ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2023

Hodně muziky za málo peněz

Myslivost 11/2023, str. 96  Jiří Louthan
Lovecké boty Solognac Crosshunt 500 V2
 
Pokud hledáte kvalitní lovecké boty s cenovkou pod 3000 korun, mám pro vás zajímavý tip. S botami z nabídky Decathlonu jsem absolvoval pět letošních lovů na srnce a na prasata a mohu je jedině pochválit. Co dokážou tyto boty nabídnout?
 
Solognac Crosshunt 500 V2 jsou poměrně slušně odolné boty i do náročného terénu, kterým může být stejně dobře hustý lesní porost, jako příkré kamenité či bahnité svahy, ale také mokré skalisko po dešti. Ano, všechny takové zkoušky zvládly při mém letošním tříměsíčním testování boty Crosshunt na výbornou.
Podrážka Vibram kvalitně tlumí otřesy, ale především stabilně drží botu i na kluzkém, mokrém či bahnitém povrchu, a přitom se dobře čistí od vrstvy nalepeného bahna. Její dezén totiž není výrazně vysoký, ani natlačený příliš na sobě, což je pro čištění podrážek bot vynikající.

Solognac-Crosshunt-2-1.jpg
 
Sympatická odolnost
Další, co musím na botách Crosshunt pochválit, to je dostatečně vysoký lem nad podrážkou (částečně založený na pryži a částečně na silné hovězí usni), který účinně chrání botu před poškozením, ale také nohu v botě před nepříjemnými nárazy o kameny, kořeny apod.
Svršek boty je vyrobený z 80 % z full grain hovězí kůže (lícová kůže, která je výrazně silná a odolná) a z 20 % z polyamidu.
Bota má středně vysoký komín, který dává noze dostatek pohybu (navíc je dimenzovaný na vícero částí, což dále napomáhá jeho flexibilitě), takže tyto boty jsou vhodné nejen na čekanou, ale především na dlouhé šoulačky za zvěří. Tím spíše, že jsou Crosshunty příjemně lehké. Jedna bota váží ve velikosti 45 pouhých 755 gramů, což v porovnání s jinými loveckými botami, které jsem historicky testoval, opravdu není mnoho.  

Solognac-Crosshunt-4-1.jpg
 
Komfort na vysoké úrovni
Vršek komínu boty je příjemně polstrovaný, ostatně jako celý vnitřní prostor bot, takže chůze v Crosshuntech je celkově komfortní i na skutečně dlouhé trasy. V těchto botách jsem v průběhu jednoho dne našoulal celých 14 kilometrů, takže opravdu vím, o čem mluvím. Škoda jen, že vnitřní prostor boty není o kousek užší (mám nízký nárt a užší nohu), aby mi boty nohu ještě lépe fixovaly v tenkých ponožkách za teplých letních, nebo podzimních dnů.
Na druhou stranu to zase dává prostor pro naddimenzování teplých ponožek do dnů chladných, což věřím, že v průběhu listopadu a prosince ocením. Ale nechci předbíhat, ani si vysnít kvality, které dosud nemám reálně prověřené. Nicméně věřím, že vzhledem k síle zateplení by mohly být tyto botky dostatečně tepelně vyhovující i do nižších venkovních teplot.

Solognac-Crosshunt-1-1.jpg
 
Dobře řešený jazyk a tkaničky, co se nerozvazují
Další prvek, který mě na Crosshuntech na lovu potěšil, je jejich velmi dobře řešený jazyk. Je totiž výborně měkký, takže netlačí do vrchní části nártu, ani do holeně, a přitom má výrazně vysoké boční lemy. Tím pádem se do boty nedostane kolem jazyku voda, prach ani jehličí apod. Jazyk je na svém středu zajímavě zpevněný hovězinou, což jednak vypadá dobře a jednak je to další eliminátor nárazů (nakopnutí kmenu padlého stromu apod.).
Pokud se jedná o vrchní háčky oka na tkaničky, tak na nich se mi jednak líbí, že jsou kovové a tudíž něco vydrží, ale navíc jsou dostatečně otevřené a tkaničky se tak do nich rychle fixují. Samotné tkaničky mají kruhový průřez a jsou měkčí, takže hodně dobře drží uzel. Škoda, že boty nejsou vybavené ještě kapsičkou na uzel (setkal jsem se s ním u konkurenčních bot), díky čemuž se vám nestane, že byste se tkaničkou zasekli o keř a díky tomu si tkaničky rozvázali.

Solognac-Crosshunt-11-1.jpg
 
Kvalitní odolnost i pěkný design
Zásadní je, že jsou Crosshunty nepromokavé, a to díky membráně instalované pod svrchní hovězinou. Boty poměrně dobře odvádějí pot, ale samozřejmě v závislosti na vhodné volbě ponožek.   
Z designového pohledu nevypadají Crosshunty vůbec špatně. Nejsou to žádná neforemná „baga“, podešev je prakticky vysoká, ale také po stranách moderně profilovaná. Hnědá hovězina i syntetické materiály, kterými jsou tyto boty osazené, působí decentně, nerušivě, a to je přeci přesně to, co od loveckých bot chceme.

Solognac-Crosshunt-12-1.jpg
 
Cenovka vynikající
Cenovka bot Solognac Crosshunt 500 V2 je dobře nastavená tak, aby neunikla pozornosti myslivců. Částka 2799 korun není nic přemrštěného, a za mě tato cena dostatečně odpovídá prověřeným kvalitám daných bot.
Jediné, co mě mrzí, je, že vám nemohu zprostředkovat zkušenost s víceletým používání Crosshuntů. Není tak možné vyhodnotit jejich odolnost ve středně až dlouhodobém horizontu při intenzivním namáhání. V rámci krátkodobého testování si však dovolím tyto boty jen doporučit, protože co zatím měly splnit, to se jim podařilo velmi dobře. 
Nezapomeňte však na to, že o jakékoli kožené boty je třeba se starat. Ošetřujte jejich kožené části kvalitními prostředky, nesušte je v přímé blízkosti radiátorů, ale zase je nenechte dlouhou vlhkostí degradovat. Jak dobře se o své boty postaráte, tak dobře vám budou sloužit a věřím, že v tomto případě i dostatečně dlouhou dobu.
 
Text a snímky Jiří LOUTHAN

Zpracování dat...