ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2022

Rok s termovizní předsádkou Night Pearl SEER 50 PLUS

Myslivost 4/2022, str. 74  Martin Brožek
Na konci roku 2020 jsem se domluvil se společností Night Pearl na testování termovizní předsádky SEER 50 PLUS. Výsledky krátkodobého testu jste si mohli přečíst v Myslivosti 4/2021, kde jsem konstatoval, že až na pár akceptovatelných much se jedná o skvělý produkt.
Recenzí však moje testování neskončilo, s Night Pearl jsme se dohodli, že u mě SEER zůstane a později zpracuji, jak se na zařízení koukám v delším časovém horizontu.
SEER 50 byl představený v roce 2018 na německém veletrhu IWA. Návrh a vývoj proběhl na základě poptávky české společnosti Záhoří Trade / Night Pearl, kde byly testovány prototypy a řešeny konstrukční detaily potřebné pro udržení nástřelu zbraně.
Termovizní senzor je francouzský Lynred, displeje jsou japonské, výroba těla, elektroniky a sestavení probíhá v Číně. Přestože můžete v čínských obchodech koupit SEER pod jiným názvem, domů nedostanete totožný produkt.
V čem je se čínský a český SEER liší? Ve výstupní kontrole, seřízení souosého nastavení čočky-senzoru-displeje pomocí military-grade měřícího zařízení, a ověření funkce nástřelem na skutečné zbrani.
V rámci své služební cesty na Moravu jsem se zastavil i na návštěvě v Night Pearl v Bystřici pod Hostýnem. Původním cílem bylo ověření technického stavu mého zapůjčeného SEER a přehrání software předsádky na nejnovější verzi. Nakonec jsem nejen naplnil svá očekávání, ale také jsem se podíval, jak vypadá příprava produktů Night Pearl před prodejem, výrobní prostory s CNC stroji, příprava titanových tlumičů Roedale pro zkušebnu a servisní zázemí Night Pearl a dalších smluvních značek.
S obchodním ředitelem, Jakubem Rudelem, jsem strávil více než dvě hodiny povídáním o termovizním trhu, směrování značky Night Pearl, spolupráci s výrobci, zejména InfiRay, ale také servisní podpoře evropského trhu. Nebudu se o detailech rozepisovat, jelikož by to vydalo nejméně na další článek, vraťme se k předsádce SEER.

IMG_8520.jpg
 
Co je SEER 50 PLUS?
 
Pokud jste nečetli dubnový článek a produkt neznáte, krátce vám ho představím. SEER je termovizní předsádka. Na pušce necháváte nastřelenou denní optiku, SEER máte v batohu nebo jej používáte jako monokulár. Když přijde tma za hranicí schopností optiky, upevníte kleštinovým adaptérem předsádku na puškohled. Připevnění na puškohled je záležitost ani ne deseti vteřin, je bezhlučné a není problém si s ním poradit ani v naprosté tmě.
Puškohledem koukáte na displej předsádky, která přenáší termovizní obraz, míříte křížem své optiky bez změny bodu zásahu. Adaptér je našroubovaný a aretovaný na těle předsádky. Když s předsádkou nelovíte, nemáte na puškohledu nic, co by zbytečně zvyšovalo hmotnost sestavy nebo ji vizuálně hyzdilo.
Kromě mobility a svobody používat vlastní puškohled i v noci, je hlavním benefitem předsádky SEER garance nástřelu. Předsádku jsem používal na třech puškohledech a ani u jednoho jsem nemusel řešit korekci. Ve sto metrech byla změna nástřelu v rozsahu do dvou centimetrů, tedy pro potřeby lovu zcela zanedbatelná hodnota.
Se SEER jsem lovil černou zvěř i „honil“ lišky po poli nejednou přes 150 metrů.
Předsádku jsem si nastavil podle svých potřeb: barevný profil horká-bílá, vytáhl jsem kontrast na maximum a přepnul jsem režim předsádky na monokulár. Změna režimu nemá vliv na nástřel, ale v nastavení monokulár máte k dispozici digitální zoom a obraz v obraze. Sice se změnou režimu skočí ikony ke kraji displeje, ale jelikož jsem používal předsádku především na puškohledu s rozsahem zvětšení 2-12x, viděl jsem na displeji všechny ikony bez problému i v tomto nastavení. U puškohledu s rozsahem 3-12x jsem už krajní ikony v režimu monokuláru neviděl, což ale na střelbu nemělo vliv.
Funkci digitálního zoomu bych ocenil i v základním nastavení, protože SEER je velmi dobrý ve vykreslování zvěře. V případě sporné identifikace v monokuláru, kterých jsem za poslední rok vyzkoušel více než patnáct, jsem vždy přecházel rovnou „na pušku“, identifikaci zvěře jsem dokončil pomocí SEER a případně bez dalšího odkladu lovil.
U předsádky SEER jsem si bez problémů zvykl na ovládání joystickem. Joystick je v pozici na palci levé ruky a rychle se naučíte, že levou rukou podpíráte předpažbí zbraně a palec padne přesně na joystick. Leváci samozřejmě můžou otočit předsádku o 180°, přičemž budou mít ikony vzhůru nohama a zrcadlově ovládání. Toto umístění jsem nedobrovolně používal na jedné své pušce, kde mám nízkou montáž optiky a SEER se mi na puškohled vešel pouze otočený s ovladačem na pravé straně. Pro praváka to nebylo nic moc, ale lovit se dalo bez obtíží bez nutnosti korekce.
Za poslední rok jsem poznal SEER ze všech možných úhlů: klady zastiňují zápory.
Mezi zápory bych jmenoval nutnost zapnout režim hotspotu pro povolení nahrávání a výdrž baterií. U focení mě to příliš neomezovalo, protože si myslím, že na lovu to není kritická funkce, ale výdrž baterií mě nachytala nejednou – na běžnou pěti až šestihodinovou vycházku potřebujete alespoň dvě sady baterií CR123, což bohužel naráží na moji nedůslednost. Často jsem stihl nabít sotva jeden pár baterek a opakovaně se mi SEER vypnul „v nejlepším“. Toto Night Pearl vyřešili možností napájení z power banky, nicméně toho jsem nevyužil. Od konce roku 2021 je k dispozici bateriový extender, který výdrž prodlouží – ten mám již objednaný.

PA133679-1.jpg
 
Jak dopadl SEER, který dvakrát spadl na zem?
 
V Night Pearl jsem předsádku nechal zkontrolovat. Požadavek nebyl bezdůvodný – po dobu testů mi předsádka nechtěně dvakrát spadla z posedu. Nehody jsem v servisu přiznal, ale servisní technik byl zcela klidný. Podle jeho slov, pokud nedošlo k viditelnému mechanickému poškození, předsádka normálně vidí a trefuji, pak bude vše v pořádku.
Během několika minut byl můj SEER připojený na kalibračním zařízení a ovládací software ukázal odchylku 0.5 MOA, tedy stále v nástřelové toleranci. Bavíme se konkrétně o odchylce asi 1,5 centrimetrů ve sto metrech, což je hodnota, u které se pohybuji od začátku. Rozhodně se mi ulevilo, že je předsádka po dvou pádech v pořádku. Na mém SEERu jsme přehráli software a mohl jsem vyrazit zpět domů.

IMG_0638.jpg
 
Jaký je tedy SEER 50 PLUS po roce?
 
Pohodlný na užívání, spolehlivý při střelbě. Za poslední rok v portfoliu SEER přibyly ještě modely s 35mm čočkou a model, který jsem testoval, zatím došel na konec svého životního cyklu. Náhrada je SEER 50 PLUS II, který přináší drobné úpravy elektroniky a inovovaný Lynred senzor 384x288 s tepelnou citlivostí pod 35 mK.
Zůstává ověřená konstrukce, systém garance nástřelu, předprodejní seřízení i ověření na pušce ještě před odesláním zákazníkovi.
SEER má co nabídnout; denní lov s přechodem do nočního je pro mě díky němu pohodlný a bezstarostný.
 
Ing. Martin BROŽEK
autor projektu JduLovit.cz
článek je ze série nezávislých testů #jdulovittestuje
najdete nás na YouTube a sociálních sítích
 

Zpracování dat...