ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červen / 2022

Ve dne, v noci s puškohledem BLASER B2 2-12x50 iC

Myslivost 6/2022, str. 46  Martin Brožek
Blaser je ve střelecké komunitě něco jako Apple v chytrých telefonech. Ano, existují výrobci, kteří vyrábí výkonnější telefony, existují dražší prémiové i levnější základní značky, ale kromě Apple není žádný jiný výrobce nabízející porovnatelně komplexní a vzájemně propojený systém. A to je přesně Blaser, který na trh přivádí optiku B2 s německým rodným listem.
 
Řada Blaser B2 zahrnuje tři modely. Naháňkový 1-6x24 iC, univerzál B2 2-12x50 iC a B2 2,5-15x56 iC, který je určen pro střelbu na delší vzdálenosti, přičemž vstupní pupila 56 mm ho současně předurčuje i do horších světelných podmínek.  Na testování jsem dostal prostřední model Blaser B2 2-12x50 iC.
Tento puškohled byl vyvinut pro potřeby lovu v režimu „jdu lovit za světla, zdržím se do noci“. Je zřejmé, že řešení uvedeného loveckého problému je primárně inspirováno německým prostředím, kde je přechod na zařízení pro lov v noci vyřešen předsádkami, a to z důvodu omezení daných zákonem.
Kdo někdy noční předsádku vyzkoušel, zažil si nepohodlné ovládání nataženou rukou. Blaser B2 2-12x50 iC je proti konkurentům stejné kategorie až o 4 cm kratší, při ovládání tedy nemusíte tolik natahovat ruku. Současně Blaser, jako jeden z mála výrobců, garantuje mechanickou odolnost při připojení předsádky, tj. extra zátěže přímo na těle puškohledu a přináší inovativní systém adaptérů termovizních předsádek na všechny modely z řady B2.
Tělo B2 je matné, na první dojem kratší velikost a užití velkých komínků vyvolává pocit „bumbrdlíčka“. Vzhled je moderní a líbivý. Tělo je samozřejmě slitina hliníku, průměr tubusu 30 mm. Na pušku můžete zařízení instalovat do kroužků nebo pomocí integrované „šíny“.
Řada B2 nenahrazuje řadu Blaser B1, ale doplňuje portfolio lovecké optiky Blaser o cenově dostupnější variantu se zaměřením právě na smíšené lovy.

Blaser_B2_Image_Zielfernrohre_800x842px_DE.jpg

B2 je proti B1 řadě napříč modely vyrobený se šestinásobným zoom, B2 je dostupný jen v základní černé barvě a především se B1 a B2 liší ve volbě fokální roviny umístění kříže. B1 má kříž umístěný v první fokální rovině (zvětšuje se při zoomování), což je výrazně cenově a technicky náročnější na výrobu. Z hlediska porovnání optického výkonu se mi řada B2 líbí víc – porovnáno s modelem B1 2.8-20X50 iC.

blaser-b2-2-12x50-ic.jpg
 
Co BLASER B2 2-12x50 iC umí?
 
Tento model se dá popsat jako lovecký univerzál. Minimální zvětšení 2x užijete při připojení termovizní předsádky a pro potřeby naháňky, maximální zvětšení 12x je dostatečné, abyste přesně umísťovali zásahy i na 300 metrů.
Puškohled je vybavený duplexním křížem 4A v druhé fokální rovině (nezvětšuje se společně se zoomem), střed osnovy je podsvětlený červeným bodem navázaným na iC technologii – buď jej aktivujete napnutím bicího mechanismu kulovnice Blaser R8 iC nebo otevřením zadní krytky objektivu vybavené iC magnetem. Červený bod se dá samozřejmě aktivovat i bez iC technologie vysunutím pravého komínku.
Zaujal mě způsob nastavení intenzity podsvícení. Místo klikáním nastavíme intenzitu podsvícení jen pootočením tlačítka vpravo či vlevo. Nastavení je zcela bezhlučné. Podsvícení se po zapnutí vrací do svého předchozího nastavení a vydrží stovky hodin provozu.
Na levém a horním komínku B2 2-12x50 iC naleznete rektifikaci záměrné osnovy.
Oba komínky jsou pevně zavřeny hliníkovou krytkou a v základním nastavení již, kromě rektifikace kříže, další funkci nenabízí.
Horní krytku můžete volitelně nahradit komínkem Blaser QDC+. O co se jedná? Jedná se o zjednodušení přepočtu vnější balistiky – místo obvyklého klikání v miliradiánech nebo úhlových minutách vyberete správný kroužek komínku pro váš náboj a otáčíte přímo na potřebnou vzdálenost. Blaser tento systém doplnil o webovou aplikaci, která po vyplnění údajů z vaší zbraně a střeliva doporučí vhodnou stupnici.
Komínek QDC+ obsahuje i „zero stop“, tedy vracíte se zpět do nástřelu i poslepu. Otáčení má příjemnou haptickou odezvu bez výrazného cvakání.
Osobně se domnívám, že přestože je B2 2-12x50 iC s QDC+ kompatibilní, chybějící korekce paralaxy nedovolí výhod plně využít a tento systém si dovedu lépe představit na modelu B2 2,5-15x56 iC.
Další z ovládacích prvků umožňuje korekci oční vady v rozsahu -3 až +2 dioptrie a samozřejmě zoom 2-12x. Zvolený odpor nastavení dioptrie i zoom považuji za optimální.
Z popisu polohy stranové korekce je zřejmé, že je komínek na levé straně.  Ano, Blaser B2 je, stejně jako Zeiss, „zrcadlový“. Stranová korekce vlevo, umístění nastavení paralaxy vpravo, korekce vzhůru provedete otáčením horního komínku vpravo a zvětšení z nejmenšího na největší provedete otočením proti směru hodinových ručiček. Někdo má rád zrzky, někdo brunetky – je to otázka chuti a zvyku. Zásadní je, že je ovládání přesné a spolehlivé.

Blaser_B2_Image_mit_Liemke_Lucks_1_1140x450px-1.jpg
 
Výkon BLASER B2 2-12x50 iC
 
Hodnocení optického výkonu bude krátké. Je to Blaser. Udávaná propustnost je 94 % světla ve dne a 92 % v noci. Nezaznamenal jsem žádné problémy, na které by bylo nutné upozornit. Obraz je ostrý, s dobrým kontrastem a detailem, perspektiva nezlomená. Je vidět, že si dávali v Blaser hodně záležet, aby vyřešili odlesky a chromatickou aberaci. Snad jen za věrnost bílé barvě bych snížil hodnocení.
Řada B2 je samozřejmě vodotěsná, tělo je plněno inertním plynem, čočky jsou opatřeny vrstvou odpuzující vodu a ochranným povrchem proti poškrábání. Kvalita odpovídá ceně.
 
Pro koho je B2 2-12x50 iC určený?
 
Model B2 2-12x50 iC je celoroční univerzál. Dobrý obrazový výkon, rozměry vhodné pro připojení předsádky, zpracování budící důvěru. Osobně bych vytknul pouze chybějící korekci paralaxy, která se hodí nejen pro sportovně laděné střelce. Pokud plánujete mít jen jednu kulovnici a chcete ji využít při individuálních i společných lovech, Blaser B2 2-12x50 iC je vhodný kandidát.
 
K testům zapůjčila společnost KOZAP Uh.Brod, zbraně a střelivo spol. s r.o.
Ing. Martin BROŽEK
autor projektu JduLovit.cz
najdete nás na YouTube a sociálních sítích

Zpracování dat...