ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Září / 2023

Puškohled Bushnell NITRO 1-6x24 i+

Myslivost 9/2023, str. 65  Martin Brožek
Americká společnost Bushnell je na trhu se střeleckým vybavením stálicí, vždyť má tradici dlouhou více než 65 let. Do jejího portfolia patří zbrojní nářadí a nástroje, „aftermarket“ díly a příslušenství střelných zbraní, fotopasti, elektronika, oblečení, další vybavení a v neposlední řadě střelecká optika. K otestování jsem dostal naháňkový puškohled Bushnell NITRO 1-6x24 i+.
 
Řadu NITRO nabízí Bushnell v kategorii střední třídy. Dalekohledy a puškohledy NITRO jsou na trhu už od roku 2018, nicméně model, o kterém čtete, je horká novinka letošního léta, která cílí na evropský trh. NITRO 1-6x24 i+ je na rozdíl od zavedeného modelu NITRO 1-6x24 AR vybaven oblíbeným křížem G4, jehož střed je červeně podsvícený. Puškohled nalezne uplatnění na sportovních i loveckých zbraních.

IMG_8319.jpeg
 
Na šoulačku i na naháňku
 
Optické zvětšení, hmotnost a rozměry determinují puškohled pro aktivní způsob lovu. Při malém zvětšení 1-2x oceníte možnost střílet na krátké vzdálenosti s oběma očima otevřenými. Užitím zvětšení 3-6x bez problému „dosáhnete“ na sto a více metrů. Červeně podsvícenou tečku ve středu osnovy využijete pro výrazně rychlejší nalezení polohy oka a při míření na pohybující se cíl. Za hlavní benefit tohoto druhu puškohledů považuji zorné pole, které je v minimálním zvětšení dokonce 38 m ve 100 metrech.

mira-telescopica-de-1-6x24-bushnell-nitro-reticula-luminosa-4a-z-1902-190268-1.jpg
 
Konstrukce, funkce
 
Bushnell NITRO 1-6x24i má hliníkový tubus ošetřený matně černým povrchem. Celkové rozměry a hmotnost jej řadí mezi kompaktní puškohledy. Váha ukáže pěkných 524 gramů, což mě s ohledem na přítomnost skleněných čoček a minimum plastů mile překvapilo. Z hliníku jsou také veškeré ovládací prvky a krytky, jediný polymer naleznete na očnici, kde tvoří ochranu proti zranění v případě, že byste se při výstřelu dostali okem příliš blízko.
Popisky jsou gravírované laserem, o setření rysek a číslic nemusíte mít obavu. Lemy u zvětšení a ovládacích věžiček zvýrazňuje hliníkový pásek v purpurové barvě. Tyto lemy jsou charakteristické pro celou řadu NITRO a musím přiznat, že na rozdíl od fotek, kde se zdály jako plastové a trochu nevkusné, vypadají ve skutečnosti mnohem lépe.
Na puškohledu naleznete ovládání korekce dioptrie oka, ovládání zvětšení a tři věžičky. Z pohledu střelce vrchní a pravá věžička schovává pod krytkou rektifikaci záměrné osnovy, na levé věžičce se nachází šestistupňové ovládání intenzity podsvícení červeného bodu. Mezi jednotlivými kroky intenzity 1 až 6 je poloha „vypnuto“, takže na zvolenou intenzitu se vždy vracíte jedním kliknutím. Točení ovladače červeného bodu jde relativně ztuha, ale komínek má dostatečné množství ostrých hran, takže neprokluzuje ani v mokrých rukách. Nejnižší intenzita podsvícení nesvítí za šera do očí, zbytečně neoslňuje, naopak při nejvyšším stupni vás neomezí ani ostré denní světlo. Provedení červeného bodu navíc reaguje na intenzitu světla v pozadí – na zcela světlém pozadí uvidíte tečku černou, na tmavém červenou. Odpadá tedy problém typický pro kolimátory, s NITRO uvidíte tečku bez problémů i na sněhu.
Osnovu nastavíte horizontálně a vertikálně točítky schovanými pod krytkami. Krok korekce je přizpůsoben Evropě, křížem pohybujete v měřítku 1 klik = 1 cm ve 100 metrech. Směr i krok jsou vyznačeny na věžičce. Klikání je přesné, dobře slyšitelné včetně haptické odezvy, krok na gravírované stupnici hezky vychází na rysku.
S nástřelem jsem neměl problém, korekce na točítku odpovídala tomu, co jsem nalezl v terči.
Příjemnou funkcí točítek je možnost vynulovat nastavení bez použití nástrojů - provedete nástřel, odšroubujete z točítka krytku, nastavíte na nulu a krytku opět našroubujete.
Optické členy NITRO 1-6x24 i+ jsou skleněné, ošetřené vrstvami, které zvyšují propustnost světla, omezují lomy, zabraňují mlžení a ulpívání špíny.
Tělo je plněno dusíkem, dalekohled splňuje normu odolnosti IPX7.
Puškohled jsem podchladil a následně trápil parním čističem, ale i přes úplné zamlžení bylo přes čočky stále vidět. Zamlžení po zahřátí samo zmizelo, na čočkách nezůstaly stopy a kondenzovanou vlhkost jsem nezaznamenal ani uvnitř puškohledu.

IMG_8323.jpeg
 
Optický výkon
 
Bushnell uvádí propustnost světla až 92 %, což dovolí lov od úsvitu do soumraku. Za šera je výkon dobrý, ale NITRO 1-6 i+ není dostatečně opticky silný, aby prodlužoval dobu lovu ve chvíli, kdy už sami máte s rozpoznáváním problém (není to „stahovač světla“). Výkon je tedy z mého pohledu solidní, odpovídá cenové kategorii puškohledů do 20 tisíc.
Chválím také barevnost, kontrast a ostrost obrazu. Pozorované objekty jsou jasné, dobře čitelné, mají ostré okraje a nejsou zabarveny do nepřirozeného odstínu. Věrnost bílé hodnotím subjektivně na 7 z 10.
Bushnellu se také podařilo vyrovnat tzv. soudkovitost při minimálním zvětšení, která je pro naháňkové puškohledy typická. Obraz je prakticky plochý i na zvětšení 1x.
U NITRO naleznete lehkou chromatickou aberaci – tmavé objekty mají na intenzivně světlém pozadí drobný purpurový okraj.
 
Závěr
 
Puškohled jsem měl příležitost testovat po dobu přibližně jednoho měsíce. Nastřelil a používal jsem ho na Anschütz 1782 D Classic v 9,3x62. Bez problémů zvládl několik vycházek i kondiční střelbu, aniž by se změnil nástřel nebo své chování a funkce. Po měsíci používání a vyčištění na něm není známka, že by byl kdy venku, vypadá jako nový.
 
Naháňková optika s nízkým zvětšením je určena pro aktivní lovy, kdy očekáváte cíl v pohybu na variabilní vzdálenost už od několika metrů. Bushnell NITRO toto zadání plní dobře. Osnova je jednoduchá, dobře čitelná, líbí se mi řešení červeného bodu, který reaguje na světlost pozadí.
NITRO chválím pro jeho slušný optický výkon porovnatelný s dražšími přístroji v kategorii do 20 tisíc, celokovovou konstrukci a odolnost.
Puškohled Bushnell NITRO 1-6x24 i+ zapůjčila k testování společnost ProArms.
 
Ing. Martin BROŽEK
autor projektu JduLovit.cz

Zpracování dat...