Rád bych se ve své zprávě dotknul skutečnostem a událostem, které myslivce zajímají, co se v ČMMJ za uplynulé období odehrálo a odehrává.
Nejprve bych chtěl poděkovat všem, kteří se zúčastnili oslav stého výročí ČMMJ výstavišti v Brně. Je velmi pozitivní ohlas na tuto událost a mám i pochvalné zprávy ze zahraničí. Oslavy nebylo jednoduché zorganizovat, nakonec se obavy nevyplnily a myslím, že to byla důstojná oslava výročí, ať se to týkalo Mistrovství Evropy ve vábení jelenů, galavečera nebo plesu. Chtěl bych kolegyním ze sekretariátu, odvedly kus obrovské práce, aby celá myslivecká komunita byla spokojena.
Oslavy ale budou dále pokračovat, další součásti bude výstava Natura Viva v Lysé nad Labem a Národní myslivecké slavnosti na Ohradě. Součástí oslav ale budou i oba vrcholné kynologické memoriály, v září proběhne poprvé v ČR generální zasedání FACE, připravujeme také Svatohubertskou mši v Chrámu sv. Víta, kterou by měla přenášet Česká televize jako přímý přenos. A posledním bodem oslav by měl být koncert České myslivecké vánoce v Rudolfinu. Řada oslav už probíhá i na pobočných spolcích v regionech, za což bych chtěl poděkovat, obzvlášť v době, kdy je velký problém shánět peníze.
Konečně se nám podařilo vyřešit a dotáhnout do konce určení společného majetku centra a pobočných spolků. Za to bych chtěl poděkovat, že spolky vyšly vstříc.
Co nás čeká dál? Vyřešení situace kolem pojišťovny Halali, což bude samostatným bodem dnešního jednání.
Za velice důležitý bod považuji stabilizaci naší členské základny. V loňském roce jsme zaznamenali zastavení poklesu počtu členů a zlepšení této situace, tento trend pokračuje v letošním roce. V současné máme 51 286 členů proti období loňského roku, kdy bylo v této době 51 270 členů. Snad tedy můžeme predikovat, že se nám podařilo zastavit strmý pád. To vidím jako jeden ze stěžejních bodů do budoucna a týká se i pobočných spolků. Měli bychom se všichni společně zamyslet nad tím, jak navrátit do ČMMJ i ty členy, kteří ji v minulosti opustili. Říkám to opakovaně k zaměstnancům státních podniků, zaměstnancům Lesů ČR, obecních lesů a všech organizací, kde se myslivost dělá profesionálně, protože tito lidé nám z Jednoty odešli a my se musíme pokusit tyto lidi do Jednoty navrátit. Zúčastňuji se projednávání návrhu zákona o myslivosti a bohužel dneska profesní lesníci a myslivci stojí na druhé straně a spíše podporují naše oponenty a ne vždy jsou v souladu s ČMMJ. Doufám, že nějakým způsobem najdeme cestu.
V loňském roce vypsali i odměnu pro nejšikovnějšího jednatele, který zajistí největší nárůst členské základny na pobočném spolku. Ocenění dostal OMS Vyškov, bavili jsme se o tom na Myslivecké radě a chtěli bychom v tomto pokračovat dále, abychom motivovali naše jednatele.
Nejdůležitější je momentálně asi projednávání mysliveckého zákona. Na řadě krajských koordinačních rad i na některých sněmech jsem o projednávání informoval. Členové Myslivecké rady informace mají a věřím, že je spolkům předávají.
Redakční poznámka: Otázky a odpovědi týkající se projednávání zákona o myslivosti přinášíme v samostatném textové boxu
Dalším zásadním bodem je otázka peněz a ekonomiky celé Jednoty. Vím, že řada pobočných spolků se dostává do problémů, ale i jako celek jsme se dostali do problémů. Financujeme oslavy stoletého výročí, připravujeme mimořádné akce, ale zatímco v minulosti jsme dostávali 12 mil. Kč dotací, na letošní rok jsme dostali pouze 1,9 mil. Kč dotací. Z tohoto důvodu předkládáme ke schválení ztrátový rozpočet. Významnou část financí se nám podařilo získat od sponzorů, prostřednictvím darovacích smluv, smluv o reklamě, náklady na celý rok oslav jsou do 11 mil. Kč. Podstatnou část jsme naštěstí pokryli a věřím, že ještě nějaké prostředky se podaří získat.
Otázka budoucnosti je ale nejistá, nechci být skeptik, peníze někde jsou a je potřeba vědět, kde a jak je zvednout. Bude rozhodující, abyI vy to určitě vidíte a teď bude rozhodující, aby jste i na okresech a regionech oslovili krajské úřady, instituce a sponzory. Bude asi také nutné na pořádaných akcích zvednout startovné a poplatky. Dnes to tak dělají všichni a s nikým nediskutují. Do budoucna nechci sahat na členské příspěvky, nechci, abychom je navyšovali. Pokud se podaří prodat pojišťovnu, tak budeme dostávat nějaké finance z pronájmu domu v Jungmannově ulici. Jednatel Myslivost, s.r.o. dostal úkol, aby přinesl nový koncept rozvoje této společnosti, rozšířit obchodní politiku ve vztahu k myslivecké základně, nalézt další aktivity, které by přinesly více financí.
Vladimír Nechutný napsal v předminulém čísle Myslivosti, že bychom se měli zamyslet nad strukturou organizace, protože ekonomika nás k tomu stejně přinutí. Je potřeba ale nechat trochu času, řešme majetky, pojišťovnu, vstupme do novodobé éry Jednoty trochu jinak, Myslivecká rada se nad tím bude zamýšlet a diskutovat s vámi.
Velmi mně ale mrzí nezájem části myslivecké komunity o dění v ČMMJ. Určitě to pozorují také představitelé pobočných spolků, na akcích je menší účast, málo je účastníků seminářů, vidím to i na okresních sněmech, kam dojede jen málo členů. Přiznám se, že jsem na to zatím nenašel lék a přitom je to jeden z dalších důležitých úkolů, jak probudit zájem myslivců. Sdružovat se lidé nechtějí, opravdu nevím, jak z toho ven.
Dalším úkolem je zlepšit PR a mediální vystupování myslivců a Jednoty. Myslím, že se nám to poměrně daří. Kdo se tomu trošku opravdu věnuje, tak musíte vidět zlepšení. Máme aktivní webové stránky, nejen sekretariátu, ale i podstatné části spolků. Rozjeli jsme Instagram, Facebook, sociální sítě, posílám elektronický zpravodaj. Otázkou je, zda ale vůbec členové mají o informace zájem. Je ale potřeba mediálně prodat každou pozitivní aktivitu, pozvat místní tisk a hlavní média to převezmou. Bohužel dnes hlavní mediální kanály nezajímá až tak bohulibá činnost, vždycky je největší zájem, když se něco stane. S tím se musíme ale vypořádat a naučit se s tím žít, ale pevně věřím, že časem by se společnost mohla stabilizovat a že chápe, že úloha myslivců pro společnost je nezastupitelná.
Důležitá je rozhodně práce s mládeží, kam bychom chtěli nasměrovat významný tok peněz. Finanční situace sice není příznivá, ale budeme tuto odporu řešit na Myslivecké radě, budeme hledat cesty, jak zajistit financování vaší práce s mládeží.
Ještě se chci zmínit o v současné době docela významnému problému. Dozorčí rada řeší problém s falšováním osvědčení o provedených zkouškách z myslivosti, máme už řadu záchytů, podali jsme trestní oznámení na státní zastupitelství. Toto řeší i policie a věřím, že se nám podaří časem tyto skutky eliminovat. Dříve byly takové případy spíše v Praze, momentálně se případy přesunují spíše na Moravu. Prosíme o důslednou kontrolu a hlášení podezřelých záchytů na sekretariát. Z tohoto důvodu jsem projednal na Ministerstvu zemědělství nová osvědčení, která by měla být k dispozici v co nejbližší době a budou rozdistribuovány na pobočné spolky.
K aktuálnímu stavu projednávání novely zákona o myslivosti
Za ČMMJ se zúčastňuje všech důležitých jednaní předseda Ing. Jiří Janota, proto jsme se ho zeptali na aktuální stav.
ZOM je připomínkován uvnitř Ministerstva zemědělství, poté bude během měsíce a půl rozeslán do mezirezortního připomínkového řízení. Podle vyjádření samotného ministra Nekuly by měl jít návrh zákona ke konci prázdnin nebo začátkem září do legislativní rady Vlády a posléze by Vláda měla rozhodnout o dalším osudu zákona.
Předpokládá se, že koncem třetího čtvrtletí by měl zákon doputovat do Poslanecké sněmovny. Taková je představa Ministerstva zemědělství.
Jaké aktivity v tomto směru vyvíjí ČMMJ?
Je potřeba říct, že zákon jsme si měli obhájit v minulém období my sami, vše bylo dohodnuto, a nakonec návrh skončil pod stolem díky volbám, díky výsledku voleb u KSČM a ČSSD. Dnes stojíme na slabší pozici barikády, protože aktuální politická reprezentace přijala rozhodnutí a vložila do programového prohlášení, že v zákonu o myslivosti více posílí práva vlastníků pozemků. S tím zatím marně bojujeme, proběhlo několik jednání na Ministerstvu zemědělství, kterých jsem se zúčastnil já, Petr Valenta a Vladimír Nechutný. Proběhl také kulatý stůl, kde byly představeny hlavní zásady a paragrafy zákona, teď se vypilovávají některá znění.
Co je v rámci projednávání novely zákona o myslivosti podle vašeho názoru nejvíce nejvíce sporné?
Významný tlak je na minimální velikost honitby, to je alfa omega celého zákona a pevně věřím, že se nám podaří udržet 500 ha.
Dalším sporným momentem je znění § 2, jak vůbec definovat myslivost. Snahou našich oponentů je, aby myslivost byla definována jako součást zemědělské a lesnické výroby.
S tím ale máme zásadní problém, to jsme rozporovali.
Do poslanecké sněmovny a do Vlády tedy nakonec půjdou nejspíše dva návrhy, ministr to nechá na poslancích, sám se vyjádřil ve smyslu, že na čem shoda není, nechá rozhodnout politickou reprezentaci. Dá se říct, že strčil trošku hlavu do písku, ale to se dalo předpokládat.
Jaká je tedy v tomto bodu představa ČMMJ?
My jsme paragraf trochu upravili, navrhujeme znění, že myslivost je vykonávána v souladu se zemědělskou a lesnickou činností.
A další sporné paragrafy?
Dalším sporným bodem jsou povolenky pro vlastníky. S politiky jsem se bavil a oni by neměli problém s tím, pokud bychom udrželi minimum 500 ha, tak když budou vznikat škody a nebude plněn plán lovu, tak že vlastníci dostanou povolenku k lovu černé zvěře, samozřejmě za splnění dalších podmínek lovu. A dokonce bychom byli ochotni toto rozšířit kromě černé zvěře i na siku. Jsou kolem toho momentálně velké diskuze, minulé týdny probíhala řada dalších jednání, uvidíme, v jaké podobě toto z ministerstva vzejde. Opravdu chceme, aby lov pro vlastníky pozemků nebyl nárokový automaticky, ale jen v případě, kdy budou vznikat škody.
Co se týká siky jsou ale dokonce návrhy, aby sika neměl v honitbách vůbec stanovené stavy a byl co nejvíce eliminován.
Proč nejsou řadoví myslivci o průběhu jednání podrobněji informováni?
Jakmile budu mít finální podobu návrhu z Ministerstva zemědělství, tak všem rozešlu, zatím to nemá cenu, znění paragrafů se stále mění a dojednává.
Před dvěma týdny ale obdrželi všichni členové ČMMJ společně s mimořádným vydáním a odznakem komentář k zákonu, s čím Jednota nesouhlasí. Všichni si mohli prostudovat, co se kolem zákona děje a jaké jsou názory ČMMJ. Současně jsme všechny členy požádali, aby nám pomohli lobovat. Něco zvládneme sami, ale pokud je tlak z regionu, tak se k tomu přihlíží ze strany poslanců a politiků jinak. Vím, že řada členů své poslance kontaktovala, že se potkávají s politiky, za to bych jim chtěl poděkovat.
Ano, i já občas slyším postesky, že se nikde nepublikuje znění zákona, ale já nechci vytahovat materiál, který je polotovarem a může se změnit. Obdrží znění zákona všichni, bude na našich webových stránkách, ale až materiál opustí v konečné podobě Ministerstvo zemědělství. Potom bude na nás, abychom diskutovali, co se nám líbí nebo nelíbí. -red-