ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
vychází v 7:44 a zapadá v 16:41
vychází v 0:08 a zapadá v 10:39
 

Časopis Myslivost

Zvěř na pivních etiketách

26  F.Žváček
Sběratelství je pravděpodobně téměř stejně staré jako lidstvo samé. Vždyť již pravěký lovec, který našel pěkný lesklý kamínek nebo ulitu plže a donesl si je do jeskyně, aby se s nimi ve svitu plápolajícího ohně pokochal, byl vlastně sběratel. Později k tomu přibyly kostěné šperky a ozdoby, figurky z kostí či hlíny a další věci, jak nás o tom přesvědčují některé archeologické nálezy.

Není sporu o tom, že sběratelství je jednou z nejrozšířenějších a nejstarších relaxačních činností i dnešního člověka. Oborů sběratelství je velmi mnoho a také se brzy začaly specializovat. A s jednou takovou specializací bych chtěl postupně seznámit čtenáře Myslivosti.

  Není divu, že u nás v zemi „pivařů“ se hodně sbírají pivní etikety. Pivních etiket je dnes již tolik, že ani největší generální sbírka nemůže obsáhnout všechn, a hromadit etikety ve sbírce jen proto, abych se umisťoval na čelech žebříčků, když už pro ně doma nebylo místo, to mě už neuspokojovalo. Rozhodl jsem se sbírku silně redukovat a sbírat jen námětově jako například známky.

  Protože mám blízko k historii, mořeplavbě a objevování nových světů, zvolil jsem si jako hlavní námět moře, lodě, mořeplavbu a jako další zvířata.

 

  Fauna patří u většiny sběratelských oborů k nejrozšířenějším a nejvděčnějším motivům. Také na pivních nebo i limonádových etiketách se to obrázky zvířat přímo hemžía nejrůznější běžná i méně běžně zvířata nalezneme snad na etiketách všech zemí, které vaří pivo.

  Nejčastějšími motivy jsou lev a kozel, poměrně četnými jsou i medvědi, koně a psi, na zámořských etiketách tygr, slon a různé antilopy a gazely. Z ptáků převládají sokoli, orli a labutě.

 

 

I. Zvířata ve znacích pivovarů

  O zvířatech ve spojení se znaky pivovarů se zmíním jen stručně - týká se to spíše heraldiky a zvířata zaujímají jen malou část etikety. Zcela bezkonkurenční vedou lvi.

  Nejčastějšími motivy jsou stylizovaní dva stojící lvi držící v předních tlapách znak pivovaru - například u mnoha vídeňských etiket akciových společností pivovarů, stejně jako u pivovarů Göss, Graz, Ried a dalších. Hodně takových etiket bychom našli i v Polsku - Gdaňsk, Glubczyce, Lwowek Slaski, Niemodlin a další. Podobné etikety mají i belgické pivovary - jen namátkou v Alkenu, Ertvelde, Silly. Nezaostávají ani německé pivovary, například pěkně graficky vyvedený Reichelbräu v Kulmbachu nebo anglické, které jednoho lva někdy nahrazují jednorožcem. U našich východních sousedů dva lvi znak pivovaru Levice nedrží, ale stojí na něm.

  Samostatné lvy najdeme snad na etiketách všech států, ale nejvíce na anglických a hodně i polských a dánských. Realisticky vyvedeného malého lva vidíme mj. na rumunské etiketě pivovaru Grivita v Bukurešti. Pochopitelně lev nemůže chybět ani na ukrajinských etiketách ve Lvově.

  Další početné zastoupení mají vyobrazení nejrůznějších kopytnatců – nejčastěji jelena, kozla či kozoroha. Například švýcarské etikety pivovarů Chur, Interlaken, Rebstein, polské Chelm, Szcytno, Okocim, rakouské pivovary v Grazu a Villachu či anglické Birmingham, Hartlepool, Hertford a další. Hodně pivovarů využívá nejrůznějších ptáků, především orlů a orlic, ale nalezneme zde i kohouty, labutě či pštrosa. Poměrně častý je i motiv medvědů, hlavně u ruských, estonských, finských, polských a švýcarských etiket. Medvěd nesoucí na podnosu piva je symbolem berlínských pivovarů. Rovněž motiv koně se dá nelézt například u finských, holandských, německých, švýcarských či španělských etiket.

  Další zvířata ve znacích jsou již zastoupena spíše sporadicky. Samostatný bizon na rumunské Moldově či se sklenicí piva na etiketě Hateg , býk vévodí etiketám pivovaru Jupiler v Belgii. Psi na etiketě pivovaru v Tenerifě či dokonce pštros s klokanem držící znak na etiketě polského pivovaru v Elblagu. Anglický pivovar v Hampshire má ve znaku divokého kance, švýcarský Luzern zase veverku.

Zpracování dat...