ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Březen / 2023

FOMEI FOREMAN PRO XLD 8x42

Myslivost 3/2023, str. 60  Martin Brožek
Uživatelská recenze pozorovacího dalekohledu FOMEI FOREMAN PRO XLD 8x42
 
Stále dokonalejší technologie především asijských výrobců, přestože dělají vrásky tradičním výrobcům optiky, přináší uživatelům stále výkonnější přístroje za zlomkovou cenu nejznámějších značek. FOMEI FOREMAN PRO XLD 8x42 je jedním z takových případů.
Královehradečtí FOMEI představili řadu dalekohledů FOREMAN PRO XLD už v roce 2021, ale na testování vybraného modelu 8x42 jsme se dohodli až koncem roku 2022. Jaký je malý univerzál 8x42 se můžete dočíst v mé uživatelské recenzi.

image-3.jpeg
 
Technická specifikace
 
Dalekohledy FOMEI FOREMAN PRO XLD jsou konstruovány lineárně se střechovými hranoly, které jsou vyrobeny z korunového skla s příměsí barya (BaK4). Hranoly, čočky okulárů a objektivů jsou ošetřeny antireflexními vrstvami. Antireflexní povrch je na hranoly nanášen technologií DEC (Di-Electrical Coating), na čočky pomocí HTC (High Transmission Coating). Díky použitému sklu a antireflexním vrstvám dosáhli FOMEI podle svých slov světelné propustnosti přes 90 %. Na čočkách též spočívá vrstva snižující ulpívání vody a nečistot. Dalekohledy jsou vodotěsné, plněné suchým dusíkem.
Řada FOREMAN PRO XLD přináší dalekohledy ve zvětšení 8x, 10x a 12x, se objektivem 42 mm, 52 mm a 56 mm. Celkem máte na výběr ze šesti modelů, volba zvětšení a velikosti vstupní pupily závisí především na vašich loveckých potřebách a očekáváních. Já osobně nejčastěji využívám variantu dalekohledu 8x42, kterou jsem si také vybral pro uživatelský test.
Můj nejčastější způsob lovu je šouláním, při kterém mi vyhovuje především nízká hmotnost a malé rozměry dalekohledu. Testovaný model je velký 130x153x52 mm a váží 798 gramů, což je více, než jsem zvyklý u svého ZEISS Terra ED 8x42, přesto FOREMAN působí kompaktním dojmem a příjemně padne do ruky.
Povrch je pogumovaný, nastavení rozteče okulárů i dioptrické korekce jde relativně ztuha. Pokud jste jediným uživatelem, je to výhoda. Na okulárech naleznete polymerové očnice, které můžete vysunout ve čtyřech krocích až na asi 1,3 cm. Okuláry jsou opatřeny odnímatelnou krytkou s okem na závěs na krk, objektivy mají své gumové krytky připevněny na těle dalekohledu, na kterém po otevření zůstávají.
Nastavení dalekohledu zvládnete velmi rychle. Vyberte si dostatečně vzdálený bod a seřiďte rozteč okulárů. Nejprve zakryjte objektiv s okulárem bez dioptrické korekce a seřiďte zaostření. Následně zakryjte druhý objektiv a odkryjte ten s okulárem s dioptrickou korekcí. Stejné místo doostřete kroužkem dioptrické korekce. Nemusím zdůrazňovat, že nejlepšího výsledku dosáhnete při denním světle a bez zkreslení například přes okno. Dalekohled s nastavenou dioptrickou korekcí držel v celém spektru zaostření od 2,5 m do nekonečna. Ostření jde jemně, nezadrhává, v porovnání s mojí Terrou jde mnohem pomaleji, což je výhodou za šera.

IMG_0716.jpeg
 
Optické vlastnosti
 
Asi by se to dalo napsat velmi krátce, že FOREMAN PRO XLD vás v dobrém slova smyslu překvapí. Obraz je ostrý, kontrastní, barvy věrné. Oproti mému ZEISS Terra ED 8x42 jsem sice pozoroval horší prokreslení a hloubku, ale na druhou stranu přináší FOREMAN jednu podstatnou vlastnost, kterou je šířka zorného pole. Má zorný úhel 8,1° a v 1000 metrech udělá úctyhodný rozhled 142 metrů. I na běžné pozorovací vzdálenosti oceníte široký obraz a přehled okolí pozorovaného objektu. Pohodlí při pozorování varianty 8x42 napomáhá i optický výstup 5,25 mm, díky kterému vám po okrajích nelítají černé „srpky“. Naprostou většinu zorného pole zvládnete okem prohlédnout bez pohybu dalekohledem.
Za ostrého světla se na rozhraní kontrastních ploch projeví lehká chromatická aberace, která však není příliš rušivá, a i obrysy kontrastních objektů jsou stále dostatečně detailní s jasnými hranami.
Šeru odolává FOREMAN PRO XLD 8x42 překvapivě dlouho, avšak až do tmy se s ním „neprokoukáte“. Na druhou stranu účelem modelu 8x42 není noční pozorování. Pro FOREMAN není problém využít celého mysliveckého dne, tedy hodinu před východem slunce a hodinu po jeho západu.

IMG_0719.jpeg
 
Použití v praxi
 
Dalekohled jsem používal v podzimních a zimních měsících, tedy za konstantního nedostatku světla, kdy dny jsou krátké a rozptylové podmínky různorodé. Opticky mu nemám co vytknout – pro účel detekce a získání potřebného množství detailů zvěře byl výkon dostačující.
Na test odolnosti proti nástrahám počasí nebylo třeba tvořit žádné laboratorní podmínky, čočky jsem si nejednou zadýchal sám a taky párkrát zmokl. Voda po čočkách stéká, aniž by se tvořily souvislé mapy, po zaschnutí se daly povrchy čoček bez problémů rozleštit do jasného lesku hadříkem na optiku. V souladu s tím, na co jsem zvyklý, bych si představoval rychlejší odmlžení. Mechanika chodí bez problémů.
Při manipulaci a dlouhých přechodech se projeví velikost a hmotnost. Nebylo by to tak patrné, kdyby měl dalekohled pořádný ponosový popruh. V originálním balení sice dostanete popruh s neoprenovou částí, jenže jeho šířka 3 cm se na rozložení tíhy dalekohledu zavěšeného kolem krku jeví jako nedostatečná, dalekohled těžký 0,8 kg by si zasloužil popruh s minimálně dvojnásobnou šířkou, anebo ještě lépe rovnou prsní brašnu.
 
Originální balení
 
FOMEI FOREMAN XLD PRO dostanete v papírové krabici obsahující ponosový popruh vyrobený z nylonu a neoprenu, čisticí utěrku z mikrovlákna a dalekohled v nylonovém obalu. Návod je dodáván zvlášť, což mi přijde škoda. Na funkci to vliv nemá, na celkové vnímání úrovně produktu ano. Myslím, že balení by mělo být včetně mezinárodního základního návodu. Krabice je recyklovatelná, což je chvályhodné, výhrady mám však proti zbytečným plastovým sáčkům, do nichž jsou jednotlivé komponenty zabaleny, a vůbec se mi nelíbí nylonové pouzdro, které sice ochrání proti nečistotám, ale proti nástrahám při přepravě už ne.

image.jpeg
 
Pro koho je FOMEI FOREMAN PRO XLD 8x42?
 
Testovaný kus dýchá na záda produktům vyšší kategorie, překvapil dobrým optickým výkonem, který je mezi dalekohledy bez HD/ED skel na pomyslné špičce. Varianta 8x42 vyniká širokým zorným polem 142 m v 1000 m, obraz je ostrý a kontrastní s jemnou chromatickou aberací. Pokud chcete univerzální pozorovací dalekohled určený k rychlému prohlédnutí prostoru v běžných podmínkách mysliveckého dne a za jasných nocí, bude FOMEI FOREMAN PRO XLD 8x42 s cenou pod osm tisíc velmi dobrou volbou.
 
Klady:
+ Optický výkon, kontrast, barevná věrnost
+ Minimální chromatická aberace
+ Široké zorné pole 142 m v 1000 m
Zápory:
- Rozměry a hmotnost
- Nedostatečný ponosový popruh
- Transportní brašna neposkytuje ochranu proti nárazům
 
Dalekohled k testům poskytla společnost FOMEI s.r.o.
 
Název Hodnota
Zvětšení 8
Průměr objektivu 42mm
Zorný úhel 8,1°
Zorné pole v 1000 m 142m
Minimální ostřicí vzdálenost 2,5m
Udávaná propustnost 90%+
Relativní světelnost 27,56
Optický výstup 5,25mm
Sklo hranolu BaK4
Úprava čoček HTC/DEC
Dioptrická korekce +/- 4dpt
Šířka 130mm
Délka 153mm
Hmotnost 798g
 
 
Ing. Martin BROŽEK,
autor projektu JduLovit.cz
Pro další obsah mě vyhledejte na sociálních sítích
Vyzkoušejte aplikaci JduLovit.cz

Zpracování dat...