ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Březen / 2023

Precizní termovizní předsádka Luchs 2 od Liemke

Myslivost 3/2023, str. 58  Martin Brožek
Ve světě termovizních předsádek už dlouho vede Liemke Luchs 1, je to především díky intuitivnímu ovládání, odolnosti a obrazové kvalitě. V druhé polovině roku 2022 přišel německý výrobce Liemke, jež je součástí portfolia Blaser, s inovovanou verzí Luchs 2. Dvojka na jedničku navazuje a posouvá hranice obrazového výkonu termovizních předsádek.
Rozměrově se obě verze liší jen nepatrně, co ale na první pohled rezonuje, je velikost germaniové čočky. Zatímco v Luchs 1 naleznete čočku 35 mm, v Luchs 2 dřímá padesátka. Díky průměru čočky, clonovému číslu F1.0 a spolupráci se senzorem velikosti 640x512 VOx 12 µm má Luchs 2 v ideálních teplotních podmínkách schopnost detekce až do vzdálenosti 2500 metrů. Optické zvětšení je u obou modelů 1x, což tvoří základní předpoklad pro pohodlné připojení k puškohledu.

Blaser-R8-B2-1-6x24-ic-a-Luchs-2-1.jpg
 
Luchs jako pozorovák i předsádka
 
V originálním balení najdete oba modely s našroubovanou očnicí, což umožňuje využívat zařízení i jako termovizní monokulár do ruky. Nutno přiznat, že funkce pozorováku je limitovaná především optickým zvětšením. Objekty na displeji budou malé, Luchsu chybí digitální přiblížení, které by pomohlo se snadnější identifikací pozorovaného objektu.
Na puškohledu Luchs vidí ale jako rys, po kterém je pojmenovaný. Oceníte jemný displej, na který lze puškohledem zvětšovat obraz až osminásobně. K puškohledu se předsádka připojuje adaptérem. Můžete využít všechny puškohledové adaptéry s připojovacím závitem M43x0,75, například tedy Rusan, NightPearl a samozřejmě Blaser. Sejmutí adaptéru je snadné a rychlé, není tedy problém, aby Luchs putoval mezi více puškohledy.
Já jsem otestoval Luchs společně s adaptérem Blaser BL 43 na puškohledu Blaser B2 1-6x24 iC a musím vyzdvihnout úroveň a pohodlí celkového řešení. Kromě toho, že je Blaser B2 pro předsádky přímo navržený, tak ve spolupráci s uzamykacím ozubem v šíně puškohledu dostanete předsádku vždy do stejné polohy – jak koncentricky, tak zarovnanou s osou puškohledu. Celé kouzlo se skrývá v tom, že adaptér kopíruje tvar tubusu puškohledu s šínou, v jejíž přední části je přišroubovaný protikus. Předsádku zasunete až nadoraz, pootočením páčky zapadne uzamykací osička adaptéru do protikusu v šíně a tím srovná vertikální osu i zajistí polohu. Perfektní a opakovatelné připojení, které zvládnete i poslepu.

liemke-luchs-2-80112169-1-1.jpg
 
Nenastřelujete, ale nástřel lze upravit
 
Liemke je z výroby nastavený tak, aby při koncentrickém připojení k puškohledu viděl přesně v ose a předsádka neovlivňovala bod zásahu. Toto se mi potvrdilo jak při použití Blaser B2 1-6x24 iC s užitím Blaser adaptéru BL 43, tak při použití adaptéru NightPearl s mým druhým loveckým puškohledem. Ani v jednom případě nedošlo k odchylce, resp. odchylka byla pro potřeby lovu zanedbatelná – asi 1 až 2 cm ve 100 metrech. Ani při opakovaném sejmutí a nasazení jsem nástřel neztratil a nemusel řešit korekci.
Pokud byste však zasahovali s předsádkou jinam, než míří puškohled, disponuje Liemke Luchs 1 i 2 funkcí korekce zásahu. Přístroj má uložené až tři nástřelné profily, kde upravíte nejen bod zásahu, ale také máte možnost změnit rozložení displeje. Konkrétně můžete zmenšit pozici ikon, abyste při zvětšení puškohledu viděli stav nabití, položku menu a vybraný nástřelný profil. S ohledem na testování s puškohledem Blaser B2 1-6x24 iC jsem si ponechal nastavení „z krabice“ a nemusel řešit ani ikony, ani nástřel.

liemke-luchs-2-80112169-2-1-1.jpg
 
Ovládání a individuální nastavení
 
Liemke Luchs 2 se zapíná trojpolohovou páčkou na levé straně. V poloze vzhůru je zařízení vypnuté, v prostřední poloze přejdete do režimu stand-by, v němž je zařízení zapnuté, ale displej odpočívá. Zapnete jej uvedením páčky do vodorovné polohy.
Protože Luchs 2 se aktivuje do pěti sekund, polohu stand-by jsem používal pouze sporadicky. Její nespornou výhodou je sice aktivace přístroje za jednu sekundu, za rychlost ale zaplatíte mírnou spotřebou energie z baterie.
Tři ovládací tlačítka jsou umístěna na vrchní straně přístroje. Jsou dostatečně velká, jasně ohraničená a při stisku vrátí slabou akustickou a hmatovou odezvu. O problémech s nalezením konkrétního tlačítka nemůže být řeč – ovládání je příjemné, jisté, rychle si ho osvojíte.
Obrovskou výhodu přináší možnost individuálního namapování tlačítek. Při vstupu do menu najedete na položku „Input mode“ a navolíte si, které funkce chcete mít schované pod vrchními tlačítky. V továrním nastavení máte namapované funkce změny intenzity svitu displeje, přepínání kontrastu a focení/nahrávání. Pokud vám vyhovuje jiné nastavení, nic vás v jeho volbě neomezuje. Nastavení se uchovává bez ohledu na nástřelný profil a samozřejmě nezáleží, jestli Luchs vypnete – po zapnutí se vrátíte zpět do individuálního nastavení.
Zaostřování obrazu je mechanické. Na puškohledu, pokud má tuto možnost, nastavte paralaxu na 100 metrů, čímž získáte ostré ikony na displeji předsádky Luchs 2. Obraz doladíte otáčením ostřícího kroužku u germaniové čočky.
Otáčení jde plynule s mírným odporem. Ostřicí kroužek poskytuje dostatečný prostor i povrchovou úpravu, abyste jej ovládali i s mokrýma rukama nebo v rukavicích. Střelba samozřejmě probíhá přes vlastní kříž.

IMG_1123-b-1.jpg
 
Funkce
 
Předsádka Liemke Luchs 2 je vybavena standardními funkcemi pro práci s pozorovanou scénou. Můžete volit mezi různými obrazovými režimy zvýrazňujícími teplé a studené barevné odstíny. Osobně mám nejraději režim teplá bílá, který je na Luchsu o to příjemnější, že se dá displej stáhnout na úplné minimum a současně je zobrazení laděné do teplých, načervenalých tónů. Takové nastavení mi prodlužuje dobu, po kterou jsem ochotný koukat v noci do přístroje. Slabě svítící teplá bílá mě tolik neoslepuje a rychleji si zvyknu na pohled zpět do nočních stínů.
Mezi další funkce patří samozřejmě fotografování a nahrávání videí ve velikosti senzoru bez interpolace a další servisní úkony.
Ovládání přístroje včetně jeho menu a softwarového vybavení je intuitivní, člověk se rychle zorientuje.
Jako jediné mínus vidím chybějící lokalizaci do českého jazyka.
Přístroj vydrží zapnutý asi 9 hodin podle okolní teploty a intenzity použití (přímo závislé na době zapnutí displeje). V teplotách kolem nuly a pravidelným zapínáním jsem se dostal na asi 6 hodin provozu.
Termovize je dále vybavena možností bezdrátového připojení. Wi-fi aktivujete přímo v přístroji, pro připojení použijete aplikaci Liemke, do které streamujete obraz a využijete ji pro zobrazení uložených fotografií a videí ve svém telefonu či tabletu.

Blaser-R8-B2-1-6x24-ic-a-Luchs-2-2.jpg
 
 
Závěr
 
Jsem spokojený uživatel předsádek, zvykl jsem si na jejich použití, věřím jim víc než přehazování přístrojů na různých druzích montáží. Liemke Luchs 2 se mi líbí.
Potěšil mě kvalitním obrazem, udržením nástřelu puškohledu, výdrží baterie a intuitivním ovládáním. Pokud ho použijete s Blaser adaptéry a některým z puškohledů Blaser B2, získáte navíc jistotu usazení přesně v ose, a to i v naprosté tmě.
Luchs slouží též jako monokulár: pozorujete okolí, identifikujete objekt, připojíte na zbraň a lovíte.
V předsádkovém světě termovizí tak nastavuje Liemke Luchs 2 laťku hodně vysoko.
 
Krytí: IP67
Konektor: USB-C
Typ displeje:             OLED
Vzdálenost detekce: 2500 m
Snímkový kmitočet: 50 Hz
Provozní teploty: -20 až +50 oC
Senzor: Vox  640x512, 12 µm
Rozlišení displeje: 1024x768
Provozní doba: až 9 h podle počasí a intenzitě užití
Zorné pole na 100 m: 15.4 x 12.3 m
Baterie: integrovaná
Hmotnost: 625 g
Šířka: 69 mm
Výška: 64 mm
Délka: 179 mm
Připojovací závit: M43 x 0.75
Maximální detekční vzdálenost: 2500 m (osoba 1,8m)
 
Zařízení Liemke Luchs 2 zapůjčila k testu společnost KOZAP Uherský Brod spol. s r.o.
Ing. Martin BROŽEK,
autor projektu JduLovit.cz
Pro další obsah mě vyhledejte na sociálních sítích
Vyzkoušejte aplikaci JduLovit.cz
Zpracování dat...