ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červenec / 2022

Čeští jelenáři opanovali Dortmund

Myslivost 7/2022, str. 78  Tomáš Třeský
Vítězný 23. ročník ME ve vábení jelenů
Pokud jste se někdy přesvědčili o tom, jaké je to bojovat srdcem a pak dosáhnout velkého úspěchu, asi víte, o čem mluvím! Takovýchto mimořádných okamžiků má Česká republika za sebou již několik, a to nejen v hokeji! Schopnost táhnout za jeden provaz v momentě, kdy je to nejvíce potřeba, máme jako národ v krvi po dlouhé generace. Letošní 23. ročník Mistrovství Evropy ve vábení jelenů byl výjimečným a pro mnohé možná zlomovým…
Táhneme tu naší káru dál a já bych chtěl ještě jednou poděkovat celému našemu týmu a všem, kteří nás podporovali, zejména Klubu vábičů zvěře, ČMMJ a dalším partnerům, bez kterých by to nešlo!
Dámy a pánové, milovníci přírody, zvěře a vábení. Musím se s vámi podělit o náš další velký úspěch. 23. ročník ME ve vábení jelenů pro rok 2022 v německém Dortmundu byl ve znamení mimořádného úspěchu pro Českou výpravu. Po delší době jsme opět vybojovali první místo! A to nejen v jednotlivcích, ale také v kategorii družstev!

DSC_1219.JPG

Tomuto velkému úspěchu vděčíme především naší trojici předních vábičů, ve složení Jan Brtník, Lubomír Doležal a Marek Peiker. Musím říci, že to byly velké nervy až do samého závěru. O vítězi musel totiž rozhodnout až samotný rozstřel! V tom nakonec zvítězil náš zkušený jelenář Jan Brtník s celkovým počtem 123 bodů a stal se tak už pětinásobným mistrem Evropy!
Ale pochvalu musím udělit i Lubomíru Doležalovi za 4. místo, s celkovým součtem 88 bodů, kde ho od třetího místa dělil pouze jeden bod. Sice jak říká moderátor Heiko Hornung, tzv. „Shit place“, poklona patří i Markovi Peikerovi za 6. místo s celkovým součtem 86 bodů. To byl základ pro to, abychom získali také vysněné první místo v kategorii družstev.
Na „bednu“ se hned za naším Jendou postavil soutěžící z Polska, Tomasz Gurzynski, který neobstál v rozstřelu a o jediný bod tak zůstal za naším borcem. Třetí místo, s celkovým součtem 89 bodů, obsadil Virgile Parpinelli z Francie, který už jednou zažil co to je být mistrem Evropy. A jak říkám, nebyl to vůbec jednoznačný souboj.

Poradi-tabulka.jpg

Porota byla letošní rok opět osmičlenná. První čtyři státy byly předem určeny. A další čtyři byly pořadatelem vylosovány. Z dvanácti států, které v letošním roce přijali pozvání, byl mezi porotu vylosován i porotce z České republiky. Já osobně jsem velmi rád, že jsem měl poprvé možnost ve své kariéře pozorovat celý šampionát z druhé strany, ze strany diváků a udělat si o všem vlastní pohled na věc a především posbírat nové zkušenosti! Zejména porovnat kvalitu rozhodčích, co se hodnocení týče…

poradi-teamu.jpg

Co se tedy týče států, do poroty zasedli zástupci zemí z Německa, Litvy, Slovinska, Francie, Estonska, Maďarska, Slovenska a Česka. Za Českou republiku do poroty nově zasedl Petr Novák, náš dlouholetý kamarád a zkušený jelenář ze Šumavských plání. Jako supervizora jsme do soutěže chtěli zakomponovat našeho místopředsedu Klubu vábičů, zkušeného vábiče Václava Svobodu, ale protože se supervizoři také losovali, došlo nakonec na zástupce Lotyšska a Belgie. Vzhledem k tomu, že i samotné ukázky jsou omezeny časovým limitem, k měření času bylo vybráno Polsko.
Myslím si, že už samotná schůzka delegátů, včetně rozhodčích před soutěží, měla vysokou úroveň. Podrobně se rozebraly soutěžní disciplíny, včetně toho, co by měla každá disciplína obsahovat. A zde mi dovolte malou vzpomínku na našeho bývalého předsedu Ing. Jana Kupku, který byl právě tím, který se zasazoval o sjednocení kritérií posuzování jednotlivých soutěžních disciplín. A pokud se Honza díval, myslím si, že může být klidný, neboť jeho myšlenky a přání se pomalu a jistě stávají skutečností. Dalším jednáním pro letošní ročník jsme se o to zasadili a posunuli ho tak o další krok dopředu! Původní myšlenka Honzy Kupky, jakožto jednoho ze zakladatelů mistrovství, tedy žije a rozvíjí se jakožto jeho odkaz. Právě v Dortmundu se před několika lety uskutečnila historicky poslední mezinárodní schůzka, na které byly odsouhlaseny zásady hodnocení vábení navržené českou stranou a Klub vábičů byl pověřen vytvořením nahrávky CD se vzorovými hlasy jednotlivých disciplín a s komentářem, jak posuzovat jednotlivé nedostatky v hlasových ukázkách.

DSC_1416.JPG
 
Samotná soutěž začala v 10 hod v sále kongresového centra, kterému předcházela zkouška mikrofonů. Vše bylo naladěno a nezbývalo, než začít. Soutěžilo se opět dvoukolově.
Pro první kolo byly vybrány dvě disciplíny. Mladý hledající jelen, který většině soutěžícím způsoboval nemalé problémy, a také to bylo znát na hodnocení rozhodčích. Nepadaly příliš vysoké známky, kde maximum byla standardně šestka. Honza Brtník se zařadil společně s několika dalšími bodově na první místo.
Druhou soutěžní disciplínou byl náš nejnáročnější „jelen stojící u laní“. Zde už se pořadí řádně zamíchalo! Z tabulky je vidět, že zde získal Honza jednoznačně ze všech nejvíce bodů (maximum z celého dne za jednu disciplínu!) a po základním kole se dostal do jasného vedení o pět bodů.
Druhé kolo, které bylo zároveň tím finálovým, začalo po obědě od tří hodin. Do tohoto finále postoupila první polovina soutěžících a jsem pyšný na naše jelenáře, neboť do tohoto finále postoupili všichni tři naši borci! Na ty už čekala finálová disciplína, kterou ze soutěžících nemá nikdo rád! Ano, jedná se o naše dva stejně silné jeleny, paralelně táhnoucí na říjiště! Je to sice nepříjemná disciplína, ale myslím, že jim i naši pomalu přicházejí na chuť, neboť si s ní poradili celkem dobře. I když – Honza napnul naše nervy k prasknutí, neboť na nejlepší v této disciplíně ztratil překvapivých sedm bodů. Rázem bylo pořadí na prvním místě srovnáno a musel rozhodovat rozstřel!
Pro rozstřel byla vybrána disciplína „vítězný ryk jelena“ po vyhraném souboji. V případě další shody bodů, byla připravena druhá rozstřelová disciplína „odpočinkové mrmlání“. K té ale nakonec nedošlo. Štěstí se nakonec přiklonilo na naši stranu, a my jsme tak mohli spatřit nového mistra Evropy pro rok 2022, kterým se stal Jan Brtník o pouhý jeden jediný bod! A posuďte sami, ze dvanácti států a třiceti šesti soutěžících se umístit na prvním místě, to není vůbec špatná práce.
Toto vítězství je pro nás nesmírně cenné, a to především ze dvou důvodů. Potřebovali jsme opět ukázat, že patříme mezi evropskou špičku, protože jen tak máte možnost některé záležitosti ovlivnit tím správným směrem, pokud je tedy zájem tím čistým a upřímným. A toho si vážím vždy na každém mistrovství, kde si člověk připadá jako by patřil do velké rodiny jelenářů, kde národnost nehraje vůbec žádnou roli, kde jsou lidé upřímní a nezávidí si. Takových pocitů se mi poslední dobou už moc nedostává.

DSC_1464.JPG

Druhým důvodem je skutečnost, že další ročník bude pro nás výjimečný v tom, že další pořádající zemí je právě Česká republika. Po uspořádání pátého, desátého a patnáctého mistrovství jsme si už před několika lety „zamluvili“ pořadatelství v roce 2023 jakožto jeden z příspěvků k oslavám sto let ČMMJ i sto let časopisu Myslivost. Žijeme momentálně v době, kdy něco takového pořádat není vůbec finančně jednoduché, ale věřím, že to nakonec společnými silami zvládneme a najdeme důstojné prostředí pro pořádání příštího mistrovství. K tomu, aby bylo vzorové a respektované nás kromě jiného zavazuje pozice zakladatelské země mistrovství Evropy ve vábení jelenů a nyní již i země s nejvíce mistrovskými tituly! K pěti titulům Honzy Brtníka totiž musíme přičíst i dva další tituly mistra Evropy (Josef Kapras a Michal Franče). 
Některé momenty v Dortmundu byly silně emotivní a já, byť prakticky jen přihlížející, a tak trochu trenér výpravy, jsem zažil nevýslovný pocit naplnění a štěstí. Rád bych proto ještě jednou z tohoto místa poděkoval našim vábičům za zodpovědný přístup k reprezentaci, Petru Novákovi za objektivní hodnocení, Václavu Svobodovi za odborné postřehy a udržování dobré nálady v týmu, a to nejen slovy, ale také některými činy, Pavle Wenzlové za veškerou dokumentaci a zejména práci s medializací našich úspěchů! Poděkování patří také časopisu Myslivost, který se postaral o zajištění dopravy, dárkových předmětů, stejně tak děkuji za podporu ČMMJ a Klubu vábičů zvěře. Letos jsme měli také možnost předat sponzorský dar všem státům v podobě včelích produktů, konkrétně medu z rodinné včelí farmy Aleny a Jiřího Brejchy z Mostecka, s potisky ME ve vábení jelenů, které pro nás zajistila Tereza Doležalová. Velký dík patří také firmě Banner, která pro nás zajistila jednotné oblečení s nášivkami loga Klubu vábičů a českou vlajkou.
Všem sponzorům moc děkujeme a věříme, že letošní úspěch bude také inspirací i dalším podporovatelům, sponzorům a spolupracovníkům, kteří by se s námi chtěli podílet na organizování a průběhu příštího ročníku Mistrovství Evropy ve vábení jelenů v roce 2023. Kde a v jakém termínu proběhne momentálně intenzivně jednáme, přípravy už běží a včas vše oznámíme na stránkách časopisu Myslivost.

S pozdravem, myslivosti a vábení zdar!
Tomáš TŘESKÝ
předseda Klubu vábičů
 

Zpracování dat...