ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Září / 2023

Termovizní zaměřovač Hikmicro Thunder TH35, generace 2.0

Myslivost 9/2023, str. 55  Martin Brožek
Thunder jsou „krabičkové“ zaměřovače kompaktních rozměrů. Dokáží oslovit rozměry, hmotností a především zajímavou výbavou. Otestoval jsem model Hikmicro Thunder TH35 2.0.
 
Hikmicro zavedlo pojmenování svých modelů tak, aby uživatel z názvu rozeznal, jak silný senzor a jak velkou čočku kupuje. V testovaném modelu je senzor H, tj. 384x288px 12μm s teplotní citlivostí NETD <20 mk, čočka je 35 mm. I v druhé generaci máte na výběr ze senzorů od TE 256x192 px 12 μm <35 mk do TQ 640x512px <20 mk, čočky 19 až 50 mm.
Jedno musím hned ze začátku mnou testovanému modelu přiznat – na to, že se jedná o „prostřední“ chip, kouká v kombinaci s 35mm čočkou opravdu skvěle a podle mého názoru osloví skutečně širokou škálu myslivců.
Hikmicro zapracovalo kromě vylepšení tepelné citlivosti i na ovládacím software a ždímá z „prostřední“ velikosti termovizního senzoru maximum. Neříkám tím zapomeňte na senzory s vyšším rozlišením, pouze to, že pro moje potřeby pozorování a lovu ve smíšené honitbě ve vzdálenostech do asi 200 metrů jsem nenašel skutečně žádné omezení.

P5314946.JPG
 
Změny oproti první generaci Thunderů
 
Řada Thunder je u Hikmicro zavedená už několik let – jedná se o termovize bez dálkoměru v „krabičkovém“ designu. Cílí především na uživatele, kteří hledají funkce v malém těle. První řada Thunderů se dobře umístila u českých myslivců a jsem si stoprocentně jistý, že facelift doručený druhou generací cílovou skupinu uživatelů ještě rozšíří.
Thunder v druhé generaci přináší důležité změny.
Tou první, na první pohled viditelnou, je užití kontejnerové baterie. V první generaci jste nabíjeli přístroj z dvojice baterií CR123. Byl to jistý sňatek z rozumu – přestože se dají koupit baterky na skoro každé čerpací stanici, jejich napříč značkami nerovnoměrný výkon a paměťový efekt u nabíjecích baterek způsobovaly neustálý boj o výdrž a zbytkovou kapacitu. Při testování předchozího modelu jsem byl i díky své nepořádnosti nucený mít zařízení neustále vypnuté a zapínat jej pouze pro potřebu střelby.
Druhá generace Thunderů toto mění. Kontejnerový akumulátor, přestože je tvarovaný zatím pouze pro Thundery a nenajdete ho v jiném Hikmicro zařízení, používá spojení článků, které jsou optimalizované přímo pro Thunder. Akumulátor tak dlouho vydrží, v případě nákupu dalšího battery packu neřeší přístroj napětí, ani odhad výdrže, ani stav nabití.
Dvojkový Thunder s battery packem mi v testech v pozdně jarním počasí vydržel přes 5 hodin provozu, a to jsem ho vůbec nešetřil. Chápu, že si uživatelé jedničky možná na monočlánky CR123 zvykli, ale i přes veškerou empatii s jejich zásobami baterek, změna napájení je bez diskuse nejvýznamnější bodem evoluce do druhé generace.
Další viditelnou změnou je rozložení tlačítek na vrchu přístroje a od velikosti čočky 35 mm pozice ostření točítkem na vrchní straně přístroje.
Novinky však nejsou jen v baterii a vzhledu! Vylepšený obraz je tažený především skvělou tepelnou citlivostí NETD <20mk a nízkým clonovým číslem F1.0. Zobrazení probíhá na OLED displeji 1024x768 s úhlopříčkou 0.39 palce.
Obraz je skutečně povedený, na 130 metrů vidíte zajíci slecha, na 60 metrů proti teplotně kontrastnímu pozadí i srnci paroží. Navíc mizí moje odvěká výhrada proti svítivosti Hikmicro – obraz se dá nyní přepnout do teplých tónů, jas snížit na minimum.

P5314957.JPG
 
Výbava Thunder 2.0
 
Softwarová výbava obsahuje vše, co člověk od moderního přístroje očekává – focení, nahrávání včetně možnosti nahrávat automaticky zaznamenat dění před výstřelem.
Obrazové režimy naleznete Teplá-Černá, Teplá-Červená, Teplá-Bílá nebo Fusion.
Nechybí ani poměrový dálkoměr, úprava teploty obrazu (studená/teplá), PIP se zoomem ve výřezu a automatické vypnutí.
Příjemně překvapí odpočet do další obrazové kalibrace, která je rychlá a tichá.
Nemyslím, že by mi něco, kromě snad možnost prohlížet záznamy přímo v zařízení, chybělo.
Thunder nastřelíte pomocí dvou výstřelů. K použití máte až 5 profilů zbraní a 10 záměrných osnov. Nástřel probíhá se zmrazením scény, kdy přejedete křížem z bodu záměrné na bod zásahu. Druhý výstřel je ověřující – pokud své zbrani a svým schopnostem věříte, vystačí vám teoreticky pouze jeden výstřel.
Ani v Thunder 2.0 nechybí schopnost inverze barvy kříže, tedy pokud je barva kříže a pozadí stejná, ta část kříže se přebarví do inverzní barvy.

3328_hikmicro-thunder.jpg
 
Tělo a tlačítka
 
Tělo je slitina hliníku a hořčíku, nástrah počasí se bát nemusíte – Thunder 2.0 lze podle IP67 až na 30 minut ponořit do vody.
Přístroj ovládáte pomocí pěti dobře čitelných tlačítek na vrchní straně přístroje. Tvar i zdvih je příjemný, na ovládání, i přes množství tlačítek si rychle zvyknete. Tlačítka necvakají, ani nevydávají vrzavé zvuky – zde je vše v úplném pořádku.
Za zmínku stojí i příjemná očnice, ostření velkým kolečkem na vrchní straně přístroje a pružinou předepnutá krytka čočky, která lze zacvaknout i otevřená a samovolně se nepohybuje.

Srnci-80-metru.png
 Srnčí na 80 metrů

Zajic-130-metru.png
Zajíc na 130 metrů


Obraz a výkon
 
Jak jsem již uvedl, vysoká schopnost pozorování je daná především skutečností, že Thunder 2.0 obsahuje ve verzi TH a TQ termovizní senzor s teplotní citlivostí NETD pod 20 mk. Díky vysoké teplotní citlivosti získáte výrazně vyšší schopnost prokreslit prostředí i za složitých termovizních podmínek, tj. při vysoké vzdušné vlhkosti.
Za těchto těžkých podmínek je stále Thunder 2.0 schopen prokreslit rysy prostředí, tedy neztratíte pojem o vzdálenostech. Za dobrých podmínek vidíte i drobné větvičky, lístky bylin, např. kopřivy, a pokud se díváte např. z posedu proti louce, vidíte srnčí paroží – osobně jsem rozeznával paroží na vzdálenost asi 60 metrů.
Zpoždění obrazu patří k těm lepším v celé cenové kategorii, oceňuji kvalitní OLED displej s malým obrazovým zrnem.

Tabulka.jpg
 
Hikmicro Thunder TH35 2.0
 
Kombinace dvanáctimikronového senzoru 384x288px a čočky 35 mm zajistí základní optické zvětšení 2,14x se zorným polem 7,53°x5,65°, což je optimální obrazový výkon pro lesní a smíšené honitby.
TH35 2.0 dokáže identifikovat zvěř na asi 1800 metrů, z mé praktické zkušenosti dokážete spolehlivě identifikovat druh zvěře na vzdálenost přes 400 metrů, na 130 metrů uvidíte zajíci slecha, na 60 metrů za optimálních podmínek rozeznáte, že má srnec na hlavě paroží.
Pro polní honitby bych ovšem zvolil model s větší čočkou a získal vyšší základní optické zvětšení. Pro dálkové pozorování bude ale nejspíš potřeba i vyšší řada senzoru.

P5314944.JPG
 
Varianty Thunderu – zaměřovač nebo předsádka
 
Thunder je dostupný ve variantě předsádky a zaměřovače. Adaptéry pro předsádku vyrábí Hikmicro podle předlohy Rusan, nástřel je možné na zbrani korigovat pro nejlepší výsledky a dodržení bodu zásahu.
Zaměřovač je dodávaný bez picatinny lišty, použít můžete originál Hikmicro pro Thunder/Panther/Cheetah anebo z portfolia renomovaných značek, které se výrobou montáží zabývají.
Oproti předchozí generaci nelze bez dalšího příslušenství zaměřovač užít i jako předsádku, protože má zaměřovač základní optické zvětšení větší než nula.
V montáži přístroje na picatinny lištu vidím asi jedinou výhradu – celkově je sestava velmi vysoko. Já jsem tento hendikep překonal díky výškově nastavitelné lícnici.
 
Závěr
 
Nový Hikmicro Thunder 2.0 považuji za povedenou termovizi „krabičkového“ designu, která je leaderem ve své kategorii. Generační posun je veliký – obrazem i výbavou.
Oceňuji především bateriový modul, který dodává Thunderu energii až na 6,5 hodin provozu – ověřeno 5 hodin.
Obraz je opět o kousek dál, v kategorii prostřední velikosti senzoru dostanete výkon porovnatelný s větším rozlišením. Pro moje lovecké podmínky ve smíšené honitbě byl testovaný Hikmicro Thunder TH35 v2.0 optimální, pro lov na delší vzdálenosti bych volil větší čočku a vyšší řadu senzoru. Výhrad proti novému Thunderu mám skutečně minimum.
 
Plusy a mínusy
 
+ Nový bateriový kontejner s výdrží 6,5 hodin
+ NETD Teplotní citlivost senzoru H a Q je pod 20mk
+ Malé rozměry a hmotnost
- V balení nenajdete interface pro picatinny lištu, je třeba dokoupit
- Instalace Thunderu je na pušce velmi vysoko a bez lícnice nemusí být míření pohodlné
 
Ing. Martin BROŽEK
Autor projektu JduLovit.cz
Pro další obsah mě vyhledejte na sociálních sítích
Vyzkoušejte aplikaci JduLovit.cz

Zpracování dat...