ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2023

53. Národní finále soutěže Zlatá srnčí trofej, kat. „B“,

Myslivost 10/2023, str. 136  Jana Kollandová
Letošní soustředění národního finále soutěže Zlatá srnčí trofej v Rekreačním areálu Jizbice pod Blaníkem začalo opět tradičně v sobotu 5. srpna dopoledním odjezdem kategorie „A“ a odpoledním příjezdem „béček“. NF ZST se v Jizbici konalo za celou historii setkání po páté.
Přelom turnusů je již po několik let doprovázen střelbou v laserové střelnice, kterou přiváží bývalý soutěžící a vedoucí ZST Ing. Martin Fojt. Děti se tak hned ze startu, než se poznají, zapojují do celotáborové soutěže, které se účastní jednotlivé oddíly.

OM300753-08.jpg

Do Jizbice letos zavítalo 57 reprezentantů z 28 okresů, z toho bylo 22 děvčat a 35 hochů. Počasí nám ze začátku nepřálo, soustavný déšť omezoval stálý pohyb v přírodě, který je ideální pro navázání nových přátelství a vazeb v oddílu. Areál nám naštěstí poskytoval i krytá zázemí, kde se soutěžící se svými vedoucími mohli lépe poznat a třeba také vytvořit oddílový odznak. Ten navazuje na téma celotáborové hry a pro letošek to byly osobnosti české myslivosti.

Oddil-c-1-Sterbiny.jpg
Během 14 dnů jsme se tak setkávali se Štěrbinami, jejichž název vznikl na počest kynoložky Mileny Štěrbové.

Oddil-c-2-Sedm-kuli-z-Ferdinanda.jpg
Druhý oddíl nesl název Sedm kulí z Ferdinanda a byl přirozeně spojen s Františkem Ferdinandem d´Este, vášnivým lovcem a obyvatelem nedalekého loveckého zámku Konopiště.

Oddil-c-3-Stetky.jpg
Třetí oddíl byly Štětky po spisovateli a šéfredaktoru časopisu Česká myslivost  Ludvíku Štětkovi.

Oddil-c-4-Diancata.jpg
Čtvrtý oddíl byla Diančata, jejich název byl odvozen od imaginární bytosti, členské databáze ČMMJ, která nese právě název Diana.

Oddil-c-5-Dusici.jpg
Poslední, pátý oddíl se jmenoval Dusíci po skladateli lovecké hudby Janu Ladislavu Dusíkovi, který žil na přelomu 18. a 19. století.

Hudba se opětovně nesla celým turnusem a od začátku bylo formováno těleso s putovním názvem ZST HORNS. Toto těleso doprovázelo celé soustředění a jeho píle vyvrcholila vystoupením při slavnostním závěrečném vyhlášení společně se souborem Na Vlnách. Hormistrem souboru byl vedoucí a bývalý účastník Lukáš Pecher.
Díky ochotným kolegům myslivcům z okolních spolků měla část účastníků možnost navštívit zdejší lesy při večerní čekané. Srnčí říje byla stále v plném proudu, a tak se mnohým naskytla zajímavá podívaná, která byla dokonce završena úspěšným lovem. Přejeme pánům Lovu zdar a děkujeme MS Vysočina Čechtice, MS Stráž Loket a MS Káně Křivsoudov za doprovody v atraktivní čas říje.

A jak to tedy celé probíhalo?

Aktivit bylo letos opravdu velmi mnoho. Bylo to také tím, že záštitu nad národním finále převzali manželé Vaníčkovi, osobnosti Zlaté srnčí trofeje a myslivecké pedagogiky. Program byl samozřejmě klasický, jistý vzorec se musí dodržovat, byl však ještě více než je obvyklé doplněn o přednášky, setkání, exkurze a zážitky.
Hned ze začátku bývá část programu věnována teoretické části – testům a seznamování dětí jak po oddílech, tak navzájem mezi sebou. Soutěžící hrají různé hry, které je přirozeným způsobem přivedou k vzájemné spolupráci v oddílech.
Veškerý program je řízen pravidelnými večerními nástupy a nástěnkou, na které každý najde denní program, hodnocení jednotlivých disciplín celotáborové hry, jména spolusoutěžících, vedoucí, pytláckou hymnu, táborový řád, adresu a další nezbytnosti.  
Večerní nástup a nástěnka tak také upozornily na první větší přednášku, kterou byla ukázka sokolnictví od člena Klubu sokolníků Alexandra Vrágy. Ten soutěžící do výkladu přímo vtáhnul a mnoho z dětí se dostalo k dravcům, sovám, sokolům i krkavcovitým opravdu velmi blízko a dozvěděli jsme se zajímavé postřehy ze života aktivního sokolníka.
Další skvělá a naprosto dechberoucí byla přednáška bývalého předsedy Klubu sokolníků a vábiče Václava Svobody. Bylo až neskutečné, jak jeho výklad všechny zaujal a několik hodin uteklo jako voda. Pan Svoboda nám nejen ukázal širokou škálu vábniček, a dokonce nám umožnil některé vyzkoušet nebo přímo poradil jak a co máme v praxi používat.
Tradičně proběhla v rámci programu ukázka preparace hlavy srnčí zvěře, při které je soutěžícím krok po kroku ukazován celý proces. Ukázky se ujal vedoucí, zkušený lesník a myslivec Ing. Oldřich Koudelka.
Další dovednostní, kterou by si měl osvojit účastník NF ZST, je odlévání stop, to je totiž jednou z disciplín celotáborové hry. Stejně tak jako tvorba letniny, vaření kotlíkového guláše nebo střelba ze vzduchovky, které jsou dalšími položkami celotáborovky.
Individuálním vítězem letošní střelby ze vzduchovky se stal Josef Pekárek, druhá pak byla Veronika Rosová a třetí Matouš Charvát. Závod ve střelbě ze vzduchovky měl pod záštitou zkušený Martin Záviška.
Před vyvrcholením druhé poloviny soustředění probíhají výukové bloky, které připravují reprezentanty na praktickou část – stezku. Bloky byly letos zaměřeny na střelectví a lovectví.
Kynologickou přednášku zprostředkoval OMS Benešov v podání Hanky Hejné a Daniela Dondy, tradice několikrát odprezentoval předseda OMS Benešov Ing. Jan Slabý. Kynologii pak ještě více rozvinul a obohatil MVDr. Luboš Kuneš s manželkou, kteří soutěžícím představili, jak se starat o zdravého, ale také raněného psa.
Za celou dobu našeho pobytu se u nás vystřídalo několik jinak zaměřených táborů. Byli jsme rádi, že jsme do našeho programu mohli částečně i zapojit děti z tábora Dobrých víl nebo reprezentanty v šachu a seznámit je s naším mistrovstvím republiky. Pro mnohé byla doposud myslivost velmi specifickou záležitostí.
Zajímavostí je, že se čím dál více účastníků ZST vydává v neděli na mši. Snad ze zvědavosti nebo ve snaze změnit na chvilku prostředí, vypravili jsme se do nedaleké Zhoře, kde se nachází kostelík z roku 1350.
Společné poznávání a odměna za individuální část soutěže pak završil celodenní výlet do obory Žehušice, Parazoo a střelnici S&B ve Vlašimi. Všechna tato místa byla velmi zajímavá a zážitky v nich neopakovatelné. Žehušice jsou malebnou tradiční oborou bílých jelenů, vlašimská Parazoo umožnila dětem nahlédnou do obydlí včelojeda, raroha, vydry, kuny nebo kočky divoké a na střelnici si pak každý mohl vystřelit z malorážky a závodní brokovnice. Úspěšnost zásahů na holuby byla pro mnohé překvapující.
Další setkání s předsedou OMS Benešov Ing. Slabým a Benešovskými hornami přineslo jedinečný okamžik, do stavu mysliveckého byla přijímána bývalá soutěžící a vedoucí, členka OMS Benešov, Barbora Urbanová. Bylo nám ctí, že se tento nádherný ceremoniál odehrál přímo zde, na NF ZST a přejeme Barči mnoho úspěšných mysliveckých let.
Bylo by zvláštní opustit krajinu Blanických rytířů bez návštěvy jejich sídla. Proto jsme opět využili sponzorského autobusu a navštívili jsme legendární horu Blaník a její okolí.
Posledních pár dnů pak náleželo Cestě za pokladem, setkávání, vyprávění, táboráku, ale třeba taky diskotéce.

Vitezove-53-rocniku-NF-ZST-2023.jpg

Vrcholem je samozřejmě páteční slavnostnímu vyhlášení, kterého se účastní rodiče, sponzoři, organizátoři, fotografové a všichni, kteří fandí a podporují ZST a chtějí a mohou u toho být. Vítězkou 53. ročníku NF Zlaté srnčí trofeje se stala Johana Urbanová z OMS Blansko. Moc gratulujeme! Stejně tak všem skvělým účastníkům, bez kterých by to všechny nebylo. Díky, mladí přátelé!

vedouci-oddilu.jpg
Velké poděkování patří také letošním vedoucím, kterými byli Ing. Tereza Pišlová, Karina Girčáková, Adéla Škopová, Petra Šumpichová, Marin Záviška, Jakub Pavelka, Ing. Matěj Kostka, Lukáš Pecher, Lukáš Balcar, Ing. Oldřich Koudelka a nepostradatelný zástupce hlavního vedoucího, Ondřej Kopecký. K celému týmu pak samozřejmě patří zdravotnice Jarmila Poljaková.
A nejen vedoucí přímo z kategorie „B“ přiložili ruku k dílu, pomocnou ruku podali opětovně i vedoucí z kategorie „A“, kteří nás přijeli v závěru navštívit. Po ukončení národního finále se totiž přímo v místě ZST konal sraz vedoucích NF ZST a někteří bývalí i současní vedoucí se na místo v duchu nostalgie či sounáležitosti dostavili s předstihem. Díky náleží také provozovateli areálu panu Kopeckému a celému jeho týmu, který nám vždy se vším přišel ochotně vstříc. Děkujeme manželům Vaníčkovým za spolupráci a jejich působení v okolí Jizbice a těšíme se na ně na Slovácku.

Děkujeme sponzorům národního finále, kteří přispěli k průběhu celé akce a také se postarali o pěkné a hodnotné ceny pro soutěžící. Sponzory pro tento ročník NF ZST byli ARTURE Art & Nature, s.r.o., BestHunting CZ, spol. s r.o., BONAVITA, spol. s r.o., Fakulta lesnická a dřevařská ČZU, Sellier & Bellot, a. s., Swarovski optik, Bushman, s.r.o., Čokoládovna Troubelice, s.r.o., Rembrandt, s.r.o., PINKO, a.s., Lesy ČR, s. p., Středočeský kraj, OMS Benešov, Město Vlašim, Regionální potravina, Ministerstvo zemědělství, SLŠ Písek, PEFC Česká republika, HUBERTOVA, s.r.o., MENDELU Brno, Linea Nivnice, a.s., pekařka Malá a další přátelé ZST.
Opět nám odrostl další ročník mladých ochránců a milovníků přírody. Nejstarší kamarádi nastoupili nejen do středních lesnických škol, s těmi mladšími se snad opět v příštím ročníku shledáme. Je jedno kam finalisté ZST pokračují, důležité je, že navždy zůstanou přáteli s láskou k přírodě.
Děkujeme rodičům za důvěru a ČMMJ za krásný neskutečný již 53. ročník.
Přejeme všem, ať se jim daří a těšíme se na další shledání!
Zlaté srnčí trofeji zdar!
 
Ing. Bc. Jana KOLLANDOVÁ,
hlavní vedoucí NF ZST, kat. „B“
snímky Václav Přibáň a tým vedoucích NF ZST

vysledovka-NF-ZST-kat-B-2023_Stranka_1.jpg
vysledovka-NF-ZST-kat-B-2023_Stranka_2.jpg
Zpracování dat...