ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Zasádka Pard NV007S novinka 2021!

Myslivost 10/2021, str. 73  Petr Slaba
Do ruky se mi pro otestování dostala horká novinka pro letošní rok 2021 digitální zasádka PARD NV007S. Jedná se o přímého nástupce zasádky N007A, bestseleru minulých let, který není třeba představovat. A právě tento úspěch byl důvodem pro vývoj a výrobu nové verze.
 
V letošním roce získala firma ThermVisia exkluzivní distribuční práva pro značku PARD v ČR a na Slovensku. Inovativní značka PARD je velmi dobře známa v široké lovecké a myslivecké komunitě. Přístroje disponují velmi dobrými parametry a zejména poměrem cena/výkon. V portfoliu značky se nachází digitální a termovizní zaměřovače, digitální i termovizní přístroje určené k pozorování, předsádky i zasádky na optické zaměřovače. Dobře tak doplňují daný segment, kde svou nabídkou uspokojí potřeby většiny lovců.

PARD-2110.jpg

Do ruky se mi pro otestování dostala horká novinka pro letošní rok 2021 digitální zasádka PARD NV007S. Jedná se o přímého nástupce zasádky N007A, bestseleru minulých let, který není třeba představovat. A právě tento úspěch byl důvodem pro vývoj a výrobu nové verze.
Systém zasádky, kdy je přístroj uchycen na zadní části puškohledu, má sice své nevýhody, ale tyto nepochybně převáží značné výhody.
Přístroj můžeme použít jako pozorovací monokulár, pakliže jej ale uchytíme na puškohled, zkrátíme si vzdálenost pozorování v noci zhruba na polovinu. Přístroj ale není a priori určen k pozorování a lov na dlouhé vzdálenosti, takže zde vlastně ani o nevýhodě mluvit nelze.
Co ale patří mezi nesporné výhody, jsou doslova miniaturní rozměry a skutečnost, že lze přístroj kdykoliv použít na vaši oblíbenou zbraň. Odpadá tak nutnost montáže, sundávání optiky, nebo snad nutnost jiné zbraně s nočním viděním. Oproti předsádkám zde odpadá i nutnost nastřelení.
 
V prodávaném balení se nachází samotný přístroj, objímka na puškohled s uzamykáním, datový USB kabel, transportní semišový váček, baterie typu 18650, šestihranné klíče, náhradní těsnící O kroužky, lepicí páska a vymezovací kroužky 1,2 a 3 mm. Takže vše potřebné k instalaci a používání, bez dalšího dokupování komponentů.
Co se týče samotného přístroje, byl jsem poměrně překvapen, neboť oproti předchozímu modelu došlo k velkému posunu. Tím nejvýraznějším je přepracování dizajnu, kde došlo ke zkrácení těla na téměř polovinu! To umožnilo postavení akumulátoru z horizontální do vertikální polohy. Při lovu se tedy už nemusí zaklánět hlava a zalícení je mnohem přirozenější a pohodlnější.
Nové je i ostření v podobě menšího kolečka s citlivějším a přesnějším chodem. Ovládací tlačítka mají absolutně tichý chod. NV007S je plně vodotěsný podle normy IP-67.
Vylepšen je také infračervený přísvit, disponující vyšším výkonem. To nemá zásadní přínos v jeho dosahu, ale v kvalitě obrazu pozorované scény. Senzor je v rozlišení Full HD (1080 pix) zajišťující kvalitní obraz. S těmito parametry a novým tělem nedostanete vylepšený, nýbrž zcela nový model. Základní parametry NV007S přikládám níže. Veškeré ostatní detailní informace najdete na stránkách distributora www.bestguarder.cz.
 
Co se týče samotného ovládání, je velmi jednoduché a intuitivní. Menu je vícejazyčné včetně našeho rodného jazyka. Ovládací tlačítka jsou velice dobře uspořádána a jsou naprosto tichá. Po krátkém osahání vždy najdete to správné, které v danou chvíli potřebujete. Přístroj pořizuje fotografie a rovněž nahrává videozáznam na kartu microSD s podporou 128 GB, což je plně dostačující. U videozáznamu má i funkci nahrávání ve smyčce. Jednoduše to znamená, že aktivujeme-li tuto funkci, spustí se nahrávání a po zvoleném časovém úseku se začne nahrávat záznam nový a starý se tímto přemazává. Zvolit můžeme i zvukový záznam. Samozřejmostí menu jsou i položky jako jas, expozice a další. Optický zoom 1,5x, digitální 4-1x.
Pro možnost připojení k televizi slouží výstup AVI, k počítači USB a s chytrým telefonem se dá jednoduše propojit přes WI-FI. Do vstupu USB můžeme připojit i power banku pro delší dobu provozu.
Co se uchycení týče, k tomu slouží objímka s bajonetovým rychloupínacím systémem. Zasádku spojenou s touto objímkou nasadíte na váš zaměřovač a utáhnete pomocí dvou šroubů s imbusovou hlavou a je hotovo. Objímka již zůstane na zaměřovači, ze kterého nepřečnívá a ani nijak nepřekáží. V nabídce jsou nově i objímky od renomovaného výrobce RUSAN pro atypické puškohledy SWAROVSKI, ZEISS nebo LEICA.
 
Praktické zkušenosti
 
Na úvod musím uvést, že zasádka pracuje na drtivé většině optických zaměřovačů, ne však na všech. Tato skutečnost je poměrně složitá a je ovlivněna více faktory, jako jsou optické zvětšení puškohledu, kvalita čoček a hranolů, vzdálenost výstupní čočky od konce tubusu a dalších. Proto je dobré kontaktovat telefonicky nebo osobně přímo distributora ThermVisia, kde vám velmi ochotně poradí o vhodnosti zasádky na váš zaměřovač, popřípadě ji namontují a odzkouší.
Jak jsem již v úvodu napsal, přístroj má doslova miniaturní rozměry a hmotnost. To je uživatelsky velmi příjemné, neboť se vám bez problémů vejde do kapsy, kde ho ani neucítíte. Lovit tak lze s vaší oblíbenou zbraní, a pakliže potřebujete, můžete pokračovat i po setmění a použít zasádku, jako pozorovací monokulár s možností následné instalace v řádu několika vteřin.
Pokud se jedná o ovládání, tlačítka jsou dobře přístupná a menu přehledné pro každého. Velmi dobře použitelný je systém den/noc. V noci je obraz černobílý, ve dne pak barevný, poměrně kvalitní, a to i na maximální přiblížení.
Jednu drobnou výtku jsem však našel, i když podotýkám, že se jedná o čistě můj subjektivní pohled. Ten se týká infrapřísvitu. Paprsek přísvitu lze zúžit a soustředit do menšího kužele, pro pozorování na větší vzdálenosti. Naopak na kratší vzdálenost se kužel pomocí čočky roztáhne pro osvit větší plochy, bohužel ne úplně dostatečně. Při pozorování na kratší vzdálenost asi do 40 m byl střed poměrně přesvícený a dvě až tři sekundy trvalo, než přístroj zareagoval a eliminoval tuto přesvícenou část obrazu. Tomuto se však dá zabránit úpravou expozice, kdy si přístroj „vezme“ méně světla a poté je scéna při použití jako monokuláru dobře čitelná. Jednodušší a uživatelsky přívětivější by bylo tento proces odladit tak, aby se nemusel provádět ručně, ale fungoval automaticky. Ani tak to ale není vážná překážka či problém pro uživatele.
 
U předchozího modelu A je deklarovaná vzdálenost pro pozorování v noci coby monokulárem 400 m a jako zasádky 200 m. U nového modelu S 850nm je při použití přístroje jako monokuláru i zasádky udávána vzdálenost shodně 400 m. Obě tyto vzdálenosti skutečně zasádka zvládá a lze je využít k pozorování.
Měl jsem možnost používat po dobu testu dva přístroje. Jeden s přísvitem o vlnové délce 850 nm a druhý 940 nm. Test trval tři měsíce. Za celou dobu jsem nezaznamenal žádný problém. Ani v ovládání či chybu softwaru, ani chybu mechanickou. Zkrátka vše šlapalo jak má. Samozřejmě se ale vše může porouchat. V tomto případě je tady tým Besguarder.cz, který má dobře propracovaný zákaznický servis a v případě poruchy vašeho přístroje vám poskytnou po dobu opravy přístroj náhradní.

Snimek-obrazovky-2021-07-19-v-A014-56-32.png
 
Snimek-obrazovky-2021-07-19-v-A014-51-26.png

Závěr

 
Tento přístroj není určen jako náhrada či konkurent výkonných přístrojů pro pozorování či lov na velkých plochách a na velké vzdálenosti. Spíše se hodí pro lov a pozorování na vnadištích nebo méně rozlehlejších kulturách, ať už polních nebo lesních. Pro takové účely je ideální, a proto se i předchozí generace dočkala tak značné obliby.
Znovu podotýkám, že si berete do honitby svoji oblíbenou zbraň a PARD NV007 třeba do náprsní kapsy u kabátu, kde o něm ani nevíte. Po setmění můžete v honitbě setrvat a pokračovat v pozorování, popřípadě lovu.
A při tom všem, co tento „prcek“ dokáže, se bavíme o dost nízké ceně, která je na pultech obchodů těsně nad 16 000 Kč!
Na samotný závěr lze konstatovat, že do světa digitálních přístrojů pro noční lov a pozorování přibyl další zajímavý přístroj. V současné době je na našem trhu poměrně široká nabídka, ze které si každý může vybrat, co mu nejvíce vyhovuje, neboť jak známo tisíc hlav tisíc názorů.
 
Petr SLABA
 
 
Zasádka PARD přichází v nové verzi NV007S!
* Přísvit 940 nebo 850 nm
* Naprosto tichá tlačítka
* Poloviční délka těla oproti NV007A
* Nyní vodotěsné až do IP-67 (chráněno proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metr)
* Vylepšený způsob zaostřování pomocí menšího kolečka - zaostřování je rychlejší a přesnější
* Vylepšený výkon infračerveného přísvitu
* Vylepšené uložení baterie tak, že na ni nemá vliv zpětný ráz
 

Zpracování dat...