ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Leden / 2024

Rozbor terminální balistiky zásahu stokilového divočáka

Myslivost 1/2024, str. 60  Martin Brožek
Rána z posedu na vzdálenost zhruba 60 metrů a divočák výrazně nadprůměrné velikosti zůstal v ohni. Z pohledu lovce parádní výsledek – nebyl potřeba žádný dosled, většina kvalitní zvěřiny zůstala nepoškozená. Zkrátka čistá práce. Jenže je to opravdu tak?
Přestože je na první pohled vše perfektní, pojďme se na to podívat z jiného úhlu. Zásah nebyl úplně přesný, padl dost vysoko, zešikma za lopatku a jen šťastnou shodou okolností se divočák nezvedl a nevydal do hlubokého rákosí.
Střela sice zasáhla hrudní dutinu energií více než 3000 J a divočák zůstal v ohni, ale srdce a velké tepny zůstaly netknuté. Že se kanec nezvedl a nezmizel, je dílem práce kvalitní střely a dílem náhody.
Při zásahu na vysokou komoru (plíce) trvá obvykle déle, než zvěř zhasne – je to způsobeno vysokým obsahem kyslíku v krvi a jejím neustálým pumpováním krevním oběhem. Mozku trvá zpravidla i několik minut, než mu „dojde palivo“.
Zkuste si představit, jakou vzdálenost může metrákový divočák během této doby urazit. V případě tohoto konkrétního lovu byl hned vedle vzrostlý rákos plný tunelů a úkrytů pod příkrovem vrbiček. Co vám budu povídat – svého psa bych tam na dosled asi neposlal a sám bych se tam nevydal ani za nic. Tahle taškařice by dopadla přiznáním chyby a opatrným dosledem až ráno, několik hodin po výstřelu.
Je tedy zbytečné hledat problémy, kde nejsou, ale k čemu mohlo dojít? Průstřel jsme nenašli, dalo se tedy očekávat nalezení střely uvnitř těla. Podle směru střelby jsem odhadl, že střela zůstala v plecku na druhé straně těla, což se potvrdilo. Zdeformovanou střelu jsem si pořádně prohlédl a zvážil.
Při vyvrhování a bourání jsem se pak snažil postupoval obzvlášť opatrně, abychom se o průběhu zhasnutí dozvěděl ještě víc. Divočák byl až na zranění plic a průstřel hrudníku úplně čisťoučký, prostý podlitin. Vše kromě plic bylo bez známek zranění. Plíce se ovšem nacházely v bídném stavu – kompletní devastace vrchní části obou laloků a krevní sraženiny sahající až k průduškám.
Ostatní orgány? Dokonale čisté. Žádné viditelné poškození srdce ani jater. Při řezu srdcem jsem vyndal velkou krevní sraženinu, ovšem netroufám si říct, zda vznikla vlivem střelou doručené energie, zraněním plic nebo se vytvořila dřív, než jsem začal vyvrhovat.

IMG_3528.JPG
 
Proč tedy při této vysoké ráně zůstal divočák v ohni? Střela se účinně rozšířila na svůj maximální průměr, odhaduji, že vyvolala hydrostatický šok v hrudníku a vytvořila dostatečně velkou dočasnou dutinu, která zasáhla i životně důležité orgány a páteř, aniž by došlo k jejich perforaci. To vše dohromady způsobilo ztrátu vědomí. Masivní zranění plic a mikrozranění okolních měkkých tkání a nervů vyvolané dočasnou dutinou práci dokonalo a nedalo kanci příležitost, aby se z otřesu vzpamatoval.

IMG_3527.JPG
 
Odnesl jsem si tři zásadní poznatky.
Za prvé jsem si připomněl, že .308 Win. je vynikající univerzální pracovní ráže, ve výjimečných případech by se ale nějaký ten Joule navíc hodil. Ačkoli střela splnila svůj úkol a předala energii více než 3000 J, nedošlo k prostřelení kusu. Pokud střela zůstane v těle, může se rána zatáhnout a výsledkem bude špatně nebo vůbec probarvená stopa a obtížný dosled. Při cíleném použití ráže .308 Win. na lov větší zvěře je tedy vhodné volit průraznější střely, jako jsou Norma Oryx nebo Norma Ecostrike. V žádném případě to však neznamená, že bych .308 Win. odložil. Naopak! Nevidím důvod si nechat obouchávat rameno, když se podobný případ stane jednou dvakrát do roka.
Za druhé – v podobných situacích je naprosto zásadní přesné míření a zásah do míst, kde zásah způsobí kombinaci znehybnění a masivní ztráty barvy. Pokud se chceme vyhnout odskoku zvěře a nevadí trocha zmařené zvěřiny, můžeme volit třeba zásah do ramenního kloubu, který kus fyzicky znehybní, dočasná dutina střely zasáhne páteř a způsobí bezvědomí, ze kterého se zvěř už nevzpamatuje.
Tradičně účinné jsou samozřejmě komorové rány se zásahem srdce a zásah na hlavu způsobující okamžité poškození mozku. Rány na hlavu lze ale doporučit pouze za předpokladu, že máte nad situací plnou kontrolu, perfektně znáte svou zbraň a dokážete vypracovat přesnou ránu.
A za třetí – pro zodpovědný lov je nutné používat spolehlivé střelivo, které vás podrží i v extrémních situacích. Během lovecké výpravy jsem střílel s Norma Whitetail, což je vynikající celoroční univerzál tradiční a osvědčené konstrukce střely. V ráži .308 Win. je tento náboj optimální pro středně velkou zvěř, k čemuž je navržená jeho terminální balistika. O tom, že Whitetail svůj úkol v metrákovém praseti splnil na jedničku, není pochyb – střela se deformovala do hříbku, zůstala celistvá s vysokou zbytkovou hmotností, jádro pevně spojeno s pláštěm.

whitetail.jpg
 
Kanec zůstal v ohni, to je nejdůležitější. A přestože si nehraju na „kdyby“, je dobré si připomenout, že okolnosti hrají ne vždy ve prospěch lovce. Nalezená střela Norma Whitetail vypověděla svůj příběh, je dobré nechat střely, aby k nám promlouvaly, opakovat si důležitost etického přístupu k lovu a kontrolovaně posouvat své schopnosti vpřed.

Whitetail_cartridge.jpg
A tak snad jen na doplnění na závěr - Norma Whitetail je novinkou v portfoliu švédského výrobce, přináší tradiční soft point střelu, dobré letové vlastnosti a terminální balistiku s rychlým nárůstem svého průměru a předáním většiny energie v hloubce 10 cm. Seženete jej v naprosté většině současných loveckých ráží, produkty společnosti Norma distribuuje pro ČR společnost KOZAP Uherský Brod, spol. s r.o.
 
Poznámka autora: Inkapacitace je jev, kterému se lovci většinou nevěnují a nedávají si ho do souvislosti se zásahem. Že zvěř zhasne hned při zásahu v ohni je mýtus – k tomu dochází pouze při zásahu centrální nervové soustavy. Z fyziologického hlediska smrt nastává až ukončením funkce mozku, nejčastěji, ve vztahu k lovu, z důvodu nedostatku kyslíku. Pamatujte na to příště, až půjdete k ulovené ležící zvěři. Mohlo by se vám totiž velmi lehce stát, že kus bude jen dočasně znehybněný a vaše přítomnost ho ještě z posledních sil zvedne. Staré moudro říká, že než lovec vyrazí, má si dát ještě cigaretku. Nikoho nenabádám ke kouření, ale není náhodou, že právě těch 3 až 5 minut obvykle stačí, aby zvěř humánně zhasla.
 
Ing. Martin BROŽEK
autor projektu JduLovit.cz
Pro další obsah mě vyhledejte na sociálních sítích
Vyzkoušejte aplikaci JduLovit.cz

Zpracování dat...