ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
vychází v 7:44 a zapadá v 16:41
vychází v 0:08 a zapadá v 10:39
 

Časopis Myslivost

OSTATNÍ ZVÍŘATA A MOTIVY

26  František ŽVÁČEK
Je pochopitelné, že stejná zvířata jako v názvech pivovarů či piv se objevují i na těchto etiketách a etiketách dalších. Proto se o nich zmíním jen stručně.
Především o pivovarech, o kterých ještě nebyla zmínka. I když takových najdeme dost v podstatě na celém světě, nejvíce jich ale používají pivovary zámořské, které si představíme později. Symbol myslivecké zvěře - jelen, se objevuje pochopitelně na rakouských etiketách pivovaru Hubertus v Laa, na anglických etiketách pivovaru Mitchells a Butlers v Birminghamu, resp. Whitbread v Londýně. Medvěd se objevuje na etiketách finských, ruských a německých. Rovněž kůň má velké zastoupení. My si představíme pouze koně s rytířem, který se v četných variantách objevuje na etiketách německého pivovaru Holsten v Hamburgu. U našich severních sousedů můžeme na etiketách pivovaru Bialostok obdivovat symbol Bielověžského pralesa - zubra.
Ze zvířat, o kterých ještě nebyla řeč, můžeme na evropských etiketách objevit čilé zvířátko parků a lesů - veverku. Například švýcarský pivovar Eichhof v Luzernu či belgický Du Bocq v Purnode. Ovce se objevuje na etiketách pivovaru Young v Londýně. Z exotických živočichů můžeme spatřit nosorožce na holandské etiketě Dutch lager beer Brewery. Další exotické zvíře - žirafu, objevíme na maďarských etiketách budapešťského pivovaru Köbányai či švédského Pripps. Pokud by někdo cestoval po Ukrajině, mohl by v Podolsku ochutnat pivo s etiketou raka, nebo si pivo se stejným živočichem dát ve Vídni v pivovaru Schwechat. O ptácích již v našem seriálu byla řeč, snad jen, že vedle orlů a sokolů můžeme na etiketách spatřit i strakapouda, a to v německém pivovaru Pabst, jinde zase sovu, racka i labuť. Čápa hodně používá francouzský pivovar Gruber v Schiltingheimu.
Na zámořských etiketách najdeme obrovské množství zvěře, některé pivovary vydávají celé série etiket s těmito motivy. Asi nejvíce jsou vidět kočkovité šelmy - tygr, lev, pardál, leopard. Z běžnějších zvířat rovněž dosti často narazíme na býka či buvola. Buvolem se pyšní mnoho etiket Konga a Zaire. Například majestátní hlavu pabuvola afrického představují etikety pivovaru Unibra v Kisingani. Býka v útočném poskoku můžeme objevit na etiketě amerického pivovaru Stroh v Detroitu. Krávu či býka v různých variantách si zvolil za námět i brazilský pivovar Caracu.
Asi nejčastějším motivem především afrických etiket je slon. I když africký velikán je nejhojnější v rovníkových oblastech na stepích a v pralesích, jako motiv na pivních etiketách ho používají i státy jiných oblastí. Můžeme ho objevit na etiketách JAR, Keni, Libérie, Ugandy, Středoafrické republiky či Tanzanie, ale i Senegalu. Krásnou ukázkou tohoto motivu je etiketa pivovaru Kenya Breweries v Nairobi. Nesmíme však zapomenout ani na slona indického. Paradoxně více než v Indii ho objevíme na etiketách v Thajsku a Malajsii. Pivo Chang s tímto motivem zde patří k nejlevnějším, a přesto velice chutným. Ve vietnamské Hanoji se slonem honosí pivo Halida.
Vraťme se ale ještě na chvíli do Afriky. Typická zvířata afrických stepí - antilopy a gazely jsou rovněž častým motivem zdejších piv. Antilopu ve skoku má angolský pivovar Impala či etiopský Melotti. Na etiketě City Brewery v keňském Nairobi vidíme realisticky pojatou, nejspíše Thompsonovu gazelu. Další typicky africká zvířata, například velbloudi, se objevují jen zřídka. Třeba na etiketách sudánského pivovaru Blue Nil. Žirafu má na etiketách jen Tanzanie. Četnější je krokodýl. Spatříme ho na etiketách pivovaru Solibra na Pobřeží Slonoviny.
Krokodýl je samozřejmě spjat také s australským kontinentem. Výrazně je v tomto směru aktivní pivovar Eumundi. Tento podnik však na etiketách využívá i dalšího obávaného predátora - žraloka.
Ledního medvěda můžeme vidět na etiketách různých zemí, od islandského Reykjaviku, přes Venezuelu či Chile. Ale snad nejhezčího má paradoxně země, kde nikdy nežil - Kuba. Patří pivovaru Polar. Ojediněle se objevují například bobr, pes, dokonce divočák. Na chilských etiketách je možné spatřit tučňáky, nejroztomilejší je na etiketě pivovaru Mundo.
Tučňáci nás nenápadně přivedli k ptákům. Ty můžeme objevit ve většině států, kde se vaří pivo. O dravcích již byla řeč, ale k nejhezčím etiketám vůbec patří nálepky pivovaru Mendocino v USA či pivovaru Cisk na Maltě, resp. venezuelského Cervecara Nacional. Čínské etikety představují různé orientální ptáky, guatemalské zase kohouty. Jedny z nejkrásnějších etiket patří pivovaru South Pacific Brewery. Jsou na nich znázorněni zpěvní ptáci podivuhodných tvarů a barev - rajky, obývající Papuu - Novou Guineu.
Na etiketách se však neobjevují jen reálná zvířata, ale i tvorové, které stvořila lidská fantazie. Na etiketách japonského pivovaru Kirin se objevuje v mnoha variantách drak, dragon je rovněž znázorněn na jamajské etiketě pivovaru Desnoes a Geddes či holandského Dragon brewery. Jednorožce se lvem znázorňuje etiketa rakouského pivovaru Fohrenburg. Hybrid býka a slona - bullefanta - má ve znaku švédský podnik Pripps.
Na místě je zmínit se i o etiketách spojených přímo s myslivostí. I těch je poměrně dost. Patronovi myslivců sv. Hubertovi jsou věnovány etikety pivovaru Hubertus v Laa a přímo myslivcům pivo Jäger akciových pivovarů ve Vídni. Zařadil bych sem i českou etiketu pivovaru Benešov, která symbolizuje náruživého lovce Ferdinanda ´d Este.
 
František ŽVÁČEK
 
 
V dalším pokračování zveřejníme poslední díl seriálu nazvaný Zvířata na českých etiketách.
Zpracování dat...