ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Rok s nočním viděním YUKON SIGHTLINE N455

Myslivost 10/2021, str. 64  Jiří Stodola
Minulý rok v čísle 11 tohoto časopisu jsem popisoval test přístroje YUKON SIGHTLINE N455 po porovnání s jinými podobnými přístroji.
Od té doby jsem záměrně přístroj používal k lovu i ve dne. To je bezesporu výhodná vlastnost digitálních noktovizorů. Je však třeba v této souvislosti objektivně poznamenat, že obraz v digitálu sice není tak komfortní, jako v klasickém puškohledu, ale střílet lze a přesně. O tom jsem se znovu přesvědčil letos při lovu tří výřadových kusů ročků sik, ulovených večer ještě za světla na vzdálenosti kolem 140 m. Za noci jsem pak ulovil dvě lišky na vzdálenost 80 a 120 m. Loni, ani letos jsem zvěř ani jednou nechybil, ani nepostřelil.
Přístroj byl k lovu a střeleckému testu použit na kulobroku Brno ZH 7x65 R, náboje SB 11,2 g SPCE. Speciální ocelová násuvná montáž byla dodaná stejně jako přístroj od firmy Binox CZ v Praze. Při používání přístroje, které jsem podrobně popsal minule, musím znovu akcentovat odolnost jak přístroje, tak originální montáže na kulobroku Brno ZH. Ocelová montáž a její prizmatické spojení s přístrojem i zbraní snáší bez problémů i opětovné snímání bez vlivu na nástřel, a to i u kulobroku. Stabilita a odolnost se plně prokázaly po téměř ročním používání i v nepříznivém počasí za deště a mrazu.
Při posledním kontrolním nástřelu (viz přiložený snímek) nebylo vůbec třeba korekcí pro použití na danou vzdálenost. Vedle těchto popsaných, bezesporu výborných vlastností přístroje i montáže musím objektivně připomenout i dvě okolnosti, které nemohu nazvat nedostatky, ale se kterými je nutno počítat.
V prvé řadě je třeba počítat s tím, že při nastřelování (já nastřeloval na 100 m) a při zvětšení 4x je relativně malý záměrný obraz terče citlivý na přesvícení sluncem, jako se to stalo mně letos v dubnu, a to i s použitím clony ve víčku okuláru. Musel jsem si počkat na mraky až se trochu zatáhlo. Samozřejmě použití za plného slunce není cílovým režimem přístroje.
Druhou okolností, se kterou je nutno počítat, je délka nabíjecího cyklu baterie i 10 hodin. I když baterie vydrží pracovat 4 hodiny v plném pracovním režimu, je třeba mít náhradní po ruce.
Závěrem si dovoluji opakovaně připomenout podle mého soudu nejvýznamnější kvalitu přístroje Yukon Sightline N455, kterou je kvalitní obraz pouze s využitím zbytkového světla v noci, bez nutnosti použití IR lampy (940 nm). Lepší obraz s rozlišením detailu jsem u jiného digitálu neviděl. Při příchodu na stanoviště v podvečer je také plně vyhovující funkce digitálu za světla nenahraditelná.
Závěrem shrnuji, že popisovaný přístroj významně rozšiřuje možnosti myslivců pro predátorů a černé zvěře i v noci, a to za velmi příznivé relace cena / výkon. Velikost přístroje je menšími rozměry zvláště vhodná i pro kulobroky.
Jiří STODOLA
 
Základní parametry Yukon Sightline N 455:
* zvětšení 4x-16x (základní optické zvětšení je 4x )
* průměr objektivu 42 mm.
* zorné pole 100 m / 9,6 m
* dioptrická korekce -2,5 až + 5 dioptrií
* detekce objektů v noci udaná až 350 m s přísvitem
* displej rozlišení 1024 x 768 px
* odolnost zpětnému rázu 6000 J
* provozní teploty -20 až + 40 oC
* rozměry 285 x 89 x 81 mm, hmotnost bez baterií a montáže 0,84 kg
 

P1020622-1.jpg
Kontrolní nástřel na 100 m, 5 ran po téměř roce používání, a to bez nutnosti opravných korekcí, jak je zmíněno v textu.


Zpracování dat...