ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Leden / 2022

Co přináší edice Waldjagd a Feldjagd do rodiny Mauser M18?

Myslivost 1/2022, str. 64  Martin Brožek
Mauser M18. Zbraň, kterou si nechcete pořídit z důvodu „prázdného místa u srdce, kterou zaplní jen M18“, ale z těch racionálních důvodů, když potřebujete užitnou, odolnou a spolehlivou zbraň pro každodenní práci.
Konstrukční kancelář Ferdinand Porsche začala v roce 1931 vyvíjet „Auto für Jedermann“ (auto pro každého), později se název upravil na „der Volkswagen“ (lidové vozidlo). Vzniklo několik prototypů, než se myšlenka malého vozidla každodenní potřeby rozvinula a vznikl VW Brouk. Hlavní myšlenkou vozu VW Brouk byla užitnost, dostatečný výkon, snadná údržba a samozřejmě cena. V „Brouku“ každá páčka a tlačítko slouží svému účelu, nic není navíc, všechno je podřízené užitnosti.
A přesně tuto myšlenku si nese kulovnice Mauser M18. Zbraň, kterou si nechcete pořídit z důvodu „prázdného místa u srdce, kterou zaplní jen M18“, ale z těch racionálních důvodů, když potřebujete užitnou, odolnou a spolehlivou zbraň pro každodenní práci.
 
Mauser M18 je na trhu už od roku 2018, kompletní recenzi z pera Martina Helebranta jste si mohli přečíst v Myslivosti 11/2018, výstup z testů s Mattem Emmonsem v Myslivosti 08/2021.
Mauser v roce 2020 řadu M18 doplnil o dva nové modely: ke kulovnici Mauser M18 Standard přibyly M18 Feldjagd a M18 Waldjagd.
Využil jsem možnosti, která se mi nabídla a strávil se všemi třemi zbraněmi jedno střelecké odpoledne. S ohledem na prostředí střelnice, jsem se zaměřil především na ovládání a střelbu. Situaci mi zjednodušila skutečnost, že všechny tři modely z rodiny M18 mají stejný závěr, spoušťový mechanismus a liší se jen v barvě, lícnici, délce a provedení hlavně. Testovací scénář byl založen na střelbě na 100 a 200 metrů, pro obě vzdálenosti jsem střílel bez a s nasazeným tlumičem.
V závěru dne jsem vyzkoušel, jak si kulovnice poradí se střelbou na 300 metrů, ale už mimo nastavené hodnotící parametry.

PA153855-1.jpg
 
Mauser M18 má odsuvný válcový závěr s třemi uzamykacími ozuby. Pracovní úhel otevření závěru je 60o, což je nejen pohodlnější z hlediska střelce, ale současně úhel pomáhá předcházet kolizi s optickým zaměřovačem.

PA153904-1.jpg

Všechny tři modely mají polymerovou pažbu, připojení lůžka závěru s hlavní do pažby na kovové montážní body, jednokrokou spoušť s nastavitelným odporem 10 až 15 N, třípolohovou pojistku na pravé straně s polohou odjištěno zatlačením vpřed a za studena kované hlavně, volitelně z výroby opatřené závitem.
Posledním společným bodem celé řady je možnost beznástrojově sejmout botku pažby a do prostoru pažby uložit drobnosti – třeba baterie, čištění, drobné nářadí apod.
Jednotlivé modely M18 se liší svým zaměřením:

M18-Standard-1.jpg
Mauser M18 Standard je univerzální pracovní kulovnice s hlavní 56 cm v průměru 17 mm, volitelně opatřenou závitem.

M18-Waldjagd.jpg
Mauser M18 Waldjagd je pracovní kulovnice připravená pro práci v lese, osazená hlavní 51 cm průměru 19 mm a možností instalace pevných mířidel.

mauser_18_feldjagd_1.jpg
Mauser M18 Feldjagd je pracovní kulovnice, se kterou bude snadnější střílet na delší vzdálenost, vybavená nastavitelnou lícnicí a kanelovanou hlavní 56 cm v průměru 19 mm.

PA153853-1.jpg
 
Všechny tři zbraně v ráži 308 Win. jsem, jak jsem uvedl výše, testoval při střelbě na 100 a 200 metrů, bez a s nasazeným tlumičem. Pro zachování objektivního porovnání byly na zbraních stejné optické zaměřovače Zeiss Conquest V6 2,5-15x56, tlumič byl totožný Hausken JD184 XTRM a střelivo GECO PLUS 11 g. U zbraní jsem změřil rozdíl úsťových rychlostí a vyhodnotil rozptyl zásahů v terči.
Když jsme testování společně s Kozap připravovali, řešili jsme právě volbu tlumiče. Zde nakonec převážil můj názor a směřovali jsme test tak, abychom ověřili uživatelské funkce v sestavě, která bude co nejpohodlnější pro myslivce. Zvolil jsem tedy pro test tlumič s menším útlumem, nicméně s menším dopadem na celkovou výslednou délku zbraně s nasazeným tlumičem.
Než přejdu ke svým poznámkám o Mauser M18, na chvíli k tlumičům odbočím. Aktuální nabídka trhu je široká a nejvíce vnímám snahu prodejců předhánět se především v celkovém útlumu. Často se výměnou za skvělý útlum vzdáváme pohodlí a dobrovolně si prodloužíme zbraň i o 20 centimetrů. Z těchto důvodů jsme po dohodě s Kozap zvolili pro test tlumič Hausken JD184 XTRM, který bez problémů zvládne utlumit supersonické střelivo na takovou úroveň, že nepotřebujete sluchátka a současně zbraň prodlouží jen o 10 centimetrů. Proto říkám, že jsme vybrali sestavu, která bude odpovídat potřebám běžného myslivce: pracovní kulovnice, sklo z kategorie střední třídy, cenově dostupné střelivo a tlumič, u kterého nebudete potřebovat vyvrtat speciální otvor ve stropu kazatelny.

PA153912-1.jpg
           
UŽIVATELSKÝ TEST
 
Mauser M18 Standard – u této kulovnice se zastavím jen krátce, model je už dlouho známý a vyšlo o něm několik recenzí, včetně již zmíněné od Martina Helebranta.
Jak jsem řekl, jedná se o naprostý univerzál. Pokud nemáte specifické požadavky, Mauser M18 Standard si můžete vzít bez přemýšlení.
Polymerová pažba v olejově šedém odstínu se nijak nekroutila, hlaveň seděla v ose pažby.
Testovací nástřel tří ran na sto metrů byl 2,7 cm, tedy lehce přes 0,9 úhlové minuty MOA. Nástřel na 200 metrů jsme změřili vlas pod 5,9 cm, což opět odpovídá hodnotě mírně pod 1 MOA.
Střelba s tlumičem do rozptylu výrazně nezasáhla, zbraň se však s tlumičem stala mnohem příjemnější pokud se jedná o zpětný ráz. S tlumičem, ale ani bez něj, zbraň neodskakovala při střelbě do strany, dá se tedy říct, že materiál pažby, její délka, úchopy a tvar mi pomohl k správnému založení zbraně do ramene, zalícení a kontrole po výstřelu. Pažba typu „american“ ale má svá úskalí – při použití vyšší montáže nebo digitálních zaměřovačů nebudete bez doplňkové lícnice vracet hlavu do stejné polohy a zvětšujete si, vlivem drobných rozdílů zalícení, rozptyl.

PA153886-1.jpg
 
Mauser M18 Feldjagd je zbraň je vybavená kanelovanou hlavní 56 cm a světle hnědou polymerovou pažbou s výškově nastavitelnou lícnicí. Především lícnice předurčuje zbraň pro lepší vypracování rány a přípravu střelby na delší vzdálenost. Pohodlí zvýšené lícnice vede k lepšímu uvolnění střelce, jednotné poloze hlavy a celkové zlepšení ergonomie. Navíc je možné lícnici uvolnit a utáhnout jen rukou, povolením upevňovacího šroubu a nastavením do správné výšky za optický, případně digitální zaměřovač.
Příprava rány bez hledání polohy hlavy se skutečně vrátila v změřeném soustřelu. Na terčích ve sto metrech jsem střílel z tříranných položek v rozptylu 2 cm, ve dvou stech metrech lehce přes 4,1 cm. Oba výsledky ukazují na asi 0,7 úhlové minuty MOA. Při použití loveckého střeliva s průměrným balistický koeficientem střely a v pracovní kulovnici to je vynikající výsledek.
Zbrani by určitě pro zlepšení rozptylu pomohlo nastavení spouště na nižší odpor. Výsledku jsme dosáhli i přes odpor spouště 15 N, což je vhodné pro lovecké účely, ale už ne tolik pro terčovou střelbu.
Nasazením tlumiče jsme opět získali klidnější zbraň, ale zásadní vliv na přesnost to nemělo. Prodloužení zbraně o tlumič ale pozitivně ovlivnilo můj střelecký komfort.
Z Feldjagd jsem si, čistě ze zájmu, střelil i na tři sta metrů. Neměl jsem velká očekávání kvůli lovecké optice. Záměrný kříž perfektně přizpůsobený i do horších světelných podmínek totiž zakrýval podstatnou část terče. Výsledkem byl, i přes jiné zaměření optiky, rozptyl 8 cm, tedy asi 0,9 úhlové minuty MOA. Dosažený soustřel hovoří nejen o schopnosti zbraně trefovat, ale především o dobré konzistenci rychlostí použitého střeliva.

Mauser-M18-Waldjagd-1.jpg
 
Mauser M18 Waldjagd je zbraň určená do stísněných podmínek. Tím můžete chápat nejen lov z posedu, ale také potřeby práce v leči apod. Zbraň má hlaveň dlouhou 51 cm, průměr 19 mm a polymerovou pažbu typu „american“ ve světle zeleném odstínu.
Na zbraň je možné doplnit pevná mířidla, čemuž také odpovídá výška nastavení lícnice pažby. To je opět kámen úrazu při použití s puškohledy a digitálními zaměřovači, které jsou oproti pevným mířidlům výrazně výše.
Zvolený polymer pro výrobu pažby je stejný jako v případě druhých dvou variant Standard a Feldjagd.
Očekával bych, že kvůli kratší hlavni bude výsledný nástřel nejhorší, ale není tomu tak. Při střelbě jsem si také potvrdil, že zkrácení hlavně o pár centimetrů nemá v podmínkách střelby do 300 metrů nijak zásadní vliv – nejen z hlediska úsťových rychlostí, ale také v akustickém či světelném efektu, nebo množství nespáleného střelného prachu. Rozdíl pěti centimetrů standardní délky hlavně vůči zkrácené délce se prakticky nijak neprojevil.
Úsťové rychlosti u Waldjagd byly v průměru 750 m/s, tedy jen o 10 metrů za vteřinu pomalejší než u Standard a Feldjagd. Soustřely byly porovnatelné s Mauser M18 Standard, tedy průměrně pod hranicí 0,9 úhlové minuty, s i bez použití tlumiče.
 
Co říct závěrem? Mauser M18 je dobrá modelová řada pracovních kulovnic. Určitě se u nich člověku nerozbuší srdce, ale můžete se na ně spolehnout při každodenní práci. Také vás nebude trápit nějaká ta drobná ranka získaná neopatrnou manipulací na kazatelně, při převozu nebo v leči.
Pažby jsou z překvapivě tuhého polymeru, mají pěknou strukturu a vkusně zvolené barvy. Pohodlí uživatele je umocněno vloženým gumovým povrchem na úchopových plochách.
Závěry na všech třech zbraních chodily relativně hladce, i když s nerovnoměrným odporem – optimalizace výroby nemusela zajít tak daleko, závěry by zasloužily strojně vyleštit, aby byl jejich chod plynulý. Na druhou stranu, je třeba zmínit, že závěrové vůle byly minimální, podávání nábojů ze zásobníku i vytahování vystřelených nábojů fungovalo bez problémů.
Všechny tři modely ve vybrané sestavě M18 + Zeiss Conquest + Hausken JD184 XTRM + GECO PLUS tedy perfektně naplnily očekávání výrobcem garantovaného rozptylu pod 1 MOA. Na tom se, bez debaty, podepsalo i použité střelivo GECO PLUS, jehož naměřené hodnoty rychlostí kolísaly pod 10 m/s. Takový výsledek mě překvapil, protože jsem se setkal už s výrazně dražšími továrními náboji, kde byl rozptyl rychlostí i více než dvojnásobný.
Moje sympatie získaly všechny tři modely, přesto byl mým favoritem M18 Waldjagd. Ukazuje se, že při použití tlumičů je každý centimetr znát, proto raději volím sestavu, která mi přinese co nejvíc pohodlí – krátkou zbraň a krátký tlumič.
 
Děkuji společnosti Kozap Uherský Brod za zapůjčení zbraní, optiky, tlumičů, střeliva a asistenci při vzniku tohoto uživatelského testu.
 
Ing. Martin BROŽEK
autor projektu JduLovit.cz
Článek je ze série nezávislých testů #jdulovittestuje
Najdete nás na sociálních sítích: @jdulovit

Zpracování dat...