ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Leden / 2024

Zaměřeno na Ziel

Myslivost 1/2024, str. 52  Martin Brožek
Uživatelský test dalekohledů Ziel X-PRO 10x42 ED a 8x34 ED
 
Jako nadšený milovník přírody a uživatel optického vybavení jsem měl možnost otestovat a prozkoumat různé modely dalekohledů pro outdoorové aktivity, pozorování ptáků a divoké přírody. Z těch, které mě pozitivně překvapily, jsou to například binokuláry Ziel, které za velmi dostupnou cenu přinášejí skvělý výkon a ergonomii. Pojďme se na ně podívat zblízka.
 
Italský rodokmen
 
Ve světě sportovní optiky je italská společnost Ziel známá svým důrazem na přesnost, odolnost a inovace. Ve svém portfoliu se zaměřuje na aktivní sportovce a outdoor nadšence, cyklisté a triatlonisté si určitě vzpomenou na řadu sportovních brýlí určených právě jim.
Řada X-PRO je novinkou, která uplatňuje pětadvacet let zkušeností; za tu dobu si Ziel vybudoval pověst výrobce, jehož technologiemi nabitá optika poskytuje vysokou kvalitu a užitnost při zachování cenové dostupnosti.
Dalekohledy jsou navrženy tak, aby myslivcům poskytly vynikající výkon, přesné zobrazení, dobrou světelnost a věrnost barev, to vše zabaleno do ergonomického produktu s příjemnými uživatelskými funkcemi.
Přestože dalekohledy mají skla BAK4, budí lehký a subtilní dojem, v kombinaci s jemnou ostřicí mechanikou a volbou neklouzavého povrchu se s nimi rychle sžijete. Asi proto, že Ziel jsou Italové, mají těla dalekohledů ladné křivky, vzhled ale rozhodně není jejich jedinou silnou stránkou.

ziel-xpro-8x34-green-3.jpg
 
X-PRO 10x42 a 8x34: Technické specifikace
 
Model X-PRO 10x42 nabízí zvětšení 10x s průměrem objektivu 42 mm, zatímco model X-PRO 8x34 zvětšení 8x s průměrem objektivu 34 mm. Kombinace vstupní pupily a zvětšení ovlivňuje především zorné pole dalekohledu a množství světla, které projde soustavou čoček. U modelu 10x42 je obraz jasnější zejména za horších světelných podmínek a samozřejmě nabízí vyšší zvětšení.
Zorné pole dalekohledu X-PRO 10x42 je 105 metrů na vzdálenost 1000 metrů, zorné pole dalekohledu X-PRO 8x34 je na stejnou vzdálenost 124 metrů. Širší zorné pole menšího modelu umožňuje pokrýt větší plochu, usnadní sledování pohybujících se objektů a pozorování rozsáhlých krajin.
Oba modely mají optický systém složen z čoček a hranolů s antireflexními vrstvami, výrobce skla uvádí jako ED (extreme-low dispertion – velmi nízký rozptyl světla, tj. alternativa k HD sklům). Dlouhodobě razím názor, že cokoliv, co nemá HD/ED skla či alternativu, považuji za neefektivně utracené peníze, které vám budou chybět, až si budete chtít koupit něco pořádného. Ziel X-PRO tato skla mají, což z nich dělá vhodné kandidáty při rozhodování o nákupu nové pozorovací optiky.

binocolo_ZIEL_XPRO_42_VERDE.jpg
 
Obraz a výkon za šera
 
Obraz obou modelů přináší barevně věrné zobrazení, pozorované předměty jsou ostré a prokreslené, nedochází k osovému ani krajovému rozostření či optické deformaci. V porovnání s mým dalekohledem Zeiss Terra 8x42 má scéna chladnější a kontrastnější nádech. Je vidět, že každý produkt nese charakteristický rukopis svého výrobce.
Zobrazení v Ziel je oproti Zeiss sice chladnější, nicméně, jak jsem uvedl, barvy jsou věrné, a to včetně odstínů bílé. Za velmi ostrého světla se v Ziel X-PRO ukazuje mírná chromatická aberace, nicméně žádný vliv na vaši schopnost rozeznávat detaily nemá. Purpurové okraje jsou na rozhraní velmi tmavých ploch a jasné oblohy.
 
Oba modely jsem samozřejmě vyzkoušel i na sklonku dne a noci. Šeru dalekohledy odolávají velmi dlouho, nejprve zmizí detaily u menšího modelu, poté i u 10x42. Referenční Zeiss Terra dovolí jen o pár minutek déle. Abych byl upřímný, ani u jednoho modelu jsem schopnost pozorování za velmi slabého zbytkového světla nečekal, přeci jen se pohybujeme v kategorii detekčních denních dalekohledů. Přes den naopak oceníte příjemně malé rozměry, X-PRO 8x34 váží dokonce méně než půl kila a pohodlně se vejde do kapsy od mikiny. Oba dalekohledy můžete stále „tahat“ s sebou, mít je v batohu, ve dveřích auta, prostě kdykoliv při ruce.

ziel-xpro-8x34-green-2.jpg
 
Vodotěsné, odolné
 
Dalekohledy X-PRO 10x42 a 8x34 jsou navrženy tak, aby odolaly mrzutým povětrnostním podmínkám i horšímu zacházení. Jsou vodotěsné, plněné suchým dusíkem, čočky jsou ošetřené proti ulpívání vody a nečistot. Ani při podchlazení a zahřátí v přístrojích nezkondenzovala žádná vlhkost.
Při namočení dalekohledu oceníte pogumované tělo a velké zaostřovací kolečko. Mokrý dalekohled se stále dobře drží, aniž by klouzal. Ergonomický design umožňuje pohodlné a přesné užívání.
Oba modely jsou vybaveny řadou praktických funkcí včetně otočné očnice umožňující sledování s brýlemi i bez nich. Za šera oceníte centrální kolečko s pomalým chodem pro přesné zaostření. Dioptrická korekce se zero stop na pravém okulárů je samozřejmost dovolující srovnat dalekohled s vašima očima.
Dalekohledy jsou dodávány se základním nylonovým pouzdrem na přenášení, neoprenovým popruhem na krk, kryty objektivů a hadříkem na čištění optiky. U obalu a popruhu bych si raději pár stovek připlatil a dostal tvrdé pouzdro a širší popruh dovolující pohodlnější nošení. Oceňuji však ekologické balení – vše, co po nákupu vyhodíte, je minimální a 100% recyklovatelný odpad.
 
ziel-xpro-8x34-green-1.jpg
 
Závěr

Společnost Ziel Optics je důvěryhodnou značkou a její modely binokulárních dalekohledů X-PRO 10x42 a 8x34 jsou příkladem schopnosti vyrobit hezký, funkční dalekohled za dostupnou cenu. Díky pokročilým technologiím, odolnému provedení a překvapivému optickému výkonu jsou oba modely ideálními společníky pro každodenní práci v honitbě.
Ať už jste zkušený myslivec, nebo vás prostě jen baví pozorovat a zkoumat divokou přírodu, dalekohledy Ziel X-PRO mohou pozvednout vaše outdoorová dobrodružství na novou úroveň. Disponují kvalitní optikou z BAK4 skla ošetřeného několika antireflexními vrstvami, robustní konstrukcí a všemi uživatelskými funkcemi, které od moderního dalekohledu čekáte.
Mou osobní volbou je model Ziel X-PRO 8x34 ED, který má doslova kapesní velikost, takže ho mohu mít neustále u sebe, aniž by mě nějak zvlášť omezoval.
 
Dalekohledy Ziel naleznete v distribuční síti společnosti KOZAP Uherský Brod spol. s r.o.
 
Ing. Martin BROŽEK
Autor projektu JduLovit.cz
Pro další obsah mě vyhledejte na sociálních sítích.
Vyzkoušejte aplikaci JduLovit.cz

Zpracování dat...