ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Březen / 2022

Ticho od Hausken

Myslivost 3/2022, str. 68  Martin Brožek
Od března minulého roku můžeme v Čechách používat tlumiče. Změna zákona s sebou přinesla mnoho emotivních diskusí o podílu tlumičů na pytláctví, ale bez ohledu na citové zabarvení celé situace se prodeje tlumičů pro potřeby myslivosti neustále zvyšují. Já sám jsem si tlumiče pořídil na kulovnice i malorážku.

Pokud nejste vyloženě myslivečtí puristé, využíváte i jiné moderní technologie, doporučuji si tlumič alespoň vyzkoušet a udělat si názor, zda je toto příslušenství pro vás vhodné nebo ne. Nabídka tlumičů je opravdu široká, pojďme se podívat na tlumiče JD od společnosti Hausken.
 
Hausken je norská společnost, která působí na trhu přes 25 let a její portfolio pokrývá lovecké i sportovní tlumiče. Testoval jsem tlumiče JD184 a JD224, oba ve verzi XTRM.
Varianta XTRM je oproti té základní vybavena vnitřní kovovou tkaninou, která má za úkol lépe těsnit a „zaměstnat“ výstřelové plyny uvnitř tlumiče. Výsledkem je zvýšení i tak dobré efektivity snížení hluku o dalších asi 3 až 7 dB.
Pro potřeby lovu, tedy výměnou za lehce vyšší hmotnost a pár minut navíc při čištění, získáte v případě JD224 útlum až 35 dB, což tento tlumič řadí mezi nejefektivnější v kategorii porovnatelné velikosti a hmotnosti.

Hausken_SD_JD184-XTRM-MKII_Cal30_Schnittbild.jpg

Použitá vnitřní tkanina v tlumiči podle Hausken vydrží po celou dobu životnosti tlumiče, je odolná proti kyselinám, vydrží i zahřátí při nástřelu zbraně. Výrobce doporučuje maximálně pět ran za sebou a pak chladit, neoficiálně mi však zástupci firmy Hausken potvrdili, že skutečné zatížení může být i vyšší.
Oba zkoušené tlumiče jsou vyrobené s tzv. „over“ první komorou, tedy upínací závit je schovaný v těle první komory a hlaveň zbraně se zasouvá dovnitř.
Tlumiče JD184 a JD224 jsou reprezentanty stejného výrobního designu, liší se pouze v celkové délce. Označení 184 a 224 napovídá, jak jsou tlumiče dlouhé, ale nemusíte mít obavu o prodloužení zbraně o tuto délku, protože první komora má přesah celých 84 mm. S tlumičem JD224 se tedy celková délka zbraně prodlouží o 14 cm, s JD184 jen o 10 cm.
Jak jsem již výše uvedl, útlum tlumiče JD224 XTRM je až 35 dB. Tato hodnota je pro člověka obvykle špatně představitelná, ale tlumený výstřel se dá subjektivně popsat. Představte si, že z výstřelu odstraníte všechno dunění a zůstane jenom ostrý šleh. Stále je to hluk, ale bez „basů“.
Stříleli jsme na střelnici s krytým betonovým střelištěm, se sluchátky na odkládacím stole. Útlum byl perfektní. Při použití sluchátek byste ani neřekli, že střílíte nadzvukovým střelivem.
Útlum tlumiče JD184 XTRM je na hranici 32 dB. Na rozdíl od delšího modelu si vyššího hluku všimnete – ve výstřelu zůstane „basová složka“. Hodnota 32 dB je nicméně stále fantastický útlum, který je porovnatelný s použitím profesionálních střeleckých sluchátek. Ani u JD184 nebylo potřeba sluchátka na betonovém střelišti nasadit a celý test proběhl naprosto hladce, bez pískání v uších a leknutí dalších účastníků v okamžiku výstřelu.
Tlumiče JD od Hausken mají tělo z jednoho kusu. Pro jejich údržbu potřebujete nástroj, kterým tlumiče otevřete a zase smontujete. Hausken doporučuje provádět čištění až po nástřelu pár desítek ran, ale je bezpodmínečně nutné tlumič po každé vycházce ze zbraně demontovat a nechat dokonale vyschnout.
Tlumiče otevřou bez problému i technicky méně zdatní uživatelé – vyčistit pistoli je neporovnatelně složitější úkon. Při hledání dlouhodobých uživatelských zkušeností jsem narazil na radu, že je vhodné tlumiče jednou za čas protáhnout čisticím „hadem“, aby se nánosem nezmenšoval průměr kanálu a nedocházelo k nechtěnému zhoršení přesnosti.

IMG_0531.jpeg
 
Test tlumičů proběhl s použitím zbraně Blaser R8 s těžkou kanelovanou hlavní, ráže 308W, závit M18x1. Tlumiče mají totožný závit. Pokud máte jiný, Hausken vyrábí přesné redukce na běžně používané závity. U redukce se můžete rozhodnout, jestli ji přilepíte na zbraň nebo zatáhnete do tlumiče, který tím „trvale přezávitujete“ na redukovaný rozměr. Redukce je vyráběná s minimálními tolerancemi, aby byla zajištěna souosost celé sestavy. To jsme ověřili později se zbraněmi Mauser M18 Feldjagd a M18 Waldjagd, které mají tovární závit M15x1. Instalace nepřinesla žádné překvapení.
Pro test jsme měli k dispozici pouze padesátimetrovou střelnici, což plně dostačovalo pro ověření změny bodu zásahu, chování při výstřelu a velikost soustřelu. Při kombinaci Blaser R8 + JD224 byla skupina asi o 1,5 cm níže od nástřelu bez tlumiče, pro Blaser R8 + JD184 asi o 2 cm níže. Pro 100 metrů bychom se tedy bavili o asi o 3 cm, resp. 4 cm změny bodu zásahu vertikálně. Stranovou změnu jsme nepozorovali ani pro jeden z tlumičů.
Zbraň se v případě obou tlumičů při výstřelu zklidnila, snížil se zpětný ráz a výsledné skupiny byly nepatrně menší než při střelbě bez tlumiče.
Paradoxem testu byl dotaz druhého střelce, který z tlumičů byl vlastně účinnější. Už to samotné hovoří o tom, že 32 dB v JD184 XTRM je vynikající útlum sám o sobě.
Nezapomeňte, že pro vaši zbraň a střelivo bude potřeba ověřit nástřel, protože změny bodu dopadu jsou individuální. Nejsou na světě dvě naprosto stejné zbraně. Obvyklá změna bodu zásahu je asi 5 až 10 cm ve 100 metrech, přičemž se může pohybovat nejen vertikálně, ale i horizontálně.
 
Hausken JD184 a JD224 jsou velmi zajímavé, jsou technicky dobře řešené a dělají, co mají. Jak se tedy rozhodnout pro jeden nebo druhý?
Oba mají co nabídnout, hlavní roli tedy budou hrát individuální potřeby střelce. Já osobně bych volil podle celkové délky a hmotnosti pušky a svého obvyklého loveckého prostředí.
Na těžkém Blaseru R8 nebyl ani jeden z nich prakticky cítit, ale na lehčích zbraních může 372 g JD224 změnit těžiště.
Dalším aspektem je celková délka zbraně. Pro krátkohlavňové systémy nebude 14 centimetrů navíc nijak vadit. U systémů s delší hlavní (60+) je na zvážení, zda vám to místní podmínky dovolí. Já osobně používám zbraň s hlavní 61 cm a délka +14 cm není na škodu, ale vaše situace může být jiná. Nejlepší je vzít zbraň do obchodu a vyzkoušet si to.
Pokud ale uvažujete o koupi tlumiče, určitě zařaďte Hausken na seznam kandidátů.
 
Tlumiče Hausken JD184 XTRM a JD224 XTRM zapůjčila a distribuuje do své partnerské sítě společnost Kozap Uherský Brod.
Ing. Martin BROŽEK
autor projektu JduLovit.cz
Článek je ze série nezávislých testů #jdulovittestuje
Najdete nás na YouTube a sociálních sítích: @jdulovit

Zpracování dat...