!
Co se týče kulové lovecké munice byli myslivci přesvědčováni k lovu dovozovým střelivem renomovaných firem. Tato munice byla údajně mnohem kvalitnější než výrobky „SB“ – nutno podotknout, že zároveň i mnohem dražší. Mnozí lovci tomuto tlaku podlehli, protože v té době co bylo „ze západu“, muselo být kvalitnější a nejlepší. Další skupina lovců chtěla tuto „lepší“ munici alespoň vyzkoušet a porovnat s náboji SB.
Mezi našimi myslivci se vede dlouhodobý spor o to, co je lepší. Zda lehká střela nebo těžká střela, zda střílet se střižnou hranou nebo bez. To se týká běžně používaných ráží, jako např. 7x57, 7x64, 308Win., 30-06 Spring. Po roce 1989 širší výběr střel u těchto ráží ani nebyl možný. V tomto byli zahraniční výrobci mnohem dále. Ke každé ráži měli připravenou nabídku několika střel s doporučením, jakou zvěř s danou laborací lovit.
V návaznosti na dobu a podmínky na trhu začala firma SB laborovat do svých výrobků dovezené střely jako např Sierra, Hornady, Nosler aj. Ale hlavně, začal vývoj nových střel do kulových ráží. A to, bylo už vážně něco! Konečně jsem si mohl vybrat, odzkoušet a svobodně se rozhodnout, čím budu „svoje železo krmit“.
Po ukončení kariéry brokového střelce jsem měl více času na mého koníčka, kterým byla myslivost. Po letech zkoušení a určitých experimentech jsem zvolil ráži 30-06 Spring. Tu řadím do kategorií razantnějších loveckých ráží. Pochopitelně jsem vyzkoušel mnoho nábojů, a to i od jiných zahraničních firem. SB v roce 2000 přišla se střelou SPCE 2935. Znamenalo to – těžká střela se střižnou hranou – 180 grs – 11,7gr. Tato střela se laboruje do 308 Win., 30-06 Spring. a 300 Win.Mag. Myslím si, že první dvě jsou jedny z nejpoužívanějších ráží v našich podmínkách. Pro mnohé lovce s těmito rážemi to byl signál, jak vyřešit spor o to, zda lovit s těžkou nebo lehkou střelou.
Se střelou 2935 v ráži 30-06 lovím od roku 2001. Po jejím zavedení do sortimentu SB jsem ji porovnával i s konkurencí z dovozu. Střela 2935má velmi dobrou balistiku. Vzhledem ke své hmotnosti 11,7 (180) gr. vyhovuje při střelbě na „běžnou“ loveckou vzdálenost, ale z mé zkušenosti mohu potvrdit, že ranivost střely funguje bez problému ve vzdálenosti 200 metrů i dále.
Při lovu zvěře do 50 kg, tedy srnčí a z černé zvěře sele lončák, dochází k prostřelení. Kus dobře „barví“ a zhasne z 90 % do 30 metrů od nástřelu. S ohledem na to, že 30-06 je vcelku razantní ráže, chová se střelou SPCE 2935 k uloveným kusům této váhové kategorie šetrně.
U těžších kusů, jako jsou například dospělá černá a vysoká jelení zvěř, to je okolo 100 kg a více, se překvapivě tato střela chová lépe a vcelku značně agresivně. Předá většinu nebo celou energii a po dobrém značení zvěř zůstává v ohni nebo odchází pouze několik metrů.
 
Moje zkušenost se opírá o několik tisíc kusů ulovené spárkaté zvěře. O kvalitách náboje s touto laborací svědčí i to, že ráže 308 Win. a 30-06 Spring. mají i po letech stoupající oblibu u našich myslivců. Střela SPCE 2935 osazená do 308 Win. a 30-06 Spring. se v posledních době stala nejprodávanější na trhu v ČR, což dává samozřejmě zpětnou vazbu o její kvalitě. A je možné, že se vyřeší letitý spor našich myslivců, zda lovit s lehkou nebo těžkou, se střižnou hranou nebo bez ní. Ale já už to mám vyřešené. Mojí jasnou volbou již několik let je a jistě jí také pro její osvědčenost při lovu zůstane 30-06 Spring. se střelou SPCE 11,7 gr. (2935).
Omlouvám se výrobcům munice, že jsem v tomto článku použil často neodborné výrazy. Snažil jsem se hovořit srozumitelně pro běžné lovce a myslivce.
Stanislav KLOFANDA

Zpracování dat...