ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Srpen / 2022

Radost nejen pohledět

Myslivost 8/2022, str. 39  Josef Drmota
Drobnými, nicméně důležitými pomocníky uloženými v našich kapsách a batozích jsou lovecké vábničky.
 
Mám rád precizně zhotovené a řemeslně provedené výrobky. Zejména tehdy, plní-li svoji funkci a slouží-li dobře účelu, pro který byly stvořeny. Produkty vyrobené z klasických, v případě myslivosti samozřejmě přírodních materiálů. Spojuje se v nich krása přirozeného produktu s umem, zkušenostmi a citem člověka, který jej upravil do potřebné podoby. Jako by sám tvůrce vtiskl do kousku přírodniny část vlastní duše a životní filozofie. K podobným věcem vždy vzhlížím se skutečnou úctou.
Drobnými, nicméně důležitými pomocníky uloženými v našich kapsách a batozích jsou lovecké vábničky. Jejich účel i provedení bývá různé. A mnohdy skutečně krásné. Jak jen nevzpomenout dřevěnou kresbu „Turvabů“ Jiřího Hrdličky nebo kostěné a rohovinové „Devany“ Karola Mihálka. Oba typy jsem měl možnost opakovaně použít a s oběma se pojí řada zajímavých zážitků.
Mám koneckonců rád i severské „Nordiky“, na kterých mi vadí pouze použitý umělý materiál. Nicméně mají skvělý zvuk, jsou v podstatě nezničitelné, snadno očistitelné, rozebratelné a jejich zpětné sestavení není problém ani pro vábičského poloamatéra, za kterého se, a myslím to zcela upřímně, stále považuji. S nimi jsem koneckonců přivábil nejvíce zvěře, zejména srnců. V mojí výbavě jsou proto zastoupeny hned v několika exemplářích. Nicméně mi u nich chybí právě onen duch, který sebeprecizněji vyrobené věci nemůže moderní CNC stroj zkrátka a dobře dát…

IMG-20220619-WA0008.jpg
 
Přes tento, lehce nostalgický úvod, který mi snad bude laskavým čtenářem odpuštěn, se dostávám k podstatě dnešního příspěvku. Vznikl naprosto spontánně, na základě prvotního kontaktu s novým výrobkem patřícím bezesporu do první uvedené kategorie ručně a evidentně s láskou vyrobených produktů. Je jím univerzální parohová srnčí vábnička z dílny Klause Demmela, kterou na náš trh přináší právě nyní, na začátku srnčí říje prostřednictvím firmy Nordik Predátor známý vábič zvěře Pavel Kumžák.

IMG-20220619-WA0007.jpg
 
Čím mne tato vábnička tak upoutala?
 
Především již zmíněným, do skutečného detailu promyšleným provedením. Jedná se o klasickou „žlábkovou“ vábničku. Plastový, na první pohled masívnější jazýček je u ní podélně uložen na klasickém „nose“. Jazýček je v zadní části pevně uchycen po celém obvodu. Zhruba v polovině délky se pak nachází další příčná pryžová fixace ukotvená v zářezu vybraném v dolní straně nosu. Ta je evidentně výsledkem pečlivého ladění.
Velmi zajímavý je v tomto případě výběr použitého materiálu. Je jím dolní část srnčího shozu včetně perlené růže, teda alespoň v mém konkrétním případě. Jak jsem již poznamenal, je totiž každý kus originálem, ba malým uměleckým dílkem. Na prvním místě právě díky unikátnímu vzhledu jednotlivých srnčích trofejí. V nabídce jsem měl možnost například vidět i zajímavě zpracovanou raritu. Zájemce si tudíž vybírá nejen sluchem, ale také očima a následně pohmatem. Ne každému totiž konkrétní produkt padne stejně do ruky jako výrobek jiný.
Jako naprosto famózní, a přitom jednoduchý nápad mi přijde ochrana jazýčku před nečistotami a mechanickým poškozením. Je jí kožené pouzdro, které lze snadno rozevřít pomocí suchého zipu. Spolu s vábničkou je zavěšeno na šňůrce, při uvolnění vábničky zůstává viset na krku a nehrozí proto jeho případné ztracení.
Z hlediska zvuku vydává vábnička čistý, jasný tón. Jeho konkrétní zabarvení sice nejsem schopen vzhledem k omezeným hudebním vlohám schopen posoudit, nicméně vábiči, s kterým jsem měl možnost dané téma prokonzultovat, nešetřili chválou. A to zejména vzhledem ke stálosti tónu a s ohledem na skutečnost, že mezi jednotlivými vábničkami v nabídce neshledávali postřehnutelné rozdíly. To svědčí o skutečné precizi, kterou výrobce, sám myslivec s desítkami let praktických zkušeností, ladění evidentně věnuje.
Porovnávám-li tuto srnčí vábničku s jinými typy, nemohu obejít způsob ovládání. Ten bohužel nebude pro některé myslivce zcela primitivní, jelikož se nejedná o produkt předladěný. Odpovídající tón si zde musíme sami „nastavit“ (a samozřejmě doma předem nacvičit) polohou rtů na volném konci jazýčku. Postupným posunem přecházíme od nejvyššího hlasu srnčete k hlasu mladé a starší srny. Výhodu vábničky je i fakt, že při povolení stisku zvládá jazýček naříkavější vypísknutí pronásledované srny, tzv. „geschreck“. Ten je pro srnce ve vrcholném roztoužení obzvláště lákavý.
Na první dojem si také dovoluji skromně odhadnout, že při správném sevření vábničky v dlaních bude při plně uvolněném jazýčku možné napodobit sice poněkud ostřejší, nicméně velmi výrazné vřeštění poraněného zajíce. I když v tomto případě bych zřejmě zájemcům doporučil věnovat pozornost speciálně laděnému zaječímu vřeštidlu z produkce stejné dílny.
 
K uvedenému ještě jedna zmínka týkající se zákaznické podpory. Ke každé vábničce dodává výrobce malý barevný katalog (prozatím bohužel pouze v němčině) s podrobným návodem, jak vábničku používat. Na jeho webových stránkách lze také najít dobře zpracovaná produktová videa a ukázky jednotlivých zvuků. Zkušenější myslivci si proto určitě poradí i s danou jazykovou bariérou. Vzhledem k celkové proměnlivosti hlasových projevů různých srn se navíc domnívám, že se není potřeba uvedených skutečností souvisejících s nutností modulace tónu až tak úplně obávat.   
V případě představení produktů z řad vábniček se obvykle snažím připojit osobní zkušenosti, abych jako průměrný vábič doložil, že jsou v praxi použitelné. V tomto případě učiním jednu výjimku a produkt představím hned po prvotním „osahání“. Důvody jsou zřejmé.
Za prvé – říje stojí v době vzniku tohoto textu takříkajíc za dveřmi a „představovat nový typ vánoční ozdoby na Nový rok“ je poněkud „mimo mísu“. V každém případě mohu čtenářům slíbit, že bude-li mi svatý Hubert přát, a budu-li moci prožít letošní srnčí říji naplno, určitě se o zážitky s novou vábničkou podělím v některém podzimním čísle našeho časopisu.
Druhý důvod pak již komentovat dále nebudu. Je jí nevšední prvotní dojem a podobně „vymazlenou hračku“ si prostě nemohu nechat ujít…
Josef DRMOTA

Zpracování dat...