ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2023

MAUSER M18 Fenris 8,5x55 Blaser

Myslivost 10/2023, str. 62  Martin Brožek
Precize – Síla - Inovace Pro nadšeného myslivce není výběr pracovní kulovnice jen otázkou vybavení. Nová puška bude jeho prodlouženou rukou, prostředkem výkonu práva myslivosti a spolu s myslivcem musí srůst v „jedno tělo“. Mauser M18 Fenris v ráži 8,5x55 Blaser přináší prvky, díky kterým se stane univerzálním celoročním nástrojem, na který se můžete stioprocentně spolehnout. Mauser M18 Fenris v ráži 8,5x55 Blaser je spojení precizního německého inženýrství a účelného skandinávského designu.
 
Tradiční dokonalost v moderním kabátě
 
Reputace Mauseru M18 je porovnatelná s postavením slavného Volkswagen Beetle v automobilovém průmyslu. Oba představují spolehlivost, jednoduchost a kvalitu přesahující generace. V Mauseru M18, stejně jako ve VW Beetle, dostává myslivec nástroj, kde je vše podřízeno praktičnosti a účelu. Ne, nerozbuší se vám kvůli němu srdce, ale víte, že i když Mauseru dopřejete opravdu hrubé pracovní podmínky, budete se na něj stále moci spolehnout.
Do letošního roku jste mohli pořídit Mauser M18 ve variantách Standard, Feldjagd či Waldjagd a nyní díky spolupráci s norským výrobcem moderních pažeb GRS, přichází Mauser M18 Fenris.
Pušku jsem vyzkoušel v ráži 8,5x55 Blaser, v sestavě se zaměřovacím dalekohledem Zeiss Conquest V6 2,5-15x56, tlumičem Hausken JD224 XTRM a moderním řemenem Gamehammer. Střílel jsem v Olomouci na třísetmetrové střelnici. Ověřil jsem schopnost zbraně přizpůsobit se potřebám, vyzkoušel jsem si na vlastní kůži chování a zpětný ráz moderní „osm-a-půle“ Blaser a rozptyl nábojů Blaser SP na vzdálenosti 100 a 300 metrů.

P7235635-1.jpg
 
Severský styl Mauseru M18
 
Mauser M18 je ten spolehlivý pracant, se kterým jste se už jistě setkali. Ve variantě s pažbou Fenris dostanete hlaveň podle ráže a volby zákazníka v délkách 47, 51, 56 a 62 cm, kontura 19 mm, ústí je závit M17x1.
Lůžko závěru je do pažby přišroubované dvěma šrouby, v pažbě je proti pohybu při výstřelu jištěné hliníkovým blokem.
Povrchová úprava kovových částí je nitridace.
Hlaveň v testovacím modelu byla v pažbě krásně vystředěná.
Pažba Fenris je vyrovená z listově zeleného kompozitu z 65 % vyztuženého skelným vláknem. Při manipulaci doslova cítíte tuhost pažby, avšak překvapí vás její nízká hmotnost. Zvolený odstín kompozitu je líbivý, odkazuje na tradiční eleganci, kterou je Mauser známý.
Pažba je ergonomicky tvarovaná se severskou praktičností, pistolová rukojeť vede střelce do opakovatelné polohy s optimálním úhlem ruky vůči spoušti. Tvar rukojeti kopíruje přirozený úchop dlaně, palec odkládáte do vybrání na hřbet pažby.
Pro vyšší komfort a nastavení potřebám střelce je možné pažbu o 3 cm botkou prodloužit a zvýšit lícnici pro jisté umístění oka v ose s puškohledem. Prodloužení pažby oceníte při změně střelecké polohy a samozřejmě, když přidáváte a ubíráte vrstvy oblečení.
Pažba je na úchopových plochách zdrsněná vzorem včelí plástve, což má za cíl zlepšit uživatelovu kontrolu při manipulaci a střelbě.
Pro propojení s hodnotami společnosti Mauser naleznete na medailonku rukojeti logo.

P7235662-1.jpg
 
Testovanou kulovnici doplnil univerzální celoroční puškohled Zeiss Conquest V6 2,5-15x56. Zeiss, jméno, které je synonymem optické přesnosti, tvořil nejen prostředek míření, ale celkově se k pušce hezky vizuálně hodil. Stříleli jsme za velmi slunného dne s ostrým světlem, což současně prověřilo optické schopnosti puškohledu.
 
Moderní short magnum 8,5x55 Blaser
 
Pro test jsem s firmou Kozap dohodl M18 Fenris v ráži 8,5x55 Blaser. Tuto ráži používám v kulovnici Blaser R8 Ultimate s tlumičem Hausken JD184 XTRM a zajímalo mě chování ve zbrani s jinou geometrií a s dlouhým tlumičem JD224 XTRM.
8,5x55 Blaser je nejnovější ráže prodávaná pod značkou tvaru ovce argali. Jedná se o short magnum design, je určený pro krátkou závěrovou délku (jako např. 308 Win.) a vyniká svojí schopností efektivního hoření v krátkých hlavních.
Testované střelivo Blaser SP, poloplášť se střelou 13,6 g, dosáhlo průměrné úsťové rychlosti dokonce 810 m/s. Blaser SP má s touto střelou úsťovou energii 4800 J a zachovává si překvapivě dobré letové vlastnosti. Balisticky se podobá 308 Win. – v 200 metrech je při nástřelu na 100 metrů pokles 13 cm, v 300 metrech jsme na poklesu 47 cm. Další nespornou výhodou 8,5x55 Blaser je odolnost vůči vegetaci.

P7235647-1.jpg
 
Zpětný ráz byl v Mauser M18 Fenris příjemný, neměl jsem problém vystřílet krabičku střeliva, přičemž jsem nebyl zdaleka tak „okopaný“ jako s jinými, byť slabšími rážemi. Energie se sice uvolní rychle, ale dobrá ergonomie pažby, efektivní botka a výkonný tlumič udělal z 8,5x55 Blaser pocitově ráži 308 Win. Oproti 308 Win. však bylo nutné mnohem dříve nechat braň vychladnout kvůli miráži nad tlumičem – reálně bylo možné dát pouze pět ran, pak už se vzduch nad tlumičem příliš tetelil. Ráže 8,5x55 Blaser má ambici se stát celoročním univerzálem v podmínkách evropského lovu.

P7235320-1.jpg
 
Souhra přesnosti a síly
 
Spojení Mauser M18 Fenris 8,5x55 Blaser, puškohledu Zeiss Conquest V6 2,5-15x56 a střeliva Blaser SP je harmonické. Každá komponenta, ačkoli skvělá sama o sobě, doplňuje ostatní a tvoří sestavu s vysokou uživatelskou hodnotou. Troufám si tvrdit, že se sestava může stát univerzálním nástrojem myslivců, kteří vyžadují od svých zbraní vysoký komfort a precizi, avšak při zachování racionálních hodnot. Se zbraní Mauser M18 Fenris získáváte možnost individuálního nastavení, díky kterému získáte lepší kontrolu nad svou zbraní a možnost si ji přizpůsobit v různorodých loveckých podmínkách. Zbraň vám bude sloužit pro lovy v pohybu, na naháňkách i v stabilních střeleckých polohách jako je sed a leh.
 
Nastřílené rozpyly
 
Jak jsem již uvedl výše, v Olomouci jsem střílel na vzdálenost 100 a 300 metrů. Na 100 metrů není problém v puškohledu Zeiss Conquest V6 2,5-15x56 vidět malou záslepku a přesně na ni zaměřit. Na 300 metrů už byla situace komplikovaná teplým tetelícím se vzduchem. Díky dalším prvkům na terči se však i přes komplikované podmínky a ostré světlo podařilo nastřílet velmi dobrý rozptyl.
Na 100 metrů jsem pro kontrolní nástřelku precize vystřelil 3x s výsledným rozptylem 2,1 cm, na 300 metrů jsem vystřelil omylem místo 3x o jednu ránu víc, rozptyl obkreslil kružnici 8,1 cm. V obou případech se výsledky pohybují pod výrobcem garantované 1 MOA.
Oba zaznamenané rozptyly považuji za velmi dobré, především s ohledem na užití ráže 8,5x55 Blaser a střelbu s klasickými poloplášťovými střelami.
Po celou dobu střelby jsem měřil úsťové rychlosti pomocí Dopplerova radaru, výsledná průměrná rychlost byla 810 m/s, rozptyl rychlostí od 804 m/s po 819 m/s.
 
Závěrečné zhodnocení
 
Mauser M18 Fenris v ráži 8,5x55 Blaser je výsledkem německého inženýrství a účelného skandinávského designu. Kulovnice je moderní, avšak ne nafintěná. Mauser M18 Fenris si na nic nehraje. Cílí na uživatele s vysokými nároky na možnost individuálního nastavení zbraně pro různé lovecké situace, zachovává ekonomický přístup a praktičnost.
Mauser M18 je kvalitní a ověřený základ, pažba Fenris je tuhá, odolná, má pohodlný úchop a díky nastavitelné botce a lícnici ji lze pohodlně nastavit podle potřeb uživatele.
Spolupráce s puškohledem Zeiss Conquest V6 2,5-15x56 a střelivem Blaser SP ráže 8,5x55 Blaser přinesla přesvědčivé výsledky a potvrdila dobře zvolenou kombinaci, která bude sloužit v průběhu celé lovecké sezóny.
Mauser M18 Fenris je dostupný pouze ve variantě pro praváky v rážích .223 Rem., .243 Rem., 6.5 PRC, 6XC, 6.5x55 SE, 6.5 CRD, .30-06 Spr., .308 Win., 8x57 JS, 8,5x55 Blaser.
 
Sestavu k testům zapůjčila společnost KOZAP Uh.Brod, zbraně a střelivo spol. s r.o.
 
Ing. Martin BROŽEK
Autor projektu JduLovit.cz
Pro další obsah mě vyhledejte na sociálních sítích
Vyzkoušejte aplikaci JduLovit.cz
 

Zpracování dat...