ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2023

Ohlédnutí po roce služby

Myslivost 4/2023, str. 94  Jiří Kasina
V uplynulém roce v rámci uzavřené smlouvy o spolupráci sloužil pro potřeby sekretariátu ČMMJ modrů pick-up ISUZU D-max, jeho první představení a test jste si mohli přečíst v dubnové Myslivosti 2022. Za tu dobu najezdil pro potřeby sekretariátu haldu kilometrů a odvezl tuny nákladu, objevil se nejen na výstavách ale i na všech možných kynologických a střeleckých akcích, věrně a spolehlivě obsloužil i letní tábor ZST. Za volantem se vystřídalo vícero řidičů, z velké části žen, a tak je čas na roční ohlédnutí se a zhodnocení zkušeností a subjektivních dojmů.
 
Stále platí, že ISUZU D-max je tak trochu sólistou, neboť jde stále svojí vlastní cestou z hlediska motoru i převodovek a nenabízí jen „přebrandování“, kdy jednu osvědčenou konstrukci najdete „pod kabátem“ několika značek, mnohdy se jen změní logo na kapotě a pár karosářských prvků.
Na první pohled působí D-Max v provedení double cab docela mohutně nezaměnitelná maska s bi-LED světlomety a sebevědomě vysoká kapota evokuje, že se jen tak nějakého terénu nezalekne. Dlouhá silueta s rozvorem 3125 mm na doplňkových kolech, vyšší ponton karoserie, boční rámy pod prahy a dlouhá korba s krycí doplňkovou roletou vytvářejí docela elegantní dojem, není to na první pohled jen čistě užitkový pracant.

IMG_8872-1.jpg

Všem padl rychle do ruky jak volant, tak i tradičně rozmístěné ovládací prvky, snad jen tlačítka na volantu by mohla být výraznější. Takže i ti, kteří dosud jezdili jen s klasickým osobákem rychle ztratili obavu z mohutnějšího stroje.
Výhled z kabiny je skvělý, jasně každý vidí, kde končí kapota, A sloupky nebrání v rozhledu, někomu ale vadil výhled nahoru zakrytý senzory kolem zpětného zrcátka. A doslova komfortní jsou velká elektricky nastavitelná a sklopná zpětná zrcátka.
Vzhledem k tomu, že na myslivecké akce jezdilo kromě řidiče i více lidí, často byla obsazována i zadní sedadla, přičemž lze konstatovat, že to není žádná trestná dočasná lavice, ale plnohodnotná dvě místa uprostřed s výdechy klimatizace a USB zásuvkou s překvapivým místem před koleny.
Často vytěžovanou byla korba o rozměrech 1570 mm délky, 1530 mm šířky (mezi podběhy 1120 mm) a 490 mm výšky. V pohodě pojala až neskutečné množství věcí, například při stěhování na letní tábor ZST, podlahu, boky a i vnitřní stranu výklopného víka pokrývají festovní hladké plasty, které jsou snadno omyvatelné. Snad jen více úchytných bodů by neuškodilo.
 
D-Max se nabízí pouze s jedním čtyřválcovým motorem, naftovou přeplňovanou jednadevítkou o výkonu 120 kW (163 HP). Volit lze pouze s manuálním nebo automatickým šestikvaltem, na ČMMJ sloužila verze s automatem, což bylo hlavně pro dámy možná novum, ale veskrze příjemné. Automat je ale citlivý na práci s plynovým pedálem, převodovka občas zbytečně drží motor ve vysokých a hlučných otáčkách na úrovni 2500 ot/min, jako by automat váhal, co a kdy vlastně zařadit. Je to ale asi dané tím, že zatímco většina výrobců používá automatické převodovky od renomovaných subdodavatelů, ISUZU léta prosazuje vlastní vývoj a jde svou cestou, její převodovky jsou prostě trochu jiné. V každém případě je to o zvyku a pochopení potřeb auta, dá se pak jezdit ostře a na limitech, ale stejně tak plynule a přitom pedálem plynu pomoci k docela hladkému řazení převodových stupňů.

IMG_8864-1.jpg

K pohodě jízdy přispívá i překvapivě bohatá škála asistentů na pracovní vozidlo – nejen automatické světlomety, adaptivní tempomat, ale i systém nouzového brždění, hlídání jízdy v pruhu, hlídání mrtvých úhlů, rozpoznávání dopravních značek, parkovací senzory vepředu i vzadu a zadní kamera, holt i nutný otrava start-stop systém, elektronická výbava na pracovní auto až překvapivě bohatá.
 
Za jízdy se vysoká stavba nijak významně nenaklání, přední náprava s tlumeným ducnutím pobírá běžné výmoly svými vinutými pružinami, zadní tuhá náprava s podélnými listovými pery je méně agilní v nenaloženém stavu, je ale připravena na užitečnou maximální nosnost až 1,1 tuny. Velmi pěkný je poloměr otáčení jen 6,5 m. Na zadní hák můžete připojit přívěs o hmotnosti až 3,5 tuny, D-Max může tedy být i užitečným tahounem.
Je pravda, že ve službě na ČMMJ D-max nemusel nějak často dokazovat průchodnost terénem, ale je to zcela jistě nezlomný pracant. Za normální jízdy jsou poháněna zadní kola, kruhovým voličem lze připojit přední kola při prokluzu zadních a nebo zapojit všechna kola trvale, v těžkém terénu pomůže i uzávěrka zadního diferenciálu. V hlubokých kolejích a nebo přejíždění terénních zlomů pomůže velké křížení náprav, z prudkého kluzkého kopce se D-max díky asistentu sjíždění bezpečně sune s citlivým přibrzďováním a nezablokováním kol.
V terénu se pak zúročí světlá výška, kdy je nejnižším bodem diferenciál zadní nápravy 240 mm nad terénem, nájezdový úhel 30 stupňů vepředu a 24 stupňů vzadu, maximální úhel náklonu 49 stupňů a nebo brodivost až 800 mm, limitem může naopak být vzhledem k rozvoru 3125 mm přechodový úhel 23 stupňů. K tomu vás jistí i poctivé oplechování pod motorem a převodovkou, jen pozor na sednutí si na břicho. Agilnost v terénu ale samozřejmě záleží na typu vzorku kol, základem jsou osmnáctky s profilem 60 a běžným silničním vzorkem.

1-1.jpg
 
Při nákupu si můžete vybrat z provedení Single Cab (krátká kabina), Space Cab (prodloužená dvoudveřová kabina) a Double Cab (dlouhá čtyřdveřová kabina). Výbavové stupně jsou hned čtyři L, LS, LSE a V-Cross. Barev karoserie je šest, bohužel zelená v nabídce není. Ceny začínají na 707 600 Kč vč. DPH, nejvybavenější a nejluxusnější verze sahá už na hranici 1,2 mil. Kč.

3-1.jpg
 
Zapůjčený D-max byl v běžném provedení, je ale třeba dodat, že zvláště pro myslivce se nabízí celá řada příplatkových doplňků.
Je to například výsuvná podlaha, která se montuje bez vrtání na již existující montážní body nákladového prostoru. Posuvná plošina unese 800 kg užitečné hmotnosti při zasunutí; při vysunutí unese 450 kg a i při maximálním zatížení lze plošinu snadno vysunout až do dvou třetin délky. Díky hliníkovému systému profilů lze instalovat nástavce, jako jsou držáky kol nebo jiných zařízení, lze doplnit I boční plechy výsuvné plošiny.
Boční panely a výsuvná podlaha jsou k dispozici pro Double Cab a Space Cab. Výsuvnou podlahu lze kombinovat se všemi hardtopy a kryty ložného prostoru, které jsou nabízeny v nabídce příslušenství.
Zcela jasně vidím na podlaze uloveného statného divočáka, jelena či daňka. Pro usnadnění práce s ulovenou zvěří se navíc nabízí kolejnicový systém s volitelným lanovým navijákem pro nakládací prostor. Pokud se něco zašpiní, lze vše snadno vyčistit pomocí mobilního zásobníku s vodou, který má sprchu a 12litrový kanystr. Vše je napájeno napětím 12 V a součástí je 16W pracovní LED světlo s výkonem 1000 lumenů.
Pro prostor zadních sedadel Space Cab je zase hlavně pro myslivce nabízena základová deska s kolejnicovým systémem. Montuje se bez vrtání a lze na ni upevnit zbraňovou schránku, krátkou zásuvku a box pro loveckého psa.

4-1.jpg

6-1.jpg 

Nechci nikoho přemlouvat, ale troufám si tvrdit, že myslivec, lesník či řemeslník, který uvažuje o koupi pracovního pick-upu by neměl ISUZU D-max přehlédnout, naopak si v klidu a chladnou hlavou porovnat odpovídající výbavy a ceny u konkurence. Myslím, že koupě D-Maxu je zvláště v nižších výbavách a provedeních dobrá volba, takový vůz si farmář, lesník a nebo myslivec koupí přece hlavně na práci. Nemluvě o nabídce doplňkového příslušenství. A tak pro toho, kdo volí spolehlivost, průchodnost terénem a celkovou solidnost, pro toho je tady právě ISUZU D-Max. Proč jinde platit navíc jen za možná trochu populárnější znak na kapotě?
vyzkoušel Jiří KASINA
 

Zpracování dat...