ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Leden / 2022

Nová kulovnice CZ 600

Myslivost 1/2022, str. 56  Martin Helebrant
Nová kulovnice CZ 600 je opravdu velmi novou zbraní a po technické stránce stojí na zcela nových konstrukcích a je podle mě hodně pokročilá a jde s dobou.
Hlavním rysem je modularita nové zbraně, která začíná již u samotného závěru. Konstruktérům nové zbraně se podařilo spojit weatherbyho závěr s uzamykáním šesti ozuby ve třech řadách s řízeným nabíjením (controled feeed) a s vyhazovačem neseným v hlavě závěru v podobě odpruženého pístku, který ale prázdnou nábojnici vyhazuje až v okamžiku, kdy závěr dorazí do zadní polohy. Tím se podařilo dosáhnout obslužného komfortu klasického mauserova závěru, včetně umožnění zcela tichého vyjmutí nábojnice vytažené z komory, s odolností příčně odpruženého vytahovače a vytahovače neseného na čele závěru remingtonova závěru.
Hlava závěru je na těle vyměnitelná, což usnadňuje v rozsahu jedné stavební délky závěru snadné přerážování. Vyhazovač přitom slouží také jako západka, umožňující oddělení hlavy závěru od těla.

obr-1.jpg

Celý trik skloubení výhod řízeného nabíjení s remingtonovým typem vyhazovače je v uložení vyhazovače v hlavě závěru a v jeho opačném odpružení. U remingtonu vyhazuje nábojnici síla stlačené pružiny, u závěru CZ 600 střelec tím, jak pohybuje závěrem vzad, jako u mauseru a pružinka slouží naopak k vtažení vyhazovače dovnitř hlavy závěru.
Pístek se vysune až po kontaktu s čepem vedení závěru na konci dráhy závěru vzad.
Tělo závěru má průměr mírně přesahující průměr uzamykacích ozubů, což přispívá k hladkému a jistému vedení závěru při manipulaci. 
Závěr a celý systém se nabízí ve třech rozměrových variantách: I (mini) pro ráže 223 Remington a 7,62x39 (v USA také 224 Valkyrie); II (medium) v rážích 308 Winchester, 6 Creedmoor, 6,5 Creedmoor a 6 PRC; III (long) v rážích 30-06 Springfield, 8x57 IS a 300 Winchester Magnum. 
Z uvedeného tedy vyplývá, že nová CZ 600 nahradí v nabídce České zbrojovky jak kulovnice v ráži plného puškového výkonu CZ 557, tak i lehké kulovničky CZ 527. V nabídce zatím chybí těžké tropické ráže, které by si ale vyžádaly další samostatnou délku závěru.
Závěr CZ 600 sice vychází z weatherbyho, ale podle mého názoru tvoří v rodině válcových odsuvných závěrů zcela novou skupinu, která by si zasloužila (a podle mě se po nějaké době skutečně dočká) i vlastního názvu. Kdybych si mohl vybrat, pak navrhuji buď „český závěr“ nebo „zbrojovácký závěr“ (v angličtině „Czech bolt“, resp. „Zbrojovka bolt“).
O novosti konstrukce vyhazovače a celého závěru svědčí fakt, že řešení chrání český patent č. 308 781 udělený 31. 3. 2021. Původcem patentovaného řešení je Bc. Martin Mihola.

obr-2.jpg
 
Na závěr navazuje hlaveň. Ta je u CZ 600 řešená jako uživatelsky výměnná. Historicky první kulovnicí s výměnnými hlavněmi v portfoliu České zbrojovky byla malorážka CZ 455, ale technické řešení použité malorážky nemůže v žádném případě vyhovět řešení potřebnému v ráži plného výkonu.
Především – závěr CZ 600 uzamyká do hlavně, tedy největší silové působení se odehrává mezi hlavňovou stopkou a hlavou závěru s uzamykacími ozuby.
Hlaveň je v pouzdře závěru uložena na válcové, přesně broušené ploše s polohovacím výstupkem a ploškou. Pouzdro závěru je podélně rozříznuté do kleštiny svírané třemi šrouby, dutina má potřebné indexační prvky. Česká zbrojovka uvádí doporučený dotahovací krouticí moment 5 Nm, shodně jak pro uložení hlavně v pouzdře závěru, tak pro dotažení šroubů upevňujících systém v pažbě.
Dá se tedy říci, že výměna hlavní je řešena standardním způsobem, který sice není úplně „bleskový“, ale v případě potřeby se dá zvládnout i na poslední chvíli před lovem, nad dekou v kufru auta.
Hlavně se nabízejí ve třech profilech – lehká lovecká hlaveň, nabízená pod názvem American, polotěžká hlaveň (angl. semi-heavy) a těžká hlaveň pod názvem Varmint.

obr-3.jpg
 
Zbrusu nový je také spoušťový mechanismus kulovnice CZ 600, který má odpor stavitelný ve čtyřech stupních. Odpor je závislý na odporu pružiny, která tlačí spoušťový jazýček do záběru se spoušťovou pákou. Pružina se opírá o otočnou vačku, která má čtyři možné polohy, působící čtyři různě velká stlačení pružiny a tedy čtyři různé možné odpory spouště. Postupným otáčením vačky tedy může uživatel kdykoliv volit odpor odpovídající jeho potřebám.
Výhodou řešení je, že odpor se seřizuje opakovatelně, vždy na stejnou úroveň. Možnost stupňované regulace odporu spouště poprvé nabídla kulovnice Sauer 404 před asi 5 či 6 lety a jak je vidět, tak se tato možnost ujala. Také řešení regulace odporu je chráněno patentem, tentokrát je původcem Jaroslav Malina a patent č. 308 651 byl udělen 17. 12. 2020 a zveřejněn 27. 1. 2021.
 
Dlouhou dobu se vede spor, zda je lepší zásobník nebo nábojová schránka. Oba tábory mají své příznivce a většina světových výrobců dnes svoje zbraně nabízí v obou verzích. CZ 600 není v tomto směru výjimkou, ale unikátně pojatou.
Dvojřadý zásobník se uvolňuje záchytem před přední hranou zásobníkové šachty. Pokud ale záchyt místa zatlačení dovnitř pažby posunete směrem dopředu, k ústí hlavně, objeví se pod tlačítkem bílý „měsíček“, funkce záchytu zásobníku je zrušena a zásobník se chová jako nábojová schránka, která se dá pohodlně plnit shora z prostoru mezi můstky závěru.
Podobně jako v případě závěru – tohle je řešení na hranici geniality – prosté, a přitom vysoce funkční. Zásobník neztratíte, ale kdykoliv potřebujete, můžete ho ze zbraně vyjmout.
 
Další novinkou je pojistka. Ta má u verzí ALFA, LUX a ERGO podobu šikmého svislého kolíku procházejícího středem krku pažby. Odjišťuje se zatlačením tlačítka pojistky směrem dolů, zajišťuje se vytlačením spodního konce pojistky směrem nahoru. Spodní konec pojistky přitom vychází do prostoru mezi zadní úponou lučíku spouště a čela krku pažby.
Pojistka je tichá, s jistým chodem a má přiměřený odpor. U modelu TRAIL, který má teleskopickou pažbu, je tlačítko na krku pažby (pokud se u teleskopické pažby dá o krku mluvit) vyhrazené k ovládání zasouvání pažby, pojistka se tedy přesunula na boky pouzdra závěru a má podobu i umístění velmi blízké pojistce na útočné pušce Bren II.  Jen prosté křidélko, které má dvě polohy.
 
CZ 600 se vyrábí v pěti provedeních, ALPHA, LUX, ERGO, RANGE a TRAIL. Z nich první tři jsou primárně lovecká provedení, RANGE je na pomezí sportovní dálkové kulové střelby (její obliba roste) a lovecké kulovnice. TRAIL je zbraní která nezapadá do žádné „škatulky“ – svým vzhledem vychází vstříc příznivcům „taktické“ střelby, pro skutečné vojenské použití by ji asi válcový odsuvný závěr diskvalifikoval. Ale určitě je to zbraň zajímavá.
Asi nejjednodušší a nejrychlejší přehled o všech dosavadních variantách CZ 600 a nám poskytne připojená tabulka.
 
Pokud se zamyslím nad současným výběrem dostupných ráží, pak je vcelku zjevné, že je … takový americký. Ale ono je to logické, protože trh USA sám osobě činí více než polovinu prodeje České zbrojovky. Ale i tahle „amerikánská nabídka“ mi umožní lovit kdekoliv v Evropě, cokoliv se naskytne, od srnčího po losa či medvěda. Modulárnost konceptu mi umožní vybrat si vždycky tu správnou ráži.
Většinu ráží nabízí ve svém sortimentu i domácí výrobce střeliva Sellier & Bellot, výjimku tvoří náboje 6 Creedmoor a 6,5 PRC. Ale i tyto náboje se do České republiky dovážení a dají se bez výraznějších problémů sehnat.
 
CZ 600 z pohledu uživatele
 
Pojďme se teď podívat na nové CZ 600 z pohledu uživatele. Asi nejsilnější skupinou uživatelů budou myslivci, kteří mají na výběr hned ze tří verzí.

CZ_600_ALPHA_3D_P-1.jpg
 
Nejširší nabídku ráží a profilů hlavní v současné době nabízí provedení ALPHA s plastovou pažbou. Doby, kdy vás s plastovou pažbou někdo poslal z lovu domů, jsou již dávno pryč, myslím, že plastové pažby mají dnes v myslivecké praxi své pevné místo a už od dob třeba takové CZ557 Night Sky Edition to vůbec nemusí být jen místo pracovní, odolné pušky.
ALPHA ale svým pojetím je v zásadě pracovní puška, její americká pažba je zcela přímá s jednoduchými, obyčejnými kotevními body pro poutka nosného popruhu. Ale sedí dobře v rameni a pokud budu chtít, plastová pažba pojme i těžkou, varmintovou hlaveň. Tady je výhodou, že pokud se budu držet v jedné rodině nábojů se stejný profilem dna nábojnice, mohu jen dokupovat hlavně. Výroba je podle vyjádření natolik přesná, že není nutné ke každé hlavni kupovat i hlavu závěru, výrobní tolerance umožňují udržet správnou uzamykací vůli i při používání jedné hlavy s více hlavněmi.
Úchopové plochy kryje měkký plast, oceňuji úchopovou plošku i na spodku hlaviště hned před botkou. Při střelbě na velké vzdálenosti, s opřenou zbraní a výškovým dorovnáním zamíření levou rukou je jako když ji najdete.
Předpažbí má přitom dostatečnou plochu, aby zbraň mohla jistě a bez kácení spočinout třeba na předním ráhnu posedu.

CZ_600_LUX_3D_P-1.jpg
 
LUX je dnes už tradiční označení pro klasické provedení lovecké kulovnice v dřevěné ořechové pažbě. LUX má bavorskou pažbu s lícnicí s „kapřím“ nebo „kančím“ hřbetem a úchopové plochy kryje velice elegantní kryje šupinová rybina.
Systém je v pažbě usazen na kovové prvky. Zadní, bránící u výkonnějších ráží rozbíjení dřeva zpětnorázovými silami, má podobu ztužidla dotahovaného tradičně trnovým klíčem.
Eleganci pažby ve střední části zbraně podtrhuje dřevěná kulička na rukojeti závěru.
LUX má jako jediné provedení z rodiny čtyř „klasicky“ pažbených zbraní tradiční otevřená mířidla, jejichž záměrný obrazec je zvýrazněný dvěma světlovodnými vlákny. Samotné hledí je rámečkové, takže jen minimálně zakrývá cíl. Nad muškou je klecové chránítko, které chrání mušku před poškozením a současně umožňuje správnou funkci světlovodného vlákna. Hledí i muška jsou obdoba řešení osvědčeného u CZ 557.
Předpažbí je hodně štíhlé, tudíž i trochu měkké, boky předpažbí nesou stejnou šupinovou rybinu jako hlaviště. Předení část předpažbí je stažená do malého náznaku „tulipánu“ z kontrastního materiálu, staženého vepředu až do širokého V s hrankou na spodní straně. Poutka jsou klasická.
LUX jako celek tedy svým vyzněním potěší každého příznivce klasické evropské lovecké kulovnice. Hlaviště pažby sedí dobře v rameni, na předpažbí bych rád viděl trochu víc dřeva, aby zbraň seděla lépe na opoře a nekácela se a aby bylo tužší.

CZ_600_Ergo_3D_P-1.jpg
 
ERGO je moderní plastová pažba typu thumb hole (i když jazykoví puristé by mohli tvrdit, že se jedná o pažbu rámečkovou, ale myslím, že věc není hodna sporu), umožňující prostrčení palce ruky pažbou. V porovnání s LUXEM a s ALPHOU je linie čela pistolové rukojeti podstatně kolmější na osu hlavně. Základ pažby je polymeru zesíleného skelným vláknem, úchopové plochy jsou pokryty vložkami z měkkého plastu.
ERGO je poměrně odlehčená zbraň, pojme snadno i těžkou hlaveň, ale osobně si myslím, že jeho pažba vyhoví především při střelbě vstoje, při dynamickém způsobu, ať už je to naháňka nebo šoulačka.
ERGO je nejlehčí z loveckých provedení. Jeho pažba má americkou geometrii a vyhovuje hlavně pro „hozené“ rány, pro pudovou střelbu.

CZ_600_RANGE_3D_P.jpg
 
Na lovecké verze ALPHA, LUX a ERGO navazuje polosportovní RANGE, určený pro střelbu na velké vzdálenosti. Pažba je z laminovaného dřeva, robustní, hlaveň je těžká. Lícnice je stavitelná, na spodku hlaviště pažby je krátký proužek lišty Mil Std 1913, určený pro instalaci „bodce“ – zadní nožky.
Pouzdro závěru je ocelové, tuhé.
Sklon pistolové rukojeti je blízký sklonu, jaký má ERGO. Pokud pro všechna lovecká provedení garantuje Česká zbrojovka Uherský Brod rozptyl tříraných nástřelek 1 úhlové minuty (s kvalitním střelivem), tj. 29,64 mm na 100 metrech, pak v případě RANGE je zaručený rozptyl pouhé ¾ úhlové minuty, tj. 22,23 mm. Asi nemá smysl si tady hrát s desetinami milimetru, natož pak se setinami. Faktem je, že na oficiální prezentaci nové zbraně pro tisk na olomoucké Lazecké střelnici nebylo výjimkou, že na 100 metrů dokázali střelci (i ti z řad novinářů) opakovaně z CZ 600 RANGE v ráži 308 Winchester se střelivem RWS Target Elite Plus s celoplášťovou střelou 10,9 g vytvářet pětiranné „kytičky“ vzájemně se dotýkajících zásahů. Střílelo se vleže s dvojnožkou. Pokud mám informace od kolegů z Německa a Itálie, i tam Range potvrzuje vynikající přesnost.
RANGE je osazená rychlonasazovacími poutky a dvěma kolíky na upevnění dvojnožky typu Harris.
Zkoušel jsem RANGE při různých nastaveních odporu spouště, vždy se mi podařilo dosáhnout deklarovanou přesnost a osobně bych řekl, že nejvíc mi vyhovoval třetí stupeň odporu spouště. Ale to už je vysoce subjektivní hodnocení.
RANGE je obecně spíš sportovní zbraň, ale umím si představit i její lovecké použití, například v otevřených, polních honitbách.

CZ_600_Trail_3D_P-1.jpg
 
Zcela nakonec jsem si nechal TRAIL. Je to zbraň, kterou je těžké zařadit do nějaké kategorie. S výjimkou odstřelovačských speciálů dnešní armáda prakticky nepoužívá opakovací kulovnice, TRAIL ale svou koncepcí určitou náchylnost k vojenskému stylu nemůže popřít.
Začíná to tím že systém je usazen v šasi z plastu vyztuženého skelným vláknem. Namísto hlaviště je teleskopická ramenní opěrka, namísto předpažbí je dutá osmihranná trubka. Na pouzdře závěru i na předpažbí je jedna dlouhá instalační lišta MilStd 1913. Pistolová rukojeť je připojená přes rozhraní slučitelné s útočnými puškami AR-15 (M16 / M4), hřbet pistolové rukojeti je slučitelný s pistolí CZ P-09. Na předpažbí jsou otvory M-LOK, umožňující instalaci dalších instalačních lišt a dalšího příslušenství.
U TRAILu si výrobce troufá méně než u loveckých zbraní a garantuje přesnost „jenom“ 2 úhlové minuty, tedy asi 59 mm na 100 metrů. Na druhou stranu – zbraň se při setkání projevila jako extrémně pohotová – ramenní opěrku vysunete prostým tahem, má minimální zpětný ráz a při výstřelu nikam neutíká.
Pojistka je inspirovaná útočnou puškou Bren 2, zásobník je (podle ráže) buď standardní vojenský STANAG pro M16 / M4 nebo pro Bren 2 (v ráži 7,62x39). Záchyt zásobníku a jeho výměna probíhá také v duchu M16. Pokud máte zkušenost s tímto typem zbraně, je přechod na CZ600 věcí okamžiku.
Na rozdíl od všech ostatních provedení CZ 600 má TRAIL spoušť s dvojitým odporem, opět regulovatelnou ve čtyřech opakovatelných úrovních.
TRAIL se nabízí zatím pouze v rážích středního balistického výkonu, tj. 223 Rem. a 7,62x39, pouzdro závěru je z hliníkové slitiny a výsledkem je nejlehčí člen rodiny CZ 600.
TRAIL je zbraň, kterou bych si vzal na expedici někam do hor, kde hraje roli každý gram hmotnosti zbraně a každý centimetr krychlový v expedičním zavazadle. Na honu by se asi na vás tvářili hodně zvláštně, ale na druhou stranu, v ráži 7,62x39 je to v mých očích i velice zajímavý kandidát na zbraň pro přežití.
Podle zkušenosti z prezentace v Olomouci, i s jednoduchým kolimátorem by TRAIL měl umět opatřit vám dost potravy na to, abyste spolehlivě dorazili zpátky na základnu.  
 
Nové mimořádné vlastnosti
 
Pojďme tedy shrnout všechno, co je výše uvedené. Česká zbrojovka Uherský Brod kulovnicí CZ 600 zjevně vstoupila do nové etapy své výroby loveckých zbraní a rozloučila se (?) s mauserovým závěrem. Z webu CZ zmizela nabídka jakékoliv jiné lovecké kulovnice s výjimkou řady 600. Když jsem se zeptal přímo, zda výroba CZ527 definitivně skončila, dostal jsem odpověď: Nikdy neříkej nikdy, ale asi ano. Výroba se jistě dá obnovit, ale to by musela vzniknout opravdu velmi silná poptávka. 
Pokud se budu na věc dívat očima myslivce, pak mám dnes výběr, jaký jsem až dosud neměl. Nabízí se mi modulární zbraň, moderní, s několika opravdu mimořádnými vlastnostmi:
- je tu závěr, který má díky vedení velkou válcovou plochou všechny předpoklady pro hladký chod typický pro weatherbyho a remingtona. Přitom ale umožňuje zcela tiché vybití či vyjmutí nábojnice, jako to umožňoval mauser. Současně umožňuje snadno vyměnit hlavu závěru, a tedy snadné přerážování zbraně. Zbrojovácký závěr je úplná novinka a bere si ze svých kořenů to nejlepší, aniž by dělal někde nějaký kompromis.
- v jedné a té samé zbrani, bez jakýchkoliv dalších dílů, spojuje CZ600 jak zásobníkovou verzi, tak verzi schránkovou. Změna je možná kdykoliv, pouhým posunutím tlačítka záchytu zásobníku. Všechny CZ600 s výjimkou verze TRAIL mi umožňují snadné a pohodlné doplnění zásobníku, aniž bych jej musel vyjmout ze zbraně.
- mohu opakovaně a přesně měnit odpor spouště. Spoušť na zbraních, které jsem měl možnost si vyzkoušet, byla čistá, s jasným bodem odpálení. Spouště na všech verzích s výjimkou TRAILu jsou s jednoduchým odporem, subjektivně bych dal přednost trochu tvrdší spoušti s dvojitým odporem i na lovecké zbrani. Ale jsem si vědom, že tahle preference již dávno není většinová. Modulárnost CZ600 mi dává naději, že až se výroba usadí a nasytí se první poptávka, bude možné si u odborného puškaře nechat naroubovat dvojitý odpor spouště i na lovecké verze.
- všechny CZ 600 které jsem měl možnost si vyzkoušet, byly velmi přesné, ovládání závěru je díky malému úhlu otevírání závěru velmi rychlé.
- rozborka je pohodlná a jednouchá, uvedení zbraně do zjevně bezpečného stavu (tj. bez nábojů, bez zásobníku a bez závěru) je velmi snadné i v silných zimních rukavicích.
- nová, tichá, snadno ovladatelná manuální pojistka, symetrická jak pro praváka, tak pro leváka. Je pravda, že její ovládání je trochu nezvyklé, ale je snadné a jisté. Přechod bude snadný, ačkoliv ovládání je zcela odlišné od všeho, co až dosud v pojistkách pamatuji. Výhodou je, že nehrozí zmatení, jako když přecházíte na zbraň, se stejným způsobem ovládáním pojistky ale s opačným smyslem (např. ZKK 600 se odjišťuje směrem dozadu, CZ 550 směrem dopředu).
- zbraň má otevírací tlačítko závěru, které mi umožňuje otevřít závěr a vybít zbraň, aniž bych ji musel odjišťovat.
- k tomu mám možnost snadno si zbraň přerážovat či rozebrat na transport. Tohle už dnes není vlastnost mimořádná, ale určitě je hodně vítaná. CZ600 je první vysoce modulární kulovnice z Uherského Brodu, která v budoucnu umožní ekonomickou výrobu rozsáhlého počtu různých variant a jsem si jistý, že bude brzy i ozdobou zbrojováckého konfigurátoru, kde si budete moci seskládat kulovnici „přesně na míru“.

DSC_3724CZ.jpg
 
Je něco, co bych CZ600 vyčítal?
 
Očekával jsem od nové kulovnice decocking – vypouštěč bicího mechanismu. Ale jeho absence mi příliš nevadí, zbraň má otevírací tlačítko a jsem tedy schopen dosáhnout stejné míry pasivní bezpečnosti.
Verzi ALPHA a ERGO vyčítám, že (aspoň v době, kdy píšu tenhle článek) nejsou k dispozici podložky pod botku pažby, které by mi umožnily regulovat snadno délku pažby.
Je mi líto, že pažba LUXu nepojme aspoň polotěžkou hlaveň.
Předpažbí verzí LUX, ERGO a částečně i RANGE jsou oblá a nepodrží zbraň opřenou o rovnou plochu – zbraň se má tendenci kácet.
V případě ERGO mi pažba hodně špatně sedla i při střelbě vleže, kdy jsem měl problém naskládat si líc k pažbě tak, abych dobře viděl zaměřovacím dalekohledem. U ERGA bych proto čekal výsuvnou lícnici. Jiný střelec to možná bude vnímat jinak, ale osobně vnímám pažby předchozích kulovnic CZ 557 jako mimořádně vydařené (ačkoliv jim někdo vytýká, že jsou zbytečně robustní). Znalost, jak vyrobit pažbu která sedne do ramene a je vysoce funkční v Brodě zjevně byla. Je mi opravdu líto, že se to dobré z nich nepodařilo přenést plně i do ERGA, situace je o trochu lepší LUXu a hlavně u ALPHy, které jisté kořeny v pažbách CZ557 mají.
Z tří klasicky pažbených variant má nejlepší pažbu podle mého názoru ALPHA. Velkým a příjemným překvapením pro mě byla pažba TRAILu. S rychlým nahozením a obyčejným kolimátorem jsem vstoje na 80 metrů zvonil na gongy stojícího střelce jak „zvoník u Matky Boží“.
 
Ohledně pažby se mi opakovaně vrací otázka – když už brodští udělali pro TRAIL šasi, proč nějakou formu šasi – tedy hlavního nosníku, ideálně jednotného pro ALPHA, ERGO, LUX i RANGE, nepoužili i u loveckých a sportovních zbraní. Pokud bych měl promyšlený systém šasi a na něj navěšovaných předpažbí, pistolových rukojetí a hlavišť, dovedl bych modularitu až do konce a mohl bych i pracovat s menšími bloky dřeva (oddělené hlaviště a předpažbí). Ale třeba ještě není všem dnům konec. Je klidně možné, že pokud nejsem v názoru na pažby CZ 600 sám, trh si o změnu řekne. Chce to jen trochu času.
Diskusi o pažbách chci uzavřít tím, že každý střelec má určité preference. Se všemi variantami CZ 600 jsem dokázal střílet s přesností přesahující běžné lovecké potřeby středoevropského myslivce. Možná jsem jenom příliš paličatý ve svém názoru a taky je možné, že „mám křivé kosti“. Než některou z pažeb zavrhnete, vyzkoušejte si ji. Že pažba jednomu střelci nesedne neznamená, že druhý střelec z ní nemůže být nadšený.

cz-646.jpg
 
Co říci závěrem?
 
CZ 600 je nová kulovnice, moderní, přesná a spolehlivá – alespoň tak jsem ji zatím zažil. Díky své modularitě vyhoví jak „konzervativnímu starému fořtovi“, tak „dynamickému mladému lovci“ i „náročnému sportovci“.
Lovecké kulovnice s označením ZKK 600 kdysi v roce 1966 založily slávu České zbrojovky Uherský Brod (a prosím, neřešme teď různé přejmenovávací kotrmelce, ke kterým v historii došlo, ta továrna je pořád jen jedna) jako výrobce dost možná nejlepších mauzerovek vůbec.
S CZ 600 nastupuje řada, která podle mého názoru má potenciál posunout reputaci opakovacích kulovnic z Uherského Brodu zase o slušný kus dál a v jistém smyslu je to podle mě stejně přelomová zbraň. Shodné číselné označení ve mně budí příjemné asociace, však se ZKK 600 žiji již hodně přes třicet let a nikdy jsem toho nelitoval.
Nové „šestistovce“ proto přeji všechno dobré, myslím si, že tahle moderní, chytře postavená kulovnice, má zaděláno na úspěch.
 
Ing. Martin HELEBRANT

tabulka.jpg


Zpracování dat...