ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
vychází v 7:44 a zapadá v 16:41
vychází v 0:08 a zapadá v 10:39
 

Časopis Myslivost

Zvířata v názvech pivovarů a piv

27  František ŽVÁČEK
Pivovarů či názvů piv, které si propůjčily jméno od nějakého zvířete, je hodně. Zaručeně tu vede lev. Z evropských pivovarů, které se pyšní jménem krále zvířat, je jich nejvíce v Německu, například mnichovský Löwenbräu, a ve Švýcarsku. Ale pivovar De Leeuw najdeme i v holandském Valkenburgu či v Amsterodamu. Zámořské pivovary lva spíše používají v názvech piv. Nejčastěji pivovary asijské, například chutné thajské pivo Gold singha z Bangkoku. Lva v podobě piva si můžete dát také v Indii - Lion Beer produkuje Mohan Brewery, nebo ještě častěji na Srí Lance. Lion Stout se vaří v hlavním městě Nuwara Ellya. Kdo dává přednost USA, i tam může najít pivo Lionshead a to v pivovaru Lion ve Wilkes-Barre. A odskočit si můžete i do Mexika na Leon Negra. Prodají vám ho v Meridě.
     Dalšími kočkovitými šelmami v názvu piva či pivovaru je především tygr, leopard a panter. Tygr vévodí malajským etiketám, ale pivo Tiger head vaří i australský pivovar Cascade v Hobartu. Leopard je častým motivem novozélandských piv, pantera si dali do názvu pivovaru v rakouském Grazu. Krásné etikety s názvem piva Cerveza Tigre používá pro vývoz hamburský pivovar Holsten.
     Z šelem je častým motivem i medvěd. Například rumunský pivovar Cluj nabízí světlý ležák Ursus, tři medvědy v názvu a dva ve znaku má ruský holding PIT. Na kanadských a amerických etiketách to bývá grizzli. Pivovar Drummond vyrábí Grizzli whizz, na indické etiketě pivovaru Kalyani s nápisem Bear Brand Beer se na zadních tlapách rovněž hrozivě tyčí tento druh medvěda. Naopak roztomile působí medvěd na etiketě Tundra bear mikropivovaru Tommyknocker v Coloradu. Hojně se objevuje i medvěd lední.
     Nesmíme zapomínat ani na psa. Nalezneme ho všeobecně, jako například Red dog australského pivovaru Cascade v Hobartu či Dog´s head na britské etiketě pivovaru Guinness, nebo konkrétní rasy, jako například Bull dog téhož pivovaru, kanadský ležák Bulldog pivovaru v Prince George, případně pivo Boxer švýcarského stejnojmenného výrobce. Jejich prapředky vlky či kojoty představují například etikety guatemalského pivovaru v Quezaltenango El Coyote.
     Četné zastupení mají i koně. Švýcarský pivovar Eichhof v Luzernu nabízí pivo Pony, kanadský pivovar Bennet v St. John´s zase Black Horse Beer. Létajícího koně (Flying horse) můžeme okusit v indickém Bangalore. Na Třech koních (Three horses) si můžeme pochutnat v Djakartě či na Madagaskaru. Komu by se nechtělo tak daleko může ve slovenské Trnavě ochutnat světlé pivo Grošák.
     Ostatní zvířata svůj název pivu či pivovarům propůjčila jen sporadicky. Například známý dánský pivovar Carlsberg čepuje pivo Elephant, na Srí Lance pijí s oblibou osmiprocentní ležák Bison. V Indii najdeme extra silný Black buck, nebo losa na kanadských etiketách pivovaru Moosehead v Dartmouthu či Caribou v Drummontu. Pivo La Gazelle čepují v senegalském Dakaru. Slovenského Kamzíka pivovaru Poprad snad není třeba představovat. Americký pivovar Houdini nabízí lišáka Fox classic, švédský Spendrups vaří Australian Kangaroo lager s klokanem ve skoku.
     Velmi početné zastoupení v názvech pivovarů a piv mají ptáci. Krále ptáků orla ve svém názvu používá pivovar Adler Bräu ve Vídni, také švédský pivovar Pripps vaří pivo Eagle. Pivo se stejným názvem však můžete okusit i v Nigerii, Palestině, Izraeli, v indickém Solanu můžete ochutnat Golden eagle. Sokola si ponejvíce vybraly evropské podniky. Na rakouských etiketách akciových pivovarů v Leoben-Göss sedí sokol majestátně na nápisu Falken. Falkenbier můžete ochutnat i ve švýcarském Schaffhausenu nebo švédském Falkenbergu. Falcon beer však můžeme objevit i ve vzdáleném Ladyville v Belize. Největšího dravce kondora Cerveza Cóndor obejvíme na argentinských etiketách. A aby nebylo pochyb o jeho majestátnosti, jedná se většinou o litrové lahve. Poměrně často můžeme spatřit piva, jimž propůjčili své jméno havrani a vrány. Ať už se jedná o finské Tumma olut, anglické Crowley Ale nebo pivo Black crow v australském Leabrooku. Z lovných ptáků je to například tetřev, který dal název pivu Hasseröder v německém Wernigerode, nebo nám velice známý Zlatý bažant z Hurbanova. Barevného ledňáčka můžeme spatřit na etiketě Kingfisher indického pivovaru v Bangalore. Francouzský pivovar Pelforth zase propaguje pelikána. Na Islandu můžeme ochutnat pivo Pinguin pivovaru Everads.
     Na závěr tohoto pokračování jsem si dovolil ponechat asi nejpopulárnější zvíře. Je to kozel. Kozel se sklenicí v tlapě či opírající se o sklenici, olizující pěnu, ve skoku, nebo chystající se trknout, to jsou nejčastější polohy tohoto symbolu kvalitního piva. Nelze vyjmenovat všechny pivovary s tím symbolem, za všechny alespoň Dressler Bock z pivovaru v Brémách, Bock Beer z Budapešti, Majbock švédského pivovaru Spendrups, rakouský Heller bock, vídeňský Zipf, finský Doppelbock či holandský Amstel- Bockbier. V Polsku bychom symbol našli v pivovarech Krotoszyn či Tychy. Zapomenout nesmíme na slovinský Zlatorog. Za zámořských např. paraguayský Bock pivovaru v Asuncionu, hodně pivovarů v USA - za mnohé např. Bock beer pivovaru Schoenling v Cincinnati.
 
František ŽVÁČEK
 
Zpracování dat...