ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Březen / 2022

Pokusným králíkem v Hořovicích

Myslivost 3/2022, str. 74  Jiří Kasina
O tom, že by měl každý z nás sledovat svůj zdravotní stav, není asi pochyby, kdo z nás je ale tak uvědomělý... Bohužel pro lidi nejsou zákonem předepsané technické prohlídky v pravidelných intervalech tak jako například u motorových vozidel, mnozí bohužel odkládají a zlehčují to, že i lidský organismus stárne a vyžaduje pravidelnou péči.
Asi v tomto duchu před časem diskutoval při jedné střelecké akci Pavel Černý, střelec a myslivec, kterého čtenáři Myslivosti znají z iniciativ kolem zbraňové legislativy, společně s MUDr. Milošem Stoilovem, CSc, primářem Rehabilitační nemocnice v Berouně, kromě jiného také aktivním střelcem. U rozhovoru jsem sice osobně nebyl, ale vím, že výsledkem diskuze o tom, že starší myslivci a střelci by měli mít pravidelnější péči, byla myšlenka na vytvoření speciálního na míru šitého zdravotního programu.
A jelikož berounská nemocnice spadá do sféry působnosti společnosti Altoa, s.r.o, která už od roku 2014 zajišťuje individuální preventivní a léčebnou péči ve smluvních zdravotnických zařízeních, kam patří také nemocnice v Hořovicích, stal jsem se tedy dobrovolně zvědavým pokusným králíkem.
 
Parkuji tedy na parkovišti před nemocnicí v Hořovicích, na recepci na mne čeká v domluvenou dobu asistentka a já se vydávám na cestu po jednotlivých ordinacích.
Začínám odběrem krve a odevzdávám ranní moč, následně na ORL jsou mi prověřeny nosní dutiny, krk, hlasivky, jsem také otestován z hlediska stavu sluchu. Samozřejmostí je změření tlaku. Následně jdu na RTG plic, elektrokardiografii, echokardiografické vyšetření, mohu jít také na vyšetření ortopedem. Před přestávkou na oběd absolvuji ještě komplexní vyšetření a pohovor na interním oddělení. Po obědě mne čeká ještě podrobné oční vyšetření a jelikož mezitím dojdou výsledky z laboratoře, závěr mé návštěvy se odehrává v osobním pohovoru a zhodnocení celkového stavu s primářem MUDr. Ondřejem Benešem.
Musím konstatovat, že hořovická nemocnice je vcelku příjemný moderní areál. Vzhledem k objednání předem a doprovodu asistentky čekám na jednotlivá vyšetření jen nezbytně krátkou dobu, vše na sebe krásně navazuje a za půl dne v klidu stihnu obejít jednotlivé ordinace bez stresu a v naprostém klidu.
 
Ale pojďme k závěrečnému rozhovoru se sympaťákem MUDr. Ondřejem Benešem, který zaštiťuji preventivní programy v rámci Altoa care.
 
P1310021.JPGNemocnice je zařazena v komplexu služeb společnosti Altoa, s.r.o., nabízíme rozličné preventivní programy. Obecně jsou všechny zaměřené na prevenci, nově chceme také nabízet program pro střelce a myslivce. Každý člověk by asi v určité fázi života a s narůstajícím věkem měl aspoň jednou za čas absolvovat nějaký preventivní program. Ve chvíli, kdy se zjistí onemocnění včas, tak je to daleko lepší, než když se zjistí v pozdější fázi a pak nastávají třeba i závažnější a obtížněji léčitelné obtíže. Spousta onemocnění dlouho běží asymptomaticky a většinou ve chvíli, kdy se nějaké symptomy objeví, tak už to může být pokročilá fáze a může nastat problém. Právě na to jsou zaměřené preventivní programy, jsou různě strukturované podle toho, o co má pacient zájem. Platí to samozřejmě i pro ty, kteří v rámci lovu a střelby používají střelné zbraně, je asi logické, že by všichni uživatelé zbraní měli mít v povědomí starost o odpovídající zdravotní stav. Sám sice myslivec nejsem, program není můj osobní nápad, ale uvítal jsem iniciativu kolegy Stoilova.
 
Základem je to vyšetření, které jsem tu dnes absolvoval…
 
Přesně tak, je to taková technická kontrola, jednou za čas se člověk proklepne, vyšetří, aniž by musel mít nějaké symptomy. Když má potíže, tak se dá vyšetřená nastrukturovat na konkrétní problémy.
 
Takže pokud to dobře chápu, absolvoval jsem dnes základní balíček, ale pokud bych měl nějaké specifické problémy, mohu zažádat o další vyšetření?
 
Samozřejmě, přesně tak je to myšleno. Dneska jsme vás pozvali na onen základ, ale asistentka se vás proto předem ptala, zda máte nějaké specifické potíže či zdravotní neduhy, zda netrpíte nějakými chorobami a zda nechcete nějaká další vyšetření. Podle potřeby jsme schopni nabídnout celou řadu dalších speciálních vyšetření, upravit program doslova individuálně na klíč. My tady máme rozsáhlý komplement ve smyslu i dalších zobrazovacích metodik, biochemie a dalších navazujících oborů. A můžeme specifická vyšetření připravit při objednávání se na program, ale zcela logicky se při takových programech stává, a je to jeden z výstupů, že se při základním kolečku diagnostikují nové problémy a my jsme pak schopni zajistit další návazná a specializovaná vyšetření ať už u nás v nemocnici, a nebo v dalších smluvních partnerských zařízeních.
 
Setkáváte se u myslivců a střelců jakožto specifickou zájmovou skupinou s nějakými typickými problémy, na co by si měli myslivci a střelci dávat pozor?
 
Co se týče interních kardiologických onemocnění, tak myslivci jsou asi stejná sorta lidí jako všichni ostatní, se stejnými nemocemi, které nastupují s věkem. Jsou u nich ale i lokální příčiny, ať už ve formě postižení zraku, sluchu, ale že bychom řekli, že myslivec je více náchylný na ischemickou chorobu srdeční nebo na cukrovku, tak to není. Je to spíš dáno věkem a v populaci bude obdobné zastoupení.
 
Dalo by se ale odvodit, že myslivci mají vyšší pohybovou aktivitu, pohybují se v přírodě, a konzumují více zvěřinu, takže jsou na tom na tom zdravotně líp než ostatní?
 
Tak to asi do jisté míry ano, ale uvědomme si, že spektrum lidí, kteří se myslivostí zabývají je široké a nedá se to jednoznačně určit. Vždyť skupina myslivců a střelců je množství lidí ve věku od dvaceti do sedmdesáti, navíc jsou určitě mezi myslivci ti, kteří tráví v přírodě nebo na střelnici dlouhé hodiny a každý den, naopak i ti, kteří jdou na mysliveckou nebo střeleckou akci párkrát za rok. A nemluvě o tom, že je důležité, jakou profesi myslivec nebo střelec vykonává. Vím ale, jak jste otázku myslel a já mohu obecně konstatovat, že pobyt v přírodě rozhodně zdraví prospívá, ale že bychom jednoznačně řekli buďte všichni myslivci, budete zdraví, to tak určitě není. Minimálně máte jako myslivci velmi prospěšnou pohybovou aktivitu, kterou mnozí další nemají, věnovat se lovu určitě špatné z hlediska udržování si tělesného zdraví není.
 
Den strávený v hořovické nemocnici byl nakonec velmi příjemný a prospěšný, jak nemám zdravotnické prostředí zrovna v oblibě a jsem spíše na vyšetření srab, setkal jsem se všude s nesmírně milým a vstřícným přístupem a naprostou profesionalitou.
Zjistil jsem, že jsou základní parametry mého zdraví naštěstí v normě, trápí mne zrak, mám trochu vyšší krevní tlak, bál jsem se cholesterolu, ten je naštěstí v pořádku, ale výše triglyceridů prozradila moji letitou náchylnost k uzeninám a masu obecně.
Odcházel jsem tedy s pocitem, že nejen auta, ale i lidé potřebují pravidelné prohlídky a z dálky jsem slyšel škodolibou poznámku mojí manželky ve smyslu vidíš, já ti říkala, že bys ve svém věku měl už konečně trochu dbát na svoje zdraví a nebát se doktorů!  
Snad jen drobná poznámka na závěr a co mne ještě potěšilo. Jelikož jsem byl oním pokusným králíkem, ve všech ordinacích jsem musel s pravdou ven a požádal jsem také o vyfocení (omlouvám se za připojené snímky z některých vyšetření) a řekl, proč jsem přišel. A světe div se – nenarazil jsem na jedinou ordinaci, kde by nebyl manžel, otec nebo někdo z rodiny personálu myslivec, ba co víc, dokonce i časopis Myslivost v některých rodinách berou!

připravil pokusný králík
Jiří KASINA

Inzerce_Myslivost_90x124mm.jpg


Zpracování dat...