ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Srpen / 2022

Nezávislý uživatelský test kulovnice CZ 600 ERGO

Myslivost 8/2022, str. 54  Martin Brožek
Novou „zbrojováckou“ kulovnici CZ 600 netřeba představovat, v Myslivosti už vyšlo několik článků včetně technicky orientovaného rozkladu od Martina Helebranta. S vědomím toho, že nová puška už prošla rukama expertů v oboru jsem s Českou zbrojovkou (CZUB) domluvil test, zaměřený na běžné myslivce.
Následující článek shrnuje názory na zbraň vyplývající nejen z mých vlastních poznatků, ale především ze zkušeností šesti nezávislých myslivců a myslivkyň.

CZ_600_Ergo_Anfas_P.jpg
 
Rozsah uživatelského testu
 
Vyzkoušení zbraně na střelnici by testerům jistě dovolilo získat základní přehled o funkcích a schopnostech zbraně, ale neumožnilo by jim seznámit se se zbraní vlastním tempem, bez tlaku časově omezeného pobytu na střelnici, a především ve vlastním prostředí. Každému z testerů byla zapůjčena zbraň na dobu dvou týdnů s jedinou podmínkou – zbraň používat při výkonu práva myslivosti.
Testovací sestava se skládala z kulovnice CZ 600 ERGO ráže 308 Winchester s instalovanou optikou Leupold VX-6HD 3-18x50 a střeliva Federal Fusion 165gr. Samozřejmě zbraň měla i řemen a cestovala v přepravním obalu – prostě vše nachystáno, jen vyrazit do honitby.
 
Představení testerů
 
Barbora Urbanová pochází z myslivecké rodiny, myslivost samostatně provozuje sedm let, vlastní kulovnici Savage Axis II 308w, honitba u Neveklova
Lucie Doležalová se myslivosti a kynologii věnuje deset let, má několik kulovnic, její hlavní zbraní je Merkel Suhl KR1, honitba na Třebíče
Barbora Břízová je z myslivecké rodiny, myslivost a kynologii samostatně provozuje osm let, její pracovní kulovnice je Mauser M18, honitba u Pardubic
Pavel Šťovíček pochází z myslivecké rodiny, sám provozuje myslivost 25 let, hlavní zbraní je kulovnice ZKK 601 v ráži 243w, lesní honitba u Brandýsa nad Labem
David Volný myslivost provozuje šest let, jeho pracovní kulovnicí je Sabatti Saphire, honitba u Bruntálu
Zuzana Slavíková je také z myslivecké rodiny, myslivost provozuje samostatně tři roky, její pracovní zbraní je Weatherby Accumark Mk5 308w, honitba na Mělnicku
 
Testování ovlivnila svolávací akce CZ 600 a kontrola uložení hlavně. Zde musím vyzdvihnout aktivní podporu CZUB a rychlé vrácení zbraně do testů. Kontrola se obešla bez komplikací, zbraň byla v pořádku, zdrželi jsme se jen pár dní.
 
Brozek-1.jpgHlavní ovládací prvky
 
Začneme tím nejdůležitějším - ovládáním zbraně. Model CZ 600 ERGO je vybavený pažbou s pistolovou rukojetí s otvorem pro palec. Úchop zbraně je jistý, úhel střílející ruky přirozený. Ani jeden z uživatelů neměl problém dosáhnout na spoušť. K úplné spokojenosti s rukojetí chybí lepší opora dlaně střílející ruky ve smyslu výšky úchopu a opory pro palec.
Benefity pistolové rukojeti oceníte především při střelbě vstoje a při manipulaci se zbraní a střelbě v pohybu. Přirozený pocit při střelbě vsedě závisí na zvoleném posezu, na střelbu vleže pažba ERGO vhodná není – nedovoluje dostatečnou oporu, úhel ruky, ani potřebnou stabilitu.
Při držení zbraně v pohotovostní poloze dosáhnete na zajištění, pro odjištění je nutné ruku z pistolové rukojeti uvolnit a na pojistku přehmátnout. Alternativně je možné samozřejmě odjistit druhou rukou, pokud to aktuální podmínky střelci dovolují.
Chod pojistky všichni testeři chválili. Odjištění je jasně čitelné, bezhlučné, manipulace intuitivní, ovládání ve tmě bezproblémové. Osobně souhlasím s připomínkou Zuzany S., která měla problém s optickým určením, zda je zbraň odjištěná nebo není. Kvůli vertikálnímu umístění chodu odjištění a zajištění i mně chybí nějaká jednoznačná pomůcka ve smyslu „kule letí dopředu, pojistka musí být vpřed“ nebo „vidím červenou tečku, střílím“ a tak podobně. U CZ 600 není jasně vizualizované odjištění zbraně a uživatel se musím zamyslet. Naštěstí zůstala blokace otevření závěru při zajištěné zbrani. Pokud by člověk tápal, uzamčená klika napoví, že je zbraň zajištěná.
Dalším prvkem v dosahu střílející ruky je spoušť. Spoušť jsem pro účely testů nastavil na druhý nejlehčí odpor, tj. asi 8 N. Tento odpor spouště jsem zvolil zcela úmyslně s ohledem na různorodé zkušenosti testerů – osminewtonová spoušť je podle mého názoru dostatečně tuhá při náhodném dotyku, ale zase ne tak těžká, aby nešlo střílet přesně. Všichni testeři samozřejmě měli možnost si odpor spouště podle svých potřeb upravit, nikdo ji však nevyužil.
Spoušť je podle názoru testérů vynikající a střelba z pušky je díky ní skutečně velmi příjemná. Po dotyku jste ihned na odporu, stisk je krátký, čitelný a pokaždé stejný. Spoušť je jedním slovem skvělá. Zkušenější střelci ocení možnost snížit odpor spouště až na 6 N, a to jen pomocí imbusu, bez demontáže pažby.
Ke zbrani dostanete plastový zásobník, který po uzamčení ve zbrani posunutím ovládacího tlačítka zásobníku vpřed zajistíte a fakticky máte kulovnici se schránkou. Tato funkce se líbila nejen mně, ale i testerům. Zásobník i v režimu schránky naplníte pohodlně, náboje se nepříčí, odpor pružiny je zvolený vhodně. Podávání ze zásobníku bylo také v pořádku – bez ohledu na střelivo, na podávání nepřišla ani jedna testerská „reklamace“. Barbora B. ve svých poznámkách zmínila, že se vkládání a řádné zacvaknutí zásobníku ve zbrani musela naučit. Prověřili jsme také bezhlučnost prázdného i naplněného zásobníku, vše bylo v pořádku.
 
brozek-2.jpgZávěr CZ 600
 
Kulovnice CZ 600 je vybavena válcovým odsuvným závěrem s otevíracím úhlem 60°. Podávání náboje ze zásobníku je zajímavě technicky řešeno – kombinace push a controlled feed. Při podání závěr náboj nabere a okamžitě upne – dále je s nábojem možno pokračovat do komory nebo jej z komory i povytáhnout a opticky ověřit nabití.
K vyhození nábojnice dochází v krajní poloze po úplném odsunutí závěru. Ne všichni testeři byli rádi, že musí dojet závěrem až úplně do krajní polohy, nicméně já toto řešení považuji za elegantní. Uživatel se na CZ 600 naučí správné návyky a bude závěr odsouvat až na doraz i na jiných zbraních.
Závěr není leštěný, přesto nedrhne. Vyleštění by mu dodalo hladší chod, nicméně na správnou funkci absence leštěného povrchu nemá žádný vliv. Při nabíjení a vybíjení není nutné hledat žádný konkrétní úhel tlaku na páku závěru, o manipulaci nemusíte vůbec přemýšlet. Závěr lze otevřít a uzavřít bez potíží, vůle jsou v toleranci, otevření a uzamčení náboje v komoře funguje s očekávaným odporem.
Úder na zápalku je dostatečně hluboký, neukázaly se ani selhače, ale ani propíchnuté zápalky. Této části CZ 600 tedy není co vytknout – testeři se k závěru vůbec nevyjádřili, což se dá vysvětlit i tak, že z hlediska běžného uživatele nepřišlo žádné překvapení a vše fungovalo tak, jak má.
Osobně mám připomínku k lůžku závěru, na kterém jsou už z výroby umístěny pevné weaver segmenty pro montáž optického zařízení. Nejsem fanoušek takového řešení a mnohem více by mi vyhovovalo nechat na zbrani například rybinu nebo montážní body pro Remington 700 interface, jaké najdeme třeba u modelu CZ 600 LUX nebo CZ 600 RANGE.
Rád bych zdůraznil pasivní bezpečnost při vybíjení a demontáži závěru. Zvolené řešení pro otevření a vyjmutí závěru bez nutnosti zmáčknutí spouště, bez ohledu na nabití zbraně, považuji za vynikající vlastnost snižující rizika plynoucí z nedbalé kontroly zbraně. Stisk tlačítka a demontáž závěru probíhá hladce, se zbraní se nemusíte o závěr tahat, ani si při demontáži neulámete nehty.
           
brozek-3.jpgPažba, ergonomie
 
Kulovnice CZ 600 je ve variantě ERGO 308 Win. velmi lehká – váží méně než 3 kg (bez optiky a nábojů). Těžiště zbraně je na straně uživatele a zbraň budí dojem, že je ještě lehčí, než ve skutečnosti je.
Při uživatelském testu se prokázalo, že tělesná konstituce různých uživatelů hraje významnou roli ve výsledném posudku. Hodnocení pohodlí a ergonomie se u jednotlivých testerů velmi lišilo, to je dáno především skutečností, že pevná a relativně dlouhá pažba nedává žádný prostor pro individuální nastavení. Výměnné botky zatím nejsou k dispozici, na zbrani chybí nejen lícnice, ale i širší plocha pro jisté zalícení. A tak Barbora U. byla spokojená, naopak David byl na opačné straně spektra a konstatoval, že si na zbraň za 14 dní nezvykl. Nad ergonomií tedy nelze udělat jednoznačný závěr kromě toho, že ERGO není univerzál. Uživatelé se přesto shodli na „nositelnosti“ CZ 600 ERGO. Zbraň se testerům velmi příjemně nosila – nezachytávala o oblečení, plochý profil pomohl přitisknutí na tělo.
Za svou osobu pažbě vytýkám především chybějící nastavitelnou lícnici a příliš dlouhou základní velikost pažby bez ohledu na gumové botky.
Pažba ERGO je vůči zbytku trhu nestandard, nedá se tedy počítat s dostupností příslušenství, které by pomohlo pozici v rameni a lícení upravit.
Poslední výtkou k pažbě na testovaném kusu bylo její zpracování, resp. slícování polymeru a vložených gumových segmentů. Mně ani testerům nevyhovovala špatně lícující vložka na předpažbí. Zde odhaduji problém spíš v továrním sestavení konkrétní zbraně a jsem si jistý, že tento nedostatek bude výroba a oddělení kvality CZUB řešit.
Testovaná CZ 600 ERGO byla osazená puškohledem Leupold VX-6HD 3-18x50 na nízké montáži. Puškohled zbrani doslova dokonale sedl – mezi předním okulárem a hlavní byly pouze 3 mm a při lícení bylo oko přesně v ose puškohledu. Tento komfort ale ztratíte s jakýmkoliv digitálním zaměřovačem krabičkového designu. Čím bude osa zaměřovače výš, tím bude lícení problematičtější.
 
Střelba
 
Pokud ergonomie lícení a provedení pažby přinesly kritiku, tak střelba byla jednomyslně označená za bezchybnou. Z kulovnice se střílí skvěle. Zbraň i přes svoji nízkou hmotnost nedává střelci pocítit výkon kulového náboje, po výstřelu CZ 600 ERGO neodskakuje do strany a hlavně je to zbraň velmi přesná. Střely létají s očekávanou tolerancí tam, kam je vyšlete, a to dokonce i po zahřátí hlavně. Schopnosti střílet a trefovat není co vytknout. Ze zbraně bylo po dobu testování vystřeleno nejméně 100 ran, za celou dobu se nezměnil ani nástřel, ani charakter chodu závěru, ani rozptyl. Testeři zbraň použili jak ke kondiční střelbě, tak k lovu - Lucii se podařilo ulovit sele, Barboře B. a Zuzaně srnce, Davidovi lišku.
 
Závěr
 
Během testování se potvrdily dva mé základní předpoklady. Prvním je skutečnost, že bez ohledu na to, kolik kdo máme loveckých zkušeností, dostatek času na vyzkoušení a ověření kulovnice střelbou, nic nenahradí. Druhým, že každý střelec považuje za důležité jiné parametry, každý z testerů měl různá očekávání i individuální potřeby. Některá CZ 600 ERGO naplnila, jiná ne.
Kulovnice CZ 600 ERGO v testu obstála. CZ 600 ERGO v 308w je velmi lehká, dobře ovladatelná a i přes výhrady k provedení pažby jsem přesvědčený, že technická řešení celého systému CZ 600 a ověřená přesnost nedostatky zastíní.
Kulovnici CZ 600 v pažbě ERGO bych doporučil především aktivním myslivcům lovícím v pohybu – ergonomii kulovnice oceníte hlavně při střelbě vstoje.

brozek-4.jpg
 
Zbraň do testů poskytla Česká zbrojovka, za zapůjčení puškohledu Leupold VX-6HD a střeliva Federal Fusion děkujeme firmě ProArms.
 
Klady:
+ skvělé „železo“
+ vynikající spoušť jednoduše nastavitelná ve čtyřech krocích na 6 až 13,5 N
+ ověřený rozptyl pod 1 MOA ze tří zásahů při studené hlavni
+ povrchová úprava kovových částí
+ zvýšená pasivní bezpečnost díky možnosti odsunout závěr i nabité zbraně bez nutnosti manipulace se spouští
 
Zápory:
- ergonomie pažby není univerzální, chybí lícnice
- pažba je velmi dlouhá a konstrukce nedovoluje zkrácení. LOP, tedy délka od konce pažby ke spoušti, je 370 mm.
 
CZ 600 ERGO – dostupné ráže (stoupání vývrtu):
223 Rem. (1:9), 308 Win. (1:10), 6,5 Creedmoor (1:7), 30-06 Spring. (1:10), 8x57 IS (1:9,5), 300 Win. Mag. (1:10)
 
Ing. Martin BROŽEK
Autor projektu JduLovit.cz
Najdete nás na YouTube a sociálních sítích
snímky Martin Lengal, testeři, autor

Zpracování dat...