ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červen / 2022

Sova s dálkoměrem

Myslivost 6/2022, str. 48  Martin Brožek
– uživatelský test digitálního zaměřovače OWLNV L3 LRF Ke konci minulého roku jsem si od společnosti KOZAP zapůjčil digitální zaměřovač OWLNV L3 ve verzi LRF. To je zaměřovač, který můžete využít pro denní i noční pozorování a lov, doplněný modulem laserového měření vzdálenosti.
Zařízení jsem krátce otestoval a jelikož se zápůjčka trefila přesně do okamžiku, kdy jsem potřeboval vybavit kulovnici nočním viděním, rozhodl jsem se ho pro jeho slibné parametry a velmi dostupnou cenu zakoupit. Moje první dojmy z tohoto malého digitálu mi dovolily riskovat nákup, i přestože jsem tou dobou byl pravděpodobně jeden z prvních uživatelů v ČR.
Jak už to tak bývá, člověk plánuje a nové okolnosti rychle plány mění. Ukazoval jsem totiž zaměřovač kamarádu Láďovi, kterému se velmi líbil a než jsem se stačil zorientovat, můj „testovací materiál“ sloužil v honitbě 80 kilometrů daleko. Zcela neplánovaně se téma článku „první dojmy“ změnilo na skutečné a prakticky ověřené uživatelské zkušenosti.

screenshot-2021-10-26-at-07-15-43-l3-lrf-digital-night-vision-rifle-scope-with-laser-range-finder-for-ni.jpg
 
O co se jedná?
 
OWLNV L3 LRF - tato změť písmenek znamená OWL Night Vision, model L3, vybavený dálkoměrem (LRF). Z angličtiny „owl“ přeložíme jako sova. Přestože je v názvu NV, night vision = noční vidění, je tento údaj lehce zavádějící. Užití v noci je samozřejmé, ale toto zařízení vám poslouží i ve dne. Digitál je totiž vybavený kromě nočního režimu s vysokou citlivostí na světlo i denním, barevným režimem. V praxi, pokud nechcete na pušce přehazovat digitální a optický zaměřovač, OWLNV L3 využijete v obou případech.
Snímání obrazu probíhá pomocí CMOS čipu ve FullHD rozlišení, uživateli se zobrazí na displeji s rozlišením 1024x768 bodů. Obraz je plynulý a nezamrzá. Přepínání denního a nočního režimu je jednoduché, ovládání se rychle naučíte.
Rozměry 186,5x61x70 mm (délka x šířka x výška) a hmotností jen 530 g patří OWLNV L3 k menším přístrojům. V balení je dodávaná lišta pro uchycení na montážní rozhraní weaver.
Přístroj se napájí pomocí dobíjecího akumulátoru 18650, které při nákupu dostanete dokonce dva a navrch ještě externí nabíječku. Akumulátor dovolí zaměřovač napájet po dobu asi 8 hodin provozu (při uspávání displeje). Když baterka dojde, snadno ji vyměníte i poslepu: odšroubujete krytku, vyměníte baterku, zašroubujete, a je to.
Dalšími zajímavými funkcemi jsou možnost ukládat videa na SD kartu, pomocí wifi odesílat obraz do připojeného mobilního telefonu, laserové ukazovátko s možností korekce dopadu jeho paprsku a samozřejmě, tou pro mě nejzásadnější, dálkoměr.
Dálkoměr je jedním z prvků výbavy, který je pro mě nedocenitelný. Dovoluje mi lépe odhadnout velikost objektu a samozřejmě zohlednit balistiku použitého náboje. O to větší užitek přináší dálkoměr v noci, kdy ztrácíte orientaci v prostoru a snadno se spletete i o desítky metrů. Dálkoměr na OWLNV L3 funguje spolehlivě, je relativně přesný a jeho výsledky jsou pro potřeby lovu dostatečné.

Brozek-OWLNV-web.jpg
 
Ovládání, ergonomie
 
Na OWLNV L3 si bez problému zvyknete. Zaměřovač má ovládací tlačítka na vrchní straně, jejich stisk je příjemný, bezhlučný, s dobrou hmatovou odezvou. Ovládání v rukavicích není tak komfortní, protože jsou tlačítka relativně blízko vedle sebe, ale není nemožné – tlačítka jsou jasně ohraničená, i v rukavicích je nahmatáte.
Na straně oka korigujete dioptrii, otáčení je tuhé, aby nedocházelo k nechtěnému pootočení; na straně vstupní čočky zaostřujete obraz.
Zaostření obrazu je oproti korekci dioptrie výrazně snadnější, až byste skoro mohli mít starost, zda se při výstřelu zaostření nerozhodí. Tato obava je lichá, zaostření se výstřelem nemění. Hladký krok pomáhá rychlému a přesnému nastavení.
OWLNV L3 je vybavený optickým zvětšením 6,5x, které můžete digitálně zvětšit až na 13x, v PIP dokonce až na 26x. Optické zvětšení může být pro některé podmínky příliš velké – práce se zaměřovačem nebude pohodlná na krátké vzdálenosti, v řádu do 30 metrů, kde nebudete mít přehled o okolí a po střelbě bude orientace v situaci problematičtější.
Základní funkce jako digitální přiblížení, změna denního a nočního režimu, nastavení intenzity přísvitu, měření vzdálenosti, nahrávání a laser jsou přístupné přímo na ovládacích tlačítkách, ostatní, včetně nástřelu, naleznete v menu přeloženém do češtiny.
Nastřelení je snadné, stejné jako u 99 % digitálních zaměřovačů: v režimu nástřelu vystřelíte, přesunete kříž na bod zásahu a máte nastřeleno. Nástřel si OWLNV L3 pamatuje v pěti profilech. Díky profilům můžete nastřelit zbraň na více druhů střeliva nebo využít zaměřovač na několika zbraních. Jedním z nástřelových profilů je i režim s vypnutým záměrným křížem a digitál využijete i v režimu monokuláru/nahrávacího zařízení.

P3284241.JPG
 
Zkušenost po čtyřech měsících používání
 
Monokulár byl využívaný pouze pro noční lovy. Byl osazený na lehkém kulobroku Merkel v ráži 7x65R. Ti, kteří trochu znají zmíněnou ráži, ví, že je to jeden z těch jedovatějších nábojů a v lehké flintě, jako je třeba zmíněný kulobrok, dokáže pěkně kousnout. Samozřejmě si uživatel zvykne a sedmičková ráže s dostatečným přebytkem energie má své výhody, zpětný ráz nicméně zvyšuje nároky na odolnost instalovaných doplňků. Zde OWLNV L3 osazený na dodané tovární montáži bez problémů obstál. Nástřel se nehnul, montáž nepovolila, kamarád s kulobrokem aktivně lovil.
Za zmíněné čtyři měsíce se objevily dva problémy.
Prvním bylo vypínání při výstřelu. Musím se přiznat, že mě tato chyba nepřekvapila, protože se často vyskytuje i u konkurenčního zaměřovače PARD 008, ze kterého OWLNV L3 vychází. Dočasné řešení bylo rychlé, baterka se na straně zavíracího víčka podložila kouskem alobalu, nové víčko s pevnější pružinou zajistil prodejce firma KOZAP po několika týdnech.
Druhý nedostatkem bylo samovolné odšroubování a následná ztráta páčky na ostření obrazu. Je to spíš nepříjemnost, nemyslím si, že se jedná o chybu přístroje. Přesto bych doporučil majitelům, aby si ovládací páčku, pokud ji využívají, raději podlepili tekutou závlačkou. Páčka je dostupná jako náhradní díl, stojí pár korun a už je objednaná.
Celkové dojmy z užívání byly pozitivní. Zařízení se po čtyřech měsících nijak „nerozsypalo“, celou dobu drželo nástřel a dělalo to, co má. Po této době je zařízení maximálně trochu špinavé, nicméně nejeví žádné známky opotřebení.
Kamarád se rozhodl přejít na termovizi a OWLNV L3 jsme z pušky sundali. Na chvíli mi ho půjčil, abych mohl dokončit tuto recenzi, ale zase přístroj budu vracet, protože si jej chce nechat jako noční pozorovací monokulár. Digitální noční vidění totiž oproti termovizním dovoluje lépe obeznat cílovou zvěř.

P3284248.JPG
           
Pro koho je OWLNV L3 LRF?
 
Pokud aktuálně sháníte levný, ale překvapivě výkonný digitální zaměřovač, zkuste se s OWLNV L3 seznámit. Jeho cena je skutečně lákavá – asi 15 000 Kč za verzi bez dálkoměru, 21 000 Kč za verzi LRF. Dostanete zaměřovač, který překvapí zpracováním i výkonem.
Dobře bude sloužit v polních a smíšených honitbách, v lesních může být jeho užití kvůli základnímu optickému zvětšení 6,5x problematické. Mě osobně OWLNV L3 rozhodně mile překvapil.
  
 
Ing. Martin BROŽEK
autor projektu JduLovit.cz
najdete nás na YouTube a sociálních sítích

Zpracování dat...